Sieć

400 Gb/s w sieci szkieletowej Orange

Kinga Galon Kinga Galon
16 marca 2023
400 Gb/s w sieci szkieletowej Orange

Co trzy lata ruch sieciowy zwiększa się dwukrotnie. Sporo. Żeby więc nasza sieć nie złapała zadyszki, uruchomiliśmy międzymiastowe łącze 400 Gb/s dla połączeń sieci szkieletowej IP na trasie Warszawa-Poznań. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Śmiało można przecinać wstęgę na otwarciu sieciowej autostrady.

Być może, gdy słyszymy o szkielecie, przychodzi na myśl lekcja biologii i nie jest to złe skojarzenie. Bo przecież każdy wie, że bez szkieletu ani rusz. Bez sieci szkieletowej, daleko też nie zajdziemy. Łączy ona ruch z mniejszych sieci i przesyła dane bardzo szybko i na dużą odległość. Mówiąc obrazowo, sieć szkieletowa to nasze najszybsze, najlepsze drogi krajowe. Do nich dołączają drogi wojewódzkie i lokalne, czyli mniejsze sieci.

Sieć szkieletowa składa się z dwóch sieci:

  1. Optycznej sieci transmisyjnej ROADM Express Network, która łączy największe  miasta w Polsce. Ta sieć to wspominane drogi krajowe. Połączone miasta nazywamy POP, czyli points of presence – miejsca, w których ruch jest agregowany do większych przepustowości.
  2. Sieci routerów szkieletowych IP, które przydzielają sieć do konkretnych platform lub mniejszych sieci (np. dla YouTube’a czy Netflixa, mobile voice’a, Neostrady). Routery są węzłami komunikacyjnym. Powiedzmy, że to takie zjazdy z sieciowej autostrady, na których trzeba zdecydować dokąd jedziemy.
Schemat sieci szkieletowej.

Większa przepustowość

Do tej pory sieć szkieletowa wykorzystywała łącza do 100 Gb/s. Niezły wynik, droga ekspresowa. Jednak rok do roku ruch w sieci wzrasta, a światłowód nie jest dostępny wszędzie. Zamiast ekspresówki potrzebowaliśmy więc autostrady. Dlatego właśnie wdrożyliśmy pierwsze w Polsce komercyjne łącze 400 GbEth dla routerów w sieci szkieletowej IP (400 Gb/s). Prawdziwa sieciowa autostrada, na której można bezpiecznie wcisnąć gaz do dechy i błyskawicznie przesłać mnóstwo danych.

Na razie na trasie Warszawa-Poznań, ale w planach na ten rok mamy jeszcze Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź, Szczecin i Bydgoszcz. Podsumowując, w 2023 planujemy mieć routery z portami 400 GbEth w 8 miastach i prawie 60% pojemności będzie zapewniona w łączach pomiędzy nimi.

Mapa sieci ROADM Express Network. Zaznaczona jest sieć istniejąca oraz łącza 400 Gb/s, które uruchomimy w 2023 roku.

Zielona sieć

Wdrożone rozwiązanie jest przyjazne dla naszej planety. 4 łącza po 100 Gb/s, to nie to samo, co jedno łącze 400 Gb/s. Mimo, że matematyka i mnożenie sugerują co innego. Łącze o większej przepustowości potrzebuje mniej energii do zasilenia. Emituje więc mniej  dwutlenku węgla do atmosfery.

Na koniec dodam, że uruchomiona sieć szkieletowa jest gotowa na większe potrzeby. Docelowo może przesyłać dane w technologii 800 Gb/s i 1,2 Tb/s. W sierpniu 2021 roku w naszym laboratorium przeprowadziliśmy już testy 800 Gb/s. Technologie te będą sukcesywnie wdrażane wraz ze wzrostem ruchu w sieci.


Odpowiedzialny biznes

Więcej niż nauka programowania

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
15 marca 2023
Więcej niż nauka programowania

Szkoła Kodowania Orange Digital Center to bezpłatne, profesjonalne kursy programowania połączone z doradztwem zawodowym i wzmacnianiem umiejętności społecznych. Od grudnia trwają zajęcia w ścieżce Java i Python. Właśnie ruszył nabór do ścieżki UX Designer. To szansa na rozwój, podniesienie kompetencji lub przekwalifikowanie się. Fundacja Orange wspiera tych, którzy z różnych powodów mają utrudniony dostęp do takich możliwości. Czekamy na zgłoszenia.

Projektowanie UX nie jest pierwszym z kursów, które powstały w ramach programu Orange Digital Center.

Czym jest Orange Digital Center?

To inicjatywa na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości rozumianych nie tylko jako umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. ODC połączyło wszystkie nasze projekty edukacji pozaformalnej: Pracownie Orange, FabLaby powered by Orange i pozwoliło również otworzyć nowy: Szkołę Kodowania, czyli naukę programowania od podstaw.

O co chodzi w Szkole Kodowania?

Szkoła Kodowania to kursy dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej, chcą nauczyć się programowania od postaw, a przy tym skorzystać z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami rynku IT czy webinarów technologicznych. Kursy prowadzą doświadczeni i profesjonalni trenerzy oraz trenerki z Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych. Uczestnicy zyskują nowe kompetencje cyfrowe potwierdzone certyfikatem.

Dla kogo i po co?

Bardzo zależy nam na tym, żeby ludzie mogli rozwijać i doskonalić kompetencje przyszłości takie jak kreatywność, współpraca czy umiejętności cyfrowe. Dopiero takie połączenie daje szansę na pełniejszy rozwój. Dlatego uczestniczki oraz uczestnicy naszej Szkoły Kodowania mają zapewnione indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji. 

W tym projekcie Fundacja wspiera osoby w trudniejszej sytuacji czy też znajdujące się na jakimś zawodowym zakręcie. Projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wyposażenia młodych dorosłych (w tym z grup zagrożonych wykluczeniem) w kompetencje niezbędne w życiu społecznym i zawodowym.

Program kierujemy przede wszystkim do osób, które chciałyby zdobyć umiejętności w branży IT, ale nie stać ich na to finansowo, są bezrobotne lub pracują w bardzo niskopłatnych zawodach, chcą się przekwalifikować lub powracają na rynek pracy po dłuższej przerwie. Ważnym celem jest dotarcie do młodych kobiet, wchodzących na rynek pracy lub powracających po przerwie, na przykład po urlopie macierzyńskim. Pragniemy, by udział kobiet w sektorze cyfrowym znacznie się zwiększał. – podkreśla Małgorzata Kowalewska, kierowniczka Działu Orange Digital Center.

Umiejętność programowania jest cenna i możliwa do opanowania niezależnie od płci. – dodaje Maja Gruszczyńska, koordynatorka Szkoły Kodowania w Fundacji Orange.

Jakie kursy i gdzie?

Uczestnicy i uczestniczki pierwszej edycji od grudnia poznają już tajniki Java i Phyton. Kursy odbywają się w dwóch formułach: stacjonarnej z ewentualnymi elementami online, realizowanej w przyjaznych wnętrzach Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie - oraz w formie online - dostępnej dla mieszkańców powiatów, na których terenie znajdują się Pracownie Orange. Aby sprawdzić, czy Twój powiat znajduje się na liście, zerknij tutaj. Zajęcia odbywają się w co drugi weekend i dwa razy w tygodniu. Kursy trwają kilka miesięcy. Partnerami projektu są: Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych oraz wspomniane Centrum Kreatywności Targowa.

Bezpłatne kursy e-learningowe

Dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w rekrutacji i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o programowaniu, przygotowaliśmy także bezpłatne kursy e-learningowe w trzech ścieżkach: Java, Phyton i UX.

W każdym z kursów trenerzy pokazują podstawy danej ścieżki programowania. Krok po kroku prezentują najważniejsze zagadnienia, które zostały podzielone na rozdziały. Dzięki tym bezpłatnym lekcjom można zobaczyć, jak nauka programowania i projektowania wygląda w praktyce i sprawdzić, czy zainteresowałby nas długoterminowy kurs i rozwijanie się w tym kierunku.    

Zgłoś się - nabór do UX trwa!

Teraz czas na projektowanie UX. Do 13 kwietnia trwa nabór do nowej ścieżki.

UX Designer to zawód, który coraz częściej pojawia się w ofertach pracy. Osoba ta zajmuje się tworzeniem przejrzystych oraz przystępnych stron, aplikacji i produktów cyfrowych. Aby każdy użytkownik mógł poruszać się po nich z łatwością - sprawnie i intuicyjnie. Kurs UX obejmuje 172 godziny szkolenia. Udział jest oczywiście bezpłatny.

Szczegóły na stronie.

Praca w grupach, dzielenie się doświadczeniem i postępami w nauce to szansa na budowę SPOŁECZNOŚCI opartej na podobnej motywacji. Taką budujemy właśnie w Szkole Kodowania


Innowacje

Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
15 marca 2023
Pomożemy kształcić specjalistów chmurowych

Dziś podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, dzięki któremu na uczelni powstanie specjalny kierunek studiów podyplomowych o tematyce chmurowej. To jedna tych dziedzin, w której Orange Polska i rynek ICT, najbardziej potrzebują specjalistów.

Będziemy też dalej zapraszać studentów do naszych praktyk Let’s Orange oraz współpracować przy projektach badawczo-rozwojowych.  

Rektor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych dr hab.Jerzy Paweł Nowacki oraz prezes Orange Polska Julien Ducarroz po podpisaniu porozumienia o współpracy

Współpraca z PJATK zaczęła się 15 lat temu. Wybrani studenci byli nagradzani przez Orange i zapraszani na seminaria w Orange Labs z perspektywą nawiązania stałej współpracy zawodowej. Braliśmy też udział w kilku edycjach programów stażowych koordynowanych przez PJATK a finansowanych z funduszy europejskich. Dzięki tej współpracy trafiło do nas kilkadziesiąt stażystek i stażystów specjalizujących się w informatyce i grafiki komputerowej. Najlepsi dostali pracę.

Teraz liczymy, że po uruchomieniu nowego kierunku studiów, jeszcze więcej absolwentów PJATK trafi do Orange Polska. To klasyczne win-win. Uczelnia wyszkoli poszukiwanych specjalistów, którzy będą mogli robić karierę w jednej z najlepszych firm w kraju.

Studia na nowym kierunku rozpoczną się jesienią 2023 roku.  

Scroll to Top