Zielony Operator

Razem z Orange Flex ochronicie lasy

16 czerwca 2023

Razem z Orange Flex ochronicie lasy

Ruszyliśmy z nową odsłoną akcji EKO GB w Orange Flex. Chcecie dołożyć gigabajta do ochrony dojrzałych lasów w Polsce? Nic prostszego. Wchodzicie do apki, wybieracie opcję Przekaż GB i  potem  EKO GB. Każde 90 GB to metr kwadratowy lasu. Zbieramy 900 000 GB by ochronić 10 000 m2 dojrzałego lasu!

Dotychczasowe edycje EKO GB cieszyły się ogromną popularnością. Dzięki Wam posadziliśmy 58 000 m2 bioróżnorodnych i wieczystych lasów w Polsce. Nad wszystkim czuwała Fundacja Las Na Zawsze, z którą współpracujemy. Możecie zobaczyć, gdzie rosną „Wasze” lasy na https://flex.orange.pl/eko.

Dbajmy o starodrzewia

Teraz idziemy dalej i lekko modyfikujemy nasz cel działania. Sadzenie nowych lasów jest ważne, ale jeszcze istotniejszy wpływ na środowisko ma ochrona już istniejących, dojrzałych drzew. To one każdego dnia „pracują” na nasz i planety dobrostan. Obie kwestie: sadzenie i ochrona lasów mocno leżą nam na sercu. Orange Flex nieprzypadkowo jest usługą neutralną dla klimatu.

Dlaczego warto chronić istniejące lasy? Bo w ten sposób dbamy o cały ekosystem leśny, który jest naturalnym schronieniem dla różnorodnych organizmów. Dojrzałe lasy, które obejmiemy ochroną nie będą wycinane, będą trwać w spokoju i zmieniać się w naturalnych cyklach życia. Czy wiecie, że każdy las ma swój średni wiek? W Polsce przeciętny wiek lasu to 60 lat.

Bezcenna bioróżnorodność

W dobie kryzysu klimatycznego o dojrzały las powinniśmy dbać szczególnie. To samoregulujący się ekosystem, złożony i powiązany na dziesiątkach poziomów, a oprócz funkcji absorpcji dwutlenku węgla, posiada też szereg innych, dobroczynnych zastosowań. I choć las nie jest w stanie powstrzymać zmian klimatu, to znacząco pomaga je łagodzić. Chroni glebę przed pustynnieniem, zatrzymuje wodę, obniża temperaturę, podnosi poziom wilgoci, oczyszcza powietrze z pyłów oraz zanieczyszczeń, a także jest domem i źródłem pokarmu dla setek organizmowi służąc ochronie bioróżnorodności.

Aby minimalizować zmiany klimatyczne powinniśmy przede wszystkim ograniczać emisje, ale także dbać o to, by lasów, zwłaszcza tych bioróżnorodnych i podobnych do naturalnych, było w Polsce jak najwięcej. To w jego strukturach jesteśmy w stanie trwale zakumulować ogromne ilości CO2, które przy zapewnieniu ekosystemowi bezpiecznej przyszłości, będą zamknięte w tkankach drzew i roślin podszytu i runa leśnego przez kolejne setki lat.

Udostępnij: Razem z Orange Flex ochronicie lasy

Odpowiedzialny biznes

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

18 stycznia 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Zapisz się na konferencję Dnia Bezpiecznego Internetu #DBI2023. Wystąpienia ekspertów i ekspertek, najnowsze badania, trendy, wiedza o możliwościach i zagrożeniach cyfrowego świata. Fundacja Orange partnerem głównym i organizatorem jednego z webinarów. Na konferencji wystąpi Aldona Rumińska-Szalska, laureatka naszego konkursu Nauczyciel Jutr@.

Już we wtorek, 7 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (#DBI2023). To dobra okazja do refleksji na temat naszych cyfrowych nawyków, bezpieczeństwa naszych dzieci, ale także do spotkań z ekspertami i ekspertkami, które są na bieżąco w temacie najnowszych badań, trendów, nowych zjawisk, możliwości i zagrożeń. To także szereg opcji na aktywności każdej i każdego z nas. DBI to czas mówienia nie tylko o ryzykach związanych z rozwojem cyfrowym, ale i o wartościowej stronie tego rozwoju.

DBI 2023

W tegorocznym programie:

  • Gala DBI 2023 (konferencja stacjonarna w Warszawie, transmitowana online)
  • seria webinarów, lekcji online, do których dołączyć mogą placówki edukacyjne, w tym szkoły, biblioteki, domy kultury czy świetlice
  • lokalne inicjatywy edukacyjne, które może zorganizować praktycznie każdy
  • i konkurs na najlepszą z nich w roku 2023.

Gala DBI

To konferencja dla środowiska nauczycielskiego, pedagogicznego, dla rodziców i wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami bezpieczeństwa w sieci i edukacji cyfrowej.  Cały program znajdziecie na stronie DBI. Tutaj też możecie zapisać się na wydarzenie – stacjonarne w Warszawie (limit 600 miejsc) lub na transmisję online.

Tematy tegorocznych wystąpień? Myślę, że mogą naprawdę zachęcić Was do udziału. To między innymi:

  • Wpływ mediów społecznościowych i gier komputerowych na rozwój mózgu adolescentów,
  • Trzy pokolenia w internecie – wzajemny rozwój.
  • Mikropłatności, superokazje i megapromocje – świat internetu okiem psychologa społecznego (i innych oszustów).
  • Sztuczna inteligencja a prawdziwa edukacja.

Wśród prelegentów i prelegentek m.in Anna Rywczyńska z NASK, dr Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Petros Psyllos, elektronik, informatyk, uznany przez MIT Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce, Kira Suchobojczenko założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków i pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Plecaka, prof. SWPS dr hab. Tomasz Grzyb, prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, dr Ilona Kotlewska, neurobiolożka, neuropsycholożka, doktorka nauk biologicznych.

Swoje wystąpienie na konferencji wygłosi też Aldona Rumińska-Szalska – wyróżniona tytułem Nauczycielka Jutr@ 2022. To nauczycielka współorganizująca proces kształcenia w SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 w Krakowie, autorka scenariuszy zajęć i projektów edukacyjnych o tematyce ekologicznej, senioralnej, przedsiębiorczej, historycznej, religijnej, prozdrowotnej i wolontaryjnej – nagradzanych w ogólnopolskich konkursach.  

 Webinary i inicjatywy lokalne

DBI to co prawda zawsze pierwszy wtorek lutego. Ale program obejmuje też długą listę ciekawych webinarów organizowanych aż do marca. Wśród nich webinar z udziałem Krzysztofa Kosińskiego i Moniki Wrońskiej z Fundacji Orange, którzy już 14 lutego opowiedzą o możliwościach edukacji cyfrowej w szkole podstawowej.

Gorąco zachęcamy też szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie. To mogą być warsztaty, konkursy, happeningi. Ważne, aby niosły edukacyjny przekaz. Można realizować je wg własnych pomysłów lub skorzystać z inspiracji przygotowanych przez organizatorów W ostatnich latach w całej Polsce toczyło się nawet 5 tysięcy takich akcji!

Każda placówka, która zarejestruje swoją inicjatywę, będzie mogła wziąć udział w konkursie na najciekawszą i wygrać nagrody.

Organizatorem DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), w którego skład wchodzi NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem jest nasza Fundacja Orange. To międzynarodowe święto zainicjowane przez Komisję Europejską.

A jak tam nawyki cyfrowe Polek i Polaków?

A skoro o bezpiecznym internecie mowa, to jeszcze drobna zapowiedź. Wkrótce dowiemy się więcej o stanie higieny cyfrowej Polek i Polaków. Czy potrafią zauważyć, gdy korzystanie z internetu i technologii wywołuje w nich napięcie lub dyskomfort? Czy świadomie dobierają treści, które chcą widzieć i unikają tych, które mogą na nich źle wpływać? Czy faktycznie zasypiają ze smartfonem na poduszce? Czy dbają o zabezpieczenia, czy czyszczą swoje urządzenia?

Już w marcu poznamy odpowiedzi na te pytania. Bo wraz z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa zadaliśmy je dorosłym internautom w ramach I Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej. Aktualnie zespół badawczy pracuje nad raportem z badania.

Patronat honorowy nad projektem objęła Komisja Europejska w Polsce, Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Komitet Dialogu Społecznego KIG. Przyznam się Wam, że nie mogę doczekać się wniosków z tego badania.

Udostępnij: Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Odpowiedzialny biznes

Odpowiedzialni przez cały rok

28 grudnia 2022

Odpowiedzialni przez cały rok

Ten rok upłynął w cieniu wojny. Naszą społeczną odpowiedzialnością stała się odpowiedź na kryzys humanitarny i tragedię wielu ludzi, którzy uciekali przed wojną. Nie zapomnieliśmy o innych tematach społecznych, które były dla nas ważne – integracji, edukacji cyfrowej i różnorodności.

Wojna i kryzys humanitarny

Od pierwszych godzin byliśmy tam, gdzie nas potrzebowano. Na granicy polsko-ukraińskiej zapewnialiśmy działania sieci i dystrybucję kart SIM z bezpłatnymi usługami. Uruchomiliśmy specjalną ofertę bezpłatnych połączeń na Ukrainę. Wzmacnialiśmy sieć, żeby zapewnić łączność  – przede wszystkim na przejściach granicznych i w ośrodkach recepcyjnych. Potem były dworce kolejowe i inne punkty informacyjne, które potrzebowały Wi-Fi, wreszcie miejsca, które przyjmowały uchodźców i udzielały im pierwszej pomocy i dawały zakwaterowanie. Na potrzeby uchodźców oddaliśmy też nasze ośrodki szkoleniowo wypoczynkowe.

Dostęp do informacji i dobra łączność stały się kluczowe dla wielu organizacji i ośrodków pomocy tworzonych przez władze lokalne. Potrzebne im były nasze telefony, karty SIM, routery, wirtualne centralki czy infolinie. Ponad 50 organizacji otrzymało od Orange ponad 8000 kart SIM zapewniających dostęp do bezpłatnych usług, ponad 1000 telefonów i 30 routerów mobilnych. Dzięki naszym usługom powstały infolinie dla ośrodków pomocy prawnej, socjalnej czy psychologicznej. Część z nich działa do dziś. Jedną z takich infolinii jest dyżurujący od czerwca w języku ukraińskim i rosyjskim telefon zaufania 116 111. To wsparcie psychologiczne, z którego korzystać mogą dzieci i młodzież z Ukrainy przebywające w Polsce.

Wojna trwa, a pomoc nadal jest potrzebna. Dlatego tegoroczne Miasteczko Myśli poświeciliśmy temu, jak mądrze pomagać w czasach  największego u nas od II wojny światowej kryzysu humanitarnego.

Wolontariusze na medal

Do pomocy ruszyli też nasi wolontariusze. Pracownicy Orange od pierwszych dni wojny stali na granicach, by rozdawać darmowe karty SIM. Do tej pory podarowaliśmy ich już ponad 1 milion. Wolontariusze wspierali też akcje pomocowe w swoich lokalnych społecznościach i w firmie. O niektórych z nich pisał Wojtek w swoim cyklu. Ponad 1000 pracowników wzięło udział w 130 lokalnych akcjach wolontariatu na rzecz uchodźców, otrzymując na ich wsparcie granty od Fundacji Orange. Zorganizowaliśmy zbiórki w naszych 14 największych biurach i wysłaliśmy już 50 ciężarówek (ok. 100 ton) z pomocą dla Ukrainy od pracowników (m.in. odzież, żywność, środki czystości, apteczki, powerbanki, krótkofalówki, czołówki, drony, kuchenki gazowe, telefony z cyrylicą). Wysyłaliśmy również pomoc do personelu medycznego. Ze środków zebranych przez pracowników zakupiliśmy 300 powerbanków oraz 6 agregatów zasilających urządzenia medyczne ratujące życie. Te akcje trwają nadal.

Nasi wolontariusze udowodnili, że sprawdzają się w zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Wolontariat w Orange ma przecież Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”.

Cyfrowa edukacja

W całym roku realizowaliśmy też nasze stałe działania CSR. W lutym ruszyły kursy dla seniorów – „Mój pierwszy smartfon”.  W trzech cyklach webinarów wzięło udział ponad 2200 seniorów i seniorek. Wróciliśmy też do szkoleń stacjonarnych, które realizowaliśmy w naszych salonach – wzięło w nich udział blisko 300 osób starszych. Pod czujnym okiem trenerów seniorzy uczyli się, jak wykorzystywać różne funkcjonalności smartfona i aplikacji, jak zadbać o swój komfort, zdrowie i bezpieczeństwo.

W ramach akcji „Pomagamy Gigabajtami” zaprosiliśmy naszych klientów do przekazania niewykorzystanych gigabajtów na potrzeby edukacji seniorów. Podczas kilkunastu dni zebraliśmy liczbę gigabajtów, która pozwoli przekazać 100 tabletów z dostępem do internetu uniwersytetom trzeciego wieku. Urządzenia w nowym roku trafią do wybranych placówek.

Edukacja cyfrowa to także nauka bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Jednym z tematów, który staje się coraz ważniejszy w natłoku fake newsów jest problem dezinformacji. Dlatego Fundacja Orange wydała podręcznik  „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić?”. Tego roku wiele mówiliśmy też o bezpieczeństwie w sieci, o higienie i równowadze cyfrowej. Zachęcaliśmy też firmy o zadbania o swój zrównoważony ślad cyfrowy.

W październiku otworzyliśmy Orange Digital Center, którego celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć aktualnie utrudniony dostęp do nowoczesnej edukacji lub są zagrożone wykluczeniem. Od października trwała rekrutacja na darmowe kursy programowania, które rozpoczęły się już pod koniec roku.

Różnorodność jest cenna

Tematem, które poświeciliśmy sporo uwagi, także w kontekście naszych gości z Ukrainy, była różnorodność i docenienie jej zalet dla firmy i otoczenia.  Orange znalazł się wśród pracodawców najbardziej zaawansowanych w zarządzaniu różnorodnością, dbających o inkluzję w organizacji. W badaniu Diversity IN Check znalazł się wśród firm, które osiągnęły najwyższą ocenę.

Angażowaliśmy się w wydarzenia wspierające obecność kobiet w IT. Byliśmy partnerem  konferencji Perspektywy Women in Tech 2022, która przyciągnęła ponad 10 tys. uczestniczek i uczestników ze 100 krajów. W firmie uruchomiliśmy program Liderki Razem. W 2022 roku pierwszych 37 kobiet ukończyło kurs, a kolejnych 60 weszło na tę ścieżkę rozwoju.

W grudniu Orange otrzymał nagrodę specjalną z okazji X-lecia Karty Różnorodności w Polsce. To wyróżnienie za aktywną pracę nad przyjęciem Karty w Polsce, bycie jej opiekunem i aktywnym sygnatariuszem od 2012 roku oraz otwartość na dzielenie się wiedzą o zarządzaniu różnorodnością z innymi firmami i organizacjami.

Docenienie jest ważne

Lubimy doceniać zaangażowanie i pracę społeczną innych, dlatego jak co roku nagrodziliśmy naszych wolontariuszy wyróżnieniem „Razem dla innych”.  Wśród nauczycieli znaleźliśmy tych, którzy będąc świadomymi wyzwań edukacji XXI wieku, mają odwagę uczyć inaczej. Po raz drugi razem z Głosem Nauczycielskim wybraliśmy Nauczyciela Jutr@.

Lubimy też, jak to my jesteśmy doceniani. O nagrodach Fundacji w swoim podsumowaniu roku wspomniała już Tosia. Nagrody społeczne trafiły też bezpośrednio do Orange.

Orange Warsaw Festival został uznany za najbardziej dostępne wydarzenie w Warszawie w plebiscycie Lider Dostępności.

Byliśmy wśród laureatów Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Orange zajął pierwsze miejsce w kategorii „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” oraz drugie miejsce w zestawieniu ogólnym.

Po raz 11 redakcja tygodnika „Polityka”, we współpracy Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte, przyznały Listki CSR. Do Orange trafiły: Złoty Listek za systemowe podejście do zrównoważonego rozwoju oraz Zielony Listek za działania, których celem jest neutralność klimatyczna. Wyróżnienie otrzymała nasza pierwsza usługa neutralna klimatycznie – Orange Flex.

A Raport Orange Polska 2021 otrzymał nagrodę główną w kategorii “Raport zintegrowany” w 16. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju.

Udostępnij: Odpowiedzialni przez cały rok

Odpowiedzialny biznes

Uścisnąć rękę i powiedzieć, że będzie dobrze

19 maja 2022

Uścisnąć rękę i powiedzieć, że będzie dobrze

Trzeci miesiąc jeździ na warszawskie dworce rozdawać i rejestrować startery. Miał łzy w oczach, kiedy małżeństwo 80-latków po dwóch tygodniach podróży z Charkowa do Polski, wysłało przy nim wiadomość do rodziny, że żyją.

Na rozmowę namawiałem go dłużej niż innych. Woli pomagać bez rozgłosu. Skromny i zaangażowany.

– Zgoda, ale napiszesz, że jeśli ktoś waha się, czy rozpocząć wolontariat, to naprawdę warto. Nie bójmy się kontaktu z ludźmi, którzy potrzebują pomocy. To 100 razy lepsze niż jakikolwiek dzień w normalnej pracy.

Starter to początek

Cezariusz Banaszek, który w Orange zajmuje się środowiskiem pracy, nie liczy, ile starterów rozdał i pomógł włączyć. Pewnie setki, jak nie tysiące.

– Wszystko dopiero zaczyna się od karty SIM – tłumaczy. – Uchodźcy przychodzą po wszelką pomoc. Najbardziej jednak potrzebują rozmowy i zrozumienia. Są zamknięci w skorupach, pod którymi kryją się ich osobiste dramaty. Jak się otworzą dowiadujemy się, czym naprawdę jest wojna.

Dzięki temu, że Cezariusz zna trochę język rosyjski poznał wiele historii. – Najtrudniej słucha się starszych osób, które często pierwszy raz są za granicą. Brutalnie wyrwani ze swojego świata i domów. Przerażeni i zagubieni – opowiada. – Od razu oczami wyobraźni widzę moich rodziców w takiej sytuacji.

Tydzień temu na wolontariackim dyżurze na Dworcu Centralnym podbiegła do niego Ukrainka z trójką dzieci. – Miała pociąg do Gliwic za 15 minut. Na styk zdążyłem jej dać kartę i zarejestrować. Dowiedziałem się, że jedzie tam trochę w ciemno. Nie miała nic zarezerwowanego, to był po prostu kolejny przystanek w ucieczce od wojny. Kiedy jechała, my znaleźliśmy jej hostel i zorganizowaliśmy pomoc na miejscu. Wysłałem jej wiadomość, była zaskoczona i ogromnie wdzięczna. W takich chwilach nasza praca ma największy sens i chce się chcieć.

Wolontariat daje szczęście

Dla Cezariusza pomaganie zaczęło się długo przed wojną w Ukrainie. Malował sale w przedszkolach i remontował klasy w szkołach. Wiele różnych akcji, ale teraz woli opowiadać tylko o wsparciu dla uchodźców. Nie tylko rejestruje karty, ale pomaga w zbiórkach darów w Miasteczku Orange i wozi je na granicę w Krościenku.

Najczęściej spotkacie go jednak na Dworcu Centralnym i Wschodnim. Dostaje telefon od koordynatora, że jest potrzebny i jedzie po pracy. Dyżur trwa kilka godzin i kończy się późnym wieczorem.

Kiedy w pierwszych tygodniach wojny przyjeżdżały pociągi z Kijowa, imigranci od razu podchodzili po karty telefoniczne. – Nie miało znaczenia, jaki operator, stali w kolejkach tam gdzie się krócej czekało na starter. Oby tylko mieć jak najszybszy kontakt z bliskimi – mówi. – Teraz ruch jest już mniejszy. 

Pytam jak znajduje na to wszystko czas i siłę. – Jestem szczęśliwy, jak wracam z wolontariatu. Mogłem pomóc, to się liczy – odpowiada. – Doceniam, że nasza firma mocno zaangażowała się w pomoc dla Ukraińców i pomaga nam wolontariuszom.

***

Od początku wojny do 15 maja Orange Polska dostarczył ponad pół miliona darmowych starterów dla obywateli Ukrainy i pomaga w ich rejestracji. Uruchomiliśmy 473,5 tys. pakietów z bezpłatnymi usługami. Było to możliwe m.in. dzięki pracy setek wolontariuszy na granicy, na dworcach i w punktach recepcyjnych.

***

Spotkanie z Cezariuszem Banaszkiem jest kolejnym odcinkiem cyklu, w którym przybliżamy wolontariuszki i wolontariuszy Orange Polska zaangażowanych w pomoc naszym przyjaciołom z Ukrainy. Prawie 1 000 pracowników wspiera ponad 130 różnych inicjatyw m.in. dzięki grantom ufundowanym przez Fundację Orange. Dodatkowo Fundacja przeznaczyła 75 grantów dla pracowników goszczących w swoich domach uchodźców z Ukrainy.

Tutaj znajdziecie sylwetki: Ani Grodeckiej, Renaty Niezabitowskiej – Gerard, Janusza Osiadły i Kasi Barys.

Udostępnij: Uścisnąć rękę i powiedzieć, że będzie dobrze

Inne

„Wszyscy ludzie strategii” – Witold Drożdż

20 września 2021

„Wszyscy ludzie strategii” – Witold Drożdż

Dwa tygodnie temu wystartowaliśmy na blogu z nowym cyklem wideo „Wszyscy ludzie strategii”, w którym przedstawiam Wam nasze menadżerki i menadżerów w kontekście strategii Orange Polska .GROW. Do kolejnego odcinka zaprosiłem Witolda Drożdża, który jest członkiem zarządu ds. strategii i spraw korporacyjnych. Rozmawiamy o tym, dlaczego w nowej strategii tak mocno wybrzmiewa „odpowiedzialność”? Czy warto być przyzwoitym w biznesie? I jaką strategię przyjąć aby przebiec maraton? Zapraszam do obejrzenia rozmowy.

Udostępnij: „Wszyscy ludzie strategii” – Witold Drożdż

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej