Informacje prasowe

Nowe Pracownie Orange dla 20 miejscowości w Polsce

5 czerwca 2023

Nowe Pracownie Orange dla 20 miejscowości w Polsce

W kolejnych 20 miejscowościach zaczną działać nowe Pracownie Orange. Będą nie tylko miejscem dostępu do technologii, ale także przestrzenią działań społecznych i edukacyjnych dla mieszkanek i mieszkańców. Fundacja Orange wyposaży świetlice i wspierać będzie ich liderki i liderów w prowadzeniu ciekawych i rozwojowych aktywności.

Pomysły na Pracownie Orange  zgłosiły grupy inicjatywne z miast i wsi o populacji poniżej 40 tys. To do nich kierowany jest program. Fundacja Orange wyposaży nowo otwarte Pracownie w darmowy, szybki Internet, w sprzęty multimedialne takie jak komputery, telewizory, drukarki 3D, zestawy robotów,
a także w meble. Dodatkowo zapewni bezpłatny program wsparcia dla liderek i liderów koordynujących działania świetlicy – wszystko po to, aby miejsca te „tętniły życiem” i jak najlepiej służyły mieszkankom i mieszkańcom. Głównie do rozwoju ich kompetencji, wzmacniania lokalnych więzi i działania na rzecz najbardziej palących potrzeb w regionie.

Osoby koordynujące te działania w danej Pracowni Fundacja Orange wspierać będzie
w rozwoju umiejętności liderskich, cyfrowych i przeszkoli w zakresie animacji społecznej. Dołączą one do programu wsparcia, w którym jest już wiele liderek i liderów ponad 100 Pracowni założonych w poprzednich edycjach programu.

Wspólne cele i potrzeby

Łącznie do nowej edycji programu napłynęło ponad 240 wniosków z miast i wsi do 40 tys. mieszkańców. Składały je grupy inicjatywne 3 osób, które w porozumieniu z lokalną instytucją lub organizacją musiały wyznaczyć lokal, w którym Pracownia mogłaby funkcjonować. Opisywały też swoje pomysły na działanie świetlicy tak, aby jak najlepiej odpowiadała na lokalne potrzeby i wyzwania. Niezależna Komisja wybrała 20 miejscowości, które otrzymają wsparcie Fundacji w programie. Wśród zwycięskich koncepcji znalazł się między innymi cykl spotkań dla dzieci z programowania, a także kursy komputerowe dla seniorów, w tym zajęcia z użyciem drukarek 3D.

Cieszę się, że 20 kolejnych miejscowości z różnych stron Polski dołączy do społeczności Pracowni Orange. Mamy wspólny cel wspierania działań lokalnych, ale każda pracownia jest inna, tak jak każda miejscowość. Ta różnorodność i energia ludzi jest siłą tego programu. Staramy się tworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń między pracowniami – mówi Małgorzata Jaglińska z Fundacji Orange.

Jedna Pracownia Orange, wiele możliwości

W 20 pracowniach, które powstaną, liderki i liderzy planują między innymi zajęcia z zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, kursy programowania dla dzieci, zajęcia plastyczne, szkolenia z zakresu wykorzystania technologii VR w edukacji, a także wystawy i wydarzenia kulturalne czy projekty międzypokoleniowe.

Otwarcia nowych świetlic odbędą się już jesienią tego roku. Na liście  miejscowości, w których powstaną Pracownie, znajdują się: Kraśnik (województwo lubelskie), Bożków (województwo dolnośląskie), Cieszyn (województwo śląskie), Ćmielów (województwo świętokrzyskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie), Biesna (województwo małopolskie), Raciechowice (województwo małopolskie), Boguszyce (województwo dolnośląskie), Morąg (województwo warmińsko-mazurskie), Toszek (województwo śląskie), Żuławka Sztumska (województwo pomorskie), Szprotawa (województwo lubuskie), Brodnica (województwo wielkopolskie), Dębowa Kłoda (województwo lubelskie), Leszno (województwo mazowieckie), Rusowo (województwo zachodnio-pomorskie), Debrzno (województwo pomorskie), Zakopane (województwo małopolskie) oraz Syców (województwo dolnośląskie) i Wschowa (województwo lubuskie).

Pracownie Orange to ogólnopolski program realizowany przez Fundację Orange, który działa od 2012 roku. W ramach programu Fundacja zakłada i pomaga prowadzić multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. W 2022 roku program stał się częścią międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

Nowe Pracownie Orange w Polsce

Miejscowość Powiat Województwo
Kraśnik Kraśnicki lubelskie
Bożków Kłodzki dolnośląskie
Cieszyn Cieszyński śląskie
Ćmielów Ostrowiecki świętokrzyskie
Jaraczewo jarociński wielkopolskie
Biesna gorlicki małopolskie
Raciechowice myślenicki małopolskie
Boguszyce oleśnicki dolnośląskie
Morąg ostródzki warmińsko-mazurskie
Toszek gliwicki śląskie
Żuławka Sztumska sztumski pomorskie
Szprotawa żagański lubuskie
Brodnica śremski wielkopolskie
Dębowa Kłoda parczewski lubelskie
Leszno warszawski zachodni mazowieckie
Rusowo kołobrzeski zachodniopomorskie
Debrzno człuchowski pomorskie
Zakopane tatrzański małopolskie
Syców oleśnicki dolnośląskie
Wschowa wschowski lubuskie

 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Grobel: +48 533 336 550 k.grobel@gardenofwords.pl
Katarzyna Matysek +48 571 609 027 katarzyna.matysek@orange.com

 

Fundacja Orange  działa na rzecz nowoczesnej edukacji. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Wspiera dzieci, młodzież, nauczyciel_ki w nabywaniu kompetencji przyszłości. Działa na rzecz grup zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, programowania, sztucznej inteligencji, druku 3d i realizować kreatywne pomysły z wykorzystaniem cyfrowych zasobów. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspert_kami, do udziału angażując pracowników_czki Orange jako wolontariuszy. www.fundacja.orange.pl Rada Programowa Fundacji Orange to osoby o uznanym autorytecie w dziedzinach edukacji, pedagogiki, rozwoju kompetencji

Udostępnij: Nowe Pracownie Orange dla 20 miejscowości w Polsce

Odpowiedzialny biznes

Tydzień Kodowania 2016!

19 października 2016

Tydzień Kodowania 2016!

Trwa właśnie Europejski Tydzień Kodowania – inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej współpracujących z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest przez wolontariuszy w całej Europie i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania.

My również przyłączyliśmy się do tej inicjatywy. Uczestniczy w niej 35 szkół, w których realizujemy program #SuperKoderzy, dzieciaki z Pracowni Orange, które poznały już zasady Kodowania na szkoleniach organizowanych przez Fundację Orange i Akademię Młodego Hakera. Do nauki programowania zaprosiliśmy też dzieci naszych pracowników, dla których w minioną sobotę zorganizowaliśmy w Miasteczku Orange warsztaty z programowania w języku Scratch.
Podobne akcje dla #SuperKoderów odbyły się też w innych krajach, w których działa Orange.

Każdy, zarówno firma, jak i organizacja, szkoła, przedszkole, biblioteka czy osoba prywatna może zgłosić swoją inicjatywę w ramach CodeWeek. Wystarczy zorganizować wydarzenie powiązane tematycznie z nowymi technologiami czy nauką programowania i wpisać je na stronie www.events.codeweek.eu. Możecie też wziąć udział w wydarzeniach, które organizuje ktoś inny – zapraszam na stronę www.codeweek.org.pl, gdzie znajdziecie pełną informację o wszystkich projektach.

Dla wszystkich, którzy chcą się przyłączyć- mamy dodatkową zachętę, konkurs fotograficzny przygotowany przez Fundacje Orange wspólnie z Samsungiem i Mistrzami Kodowania oraz Microsoft Polska. Do wygrania 3 Lofi Roboty w wersji Edubox oraz inne nagrody. Szczegóły znajdziecie na stronie i FB Fundacji.

Dołącz już dziś do społeczności Europejskiego Tygodnia Kodowania!

6d2cf7b33c9c07d41f0e73f67a06603c7a5
fot. kolektyw fantasmatic.pl

Udostępnij: Tydzień Kodowania 2016!

Odpowiedzialny biznes

Gdzie powstaną nowe Pracownie Orange?

20 lipca 2015

Gdzie powstaną nowe Pracownie Orange?

Miejscowość: Lulemino
Gmina: Kobylnica
Województwo: pomorskie
Program planowanych działań: Pracownia służyłaby mieszkańcom w każdym wieku. Od interaktywnych działań przez multimedia, po szkolenia z ratownictwa medycznego. Byłaby oknem na świat – dzięki nauce języków obcych. Stworzylibyśmy wirtualną izbę pamięci wsi, gry edukacyjne, warsztaty manualne czy ekologiczne.

To wizytówka najmniejszej miejscowości spośród kandydatów na nową Pracownię Orange. Nieco ponad 100 mieszkańców, a wiele pomysłów, planów i moc zaangażowania. To, czy Pracownia Orange powstanie właśnie w Luleminie, w Goleszach Dużych czy w Kołczygłowach zależy również od Ciebie. Pomóż nam wybrać 26 miejscowości, gdzie powstaną nasze multimedialne świetlice.

Spośród ponad 1000 zgłoszeń komisja wybrała 50 najciekawszych wniosków. Wybór był niezwykle trudny. Szukaliśmy inspirujących miejsc, zaangażowanych ludzi i dobrych pomysłów na pomoc dla lokalnych społeczności. Teraz z tej puli wybieracie 26 miejscowości, gdzie ostatecznie powstaną Pracownie.

Sprawdźcie, czy wśród kandydatów jest ktoś z Waszej okolicy, województwa, a może dana miejscowość znajduje się na szlaku Waszych wakacyjnych wędrówek? Zobaczcie, co planują lokalne grupy działania, jak zaangażują mieszkańców i jak będą wykorzystywać nowe technologie do integracji, pomagania czy uczestniczenia w kulturze. Wejdźcie na stronę www.pracownieorange.pl i głosujcie codziennie na swoich kandydatów. Każdego dnia macie 5 głosów.

Każda Pracownia otrzyma od nas komputery z bezpłatnym dostępem do internetu, drukarkę ze skanerem, konsolę do gier oraz telewizor LCD, a pomieszczenia przeznaczone na świetlicę zostaną wyremontowane i umeblowane. Lokalni koordynatorzy Pracowni wezmą udział w profesjonalnych szkoleniach, aby wspólnie z mieszkańcami współtworzyć miejsce, które jak najlepiej odpowie na potrzeby lokalne. Pomoże w tym także system grywalizacji społecznej, którego celem jest motywowanie mieszkańców do działania na rzecz swojej okolicy.

Działające do tej pory Pracownie Orange dowiodły w ciągu 3 lat swojej aktywności, że potrafią zmieniać na lepsze ludzi i społeczności. Teraz do 50 doświadczonych Pracowni dołączą nowe miejscowości. Które? To zależy również od Was.

e6ffc853fe073b8787e300d5f00062a982e

Udostępnij: Gdzie powstaną nowe Pracownie Orange?

Odpowiedzialny biznes

Byliśmy na Anty-Konferencji CSR

23 października 2014

Byliśmy na Anty-Konferencji CSR

Jak zorganizować konferencję, która nie ma sztywno ustalonego programu? Paneliści nie siedzą w fotelach, brak jest prezentacji PowerPoint, a mimo to chce w niej uczestniczyć wiele osób, dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem z innymi, a także uczyć się od innych?
Rozwiązaniem może być przygotowanie anty-konferencji czyli spotkania praktyków, ekspertów i ludzi biznesu, gdzie nie obowiązują formy znane z tradycyjnych spotkań konferencyjnych.

Podczas II Anty- Konferencji CSR, w której miałam okazję uczestniczyć, po sesji inspiracyjnej pracowaliśmy w grupach, o których doborze zadecydowali wszyscy uczestnicy. Rozmawialiśmy więc o innowacjach społecznych, trudnościach w dialogu społecznym, mierzeniu wpływu społecznego czy raportowaniu oddziaływania na środowisko. Ciekawym pomysłem byli też ryśliciele, którzy w formie rysunkowej pomagali nam podsumowywać prace poszczególnych grup.

My zaproponowaliśmy uczestnikom warsztaty z grywalizacji społecznej. Pokazywaliśmy dobre praktyki, także te z Pracowni Orange i przekonywaliśmy, że to dobra metoda do motywowania uczestników projektów do większego zaangażowania, poszerzania swoich kompetencji, a także do dobrej zabawy.

Zachęcam do obejrzenia relacji video z tej niestandardowej konferencji:

Udostępnij: Byliśmy na Anty-Konferencji CSR

Informacje prasowe

50 małych miejscowości zmieniło się z Orange

30 lipca 2012

50 małych miejscowości zmieniło się z Orange

Niemal 4 tysiące zaangażowanych mieszkańców, 750 grup inicjatywnych, a w wyniku ich starań 50 multimedialno-internetowych miejsc spotkań w całej Polsce – to efekt projektu Pracownie Orange. Rozpoczęta w lutym 2012 roku akcja potrwa 2 lata. Przez ten czas Orange zapewni wsparcie techniczne i informatyczne utworzonych pracowni. O szkolenia i propozycję dodatkowych aktywności w Pracowniach Orange zadba Fundacja Orange.
– Cieszę się, że wspólnie z mieszkańcami stworzyliśmy wyjątkowe miejsca, które będą dla lokalnych społeczności nie tylko punktem spotkań i integracji, ale przede wszystkim przestrzenią nieograniczonego dostępu do informacji, edukacji i kultury. Jednak na samym otwarciu Pracowni nie poprzestaniemy – wspólnie z Fundacją Orange przygotowujemy już program szkoleń i warsztatów dostosowanych do potrzeb każdego mieszkańca, zwłaszcza dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych – powiedział Maciej Witucki Prezes Orange Polska.

W ramach akcji społecznej Orange, w 50 miejscowościach liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców powstały multimedialne pracownie internetowe – w lokalizacjach wskazanych samodzielnie przez mieszkańców. Orange ufundował remont i wyposażenie każdej placówki m.in. w stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu, konsole do gier, telewizory LCD z zaawansowanymi funkcjami umożliwiającymi m.in. wyświetlanie prezentacji i materiałów szkoleniowych, a także komfortowe meble. Co ważne, o ostatecznym przeznaczeniu Pracowni Orange zdecydują mieszkańcy, zgodnie z aktualnymi potrzebami lokalnej społeczności.

Do akcji Pracownie Orange dołącza Fundacja Orange, która będzie odpowiadać za dalsze funkcjonowanie placówek oraz ich rozwój. Fundacja wesprze mieszkańców w realizacji pierwszych własnych projektów społeczno-kulturalnych oraz umożliwi koordynatorom wymianę wiedzy i doświadczeń poprzez specjalnie utworzoną platformę internetową 
z dostępem do nowoczesnej bazy gotowych do wdrożenia projektów. Dla wszystkich osób zaangażowanych w działania Pracowni, Fundacja przeprowadzi szkolenia z zakresu m.in. animacji społecznej, komunikacji w mediach społecznościowych, współpracy 
z wolontariuszami i młodzieżą, prowadzenia projektów oraz badania lokalnych potrzeb.

Głównym celem programu Pracownie Orange jest wspieranie długofalowego rozwoju małych społeczności poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych, kulturowych i zawodowych ich mieszkańców z mieszkańcami wielkich miast. Akcja jest jednym z wielu działań prowadzonych przez Orange w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Należą do nich takie projekty Orange jak m.in. Senior dla Seniora, Internet bez granic czy Tydzień 
z Internetem.
***

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
22 527 19 39
biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: 50 małych miejscowości zmieniło się z Orange

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej