Agregacja pasma to coś, na co powinniście zwracać uwagę choćby kupując smartfony czy modemy. Jeżeli posiadają tą funkcję i korzystacie ze stacji bazowej, która także ją ma możecie osiągnąć wyższe prędkości transferu, a internet będzie Wam działał komfortowo nawet w dużym tłoku. Od tego tygodnia nasi klienci mogą korzystać już z 7 tysięcy takich stacji bazowych.
Agregacja pasma – jak to działa?
Wasze (i moje także) smartfony komunikują się ze stacją bazowych przy pomocy fal radiowych – odbierają je i nadają. Można je przetworzyć na prąd, zrozumiały dla procesorów Waszych smartfonów. Te same fale wykorzystywane są przez Bluetooth czy Wi-Fi. Mówiąc dokładnie są to fale decymetrowe o długości fali od 10 do 100 cm. Żeby było ciekawie, jest to fala elektromagnetyczna, złożona z fotonów – takich samych ja te, które Wasze oko odbiera jako światło widzialne, a wystawiona w stronę słońca twarz jako ciepło (czyli podczerwień).
Każda długość fali to także określona częstotliwość, liczona w herzach. Fale radiowe zaczynają na 3 kHz, a kończą na 3 THz. Dla przykładu fale UKF, na których odbieracie w domu radio to przedział 30-300 MHz. Częstotliwość światła widzialnego jest miliony razy większa. Kolor czerwony to dla przykładu 480 - 405 THz, a leżący po drugiej stronie tęczy (dosłownie i w przenośni) fioletowy - 790 - 700 THz.
Częstotliwości w sieci 4G (zwanej także jako LTE, czyli Long Term Evolution) to w Unii Europejskiej przede wszystkim 800, 900, 1800, 2100, 2600, 3400, 3600 MHz, czyli fale radiowe. Te okrągłe cyferki to jednak tylko część prawdy. Wartości te odpowiadają bowiem pasmom, w okolicach których są częstotliwości faktycznie wykorzystywane przez operatorów. Dla przykładu Orange ma do dyspozycji 15 MHz w paśmie 2600 MHz. Oznacza to, że możemy wykorzystać częstotliwości 2520-2535 MHz do komunikacji od Waszego smartfona do stacji bazowej oraz 2640-2655 MHz w drugą stronę. 4G może jednak działać także na innych częstotliwościach, choćby 450 MHz.
Dodam jeszcze tylko, że klienci Orange Polska korzystający z 4G mają do dyspozycji obok wcześniej wspomnianych 15 MHz w paśmie 2600 MHz także po 10 MHz w pasmach 800, 1800, 2100 MHz.
Agregacja pasma – co to Wam daje?
4G to nazwa standardu. Zakłada on między innymi w swojej podstawowej formie, że komunikacja między telefonem może przebiegać w paśmie 20 MHz. Jego bardziej zaawansowane formy pozwalają jednak na agregację - dzięki niej można wykorzystać szersze pasmo, by osiągać większą przepustowość. Dla przykładu – w testach skorzystaliśmy z maksymalnej szerokości dostępnej w standardzie 4G – 100 MHz, co pozwoliło nam wyciągnąć 1,91 Gb/s. Generalnie im szersze pasmo telefon ma do dyspozycji, tym większą prędkość może wyciągnąć. Oznacza to także, że gdy ruch jest duży, może korzystać z pasm najmniej zajętych. Opowiedziałem to w dość prosty sposób w tym wideo.
By jednak korzystać z tych możliwości trzeba mieć odpowiedni smartfon lub modem. Dlatego trzeba szukać w specyfikacji urządzeń pozycji CAT. Im wyższa cyferka za nią tym lepiej urządzenie radzi sobie z agregacją pasma. CAT 4 to wersja podstawowa, obsługująca 20 MHz pasma. CAT 6 oznacza, że telefon może zagregować maksymalnie po dwa pasma mające 20 MHz, a CAT 9, że trzy pasma, więc łącznie 60 MHz. Jeżeli chcecie znać absolutny top urządzeń z agregacją zajrzyjcie do tekstu pod dość jednoznacznym tytułem: Który smartfon pobierze dane najszybciej?.
Agregacja pasma w Orange
Już wiecie, że nasi klienci mogą korzystać już z 7 tysięcy stacji bazowych z agregacją pasma. Co więcej, już ponad połowa z nich agreguje 3 lub 4 pasma 4G, co oznacza jeszcze lepsze wyższe prędkości i komfort korzystania. To jednak nie wszystko. W naszej sieci trwa tak zwany „refarming” pasma, o którym więcej przeczytacie w pierwszej części tekstu o „wyciskaniu” sieci mobilnej. W ubiegłym roku skupiliśmy się na największych miastach. Jeżeli śledzicie Twittera Wojtka wiecie już pewnie, że ten rok zaczęliśmy nad morzem.
Zimą nasi sieciowcy nie próżnowali. Północ Polski była wolna od śniegu, dlatego zabrali się za refarming. Prawie 700 stacji bazowych będzie teraz zapewniać klientom @Orange_Polska 4G LTE dodatkowo na częstotliwości 2100 MHz. Dzięki temu internet będzie działać szybciej. pic.twitter.com/pUpGZlpXTw
— Wojtek Jabczyński (@RzecznikOrange) 5 marca 2019
Tradycyjnie zapraszam do komentowania ;-)
Komentarze
Ile jest tych 4CA?
OdpowiedzJuż znacząca część, oczywiście głównie w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na trasfer jest najwyższe.
OdpowiedzPanie Piotrze mam małe zapytanko czy jest szansa na refarming sieci na masztach w Radlin Korfantego 4 kod pocztowy 44-310 oraz Rybnik Górnośląska 21 kod pocztowy 44-270?zasięg jest słaby,prędkości słabe,siadło po wpuszczeniu klientów Play będę wdzięczny za popchnięcie sprawy dalej.Przydałaby się też agregacja pasm.Pozdrawiam
OdpowiedzNie mam zbyt dużego przełożenia na kolegów z sieci, ale przekażę im tę informację.
OdpowiedzDzięki 🙂
OdpowiedzKiedy w Kielcach refarming 2100?
OdpowiedzJak widać na mapce załączonej do Tweeta Wojtka zaczynamy od północy, więc jeszcze kawałek został.
OdpowiedzAch te Kielce, zawsze na szarym końcu. Czekamy na nowe lepsze parametry sieci.
OdpowiedzKielce są najlepsze bo mieszka tam pablo_ck ?
OdpowiedzSzczerze to w obecnej chwili nie widzę potrzeby refamingu w Kielcach. Dużo stacji nie ma LTE2600 i L800, a na niektórych zdecydowanie by się przydało.
OdpowiedzA u mnie na stacji T-mobile, Orange nie sieje swoim LTE800, mimo że T-mobile to robi.
OdpowiedzI my i koledzy z TM mamy nieco stacji bazowych, na których nie współdzielimy sieci. Zapewne to jedna z nich.
OdpowiedzNa tych samych stacjach współdzielicie 2G i 3G, więc warto byłoby być precyzyjnym i pisać, że na tych stacjach nie współdzielicie LTE.
OdpowiedzCo ciekawe w 99% przypadków działa to tylko w jedną stronę czyli brak pasm LTE Orange na stacjach T-mobile. Sytuacji odwrotnych (czyli brak T-mobile na stacjach Orange) praktycznie brak.
Widać, która sieć wdrożyła „oszczędnościowy plan minimum”.
Ale współdzielicie na tej stacji wszystko (włącznie z LTE2600), a LTE800 akurat nie.
OdpowiedzDobrze, a kiedy wreszcie VoLTE na większej liczbie telefonów? W Orange na chwilę obecną aby mieć pewność możliwości korzystania z tej usługi trzeba mieć iPhone albo Samsunga. Kiedy Huawei na większą skalę? Np. P20 pro? Zaraz będzie premiera serii P30 i pewnie też bez wsparcia będą. A co z telefonami Nokia? T-Mobile wspiera dużo telefonów Huawei i tak samo współczesne Nokie. Już nie wspomnę nawet o pojedynczych telefonach innych marek. To tak wygląda jak by Orange zmuszał ludzi do kupowania iPhone lub Samsunga jeśli chcą mieć VoLTE.
OdpowiedzI właśnie dlatego właśnie na liście urządzeń obsługujących VOLTE zawiera kilka telefonów Sony, kilka LG 😉 Wiemy o tym, że VoLTE powinno działać też dla urządzeń Huawei i wspólnie z dostawcą nad tym niezmiennie pracujemy.
OdpowiedzA co z Nokią? 1 kwietnia wchodzi całkiem ciekawa propozycja Nokia 9 i pewnie bez VoLTE. A w T-Mobile pewnie będzie skoro nawet na klawiszowej Nokii 8110 4G jest wsparcie
OdpowiedzKodek EVS w VoLTE. Kiedy Orange wdroży? Jako jedyna sieć z VoLTE nie macie tego kodeka i najwyższej jakości połączeń.
OdpowiedzKwestia kodeka EVS to chyba drażliwa kwestia dla Orange tak jak 5G(r) Play. Zero odpowiedzi na to czy zamierzają jako trzeci operator na naszym rynku wprowadzić najwyższą jakość połączeń głosowych. Play i TMobile mają EVS. Proste pytanie – kiedy Orange będzie mieć kodek EVS w swojej sieci tak jak pozostali konkurenci? Jest szansa na najwyższą jakość w Orange czy nie ma? A jeżeli tak to kiedy?
OdpowiedzTak pracujemy. A porównanie kodeka poprawiającego jakość rozmów do grubej „czkoladopodobej” akcji marketingowej? Nie przypominam sobie, byśmy kiedyś zrobili reklamę, że jesteśmy „EVS Ready” i wrzucili to na bilbordy.
OdpowiedzCzekam na EVS. Byle nie tyle ile czekamy na SMSy po WiFi Calling bo to już jest dłużej niż ma broda Gandalfa. Walczcie z Play marketingiem a nie świętym oburzeniem. Póki co oni rozpoczęli mega kampanię a Wy się wyzłośliwiacie i zostaliście w starterach gdzie oni są już za horyzontem. Zobaczcie czym oni zarzucą rynek i zwykłych ludzi, tylko żeby wam ciśnienie za mocno nie skoczyło 😉 https://www.youtube.com/watch?v=iJpZPjxhKgE https://www.youtube.com/watch?v=ZI57rkAw1P4
OdpowiedzSą za horyzontem od momentu, gdy nazwali sieć 3G jako „4G”, a potem by odróżnić ją od prawdziwej 4G musieli ją nazwać 4G LTE 😉 Reklama wszystko przyjmie, szkoda tylko że do prawdziwej pracy nad 5G jest jej daleko. Ale rozumiem, że dostatecznie duża grupa celebrytów powoduje, że nie zwracasz na to uwagi 😉
OdpowiedzJa dostrzegam różnicę i doceniam ciężką techniczną pracę np: Play i TMobile nad EVS czy mega apkę Play24, która bije wszystko co widział nasz rynek na głowę. Natomiast uwierzcie mi, że ja nie jestem dobrym przykładem bo 90% ludzi łyknie reklamy i to co Play tam przekazuje. A to, że przy 5G na dole jest ready nie ma już znaczenia. Dla 90% gospodyń wiejskich Play ma 5G a inni nie. Notabene pięknie pokazali w reklamach półwysep Helski, Tatry i inne miejsca w naszym kraju. Lubię gdy reklamy nie są takie korpo światowe tylko odnoszą się do konkretnych mikro rynków. A u Was czasem taka sama reklama we Francji, Polsce, Rumunii itp. zejdźcie na poziom Jana Kowalskiego z Augustowa z poziomu François z Paryżewa. Dobrze Wam to zrobi.
OdpowiedzA wiadomo kiedy zostanie uruchomione LTE w 800 MHz ze stacji (ul. Białostocka i ul. 3-go Maja) w Hajnówce (woj. podlaskie). Niemal cała Polska jest w zasięgu, ale tutaj jeszcze nie dotarło, a przydałoby się, bo są jeszcze tereny gdzie LTE wogóle nie dolatuje.
OdpowiedzT-Mobile w tym tygodniu już uruchomił 800 MHz z 3 Maja, a w Orange cisza.
OdpowiedzTe 7000 tyś też coś ostatnio popularne ;p
OdpowiedzChwalenie się testami agregacji LTE 5 pasm po 20MHz jest jeszcze śmieszniejsze, niż tak wyśmiewane przez Orange 5G ready Playa.
OdpowiedzCo mają udowodnić Wasze testy, że taka agregacja jest możliwa, że ktoś ją w standardzie wymyślił i są takie urządzenia? To wiadomo bez testu Orange. I owszem, takie CA jest od dłuższego czasu możliwe, ale nie w Waszej sieci. Bo mając Wasze 10MHz 800ki, 6.8MHz 900ki, 10MHz 1800ki, 14.8 MHz 2100, 15MHz 2600 choćbym nie wiem jak dodawał, to 100MHz nie wyjdzie. I to przy założeniu, że wyłączone zostałyby usługi 2G i 3G i zostałoby samo LTE.
Zamiast naśmiewać się z konkurencji, lepiej wziąć się do roboty. Uruchomić brakujące technologie LTE 800/2600 tam gdzie T-mobile je ma, a wy nie. Uruchomić SMSy w WiFi Calling. Uruchomić synchronizację fazy między stacjami. Uruchomić load balancing między pasmami LTE tej samej stacji (mimo zapewnień sprzed x miesięcy nadal to nie działa). Uruchomić kodowanie EVS w VoLTE/VoWiFi.
Wszystko to konkurencja ma, a Orange ciągle nie. Dogońcie ich, zamiast bawić się w wyśmiewanie jak dzieci w piaskownicy. I żyć w przeświadczeniu o własnej doskonałości. Bo do konkurencji (i doskonałości) duużo Waszej sieci brakuje.
To testy, które odbyły się blisko 3 lata temu. Nie napisałem o nich by się chwalić, lecz przypomniałem je by podać przykład możliwości 4G LTE przy agregacji 100 MHz. Wtedy były to najwyższe prędkości, jakie osiągnięto Polsce i jako pierwsi wykorzystaliśmy jedynie te częstotliwości, które posiadamy. Więc sarkazm niepotrzebny. Cieszy mnie również, że przypominasz te funkcje, nad którymi jeszcze pracujemy. Zakładam, że zaglądasz równie chętnie do naszej konkurencji i wskazujesz na ich braki.
Odpowiedzwykorzystaliśmy jedynie te częstotliwości, które posiadamy – w którym momencie Orange posiadało ciągły blok 20MHz w którymkolwiek z pasm LTE? Czy mam przytoczyć wykaz rezerwacji częstotliwości UKE? Znów mijasz się z prawdą. Test wykonaliście w laboratorium, w odizolowanych warunkach, a w sieci publicznej nie macie szans na uruchomienie takiej konfiguracji, bo w żadnym z pasm 4G nie macie bloku większego, niż 15MHz.
OdpowiedzCieszy mnie, że nad wszystkimi wymienionymi przeze mnie brakami pracujecie. Np. nad SMSami w WiFi Calling już trzeci rok. Trzymam kciuki, również życząc mniej sarkazmu w komentowaniu konkurencji.
Czy gdzieś napisaliśmy, że były to testy prowadzone „w polu”? Oczywiście, że były to testy laboratoryjne, wystarczy zajrzeć do linku i obejrzeć zdjęcia z nich 😉 Nie widzę także, gdzie w tym tekście pojawia się jakiekolwiek nawiązanie do któregoś z naszych konkurentów.
OdpowiedzPiotrze – kozien70 słusznie wskazał na obszary w których konkurencja Was wyprzedziła (niekiedy już dawno temu). Pierwszy przykład – SMS w WifiCalling – zarówno magentowi jak i fioletowi konkurenci mieli to od samego początku wdrożenia tych usług, w Orange czekamy na nie już 3 rok (na wyjazdach poza strefę UE ich brak jest dużym utrudnieniem – niestety często doświadczanym w całej korporacji, w której pracuję). Drugi – równie widoczny – cały czas trwające opóźnienie w uruchamianiu pasm L800/L2600 na stacjach TMobile, lub w ogóle uruchamiania się na stacjach TMobile (w tym przoduje wielkopolska, choć na podlasiu, przy trasie S8, także mamy taką wisienkę – Rzędziany, maszt Play – magenta świeci tam od końcówki zeszłego roku, w Orange brak jakiegokolwiek pasma). Pytanie czy ta stacja w ogóle jest w Waszych planach, czy zostawiamy to tak jak jest. Odwrotnej sytuacji, do tej pory, nie doświadczyłem. Pozostałe, wymienione przez koziena usługi to jeszcze większy dystans do konkurencji. Macie faktycznie jedną usługę, której nie ma obecnie wdrożona konkurencja – eSima. Niestety sieciowo zaczynacie mocno odstawać, a dystans ten tylko się zwiększa (piszę to jako wieloletni klient oraz użytkownik różnych sieci). Pytanie czy w końcu ktoś decyzyjny podejmie wyzwanie i odwróci ten trend, czy też będziecie dalej malować świat na pomarańczowo i , w korporacyjnym stylu, udawać, że jesteście Nr 1…
OdpowiedzDobra robota ale to wciąż troszkę za mało,liczę na szybkie wprowadzenie LTE 800 bo w blokach/domach zasięg 1-2 kreski…do tego zmiany w aplikacji na androida,wprowadzić możliwość doładowania Blik-iem , Google Play oraz powiadomienia push do niej o promocjach przy doładowaniach konta,jakieś przypomnienia itp oraz VoWifi i VoLTE z Xiaomi , namawiać ich również by aktualizowali swoje smartfony by można było korzystać z agregacji pasm bo niektóre ich smartfony tego nie obsługują.Pozdrawiam
OdpowiedzOczywiście mam na myśli „google pay” 🙂 wypadałoby też wprowadzić same rozmowy na komórkowe / stacjonarne za 15zł czy to w nju czy orange na kartę dla kogoś kto tylko dzwoni.Może nielimitowany youtube tak jak ma T-Mobile za 30zł lub nowa taryfa 10gb+nielimitowane smsy,mmsy+10gb za 25zł?i podebrać klientów konkurencji?niech każdy ma wybór co wybrać.Zrezygnujcie z wysyłania smsów klientom a przejdźcie na powiadomienia push w aplikacji , dla tych co mają ją zainstalowaną.Słuchacie klientów więc będzie mi miło jak cokolwiek z tego wprowadzicie co napisałem 🙂
OdpowiedzA może Orange wprowadzi ofertę coś jak Play Next?50gb lub 40-30?z możliwością przedłużenia niewykorzystanych gb na kolejny miesiąc lub od razu jednorazowo na rok wydłużyć niewykorzystane gb oczywiście za opłatą?taka oferta ma sens ale nie w cenie 45zł bo to za dużo 30-35zł co miesiąc z możliwością przypięcia karty czy na zwykłe doładowania lub google pay albo Blik.Warto przemyśleć bo to comiesięczny abonament bez umowy.Dziękuję
Odpowiedza ja piszę z Rybnika woj śląskie 44-270 podobno macie w planach postawienie tu masztu więc podam wam lokalizację ulic gdzie ma to sens okolice osiedla wrębowa,wiertnicza,barbórki,górnośląska 112,górnośląska 129,paderewskiego,związkowa.Chętnie zobaczę w jednej z tych lokalizacji lub okolic tych ulic wasz maszt:)
Odpowiedzi jak tam Orange siec nr 1 ale w czym Play Was detronizuje i inea 🙂 ciekawie to bedzie co dalej zaspaliscie z unowoczesnianiem sieci swiatlowod malo dostepny nawet w raknginach sie nie miescicie speedtest.pl 🙂 jak to mowia Brawo Wy
OdpowiedzW tym rankingu też mamy ostatnie miejsce? https://ispspeedindex.netflix.com/country/poland/. Co do rozwoju sieci światłowodowej to my podłączyliśmy w ubiegłym roku 902 tys. gospodarstw domowych. Co do szybkiego internetu stacjonarnego zajrzyj tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/swiatlowod-dotarl-nawet-na-koniec-swiata-podsumowujemy-2018-w-sieci-stacjonarnej/
OdpowiedzW mobilnym to was nawet nie ma w rankingu. Play pierwszy 😉
OdpowiedzJesteś pewien? https://www.rfbenchmark.pl/internet-mobilny-w-polsce-wielkie-podsumowanie-2018-roku/ Cały rok na czele.
OdpowiedzW zestawieniu netflixa, w dostępie mobilnym jak najbardziej 😉
Odpowiedzwypadałoby też wprowadzić same rozmowy na komórkowe / stacjonarne za 15zł czy to w nju czy orange na kartę dla kogoś kto tylko dzwoni.
Odpowiedzgdzie można zgłaszać chęć udostępnienia działki pod maszt telefoniczny ?
Odpowiedzmam działkę 7ha pod miastem Biała Podlaska
mail firmowy: kontakt@ornatum.pl
Dzięki za sygnał, przekażę komu trzeba.
OdpowiedzWitam! Bardzo dobry artykuł. Wyjaśnił mi sporo nt. agregacji.
OdpowiedzMyślę ostatnio nad przyspieszeniem mojej prędkości internetu w domu. Czy Orange gdziekolwiek wspiera już może agregację 4 pasm z MIMO 4×4 i modulacją QAM256?
Czy mogę jakoś uzyskać dane dotyczące nadajników Orange’a? Szukałem w internecie, ale jedyne co mogę znaleźć to obsługiwane przez dany nadajnik częstotliwości – nie nigdzie informacji o modulacji i MIMO 4×4. Będę bardzo wdzięczy za odpowiedź, pozdrawiam!
Coś już znalazłeś więcej, niż jest dostępne na btssearch ?:)
OdpowiedzZ tego co wiem nie ma dużej różnicy między światłowodem, a radiolinią na stacji bazowej. Urządzenia takiej klasy, że jest to w ogóle nieodczuwalne.
OdpowiedzChyba, że akurat rozpocznie się śnieżyca lub burza.
OdpowiedzOrange!
Dodajcie częstotliwość 2100 na id stacji: 1264
Włączcie agregację 4 pasm
Ładnie proszę 🙂
Odpowiedz