Odpowiedzialny biznes

Odpowiedzialni przez cały rok

Monika Kulik Monika Kulik
28 grudnia 2022
Odpowiedzialni przez cały rok

Ten rok upłynął w cieniu wojny. Naszą społeczną odpowiedzialnością stała się odpowiedź na kryzys humanitarny i tragedię wielu ludzi, którzy uciekali przed wojną. Nie zapomnieliśmy o innych tematach społecznych, które były dla nas ważne - integracji, edukacji cyfrowej i różnorodności.

Wojna i kryzys humanitarny

Od pierwszych godzin byliśmy tam, gdzie nas potrzebowano. Na granicy polsko-ukraińskiej zapewnialiśmy działania sieci i dystrybucję kart SIM z bezpłatnymi usługami. Uruchomiliśmy specjalną ofertę bezpłatnych połączeń na Ukrainę. Wzmacnialiśmy sieć, żeby zapewnić łączność  – przede wszystkim na przejściach granicznych i w ośrodkach recepcyjnych. Potem były dworce kolejowe i inne punkty informacyjne, które potrzebowały Wi-Fi, wreszcie miejsca, które przyjmowały uchodźców i udzielały im pierwszej pomocy i dawały zakwaterowanie. Na potrzeby uchodźców oddaliśmy też nasze ośrodki szkoleniowo wypoczynkowe.

Dostęp do informacji i dobra łączność stały się kluczowe dla wielu organizacji i ośrodków pomocy tworzonych przez władze lokalne. Potrzebne im były nasze telefony, karty SIM, routery, wirtualne centralki czy infolinie. Ponad 50 organizacji otrzymało od Orange ponad 8000 kart SIM zapewniających dostęp do bezpłatnych usług, ponad 1000 telefonów i 30 routerów mobilnych. Dzięki naszym usługom powstały infolinie dla ośrodków pomocy prawnej, socjalnej czy psychologicznej. Część z nich działa do dziś. Jedną z takich infolinii jest dyżurujący od czerwca w języku ukraińskim i rosyjskim telefon zaufania 116 111. To wsparcie psychologiczne, z którego korzystać mogą dzieci i młodzież z Ukrainy przebywające w Polsce.

Wojna trwa, a pomoc nadal jest potrzebna. Dlatego tegoroczne Miasteczko Myśli poświeciliśmy temu, jak mądrze pomagać w czasach  największego u nas od II wojny światowej kryzysu humanitarnego.

Wolontariusze na medal

Do pomocy ruszyli też nasi wolontariusze. Pracownicy Orange od pierwszych dni wojny stali na granicach, by rozdawać darmowe karty SIM. Do tej pory podarowaliśmy ich już ponad 1 milion. Wolontariusze wspierali też akcje pomocowe w swoich lokalnych społecznościach i w firmie. O niektórych z nich pisał Wojtek w swoim cyklu. Ponad 1000 pracowników wzięło udział w 130 lokalnych akcjach wolontariatu na rzecz uchodźców, otrzymując na ich wsparcie granty od Fundacji Orange. Zorganizowaliśmy zbiórki w naszych 14 największych biurach i wysłaliśmy już 50 ciężarówek (ok. 100 ton) z pomocą dla Ukrainy od pracowników (m.in. odzież, żywność, środki czystości, apteczki, powerbanki, krótkofalówki, czołówki, drony, kuchenki gazowe, telefony z cyrylicą). Wysyłaliśmy również pomoc do personelu medycznego. Ze środków zebranych przez pracowników zakupiliśmy 300 powerbanków oraz 6 agregatów zasilających urządzenia medyczne ratujące życie. Te akcje trwają nadal.

Nasi wolontariusze udowodnili, że sprawdzają się w zarówno w czasie wojny jak i pokoju. Wolontariat w Orange ma przecież Certyfikat „Wolontariat pracowniczy wysokiej jakości”.

Cyfrowa edukacja

W całym roku realizowaliśmy też nasze stałe działania CSR. W lutym ruszyły kursy dla seniorów - "Mój pierwszy smartfon".  W trzech cyklach webinarów wzięło udział ponad 2200 seniorów i seniorek. Wróciliśmy też do szkoleń stacjonarnych, które realizowaliśmy w naszych salonach - wzięło w nich udział blisko 300 osób starszych. Pod czujnym okiem trenerów seniorzy uczyli się, jak wykorzystywać różne funkcjonalności smartfona i aplikacji, jak zadbać o swój komfort, zdrowie i bezpieczeństwo.

W ramach akcji „Pomagamy Gigabajtami” zaprosiliśmy naszych klientów do przekazania niewykorzystanych gigabajtów na potrzeby edukacji seniorów. Podczas kilkunastu dni zebraliśmy liczbę gigabajtów, która pozwoli przekazać 100 tabletów z dostępem do internetu uniwersytetom trzeciego wieku. Urządzenia w nowym roku trafią do wybranych placówek.

Edukacja cyfrowa to także nauka bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. Jednym z tematów, który staje się coraz ważniejszy w natłoku fake newsów jest problem dezinformacji. Dlatego Fundacja Orange wydała podręcznik  „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić?”. Tego roku wiele mówiliśmy też o bezpieczeństwie w sieci, o higienie i równowadze cyfrowej. Zachęcaliśmy też firmy o zadbania o swój zrównoważony ślad cyfrowy.

W październiku otworzyliśmy Orange Digital Center, którego celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć aktualnie utrudniony dostęp do nowoczesnej edukacji lub są zagrożone wykluczeniem. Od października trwała rekrutacja na darmowe kursy programowania, które rozpoczęły się już pod koniec roku.

Różnorodność jest cenna

Tematem, które poświeciliśmy sporo uwagi, także w kontekście naszych gości z Ukrainy, była różnorodność i docenienie jej zalet dla firmy i otoczenia.  Orange znalazł się wśród pracodawców najbardziej zaawansowanych w zarządzaniu różnorodnością, dbających o inkluzję w organizacji. W badaniu Diversity IN Check znalazł się wśród firm, które osiągnęły najwyższą ocenę.

Angażowaliśmy się w wydarzenia wspierające obecność kobiet w IT. Byliśmy partnerem  konferencji Perspektywy Women in Tech 2022, która przyciągnęła ponad 10 tys. uczestniczek i uczestników ze 100 krajów. W firmie uruchomiliśmy program Liderki Razem. W 2022 roku pierwszych 37 kobiet ukończyło kurs, a kolejnych 60 weszło na tę ścieżkę rozwoju.

W grudniu Orange otrzymał nagrodę specjalną z okazji X-lecia Karty Różnorodności w Polsce. To wyróżnienie za aktywną pracę nad przyjęciem Karty w Polsce, bycie jej opiekunem i aktywnym sygnatariuszem od 2012 roku oraz otwartość na dzielenie się wiedzą o zarządzaniu różnorodnością z innymi firmami i organizacjami.

Docenienie jest ważne

Lubimy doceniać zaangażowanie i pracę społeczną innych, dlatego jak co roku nagrodziliśmy naszych wolontariuszy wyróżnieniem „Razem dla innych”.  Wśród nauczycieli znaleźliśmy tych, którzy będąc świadomymi wyzwań edukacji XXI wieku, mają odwagę uczyć inaczej. Po raz drugi razem z Głosem Nauczycielskim wybraliśmy Nauczyciela Jutr@.

Lubimy też, jak to my jesteśmy doceniani. O nagrodach Fundacji w swoim podsumowaniu roku wspomniała już Tosia. Nagrody społeczne trafiły też bezpośrednio do Orange.

Orange Warsaw Festival został uznany za najbardziej dostępne wydarzenie w Warszawie w plebiscycie Lider Dostępności.

Byliśmy wśród laureatów Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Orange zajął pierwsze miejsce w kategorii „telekomunikacja, technologia, media i rozrywka” oraz drugie miejsce w zestawieniu ogólnym.

Po raz 11 redakcja tygodnika „Polityka”, we współpracy Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte, przyznały Listki CSR. Do Orange trafiły: Złoty Listek za systemowe podejście do zrównoważonego rozwoju oraz Zielony Listek za działania, których celem jest neutralność klimatyczna. Wyróżnienie otrzymała nasza pierwsza usługa neutralna klimatycznie - Orange Flex.

A Raport Orange Polska 2021 otrzymał nagrodę główną w kategorii “Raport zintegrowany” w 16. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju.


Rozrywka

Pomysł na domówkę w sylwestra? Imprezowe gry wideo

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
27 grudnia 2022
Pomysł na domówkę w sylwestra? Imprezowe gry wideo

Co można robić w Sylwestra? Można - jak mawia klasyk - grać w grę. Tomb Raider? To na pewno dobra opcja dla introwertyków, którzy pragną spędzić ten czas w ciszy i spokoju. A co, jeżeli lubisz poimprezować? Imprezowe gry wideo mogą być ciekawą formą uatrakcyjnienia domówki.

Starczy wstępu, pora przejść do rzeczy. Poznajcie najciekawsze pozycje, które urozmaicą świętowanie Nowego Roku.

SingStar (PS4/PS5)

Nie trzeba wychodzić do klubu karaoke, by sprawdzić moc własnej przepony. Karaoke od dawien dawna pełni funkcję dobrej zabawy. Wraz ze znajomymi można się powygłupiać, pośpiewać ulubione piosenki, a nawet rywalizować. Do gry wystarczy Wam konsola PlayStation 4/5 oraz smartfon. Po zainstalowaniu aplikacji na urządzenie mobilne oraz podłączeniu do konsoli, możecie bawić się przez całą noc. Baza piosenek jest ogromna, ale
jest jeden minus. Każdą z nich trzeba kupić osobno, chyba że zaopatrzymy się w pakiety z utworami tematycznymi, np: polskie hity wszech czasów.

Kto wie, może gra odkryje w Was nowy talent? A któreś z Was zostanie gwiazdą i wystąpi na Orange Warsaw Festival albo Openerze? W sumie to brzmi jak ciekawe postanowienie noworoczne, nie sądzicie?

Mario Kart Deluxe (Nintendo Switch)

Kto nie zna włoskiego hydraulika Mario? Ta postać stworzyła wspomnienia niejednego dorosłego dziecka. Teraz może również wziąć udział nie tylko w Twoim dzieciństwie, ale również w imprezie sylwestrowej.

Wraz ze swoimi towarzyszami stawiasz czoła najpopularniejszym postaciom spod szyldu Nintendo na pełnych atrakcji torach gokartowych.
Nic tak nie uatrakcyjnia zabawy jak zdrowa rywalizacja! Co więcej, w trakcie grania w Mario Kart liczą się nie tylko umiejętności, ale również szczęście. To jaki power-up wylosujesz, może mieć istotny wpływ na finalny ranking. Na jednej konsoli mogą zagrać nawet 4 osoby, a w standardzie na
Nintendo Switch otrzymujesz dwa pady.

Wiedza to potęga (PS4/PS5)

Imprezowe gry wideo to także quizy. Lubicie taką rywalizację? Oglądaliście kiedyś Milionerów w telewizji (Rosiu to nawet kiedyś brał udział!)? Teraz każde z Was może się wcielić w uczestnika teleturnieju, zbierając punkty i odpowiadając na trudne pytania z różnorakich dziedzin. W zabawie może wziąć udział każdy, kto pobierze aplikację na smartfon. Odpowiedzi zaznaczycie w aplikacji. Ta gra może być przyjemnym urozmaiceniem sylwestrowego wieczoru.

Tetris (wieloplatformowy)

Absolutny Klasyk przez wielkie K, który znają nie tylko gracze. To wielopokoleniowe dzieło zapisało się w dziejach popkultury, dzięki swojej prostocie oraz szybkości rozgrywki. W nowych odsłonach wielu graczy może rywalizować między sobą na jednym urządzeniu.

W obecnej wersji Tetris to nie tylko zbijanie bloczków, ale też układanie przeszkód dla swojego rywala. Ta gra towarzyszyła mi i moim gościom na wielu imprezach i zawsze łączyło się to z dobrą zabawą. Na jednej konsoli mogę ze sobą zagrać dwaj użytkownicy, ale to nie powinno stanowić problemu. Czemu bowiem nie zorganizować mistrzostw?

Just Dance (wieloplatformowy)

Były logiczne imprezowe gry wideo, były gry ze śpiewaniem. Przyszedł wic czas, by rozruszać nie tylko struny głosowe i mózg, ale również resztę ciała. To kolejna gra, do której potrzebujesz smartfona, który tym razem za pomocą żyroskopu oraz kamerki zarejestruje Twoje ruchy. Kto umie tańczyć - pozna nowe
ruchy. A kto ma słabszą motorykę, będzie miał okazję na powygłupianie się ze znajomymi.


Odpowiedzialny biznes

Fundacja Orange w 2022 roku

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
27 grudnia 2022
Fundacja Orange w 2022 roku

Mijający rok w Fundacji Orange to mnóstwo działań na rzecz edukacji i dwie, nowe inicjatywy - Orange Digital Center i #BurzaMózgów. Podjęliśmy też refleksję na temat poszanowania praw dziecka. Ale przede wszystkim był to czas pełnej mobilizacji na rzecz wsparcia osób z Ukrainy.

W roku 2022 nasze szkolne programy edukacji cyfrowej trafiły do prawie 7 tys. dzieci z 320 szkół. W MegaMisji uczniowie i uczennice klas 1-3 uczą się zdrowych nawyków cyfrowych, a w #SuperKoderach klasy 4-6 mają nowoczesne lekcje z nauką programowania. W MegaMisji dodatkowo bierze udział kolejnych 10 świetlic środowiskowych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Ważne kompetencje dla dzieci i nauczycieli

Zależy nam, żeby uczyć odpowiedzialnego podejścia do technologii nie tylko uczniów, ale i wspierać w tym nauczycielki i nauczycieli. To dla nich, ale też dla rodziców i opiekunów, wydaliśmy poradnik o tym, jak przeciwdziałać nadużywaniu urządzeń ekranowych przez dzieci i młodzież. Wspólnie z naszym partnerami realizujemy ze środków unijnych projekt bezpłatnych szkoleń w programie Lekcja:Enter. Tylko w tym roku wzięło w nim udział 18 tys. osób z całej Polski. To solidne przygotowanie do zmiany sposobu nauczania na nowoczesny i bardziej adekwatny do potrzeb uczniów wychowywanych w świecie pełnym technologii. To także nauka wykorzystania na lekcjach konkretnych możliwości, aplikacji, cyfrowych narzędzi.

Oprócz wsparcia w kształtowaniu nowych umiejętności, staramy się doceniać nauczycielki i nauczycieli za ich pracę i zaangażowanie. W 2022 wraz z Głosem Nauczycielskim przeprowadziliśmy drugą edycję konkursu Nauczyciel Jutr@, aby wyróżnić tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej, z troską pielęgnować relacje z uczniami i podążać za ich potrzebami, także mądrze wykorzystując technologie. Tegoroczną laureatką została Aldona Rumińska-Szalska, nauczycielka wspomagająca ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Krakowie.

My także cieszyliśmy się z dwóch ważnych wyróżnień. Otrzymaliśmy tytuł Dobroczyńcy Roku 2022  w kategorii związanej z edukacją, a także wyróżnienie w Nagrodzie im. Janusza Korczaka za wieloletnie działania na rzecz edukacji cyfrowej dzieci i wsparcia nauczycieli

Nowe inicjatywy Fundacji Orange

Nie spoczęliśmy na laurach i w listopadzie rozpoczęliśmy nowy projekt dla nauczycielek i nauczycieli - kurs online o sztucznej inteligencji, a właściwie solidna dawka wiedzy i refleksji o krytycznym podejściu do mediów cyfrowych. Do #BurzyMózgów, bo tak nazywa się projekt, zgłosiło się ponad 1400 chętnych, co nas pozytywnie zaskoczyło. Pierwsze zajęcia startują w styczniu.

W 2022 roku otworzyliśmy Orange Digital Center (ODC) - inicjatywę na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale przede wszystkim społeczne. ODC połączyło wszystkie nasze projekty edukacji pozaformalnej: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliło również otworzyć nowy: Szkołę Kodowania  czyli naukę programowania od podstaw dla osób w trudniejszej sytuacji czy też na jakimś zawodowym zakręcie. Szkoła Kodowania wspiera rozwój umiejętności społecznych, networking, spotkania inspiracyjne i profesjonalne doradztwo zawodowe. Do projektu zgłosiło się prawie 4 tys. osób. Jeszcze w grudniu wystartowały zajęcia dla wybranych uczestników i uczestniczek. W FabLabie w Warszawie ruszyła nowa edycja projektu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet MakerWoman, który prowadzimy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Pomoc dla osób z Ukrainy

Rok 2022 to ogromna mobilizacja na rzecz osób z Ukrainy uciekających przed horrorem wojny. Aby działać sprawnie, połączyliśmy siły z wieloma organizacjami społecznymi, a także zaprosiliśmy do współpracy nauczycielki z Chersonia. Włączyliśmy się m.in. w powstanie telefonu zaufania 116111 w języku ukraińskim Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dla dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce. Wsparliśmy: szkołę online prowadzoną w ukraińskim systemie edukacji (ze Stowarzyszeniem Klanza i Fundacją EduSen); kursy języka polskiego (z Domem Ukraińskim w Warszawie); zorganizowaliśmy wsparcie psychologiczne dla uchodźczyń i uchodźców goszczących w ośrodku Orange w Serocku. Ponadto 3 tys. naszych wolontariuszek i wolontariuszy zaangażowało się w 142 lokalne projekty pomocowe.

Ochrona dzieci

Ważnym aspektem działań w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę było przeciwdziałanie dezinformacji. Od pierwszego dnia wojny na naszych kanałach prowadziliśmy kampanię z poradami o tym, jak chronić się przed tym szkodliwym zjawiskiem. Wydaliśmy poradnik autorstwa Anny Mierzyńskiej. Staraliśmy się zadbać o poczucie bezpieczeństwa dzieci, organizując webinary dla rodziców, nauczycieli i opiekunów o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.

W 2022 roku wspólnie z Radą Programową naszej fundacji, rozpoczęliśmy monitoring ekspercki poszanowania praw i podmiotowości dzieci w środowisku cyfrowym. Efekty tej pracy zobaczycie w czerwcu 2023 r.

Dziękujemy za wsparcie

To był bardzo angażujący rok. Dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy nam kibicują, naszym wolontariuszkom i wolontariuszom, partnerom, Radzie Fundacji i Radzie Programowej. Marzymy, aby w Nowym Roku wojna w Ukrainie się skończyła.

Scroll to Top