Odpowiedzialny biznes

Gwiazdka dla seniorów. Pomogli nasi wolontariusze

Monika Kulik Monika Kulik
21 grudnia 2021
Gwiazdka dla seniorów. Pomogli nasi wolontariusze

To nieprawda, że Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci. Przychodzi o wszystkich, którzy w niego wierzą. Także do tych trochę starszych. Czasami korzysta przy tym z różnych pomocników, na przykład wolontariuszy Orange.

W tym roku wiele czasu poświęciliśmy seniorom pomagając im w pierwszych krokach w cyfrowym świecie. Partnerem szkoleń online był Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Fundacja prowadzi też 3 domy dziennego pobytu w Pieninach - w Niedzicy, Kluszkowcach i Jaworkach. To miejsca, gdzie samotni seniorzy mogą spędzić wspólnie czas, poświecić się zainteresowaniom jak np. Pani Genowefa (rocznik 39), która śpiewa. Wystąpiła nawet w Programie Mam Talent. A także poznać nowe pasje jak m.in. Pan Franciszek, który tu zaczął pisać wiersze.

Nie zapomnieliśmy o seniorach także na Gwiazdkę, przygotowując dla nich upominki świąteczne:  słodycze, kosmetyki i produkty żywnościowe. W imieniu naszych wolontariuszy prezenty wręczył im… Mikołaj. Były kolędy, pierniczki i upominki od seniorów, czyli własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Najważniejszy był jednak uśmiech, życzliwość i życzenia zdrowia dla wszystkich.

Mikołaj u seniorów

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 17:11 22-12-2021

Jaworki przepiękna miejscowość. Fajnie ze pamiętacie też o seniorach. To często wspaniali ludzie którzy czasem potrzebują chwili zainteresowania, chwili rozmowy.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Okiem mamy: moje dziecko umie w internety a i tak jest wykluczone

Kasia Barys Kasia Barys
20 grudnia 2021
Okiem mamy: moje dziecko umie w internety a i tak jest wykluczone

Dzieci oglądają filmy online, ale nie umieją przesłać w załączniku pracy domowej w czasie zdalnej nauki. Potrafią pomóc babci zainstalować komunikator, ale nie znają zasad bezpieczeństwa w sieci. Godzinami potrafią oglądać ulubionego you tubera, ale nie wiedzą jak kreatywnie i z korzyścią dla siebie z YT czerpać.

Byłam dumna, kiedy moja 8 latka ustawiła mi w zestaw głośnomówiący i samodzielnie zsynchronizowała smartfon z autem. Małe dzieci i nastolatkowie nie znają świata bez internetu, aplikacji, komputerów czy gier online. Takie jest to pokolenie. Jednak to nie chodzi o to, by dziecko „siedziało” w social mediach, scrollowało strony internetowe czy grało online. Wydaje nam się, że dzieci są w tym cyfrowym świecie bardzo głęboko, cieszymy się, kiedy sprawnie potrafią posłużyć się smartfonem czy obsługują laptopa. Jednak gros dzieci jest wykluczonych cyfrowo. Zdzwiwiony?

Tak to jest wykluczenie społeczno-cyfrowe

Różne sposoby korzystania z internetu przekładają się na odmienny wpływ tego medium na życie użytkowników. Oczywiste jest że bardziej celowe i kreatywne zastosowania internetu przynoszą większą korzyść. Korzystanie z sieci skupione jedynie na rozrywce może częściej prowadzić do negatywnych konsekwencji i przynosić szkody. Takie jednostronne korzystanie z internetu nie tylko nie rozwija potencjału dzieci, ale może wręcz być dysfunkcyjne. Dobrze, byśmy my rodzice mieli tego świadomość.

W raporcie „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce” eksperci wskazują na taki termin jak wykluczenie kompetencyjne. To właśnie dotyczy dzieci, które mają dostęp do smartfonów z internetem, ale ogranicza ich zakres korzystania z internetu,  mają deficyty wiedzy i umiejętności. Jeśli trwać będzie to długo, dzieci wejdą w nawyk bezsensownego scrollowania może dojść do innych form wykluczenia np edukacyjnego, kulturalnego a w późniejszym czasie nawet np. na rynku pracy. Bo nie będą umiały aplikować w sieci i szukać pracodawcy. Nie będą miały także kompetencji związanych z filtrowaniem i oceną rzetelności informacji. Nie będą umiały rozróżnić co jest prawdą a co fake’iem. Wyniki badań NASK o dezinformacji w sieci potwierdzają, że Polacy są podatni na fake newsy i wątpliwej jakości informacje w internecie. Co dość szokujące, 37% internautów w Polsce w ogóle nie weryfikuje wiarygodności informacji pozyskiwanych online.

Cieszmy się, że dzieci są "sprawne" technicznie i umieją w „internety” ale motywujmy ich do tego, by internet był dla nich cennym źródłem. Jesteśmy odpowiedzialni za to, jak korzystają z sieci. Uczmy ich, że to nie tylko rozrywka. Powodzenia!

ps jeśli interesuje was raport (mówi nie tylko o wykluczeniu dzieci, ale także seniorów czy osób z niepełnosprawnościami) znajdziecie go na stronie Miasteczka Myśli.

Komentarze


Zielony Operator

Telefony odnowione – warto je kupować

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
17 grudnia 2021
Telefony odnowione – warto je kupować

W naszej ofercie znajdziecie odnowione smartfony i jest ich coraz więcej. To urządzenia ze zwrotów, a także używane, które dostały drugie życie dzięki profesjonalnej odnowie. To świetne rozwiązanie dla Waszego portfela i środowiska.

Używane, odnowione telefony spełniają klasę A+, czyli najwyższą z możliwych. Co oznacza w praktyce? To potwierdzenie, że wyglądają i działają tak, jak fabrycznie nowe telefony.

Drugi obieg, pierwsza klasa

W ramach standardu dopuszczalne są minimalne ryski, które może dostrzec jedynie wprawne oko. Nie ma wgnieceń w jakimkolwiek miejscu, czy śladów wypalenia ekranu. Nie wpływa to w żaden sposób na użytkowanie. Co istotne odnowiony sprzęt jest objęty 12 miesięczną rękojmią lub 24 miesięczną gwarancją, zapakowany w nowe, zastępcze opakowanie, a bateria ma pojemność nie mniejszą niż 85%.

Cały proces odnowy obsługiwany jest przez sprawdzonego partnera, który ma certyfikaty producentów. Telefon jest przetestowany, zresetowany, wyczyszczony, a dane osobowe usunięte. Posiada też nową ładowarkę.

Atrakcyjna cena

Niemniej istotną kwestią jest wybór modeli i cena, a ta kusi swoją atrakcyjnością. W ofercie używanych, odnowionych telefonów znajdziecie m.in. iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR i iPhone Xs, czyli smartfony najbardziej pożądanej firmy świecie w cenie tańszych producentów. Dostępne są także telefony: Xiaomi, Samsung czy OPPO.

Dostępność odnowionych jest uzależniona od tego, jakie telefony udaje się pozyskać z rynku. Staramy się, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie adekwatnie do potrzeb i zasobności portfela. Oferta odnowionych telefonów jest dostępna wyłącznie na stronie www.orange.pl w zakładce outlet.

Lepsze dla środowiska

Dlaczego to ważne, aby używane telefony odnawiać i wprowadzać ponownie na rynek?  Ponieważ procesy odnowy sprzętów są mniej energo i zasobochłonne, niż produkcja nowych urządzeń. To z kolei oznacza kilkukrotnie mniejsze emisje CO2. Sprawne modele telefonów, które odkładamy do szuflady na „wieczne nieużywanie” często mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. Dlatego powinny dostawać szansę na drugie życie. Warto pomyśleć o tym, decydując się na wybór nowego urządzenia.

Ale jeśli planujecie kupić nowy smartfon i nie wiecie co zrobić ze starym - zapraszamy do naszych salonów, aby skorzystać z oferty odkupu telefonów. W ten sposób Wasze urządzenia zyska drugie życie, a Wy pozbędziecie się kłopotu z korzyścią dla swojego portfela i planety.

Mediateka

Komentarze

Scroll to Top