Na całym świecie 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To data, która ma przypominać o zaginionych dzieciach i nastolatkach, a także o trudnej sytuacji, w której znaleźli się ich najbliżsi. Na ten problem zwraca uwagę Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która na co dzień zajmuje się zaginięciami i prowadzi specjalną linię 116 000. Wspiera ją technologicznie Orange Polska.
Według danych Komendy Głównej Policji, każdego roku w Polsce zgłaszanych jest około 2 tys. zaginięć osób małoletnich*. Znacząca większość z nich odnajduje się już w pierwszej, bądź drugiej dobie od zgłoszenia. Nie zmienia to faktu, że każda sytuacja to niewyobrażalny stres dla dziecka i jego bliskich. Niestety, zdarza się również, że pomimo zaangażowania wszelkich możliwych sił, środków i metod, los zaginionego dziecka pozostaje nieznany. Jego bliscy żyją w stanie permanentnego zawieszenia, nie znając odpowiedzi na wiele pytań, zastanawiając się, czy dziecko żyje i czy jest szczęśliwe?
Telefon 116 000
Poszukiwania prowadzone przez policję oraz bliskich w takich sytuacjach wspiera Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Od 2009 roku prowadzi również telefon 116 000 - Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Orange od początku powstania telefonu jest jego partnerem technologicznym i wspiera jego działalność.
Pod numerem 116 000 można zgłosić zaginięcie dziecka lub nastolatka, otrzymać wsparcie w poszukiwaniach oraz pomoc psychologiczną lub prawną. Można także przekazać anonimowo informacje o osobie zaginionej. Fundacja ITAKA podkreśla, że na telefon 116 000 dzwonią nie tylko rodzice i opiekunowie. Często to rówieśnicy: koledzy czy koleżanki, przyjaciele, którzy wiedzą o sytuacji osoby zaginionej więcej niż rodzina. To między innymi dzięki nieocenionej pomocy informatorów możliwe jest prowadzenie poszukiwań. Informatorom zapewnia się dyskrecję i pełną anonimowość. Znajomi mogą zadzwonić i zaoferować wsparcie bez obaw, że narażą się na dodatkowe problemy z dorosłymi.
Z telefonu mogą też skorzystać sami zaginieni. Zdarzały się sytuacje, gdy osoba zaginiona zdecydowała się na kontakt z numerem 116 000. Miała pewność, że zostanie wysłuchana przez specjalistę, a ten pomoże jej w powrocie do domu i w skontaktowaniu się z policją.
W 2023 roku pracownicy i wolontariusze Fundacji ITAKA udzielili porad rodzinom lub opiekunom zaginionych dzieci 3907 razy.
Kampania informacyjna
Kampania Dnia Dziecka Zaginionego ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na szczególny problem, jakim jest zaginięcie dziecka, a także podjęcie dyskusji o tym, co wspólnie możemy zrobić, by takich sytuacji było jak najmniej.
Symbolem Dnia Dziecka Zaginionego jest kwiat niezapominajki i kolor niebieski. Dlatego w sobotę 25 maja Warszawa rozświetli się na niebiesko. W autobusach, w metrze oraz na zewnętrznych ekranach w przestrzeni miejskiej pojawią się grafiki z numerem 116 000 - Telefonem w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka oraz kwiatami niezapominajki. Numer „116 000” wyświetlony zostanie również na fasadzie Stadionu Narodowego oraz na budynku Warsaw Spire, który także pokryje się niebieską iluminacją. Na kolor niebieski zostaną podświetlone m.in. siedziby Komendy Głównej Policji i Biura Rzecznika Praw Dziecka, Pałac Kultury i Nauki oraz Most Śląsko-Dąbrowski.
Organizatorem kampanii jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych wraz z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Patronat nad wydarzeniem objęła Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
* Dane KGP za okres ostatnich pięciu lat (2019-2022)
Komentarze
Internet – „kopalnia dobra i zła”. Myslę że za kilka lat też będę „filtrował” strony które przegląda moje dziecko. Dobrze że są dziś rozwiązania technologiczne, dzięki którym da się blokować dostęp do stron www. Dzięki temu możemy blokować te, które uważamy za nieodpowiednie.
Odpowiedz