Bezpieczeństwo

CyberTarcza nie pisze przypadkiem

Michał Rosiak Michał Rosiak
22 listopada 2018
CyberTarcza nie pisze przypadkiem

"Więcej jest rzeczy na ziemi i w niebie,

 Niż się ich śniło waszym filozofom."

Wiliam Szekspir "Hamlet"

Mam pewne wrażenie, że tytułowy szekspirowski bohater rozmawiając z Horacym niekoniecznie miał na myśli kontekst, w jakim używa się tego wyrażenia w dzisiejszych czasach, ale i tak fakt, że cytat z początków XVII wieku ostał się w potocznym języku do teraz, to i tak rzecz wyjątkowa. Skąd takie rozpoczęcie? Ano stąd, że i nam w CERT Orange Polska zdarza się trafiać na sytuacje, które trudno sobie wyobrazić...

Ta CyberTarcza nam przeszkadza

Dzisiaj (w czwartek 22.11) trafił do nas kolejny mail z jednej z... hmmm, nazwijmy ją "instytucji miejskich" z jednej z małych miejscowości z Wielkopolski. Autorka, pełniąca tam rolę specjalisty ds. kadr i płac, poprosiła CERT Orange Polska o pomoc, pisząc:

"Witam,

Znów pojawił się komunikat jak w załączniku. Czy jest coś, co Państwo możecie zrobić by zapobiec takim sytuacjom? Nie ukrywam, że znacznie utrudnia mi to pracę (...)"

Jak wyglądał załącznik?

Przyjrzeliście się dokładnie? Właśnie tak - autorka maila usiłowała wejść na stronę phishingową (przekreślony adres na screenshocie), jednak CyberTarcza zablokowała możliwość kradzieży danych autoryzacyjnych i - docelowo - okradzenie firmy naszej nadawczyni.

Czytajmy komunikaty!

Skąd wziął się taki ekran? Powodów mogło być wiele - począwszy od kliknięcia w link w phishingowym mailu, łudząco przypominającym wiadomość z banku, skończywszy na przejęciu kontroli nad modemem, czy routerem ofiary. Co w takiej sytuacji zrobić? Na pewno nie próbować za wszelką cenę połączyć się z tego typu stroną! Chcąc dostać się na witrynę banku trzeba po prostu wpisać adres "z ręki". Stanowczo jednak zalecamy, by wcześniej przeskanować komputer programem antywirusowym z aktualnymi definicjami wirusów. Nie zaszkodzi też sprawdzić, czy nasz router/modem ma zmienione hasło dostępu, a jeśli nie - zrobić to czym prędzej.

Uważajcie na swoje pieniądze. Nie dajcie się okraść.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 13:02 23-11-2018

Szkoda że mój operator tak mnie nie chroni, ale….czytam prawie tylko Was, więc może tutaj nic nie ” „złapie” 🙂

Odpowiedz
    emitelek
    emitelek 18:59 26-11-2018

    Ty tak poważnie? Liczysz tylko na operatora? A gdzie własna inwencja w odpowiednie oprogramowanie i czuwanie nad własnym sprzętem!? ;p

    Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 14:02 23-11-2018

Szkoda że mój operator tak mnie nie chroni, ale….czytam prawie tylko Was, więc może tutaj nic nie ” „złapie” 🙂

Odpowiedz
    emitelek
    emitelek 19:59 26-11-2018

    Ty tak poważnie? Liczysz tylko na operatora? A gdzie własna inwencja w odpowiednie oprogramowanie i czuwanie nad własnym sprzętem!? ;p

    Odpowiedz
Astis
Astis 11:38 26-11-2018

Mam nadzieję, że Ktoś tą osobę uświadomił… szkoda firmy i kasy . . .

Odpowiedz
    Michał Rosiak
    Michał Rosiak 13:22 26-11-2018

    Tak. Ja.

    Odpowiedz
    MAURYCY
    MAURYCY 16:49 28-04-2019

    Na odpowiedzialnych stanowiskach powinny być odpowiedzialne osoby.

    Odpowiedz
Astis
Astis 12:38 26-11-2018

Mam nadzieję, że Ktoś tą osobę uświadomił… szkoda firmy i kasy . . .

Odpowiedz
    Michał Rosiak
    Michał Rosiak 14:22 26-11-2018

    Tak. Ja.

    Odpowiedz
    MAURYCY
    MAURYCY 18:49 28-04-2019

    Na odpowiedzialnych stanowiskach powinny być odpowiedzialne osoby.

    Odpowiedz

Sieć

Stacja bazowa potrzebna od zaraz!

Piotr Domański Piotr Domański
21 listopada 2018
Stacja bazowa potrzebna od zaraz!

Bez zasięgu  telefonu trudno żyć – nie można zadzwonić do rodziny, na pogotowie, czy skorzystać z płatności kartą. Mimo to, nie wszyscy dostrzegają bezpośrednią zależność – zasięg jest tam, gdzie stoi stacja bazowa. Dlatego postanowiliśmy pokazać Wam miejsce, gdzie taka zależność została dostrzeżona przez mieszkańców, a w efekcie stacja działa tam już na całego ku powszechnemu zadowoleniu.

Budowa stacji bazowej – ile to trwa i dlaczego tak długo?

Budowa stacji bazowych wzbudza kontrowersje. Z jednej strony pojawia sie niepokój związany z faktem, że w okolicy pojawia się wysoka metalowa konstrukcja z jakimiś urządzeniami. Z drugiej  jest świadomość, że nie ma bez niej wszystkich udogodnień jakie niesie za sobą zasięg telefonii komórkowej. Osobiście bliżej mi do tej drugiej opinii, podobnie jak mieszkańcom Bobrowników, urokliwej miejscowości niedaleko Łowicza. Blisko z niej choćby do Nieborowa, gdzie znajduje się słynny park Arkadia Heleny Radziwiłłowej.

W Bobrownikach problemy z zasięgiem odczuwali wszyscy, dlatego intensywnie działali by się on poprawił. Planując budowę naszej sieci bierzemy pod uwagę Wasze reklamacje na jakość sygnału sieci komórkowej, jednak nie jesteśmy w stanie zareagować natychmiast. Budowa stacji bazowej trwa w Polsce co najmniej półtora roku i to w idealnych warunkach. Choć mamy też taką „rekordzistkę”, której budowa trwa już ósmy rok i nadal końca nie widać. A wszystko przez dramatycznie przedłużające się procedury i formalności.

Na budowę stacji zgodę musi wyrazić od dwudziestu do maksymalnie ponad czterdziestu różnych instytucji. Często też stajemy przed wyzwaniami podobnymi do tych, które opisałem w tekście o barierach w  rozwoju sieci szkieletowej. Nie dziwi więc, że jest to proces długotrwały i nie zawsze zakończony sukcesem.

Jak rozbudowujemy sieć mobilną?

W materiale powiedziałem, że w linku będzie nieco więcej o tym jak rozbudowujemy sieć mobilną. Po pierwsze stawiając nowe stacje bazowe - mamy już ich ponad 11 tys. Po drugie uruchamiając na tych które już stoją 4G LTE. Takich mamy już ponad 10 700. Prowadzimy także proces refarmingu, dzięki któremu możemy znacznie poprawić prędkość 4G LTE. Niedawno zakończyliśmy prace na Górnym Śląsku. Koleżanki i koledzy z sieci pisali już, żebym się szykował na coś DUŻEGO w tym temacie w przyszłym tygodniu, więc bądźcie czujni. Jednak refarming to nie wszystko - cały czas pracujemy także nad rekonfiguracją sieci, by wszystko działało sprawniej.

Kiedyś opisywałem już podobną historię z Rossosza, zajrzyjcie do tego tekstu, jeżeli chcecie wiedzieć więcej.

P.S. od mieszkańców Bobrowników dostaliśmy miły prezent. Dziękujemy!

stacja bazowa bobrowniki

Komentarze

paciorek
paciorek 20:51 12-09-2024

W końcu… no i jeszcze jedna kwestia – dajcie możliwość wyłączenia zarządzania urządzeniem, albo umożliwcie wejście do niego jakimś hasłem, czymkolwiek. Bo kliknę i widzę swoje urządzenia, adresy MAC, a hasło do WiFi jest przechowywane, jako plaintext. Więc baaardzo słabo. Zabezpieczcie to wejście nawet przy 2fa. I czy da się obejść bez SMSów np.powiadomienie PUSH w aplikacji mobilnej?

Odpowiedz
eSIM
eSIM 22:46 12-09-2024

Przywrócicie możliwość wymiany karty na eSIM ze strony Mój Orange, albo dodacie taką możliwość do aplikacji?

Odpowiedz
Piotrek
Piotrek 14:20 16-09-2024

A moze pochwalicie sie ze cichaczem wycofaliscie z aplikacji doladowanie za 5 zlotych?

Odpowiedz
jakub
jakub 21:03 16-09-2024

Co się stało z doładowaniami 5zł na stronie orange? Najniższe od 10zł się zaczyna

Odpowiedz
Wojtek Jabczyński
Wojtek Jabczyński 14:24 18-09-2024

Piotrek, Jakub w kwestii doładowania kwotą 5 zł: To decyzja biznesowa. Testujemy różne rozwiązania marketingowe dotyczące doładowań konta poprzez stronę doladowania.orange.pl i w Mój Orange. Planujemy zakończyć je w tym miesiącu.

Odpowiedz

Inne

Konspiracyjna radiostacja trafi do Muzeum Historii Polski

Piotr Domański Piotr Domański
21 listopada 2018
Konspiracyjna radiostacja trafi do Muzeum Historii Polski

Nadajnik radiowy NSP-1 to konspiracyjna polska produkcja. Wytwarzane „pod bokiem” Niemców w kilku warszawskich fabrykach sprzętu radiowego urządzenia były najpowszechniejszą radiostacją konspiracyjną w okupowanej Europie.

Jeżeli jesteście zainteresowani, obejrzyjcie to wideo.

Trudno to sobie wyobrazić, ale urządzenia te powstawały w tych samych fabrykach, które wytwarzały sprzęt radiowy na potrzeby niemieckich sił zbrojnych. Nie można określić dokładnej daty produkcji tego konkretnego egzemplarza, ponieważ nadajniki były budowane z części zbieranych z różnych fabryk, w różnym czasie. Na niektórych elementach naszego nadajnika można zobaczyć numer seryjny wskazujący na produkcję w 1942 r., co oznacza, że powstał on w pierwszej „serii” tych urządzeń.

Ten kawał telekomunikacyjnej bądź co bądź historii przekazaliśmy dzisiaj do Muzeum Historii Polski. Trafi do ekspozycji stałej poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu. Eksponat zostanie zaprezentowany w ramach rekonstrukcji lokalu konspiracyjnego, z którego nadawała radiostacja Armii Krajowej. Drugi z ze znanych nadajników będących w zbiorach muzealnych jest w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ten symboliczny sposób chcieliśmy dołożyć naszą cegiełkę do trwających obchodów stulecia polskiej niepodległości.

Swoją drogą, radiostacja jest świetnym przykładem tak zwanej „inżynierii wstecznej” – która bazując na gotowym produkcie rozkłada na czynniki pierwsze zasady jego działania, by stworzyć nową konstrukcję.

 

Komentarze

Jackson
Jackson 16:48 19-07-2024

A czy wiadomo coś nowego modernizacji nadajnika w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 Powiat Starachowicki? Od roku nadajnik czeka na modernizacje która była już kilka razy przesuwana..

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:08 23-07-2024

    Niestety modernizacja się przesunęła, nowy termin wypada w najbliższych tygodniach.

    Odpowiedz
Zachar z Jagodna
Zachar z Jagodna 07:15 22-07-2024

Kiedy poprawa zasięgu na Jagodnie we Wrocławiu? Może po wakacjach jedną stację mobilną uda się u nas postawić?

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:43 22-07-2024

    Tak jak odpowiadałam wcześniej: mamy na tym obszarze rozpoczęte nowe procesy inwestycyjne. Niestety nie mogę jeszcze podać konkretnego terminu.

    Odpowiedz
bulderwar
bulderwar 16:41 22-07-2024

W Międzyzdrojach sieć niezawodnie jak co sezon się wykrzacza. 🥲

Odpowiedz
Daniel
Daniel 18:05 22-07-2024

A co z nadajnikiem w okolicach Kępnicy (gmina Nysa)? W SMS zapewniali Państwo powstanie takiego w okolicy, celem polepszenia zasięgu – który obecnie wynosi 0 (słownie zero) kresek 🙂

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 14:28 24-07-2024

    Trudno mi się odnieść do kwestii problemu z zasięgiem, bo nie znam dokładnej lokalizacji. W lipcu rzeczywiście uruchomiona została nowa stacja bazowa ok. 4 km na północ od Kępnicy. W maju i lipcu na dwóch okolicznych stacjach przeprowadzona była także modernizacja nadajników, której celem jest poprawa jakości sieci. Kolejna stacja planowo ma przejść modernizację jesienią.

    Odpowiedz
dziegiel
dziegiel 12:21 23-07-2024

A w okolicach Ciechanowa będą jakieś nowe stacje bazowe. Mieszkam 10 km od najbliższego BTSa i korzystanie z Waszej sieci to udręka.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 11:49 24-07-2024

    Tak, planujemy tam wybudowanie nowych stacji. Jesteśmy na początku procesu inwestycyjnego, więc nie jestem w stanie podać przybliżonego terminu realizacji.

    Odpowiedz
Jackson
Jackson 08:01 24-07-2024

Pani Kingo czy jeżeli napisze zgłoszenie techniczne do BOK-u przyspieszy to działania w kierunku modernizacji tego nadajnika? Pozdrawiam

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:47 26-07-2024

    Zgłoszenia techniczne są analizowane i są jednym z elementów branych pod uwagę w planach modernizacji. Dlatego jeśli są problemy jakościowe, to warto oczywiście je zgłosić.

    Odpowiedz
Agima
Agima 12:54 26-07-2024

Proszę o informację czy są plany poprawy zasięgu w rejonie Laski gm. Łochów powiat Węgrowski? Tam zasięg to 2G w porywach do 3G. Zasięg jest tak marny, że trzeba go szukać, aby wykonać połączenie. Wykonać lub odebrać połączenie w mieszkaniu graniczy z cudem.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 12:13 02-08-2024

    Mamy zaplanowaną modernizację dla tej lokalizacji w ciągu najbliższych tygodni.

    Odpowiedz
Jarek
Jarek 13:26 29-07-2024

Pani Kingo. Dziękuję za Pani dużą aktywność na blogu. Czy jest planowane postawienie nadajnika w m.Wąsosz 19-222, woj. podlaskie? Obecnie nie ma tam zasięgu wewnątrz budynków, a na zewnątrz jest gdzieniegdzie 2G/3G.Mapa zasięgu orange wskazuje,że jest na zewnątrz budynków zasięg LTE i nawet 5G 2100,co jest nieprawdą .Wiele osób musi szukać zasięgu na podwórku lub strychu domów,aby zadzwonić😟

Odpowiedz
Cinek
Cinek 14:41 02-08-2024

Proszę o informacje kiedy dowiesicie się do masztu P4 w miejscowości Nowy Borek, gmina Błażowa, woj, podkarpackie. Już nawet Plus wziął tam pozwolenie 🙂
jest tam starsza dziura zasięgowa, jedynie Play ma zasieg

Odpowiedz
Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada 23:23 18-08-2024

Od mniej więcej dwóch lat Orange i T-Mobile w ramach NetWorkS przestali się dowieszać do nowych lokalizacji Play. Efekt jest taki, że Play ma już zasięg niemalże wszędzie, a Orange z T-Mobile niestety nie. Powiem, że jest nawet gorzej, bo w wielu lokalizacjach nadajniki NetWorkS zostały zdemontowane i zasięg się pogorszył. Służę danymi z Pomorza Gdańskiego jeśli to w ogóle kogokolwiek interesuje.

Odpowiedz
Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada 23:31 18-08-2024

Kiedy w końcu normalny zasięg w tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku?! Od czasu demontażu BTS T-Mobile Ku Ujściu ramach NetWorkS kompletnie brak sensownego sygnału również Orange. Może dział techniczny przyjrzy się sytuacji na Pomorzu Gdańskim, gdzie zasięg zamiast się polepszać z powodu demontaży poszczególnych BTS stale się pogarsza, nie mówiąc już nic o nowych inwestycjach w nowych lokalizacjach!

Odpowiedz
Scroll to Top