Odpowiedzialny biznes

#BurzaMózgów dla nauczycieli

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
30 listopada 2022
#BurzaMózgów dla nauczycieli

Już 500 nauczycielek i nauczycieli zgłosiło się do projektu #BurzaMózgów. Będą w nim odkrywać, jak i gdzie działa sztuczna inteligencja, jakie niesie szanse i zagrożenia. To dawka wiedzy, refleksji i podstawa do krytycznego spojrzenia na nowoczesne zjawiska. A także do ważnych rozmów z młodzieżą. Zgłoszenia do kursu przyjmujemy do 18 grudnia. Zapraszam z całego serca!

To nie przypadek, że…

To nie przypadek, że serwisy streamingowe trafnie podpowiadają treści, które mogą nam się spodobać. To nie przypadek, że nawigacja sugeruje nam szybszą trasę. To nie przypadek, że od social mediów tak trudno nam się oderwać. Nie raz możemy mieć wrażenie, że w internecie widzimy głównie ludzi, którzy mają podobne (lub całkowicie przeciwne) poglądy do nas samych.

Jak to się dzieje? Sztuczna inteligencja to nie robot z przyszłości, a zjawisko, które towarzyszy nam każdego dnia. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Analizuje dane, uczy się, wyciąga wnioski i doskonali, tworzy algorytm i zarządza jego zmianą – bez udziału człowieka. Coraz szersze jest jej zastosowanie w medycynie, ekonomii czy edukacji. Sztuczna inteligencja to nie tylko zjawisko technologiczne, ale i społeczne czy etyczne.

Nauczyciel a sztuczna inteligencja

I to właśnie dlatego warto lepiej jej się przyjrzeć. Zastanowić się, jaki ma na nas wpływ, jakie niesie możliwości, ale i zagrożenia. W świecie pełnym technologii wiedza o nowoczesnych zjawiskach i umiejętność krytycznego myślenia - to cenna rzecz.  Nasza Fundacja, wspólnie z Lofi Robot, postanowiła wesprzeć w tym nauczycielki i nauczycieli.

To oni są centrum świata edukacji. Im większa ich wiedza, kompetencje, świadomość, ale także ich poczucie zrozumienia cyfrowych zjawisk, tym pewniej się czują i tym lepszą relację mogą tworzyć z młodymi ludźmi, którzy przecież w świecie cyfrowym się już urodzili.

- Ważne, abyśmy mogli wejść w dialog z uczniami, którzy mają do czynienia z technologią już w coraz młodszych klasach. Niejednokrotnie to właśnie oni zaskakują nas swoją wiedzą, a w relacji z technologiami często nie mają żadnych barier. Zadaniem nauczycieli jest więc nie tylko edukacja dzieci i młodzieży, ale też ciągłe poszerzanie własnej wiedzy – mówi Ewa Lisiowska, nauczycielka z warszawskiej podstawówki.

O AI bez skomplikowanych definicji

Kurs Fundacji Orange i Lofi Robot pokazuje zastosowania i tłumaczy mechanizmy AI. Zagadnienia prezentuje od bardziej społecznej, etycznej niż technologicznej strony. Mogą realizować go nauczycielki i nauczyciele szkół podstawowych wszystkich przedmiotów (nie tylko informatyki!), szczególnie ci, którzy rozmowy o bezpieczeństwie w internecie i higienie cyfrowej wplatają w swoje zajęcia.

"Burza mózgów" to jedna z popularnych form nauczania, która aktywizuje nas i zachęca do wzajemnej dyskusji. I właśnie to jest motywem przewodnim naszego programu e-learningowego. Tu ludzki mózg spotyka się z "mózgiem elektronicznym" – tłumaczy Maciej Wojnicki, projektant, konstruktor oraz programista z LOFI Robot, autor kursu.

E-learning ma przystępną formułę, zagadnienia prezentujemy w krótkich filmach, w 7 blokach tematycznych. Można realizować je w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Osoby, które przejdą cykl szkoleniowy, otrzymają zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl.

Mogą też wykorzystać gotowe scenariusze zajęć i pomysły na ćwiczenia, aby rozmawiać z uczniami o sztucznej inteligencji.

Zapisy do pierwszej edycji #BurzyMózgów trwają do 18 grudnia, a zajęcia ruszą już w styczniu 2023. Aby się zgłosić, wystarczy założyć konto na: www.burzamozgow.com

Od serca

Praca przy tym projekcie jest dla mnie czystą przyjemnością i mam poczucie, że wspólnie z Lofi robimy ważną, potrzebną rzecz, podejmując tak aktualny i istotny temat jak AI. Bardzo, bardzo serdecznie zapraszam wszystkich nauczycieli i nauczycielki do udziału. Zależy nam, żebyście mogli się rozwijać, dbali o swoje kompetencje, poszerzali wiedzę. Chcemy Was w tym wspierać, bo wiemy jak ważny, trudny, a jednocześnie piękny jest to zawód. Staraliśmy się zrobić to z sercem, z myślą o Was i Waszych relacjach z uczniami, dla których środowisko cyfrowe jest środowiskiem naturalnym. W imieniu Fundacji Orange dziękuję Lofi Robot za współpracę i za to, że przyświeca Wam edukacyjna misja! Dziękujemy też Tomaszowi Rożkowi i Zycie Czechowskiej za piękne wsparcie projektu.


Oferta

Motorola edge 30 neo w promocji z zegarem

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
30 listopada 2022
Motorola edge 30 neo w promocji z zegarem

Wystartowaliśmy z promocją, w której przy zakupie Motoroli edge 30 neo 5G możecie dostać inteligentny zegar Lenovo smart clock 2. Aby otrzymać gadżet, wystarczy zachować dowód zakupu i zarejestrować zakup na stronie. Motorola edge 30 neo to wielozadaniowy i kompaktowy smartfon, który zdecydowanie przyciąga wzrok! Polecam recenzję przygotowaną przez Michała. Szczegóły promocji znajdziecie tutaj. Oferta obowiązuje do 31 grudnia.

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

Raport Zintegrowany Orange Polska 2021 nagrodzony

Monika Kulik Monika Kulik
29 listopada 2022
Raport Zintegrowany Orange Polska 2021 nagrodzony

Raport Orange Polska 2021 otrzymał nagrodę główną w kategorii “Raport zintegrowany” w 16. edycji konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju. Konkurs organizowany jest przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte.

 

Raporty oceniało 29 osobowe jury złożone z ekspertów i ekspertek zajmujących się zrównoważonym rozwojem – przedstawicieli organizacji społecznych i biznesowych, instytucji publicznych oraz świata nauki.

Nagrodę dla naszego Raportu przyznano „za przejrzyste przedstawienie konsekwentnej realizacji strategicznych celów ESG popartej wskaźnikami, a także wielopłaszczyznowe podejście do tematu kapitału ludzkiego – kluczowego w strategii organizacji. Za kompleksowe zaprezentowanie kwestii ryzyk klimatycznych i sposobu zarządzania nimi oraz analizę ich wpływu na kondycję finansową firmy.

To nie pierwsza nasza nagroda w tym konkursie. Raport Zintegrowany Orange Polska 2017 otrzymał nagrody - główną oraz Giełdy Papierów Wartościowych, a raport z 2019 roku wyróżnienie. Wcześniej nagradzano nasze raporty CSR – Raportowi społecznej odpowiedzialności Orange Polska 2013 przyznano nagrodę główną, a w 2013 nagrodziło nas Ministerstwo Gospodarki. Wyróżnienia za Raport CSR  przyznano nam również  w 2007, 2022 i 2012.

Celem Konkursu jest promowanie raportowania kwestii związanych z czynnikami ESG oraz wskazanie dobrych praktyk w tym obszarze. Inicjatywa Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte przyczynia się do zwiększenia transparentności działań raportujących organizacji oraz ich dialogu z interesariuszami.

W tegorocznej edycji oprócz nas nagrodę główną w kategorii Raport Zintegrowany otrzymał ING Bank Śląski S.A. W kategorii “Raport zrównoważonego rozwoju” nagrodę główną otrzymały ex aequo CCC S.A. i Santander Bank Polska, a wyróżnienie CEMEX Polska. Nagrodę za debiut otrzymała firma Arctic Paper S.A., najwięcej głosów internautów zdobył raport Allegro, a Giełda Papierów Wartościowych doceniła sposób raportowania PNB Paribas. Natomiast nagroda w kategorii raport organizacji pozabiznesowej powędrowała do Fundacji Dorastaj z Nami, której jednym z fundatorów jesteśmy.


Komentarze

Scroll to Top