116 000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka, prowadzony przez Fundację ITAKA, dzwonił w 2019 roku 1 598 razy. W tym czasie zarejestrowano 140 zgłoszeń zaginięć nieletnich, odnaleziono 107 dzieci i nastolatków. Linia 116 000 działa od ponad 10 lat, a Orange Polska od początku jest jej partnerem technologicznym i wspierającym.
Telefon do Fundacji ITAKA-Centrum Ludzi Zaginionych to już stały element akcji poszukiwania dzieci. To pod numer 116 000 dzwonią rodzice poszukujący swoich dzieci, służby poszukiwawcze, np. policja, czy inne osoby zaangażowane w te działania.
To tu dzwonią osoby, które mają informacje na temat zaginionych dzieci, widziały je lub są z nimi w kontakcie. Zweryfikowane i wiarygodne informacje przekazywane są jednostkom policji prowadzącym poszukiwania.
Jak to działa w praktyce?
Julka uciekła z domu we Wrocławiu. Fundacja ITAKA przyjęła zgłoszenie o zaginięciu i rozpoczęła poszukiwania poprzez publikację jej wizerunku. Pod numerem 116 000 dyżurujący zaczęli odbierać telefony od informatorów z Warszawy, którzy mieli kontakt z dziewczyną. Część z nich zwracała uwagę na niepokojące zachowanie nastolatki. Dzięki tym informacjom ustalono, co dzieje się z Julką i gdzie aktualnie przebywa. Finalnie na numer 116 000 skontaktowała się sama zaginiona, widząc plakat na swój temat. Specjaliści Fundacji przekonali ją do powrotu do domu i zgłoszenia się na policję.
Profilaktyka
Historia Julki to tylko jeden z ubiegłorocznych przypadków dotyczących nastolatki, która sama uciekła z domu, ale wiele spraw dotyczy tzw. porwań rodzicielskich. Dlatego wśród działań Fundacji jest profilaktyka w tym zakresie i współpraca z rodzinami zagrożonymi taką sytuacją. W ubiegłym roku eksperci z Fundacji wraz ze specjalistami z instytucji zajmujących się sytuacją dzieci w konfliktach rodzicielskich stworzyli poradnik „Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców”, w którym opisane zostały dobre praktyki w zakresie pomocy rodzicom i dzieciom. (www.standardyrozstania.pl). Wszystkie zawarte w nim informacje były konsultowane przez zespół specjalistów i ekspertów z różnych dziedzin, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, prokuratorów, sędziów, kuratorów, biegłych sądowych, policjantów, pedagogów, psychologów i mediatorów.
Porady przez telefon
Linia 116 000 pełni też rolę telefonu poradniczego. Ofiary porwań rodzicielskich, rodzice lub opiekunowie nastolatków, którzy uciekli z domu i bliscy zaginionych dzieci i nastolatków mogą skorzystać z pomocy psychologa. Tylko w 2019 roku psychologowie Fundacji udzielili ponad 400 porad.
W sytuacji kryzysowej, jaką jest zaginięcie, rodziny potrzebują psychologicznego wsparcia, nie tylko
w chwili zaginięcia i w trakcie poszukiwań, ale również po wyjaśnieniu sprawy, niezależnie od efektu poszukiwań. Psycholog dyżurujący przy telefonie zaufania odpowiada też na maile. W razie potrzeby diagnozuje sytuację rodzinną, pomaga uporać się z problemami, które doprowadziły do ucieczki. Pomaga też rodzinie i nastolatkowi po powrocie do domu.
Dodatkowo specjaliści Fundacji udzielają wsparcia prawnego oraz socjalnego.
116 000 -Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka, a także Linia Wsparcia działa przez
7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-17.00, w weekendy od 9.00 do 13.00. Telefon prowadzony jest przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która od ponad 20 lat całościowo zajmuje się problemem zaginięcia.
Komentarze
Wolę moje tańsze Samsungi. Do tego rewelacyjna pojemność w tym telefonie + cena, to zabawka nie dla mnie.
OdpowiedzTelefonik prawdziwy czad.
OdpowiedzProcesor słaby, system stary, bateria kiepska, do tego szybko pęka i nie ma 5G.
Raczej wtopa roku.
OdpowiedzNa razie to gadżet i ciekawostka. I to droga. 3. generacja będzie już dopracowana 🙂
OdpowiedzJak wyglada kwestia gwarancji?
OdpowiedzCzy obejmuje ona pękanie ekranu od składania opisywane w internecie?
Zarówno zawias, jak i ekran objęte są 2-letnią gwarancją. Ponadto, w pierwszych 12 miesiącach użytkowania jednorazowa naprawa mechanicznych uszkodzeń ekranu jest dofinansowana przez Motorolę.
OdpowiedzChętnie bym go przetestował na swoim kanale na yt bo telefon fajnie wygląda.
Natomiast powiem Wam w czym jest pro lem. W dużej cenie urządzenia. Kobieta nie kupi Motoroli bo ma składany ekran. W tych pieniądzach wybierze iPhone’a z kilku względów:
-logo apple którym można pochwalić się bardziej niz logiem motoroli, po drugie posiadanie IPhone’a to szpan i pokazanie w sposób jawny i zdecydowany, mam sprzęt za kupę hajsu, na Motorolę nikt nie zwróci uwagi, tym bardziej z androidem
-sprawdzony aparat, wiadomo ze sa lepsze i gorsze niz w iPhone ale sory, iPhone to jednak iPhone
W sumie więcej powodów nie muszę wymieniać. Te dwa wystarczą aby ta Motorola ciężko się sprzedawała. Ale testowalbym ?.
Jeśli chcecie mieć dobre urządzenia dobrze się sprzedające to zaprzyjaźnijcie się z marką ZTE/nubia. Miałem dwie nubie i w tych pieniądzach które zapłaciłem to był killer cenowy. W nubii Z17s mam snapdragona 835, 8GB Ramu i 128GB pamięci. Aparat ma funkcję wyzwalania za pomocą uśmiechu, tak samo jak w tej motoroli. A ile mnie ten telefon kosztował? 700pln.
OdpowiedzAkurat prędzej kobieta kupi Razr niż popularną masówkę w postaci iPhone.
Odpowiedz