Oferta

Premiera Xiaomi Redmi Note 14 z prezentami

Beata Giska Beata Giska
21 stycznia 2025
Premiera Xiaomi Redmi Note 14 z prezentami

Dziś Xiaomi zaprezentowało nowe smartfony rodziny Redmi Note 14. Wszystkie modele dostaniecie w ofercie Orange i to z prezentami - od zwrotu gotówki po przydatne akcesoria i sprzęty.

Promocja na start potrwa u nas do 9 lutego br. Benefity zależą od modelu, jaki wybierzecie:

Premierowe smartfony dostaniecie w opcji na abonament i bez, a także w systemie ratalnym. Warto pośpieszyć się, bo liczba prezentów jest ograniczona. Pamiętajcie, aby po zakupie zarejestrować go na stronie producenta. Tam też dostępny jest regulamin akcji.

Smartfony Xiaomi Redmi Note 14 możecie dostać w bardzo przystępnej cenie biorąc pod uwagę, że zdecydowanie aspirują do wyższej półki. Mają duże wsparcie AI - szczególnie związane z fotografią, obróbką zdjęć. Mam na myśli m.in. AI Sky do zmiany tła czy AI Erase do usuwania elementów ze zdjęcia. Telefony mają przedni aparat 20 MPix, automatycznie przełączający się na tryb szerokokątny, gdy wykryje w kadrze 2 lub więcej osób.

Smartfony mają wytrzymałą baterią i obudowę. Warto zwrócić uwagę na funkcję ochrony wzroku - wyświetlacz został zaprojektowany tak, by chronić oczy przy długim użytkowaniu telefonu i dopasowywać jasność do czynników atmosferycznych. Nowe Xiaomi sprawdzi się u osób, które dużo grają i korzystają z multimediów.

Więcej informacji o serii Xiaomi Redmi 14 znajdziecie na naszej stronie.


Odpowiedzialny biznes

Czas to najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka

Aleksandra Miecznikowska Aleksandra Miecznikowska
21 stycznia 2025
Czas to najlepszy prezent na Dzień Babci i Dziadka

Ten tydzień należy do seniorów. W Dniu Babci i Dziadka, kto tylko może, biegnie do nich z kwiatkiem, czekoladkami, czy dobrą książką. Rozmawiamy przy najpyszniejszym babcinym rosole o tym co u nas, o sytuacji społecznej i politycznej, o zdrowiu. A co by było, gdybyśmy pogadali o smartfonach, internecie i nowych technologiach?

W 2023 roku 36% osób w wieku 65-74 lata nie miało za sobą żadnych doświadczeń związanych z korzystaniem z internetu.* Główną barierą jest brak umiejętności (44%) oraz brak uświadomionych potrzeb (35%).**
Czy Wasze bacie i dziadkowie należą do tej grupy?

Oczywiście, nie każdy musi korzystać z internetu, wyszukiwać w nim treści, robić zakupy czy płacić rachunki. Ale co, jeśli Wam powiem, że wielu seniorów chciałoby ułatwić sobie życie korzystając ze smartfona nie tylko do dzwonienia i pisania SMS-ów? Skąd o tym wiem? Pokazują to rozmowy z nimi i liczba osób korzystających z naszych materiałów edukacyjnych czy szkoleń stacjonarnych. Już 19 000 osób ukończyło nasze kursy on-line.

Podarujmy im czas

Nasi trenerzy, jako najsilniejszą barierę dla seniorów, by zapytać o nowe funkcjonalności smartfona, wskazują wstyd i poczucie, że „zawracają głowę młodym”. Łatwiej im zapytać kogoś obcego, kto w salonie lub na stacjonarnym szkoleniu odpowie na nurtujące ich pytania.

Spotykamy naszych przyszłych kursantów często przypadkiem - w tramwaju, u fryzjera czy w sklepie. Czasami niespodziewanie dowiadujemy się o ich potrzebach technologicznych - tak jak jeden z naszych trenerów w sklepie, kiedy robił zakupy i zapłacił BLIK-iem. Starsza pani stojąca za nim powiedziała: „Ja też tak chcę” i od tego zaczęła się jej przygoda. Zaproszona na warsztaty stacjonarne z chęcią uczyła się o nowych funkcjach, jakie kryje w sobie smartfon.

Badania pokazują, że nawet jeśli seniorzy korzystają z internetu, to robią to najczęściej w sposób bierny, w celu czytania treści. W 2023 roku 44% seniorów czytało w internecie wiadomości, gazety lub czasopisma informacyjne. Tylko ok. 29% seniorów korzysta z poczty elektronicznej oraz popularnych komunikatorów tekstowych, a blisko 26% nawiązuje połączenia wideo lub głosowe.***

Szkolenie stacjonarne dla seniorów

Rzeczy, o które najczęściej pytają seniorzy

Podczas stacjonarnych warsztatów, mamy okazję lepiej poznać naszych kursantów i przez to odpowiedzieć na nurtujące ich pytania i potrzeby. Jakie jest TOP 5 funkcji, o które najczęściej pytają seniorzy lub które budzą ich największy entuzjazm?

  • Udostępnianie pinezki na mapie - by móc podać swoją lokalizację i zadbać o bezpieczeństwo
  • Zwiedzanie miejsc na mapach - czyli funkcja street view - pozwala zobaczyć nowe miejsca lub wybrać się w podróż sentymentalną
  • Wyznaczanie trasy dojazdu - by móc podróżować samochodem lub komunikacją miejską
  • Głosowe włączanie latarki
  • Głosowe pisanie SMS-ów

Jeśli zauważycie, że Wasi dziadkowie są chętni do zgłębiania technologicznej wiedzy, polećcie im przygotowane przez nas narzędzia: Poradnik „Witaj w świecie smartfonów!”; stronę www z praktycznymi filmami i poradami oraz platformę szkoleniową abcsenior.com.

Tych, którzy wolą uczyć się bardziej analogowo, zapraszamy na szkolenia do naszych siedzib w większych miastach (Miasteczek Orange) - „Teraźniejszość to cyfrowa przyszłość", prowadzone przez naszych trenerów.

Jeśli szukacie technologicznego prezentu, z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy też specjalną ofertę prezentową.

Spróbujcie w tym wyjątkowym dniu zapytać babcie i dziadków, a może też rodziców, starszych znajomych czy sąsiadów, o to, czy nie potrzebują pomocy w korzystaniu z telefonu. Sprawdźcie czy mają pobrane aktualizacje, ściągnięte potrzebne aplikacje i wystarczająco dużo miejsca w pamięci telefonu. Powiedzcie o kryjących się w telefonach nowych możliwościach. A może będzie to początek wspólnej technologicznej przygody? Dla ich bezpieczeństwa i jeszcze pełniejszego korzystania z życia.

Co mówią uczestnicy naszych warsztatów

„Nasze dzieci czy wnuki nie mają tyle cierpliwości ani czasu, żeby nam to wszystko pokazać.”
"Kto by pomyślał, że można wysłać SMS-a z głosu."
"Oczy mi się otworzyły na te możliwości."
„Świat się zmienia i żeby w nim funkcjonować my też musimy być na czasie. Musimy się uczyć, żeby nie odstawać w tyle.” 

* GUS: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych w 2023 r.

** GUS: Jakość życia osób starszych w Polsce, 2020, % seniorów, którzy nie korzystają z internetu.

*** GUS: Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych w 2023 r.


Rozrywka

The Spectrum – gamingowe zderzenie pokoleń

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
20 stycznia 2025
The Spectrum – gamingowe zderzenie pokoleń

Takiego tekstu tutaj jeszcze nie było. Z jednej strony ja, gamer XXI wieku. Z drugiej The Spectrum, reedycja urządzenia, które w latach 80. zapanowało nad mózgami graczy do spółki z Atari 800XL/130XE i Commodore 64. Mój nie tylko blogowy kolega Michał mówi: "To był Xbox mojego dzieciństwa". Skoro trafił w nasze ręce, nie było innego wyjścia, niż zasiąść do grania. Oczywiście we dwóch.

ZX Spectrum. Urządzenie, którego premiera miała miejsce w 1982 roku. Zawrotne 48 KB pamięci. Legendarny procesor Zilog Z80 taktowany zegarem 3.5 Mhz. Tak, to też nie pomyłka. Jak to się ma do dzisiejszych gamingowych pecetów? Oddajmy głos Chatowi GPT:

Jeden rdzeń nowoczesnego procesora przetwarza więcej danych w ciągu sekundy niż ZX Spectrum w ciągu kilku minut. Jedna klatka renderowana przez współczesną kartę graficzną w grze 3D zawiera więcej obliczeń niż ZX Spectrum mógłby wykonać w ciągu całego dnia. Różnica w mocy obliczeniowej, pamięci i możliwościach graficznych to różnica rzędu milionów, a nawet miliardów razy.

The Spectrum - jak wygląda

Gumowe klawisze w The Spectrum - żywcem przeniesione z pierwowzoru sprzed 42 lat.

Michał: Wyjąłem go z pudełka i dostałem potężną dawką nostalgii. Kształt, masa, materiały z których jest wykonany - to jest dokładnie to samo. No i niepowtarzalna klawiatura, dzięki której mówiono na to urządzenie nie tylko "spektrumna", ale przede wszystkim "gumiak". Różnicę od oryginału widać, gdy spojrzymy na The Spectrum od przodu. We wczesnych latach 80. nie było USB, czy HDMI. Spectrum miał gniazdo na wąską wtyczkę zasilacza, podłączenie do telewizora, mini-jacka do magnetofonu i wielką odkrytą szynę do podłączania różnych peryferiów.

Bartek: Ej, gdzie tu są kontrolery? Jak to... klawiatura? To jest niewygodne, nieintuicyjne. Jak wy na tym graliście? Dlaczego strzałek nie ma z boku? Gra się musi wczytać? Dla mnie to nie jest nostalgia. Dla mnie to jest nuda. Nostalgia to jest stary pecet z Windowsem 95 i np. Need For Speed Hot Pursuit. To bez sensu, że tu trzeba czekać tyle czasu na grę? No i te przyciski. Koszmarna klawiatura i beznadziejne sterowanie.

Tu nie ma co gadać, tu trzeba grać

Bartek: Niby tak, tylko że z mojej perspektywy nie za bardzo jest w co. Niby na The Spectrum mamy platformówki, symulatory dyscyplin sportowych, czy tekstowe przygodówki. Problem, że jak dla mnie wszystkie są takie same. Nie różnią się za bardzo w kwestii grafiki, czy gameplaya. No ale zdaję sobie oczywiście sprawę, że to były ośmiobitowce, więc technologicznie nie dawało to przesadnie wiele możliwości. Nic nie poradzę, że mój mózg grając w "prekursora FIFY" nie jest w stanie pojąć, kiedy piłka poleci do góry, a kiedy będzie się toczyć. Ciekawe, czy ówcześni programiści to potrafili? Mam wrażenie, że większość akcji w przetestowanych przeze mnie grach to zwykły los. Niewiele zależało ode umiejętności - chociażby wspominany tor lotu piłki.

Michał: Nie sposób nie przyznać Ci racji, ale po prostu za moich czasów było tylko to. Nie bez przyczyny nieco sobie zażartowałem, że to był "Xbox moich czasów". Przesuwanie wojsk po planszy w Arnhem, unikający przeszkód Willie na kolejnych planszach w Jet Set Willy, czy legendarny ninja w Saboteur. Pokolenie dzisiejszych 40-latków nie mogło marzyć o niczym lepszym.

Gaming po 40 latach

The Spectrum z przodu już znacznie różni się od pierwowzoru

Michał: Gdy "jarałem się" graniem na Spectrumie, absolutnie najlepszą treścią popularno-naukową w telewizji był program "Sonda". Jednak nawet niesamowici wizjonerzy lat 80., Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym, nie przewidzieliby jak fantastycznie rozwiną się technologie. Pamiętam odcinek, w którym pokazali mega nowość - ekran dotykowy. Wielkości wielkiego stołu. Jasne, The Spectrum jest niesamowicie nostalgiczny, to dla mnie powrót do dzieciństwa, ale gdybym miał na stałe wrócić do takiego grania to... no chyba nie.

Bartek: Nie ukrywam, że nie czerpałem frajdy z gry. Potraktowałem The Spectrum jako ciekawostkę. Sprawdziłem, wiem, czym się "jarałeś" i odłożyłem na bok. Zacznijmy od sterowania, które nie jest ani wygodne ani intuicyjne. Moje pokolenie urodziło się z klawiaturą w ręku. Większość oprogramowania przeznaczonego na komputery osobiste czerpało z lat doświadczenia projektantów. Dzięki temu teraz obsługa software'u jest niezwykle intuicyjna. W przypadku dzieł przeznaczonych na Spectruma trzeba było troszeczkę pogłówkować, a czasem przebić się przez ścianę tekstu. Czy to wada? Nie, rozmawiamy o sprzęcie, który symuluje doznania sprzed 40 lat i wydaje mi się, że robi to dobrze. W dzisiejszych czasach frustrację wzbudza we mnie to jak mało zależy ode mnie, a jak dużo od ograniczeń sprzętowych.

No i ta nieszczęsna gumowa klawiatura. Ciężko się pisze. Ponownie - rozumiem sentyment, ale z własnej woli nie wybrałbym takiego urządzenia jako formy spisywania myśli na kartkę. Już wolę jeszcze starsze narzędzie. Nazywa się długopis. Choć moja opinia może wydawać się negatywna, to raczej perspektywa gracza z totalnie innego pokolenia. Z jednej strony zaspokoiłem ciekawość retro klimatów. Z drugiej - pasek ładowania wściekłości wyskoczył poza ekran. Najbardziej irytowały mnie strzałki kierunkowe, które w dzisiejszych czasach są rozłożone niczym przyciski WSAD na klawiaturze QWERTY. W Spectrumie następują po sobie w poziomej linii - jedna po drugiej. Dlaczego?

Podsumowując czas z The Spectrum

The Spectrum, czyli emulator nostalgii

To był ciekawy eksperyment i zdecydowanie polecam urządzenie pasjonatom gier retro, czy starszym geekom (sorki, Rosiu!), których złapała nostalgia. Mnie klimaty nostalgiczne nie są obce, żeby nie było. Gdyby ktoś przygotował symulator Windowsa 98 z wgranym Gotikiem, starym NFS'em czy Icy Towerem - brałbym w ciemno.

Ma koniec rozwiążmy tajemnicę zdjęcia tytułowego. Choć być może już teraz się domyślacie? Brat Michała wygrzebał zdjęcie z rodzinnego archiwum i to cyfrowa wersja "antycznej" przeszło 40-letniej fotografii, gdy mój kolega - znacznie młodszy niż ja teraz - gra na tym właśnie Spectrumie, który wywołał w nim taką nostalgię.

Więcej o The Spectrum znajdziecie tutaj. A jeśli jesteście zwolennikami nowoczesnego gamingu - zajrzyjcie do naszego sklepu.

Komentarze

Winio
Winio 20:56 12-03-2024

Michał – bardzo dobra, ciekawa i otwierająca oczy prezentacja usługi. Brawo i Gratuluje

Odpowiedz
Scroll to Top