;

Sieć

Jak działa smartfon? Jak to działa #16 (4)

Piotr Domański

29 kwietnia 2019

Jak działa smartfon? Jak to działa #16
4

Przyznaję bez bicia – nie jestem fizykiem. Jednak gdy czegoś nie rozumiem robię wszystko by to zrozumieć. To jak działa smartfon, a dokładnie jak działa owa „magia” miedzy nim a stacją bazową, przez długi czas była dla mnie zagadką. Choć już kilkukrotnie pisałem o tym, co się dzieje dalej „w głąb sieci” to tego tematu nie poruszałem jeszcze nigdy. Czas to zmienić! Pomogli koledzy z Sony Polska, dzięki którym mogliśmy zajrzeć do środka smartfona.

Kilka anten i wiązki fotonów, czyli jak łączy się stacja bazowa ze smartfonem

Jak zatem to wszystko działa? Otóż smartfon łączy się z anteną korzystając z fal radiowych. Taka fala może pobudzić do ruchu elektrony w antenie naszego smartfona. Pamiętacie lekcje fizyki i indukcję prądu, czyli ten moment, gdy elektrony ruszają się z orbit atomów i płyną w przewodniku? To co odbywa się w naszym smartfonie i stacji bazowej działa, generalnie rzecz ujmując, bardzo podobnie. Zmiany natężenia prądu są interpretowane przez inne elementy smartfona jako informacja.

No dobrze, a co to jest ta mityczna „fala elektromagnetyczna”. Zacznijmy od tego, że fale elektromagnetyczne otaczają nas ze wszystkich stron – to światło widzialne, które odbierają nasze oczy, fale radiowe, czy podczerwień, którą czujemy, gdy wygrzewamy się na słońcu. To nośnik jednego z fundamentalnych odziaływań fizycznych, odziaływań elektromagnetycznych, bez których nasz (Wszech)świat nie istniałby. Jak pewnie pamiętacie z fizyki światło tworzą fotony, które czasem zachowują się jak cząsteczka, czasem jak fala.

Światło to też fala elektromagnetyczna!

Takie fotony mogą mieć różną energię i różną długość fali, a cechy te są powiązane – fotony o dużej energii są falą o małej długości, te o niskiej energii – mają bardzo dużą długość. Światło widzialne umieszczane jest w połowie stawki, powyżej niego jest ultrafiolet, a później promieniowanie Rentgena i gamma, które powstaje przy rozpadzie pierwiastków promieniotwórczych. I faktycznie są one niebezpieczne, gdyż mogą rozrywać wiązania chemiczne w naszym DNA. Jednak po „drugiej stronie” znajdują się fotony o bardzo niskiej energii, tworzące między innymi fale radiowe, podczerwień czy mikrofale.

Różnice między fotonem promieniowania mikrofalowego, a fotonem promieniowana gamma można łatwo zilustrować. Wyobraźcie sobie, że macie kauczukową piłeczkę i podrzućcie ją i złapcie – wrażenie jest bardzo miłe i sympatyczne. A teraz zastanowicie się co by było, gdybyście wystrzelili sobie tę piłeczkę ze sportowej procy w nieosłonięty duży palec u nogi. Będzie bolało, gwarantuje, ale nie róbcie tego w domu!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jak działa smartfon zajrzyjcie na stronę radio-waves.orange.com, dostępną także w języku polskim.

A co z mikrofalówką? Przecież tam są mikrofale, w telefonii komórkowej są mikrofale, więc wychodzi na to samo. No właśnie, to nie to samo. Podobnie jak z ziarenkami piasku – gdy ktoś wysypie Ci na głowę kilka ziarenek nic się nie stanie. Tak zachowuje się stacja bazowa.  Ale nie chciałbym być w skórze człowieka, na którego spadnie zawartość tonowej wywrotki z piaskiem. To są takie same ziarenka ;-). Ważne jest nie tylko to, jaka będzie energia fotonu który do nas dotrze, lecz także ich ilość.

Stacja bazowa i smartfon

Bardzo często czytam o niepokoju związanym z budową wysokiego kratownicowego masztu, na którym zawisną anteny, niepokojach – zapewniam – niesłusznych. Jednak niewielu z nas pamięta, że jeżeli smartfon nie ma w pobliżu siebie stacji bazowej stara się z nim skontaktować z możliwie największą mocą.

Podobnie jak w przypadku stacji bazowych tutaj także są normy, a sam wskaźnik nazywa się SAR (specific absorption rate). Dla telefonu komórkowego oznacza maksymalny poziom fal radiowych, jakiemu może być poddany jego użytkownik w trakcie rozmowy. Znajduje się on w specyfikacji smartfonów i nie może być wyższy niż 2 W/kg. Jest to dopuszczalna wartość graniczna ekspozycji głowy oraz tułowia na fale radiowe. I tu brawa należą się kolegom z Sony, którzy tworzą smartfony z bardzo niskim współczynnikiem SAR, a świetnym przykładem tego jest Sony Xperia XZ3. To także smartfon z jedną z najlepszych konfiguracji, jeżeli chodzi o szybkość internetu mobilnego – już o tym pisałem.

Gdy już napisałem, czas na wideo. Od razu zaznaczam – kręciłem to jakiś czas temu, nie musieliśmy wynajmować studia, by tak ładnie udawało zimę 😉

Jeżeli macie pomysły, wnioski pytania, zapraszam do komentowania!

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale seria „Jak to działa działa?” ma już rok! Pierwszy odcinek opublikowaliśmy 17 kwietnia 2018 roku i opowiadał o tym jak podłączamy do światłowodu domki jednorodzinne. Później był jeden z moich ulubionych – o sieci mobilnej na Orange Warsaw Festiwal, ze świetną sceną montowania mobilnej stacji bazowej. Podłączaliśmy także światłowód do szkoły, odwiedzaliśmy serwerownie, pokazywaliśmy testy Internetu Rzeczy. W sumie odtworzono je ponad 100 tys. razy, co daje całkiem niezły wynik.

Udostępnij: Jak działa smartfon? Jak to działa #16
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 15:44 29-04-2019
  Niedowiarki niech sobie wystrzelą kauczuka w palec ;-) A tak poza tym to kolejny raz ciekawy artykuł.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 17:28 29-04-2019
  Super video :) Bardzo fajna dawka nowych wiadomości, które sprawiają ze stajemy się bardziej "mądrzejsi" :) Co do pomysłów - Piotrze może jakieś crash testy być przeprowadził ;p Chętnie bym zobaczył jak spada Xaiomi, Samsung czy iPhone z 5 metrów ;p Taki rzetelny test ;p
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 18:56 29-04-2019
  Fajnie się takie filmiki ogląda. Piotrze,z tego co kojarzę nie było jeszcze nic na temat IPTV.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Sandra 05:01 03-05-2019
  Piotrek Domański, czy możesz przekazać odpowiedzialnym osobom, by zmodyfikować pocztę głosową w prepaid w ten sposób, by po jej wyłączeniu zachowywały się ustawienia takie jak nagrane powitania, ustawienia, itp. czasem chcemy wył. pocztę, a potem ją znów włączyć i trzeba na nowo przechodzić konfiguracje od nowa. A jeżeli nie chcecie tego udogodnienia dla nas to zróbcie zarządzanie pocztę, byśmy sami decydowali kiedy ona ma się zgłaszać ( czy jak nr zajęty, wyłączony, nie odbieramy). Czekam aż się coś ruszy w tej kwestii!
  Odpowiedz

;

Oferta

Majówka w Orange na kartę za 2 zł! (25)

Marta Krajewska

29 kwietnia 2019

Majówka w Orange na kartę za 2 zł!
25

W ubiegłym tygodniu informowałam na blogu o nowej wersji usługi w Orange na kartę, w której otrzymujecie nielimitowane połączenia i SMSy oraz 1 TB przy jednorazowym doładowaniu na cały rok. Kurz po tej promocji jeszcze nie opadł, a wracam z nową, bardzo przyjemną promocją majówkową.

Od 29 kwietnia do 5 maja 2019 r. klienci Orange na kartę mogą włączyć usługę „Rozmowy i SMS-y bez limitu do wszystkich+2 GB” za jedyne 2 zł!

Aby skorzystać z promocji należy:

 • posiadać na koncie głównym co najmniej 2 zł,
 • wysłać SMS-a o treści MAJOWKA pod nr 80111.

Włączenie usługi nastąpi automatycznie, a potwierdzenie zostanie wysłanie SMS-em.

Usługa umożliwia  wykonywanie nielimitowanych połączeń głosowych na numery komórkowe i stacjonarne, wysyłanie nielimitowanej liczby SMS-ów na numery komórkowe oraz zawiera pakiet 2 GB danych, do wykorzystania przez 5 dni.

Z  promocyjnej usługi można skorzystać tylko raz. Nie odnawia się ona także po upływie terminu ważności.

Promocja trwa od 29 kwietnia do 5 maja 2019 r. do godziny 23:59.

Szczegóły promocji: Regulamin promocji „Rozmowy i SMS-y bez limitu do wszystkich + 2 GB w prezencie na Majówkę”

Udostępnij: Majówka w Orange na kartę za 2 zł!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 13:08 29-04-2019
  Fajna promocja na majówkę moi rodzice skorzystaja na pewno
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 13:13 29-04-2019
  Teraz jak już wszyscy zainteresowani powłączali tamten pakiet za 300zł to jest promka na majówkę za 2zł :D Pablo napisz że mmsów nie ma w pakiecie ;-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 15:24 29-04-2019
   Ja po długim okresie posuchy, coraz częściej zaczynam korzystać z MMS. To bardzo ciekawe czemu Orange tak bardzo zapiera się przed dodaniem ich do opcji no limit. Na szczęście mam nju i ten problem mnie nie dotyczy ?
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 15:39 29-04-2019
    Ja też dużo wysyłam MMSów ale również się tym nie przejmuję od kiedy jestem w nju. Zagaiłem do Pabla bo lubi to wypominać, zamiast przejść do nju i cieszyć się jak my ;-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 17:19 29-04-2019
     Jak skończy mi się umowa na abo przeskakuję do Nju :) ;p Nie ma to tamto ;p
     Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 13:24 29-04-2019
  Bardzo fajny i przyjemny pakiet, MMSów w nim nie wymagam, ale w tym za 300 zł, chętnie bym go aktywował ale nie mając mmsów, nie zrobię tego. Dla mnie MMS jest ważny i już :) A pakiet na majówkę pewnie aktywuje :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrekk85 15:06 29-04-2019
   Niedługo będzie "zawsze bez limitu" z mmsami.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 17:21 29-04-2019
    Mhm.....Piotrekk85 masz jakieś przecieki ;p ;p Pożyjemy, zobaczymy, ale uważam że Orange niepotrzebnie tak się "broni" przed dorzuceniem darmowych mmsów.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotrekk85 21:20 29-04-2019
     Na allegro są już nowe startery z nową taryfą więc pewnie na "dniach" start. Mi się wydaje, że największe wyzwanie do dobre działanie bo z mmsami (jako usługą) bywają problemy i na dziś.
     Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 18:22 29-04-2019
    Orange coś szykowało , ale się wycofało https://gsmonline.pl/artykuly/zawsze-bez-limitu-orange-o-co-chodzi-czy-warto-opinie
    Odpowiedz
 • komentarz
  rafciu 21:08 29-04-2019
  Może jakaś promka na abonament?
  Odpowiedz
 • komentarz
  lmperator 17:14 30-04-2019
  Zestawienie ranking ofert prepaid. https://www.my-mobile.pl/index.php/2019/04/30/duzy-awans-orange-w-my-mobile-ranking/ Ranking, kompleksowy, szczegolowy wykaz pakietow internetowych wszystkich operatorow. https://www.my-mobile.pl/index.php/2019/03/05/urodziny-promocja-heyah-na-karte-pakiet-internetowy-15-gb-za-darmo/
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 18:48 30-04-2019
  Tak z małym zażenowaniem patrzę, jak plus was przygniótł doładowaniem 100% i 50GB... :/
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tuco 18:44 01-05-2019
  Czy u Państwa również nie ubywa GBajtów z pakietu "majówkowego"? Transfer ciągnie dane z doładowań. Tak powinno być?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Rafał 10:37 02-05-2019
   Dzisiaj sprawdzilem stan konta i też tak mam.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Tuco 17:43 02-05-2019
    Wydawałoby się, że: "13. Połączenia w ramach Promocji rozliczane są w pierwszej kolejności przed połączeniami w ramach innych usług i promocji aktywnych na koncie Abonenta oraz przed środkami z Konta Promocyjnego i Konta Głównego Abonenta." ...dotyczy to również transmisji danych. Coś niedobrego dzieje się z Orange...jeszcze arogancja obsługi(chat "Mój Orange"). Żeby nie skończyło się kolejną karą dla operatora za nadużycia(regulaminu).
    Odpowiedz
    • komentarz
     Tomasz 20:18 04-05-2019
     mam dokładnie tak samo sciaga mi transfer ale nie z pakietu " majowka", skladam w pon reklamacje bo to jest nie fair co robia.
     Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 10:23 14-05-2019
   Tak, zgodnie z regulaminem dane otrzymane w ramach promocji schodzą jako pierwsze. Jeśli klient ma na koncie uzbierane bonusy po doładowaniu w taryfie Orange Free na Kartę, to zostaną one wykorzystane przed kolejnym bonusem, jakim jest promocja Majówka.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Tuco 15:20 17-05-2019
    Pani Marto, w regulaminie nie ma słowa o "bonusie". Za to jest "promocja" - w skrócie: za 2 zł otrzymujemy w/w usługi w ograniczonym czasowo wymiarze(5 dni). Jeszcze raz: Rozmowy, SMS, GB-bajty są ekstra usługą(płatną, ważną 5 dni!) do wykorzystania PRZED wszystkimi innymi(aktywnymi) usługami.(punkt 13 reg.) Poza tym: Jeśli są "Bonusem", to czy „Więcej czasu na Internet” wydłuża ich ważność? (Więcej czasu na Internet"Reg.5. Przedłużeniu ulegają środki na Internet zsumowane w ramach: c. środków z innych usług i promocji, które są sumowane ze środkami z wyżej wymienionych usług.") Wszystko to sprawia wrażenie chaosu i bałaganu w regulaminach( sprzeczności i niekonsekwencje). Przypomnę, że w aplikacji "Mój Orange" GB-bajty "bonusowe" z doładowań i "majówki" były zsumowane. Podsumowując: Nie wiem, czy taka "strategia" Orange(interpretacja rozliczania promocji i bonusów) nie zaszkodzi firmie. Wydaje się, że to drobiazg, ale klienci mogą poczuć się rozczarowani takim postępowaniem. Wcześniej podobne promocje i związane z nimi usługi były rozliczane zawsze w pierwszej kolejności. Niemniej dziękuję za odpowiedź.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Daniel 08:33 02-05-2019
  Numer właśnie został przeniesiony do plusa i problem MMS załatwiony w Orange na kartę nie będzie MMS szybko a teraz za 20 zł miesięcznie mam pełny no limit z MMS za 20 zł lądując 4 razy za 5 5 doładowanie gratis no limit i 10 GB miesiecznie za 20 zł ma ktoś lepsze warunki na kartę z wielkiej czwórki ? ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  mendi 19:06 02-05-2019
  Mam problem z włączeniem pakietu mimo że mam środki na koncie wysyłając sms'a wyskakuje że nie można wysłać wiadomości, ktoś pomoże?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Epoka22 04:44 03-05-2019
  Orange Mógłby dołączyć w prepaidzie jakiś mały pakiet mms-ów do ofert no-limit chociaż z 20 szt, zawsze cos, choć konkurencja daje bez limitu, ale jeszcze lepiej jakby zwiększył wielkość mms-a do chociaż 512KB a jeszcze lepiej do 1MB bo obecne 300KB to śmiech na sali (u niektórych operatorów zagranicznych to nawet kilka MB jest) a żaden komunikator nie zastąpi tej szybkiej, wygodnej, tradycyjnej formy pisania długich tekstów czy wysyłania obrazów, dźwięków, animacji itp działa na każdym telefonie i każdym systemie bez instalacji zbędnego oprogramowania firm trzecich, warto Orange pomyśleć nad tą propozycją.
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 15:43 06-05-2019
  Czego zasady się zmienią ???????? https://chceszmasz.pl/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:36 08-05-2019
   Pan poczeka, Pan zobaczy.
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 10:53 08-05-2019
    Moglibyście wprowadzić podpisywanie umów Profilem Zaufanym a usługe z umowy można by aktywować na starterze z kosku . To by było '' chcesz masz i zmiana zasad '' w Orange i Nju .
    Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

5 powodów, dla których warto dołączyć do MegaMisji i #SuperKoderów (2)

Bartłomiej Kuczyński

29 kwietnia 2019

5 powodów, dla których warto dołączyć do MegaMisji i #SuperKoderów
2

Wydłużyliśmy czas rekrutacji do 15 maja, godz. 17.00. Do tego czasu nauczyciele mogą zgłaszać się do naszych programów. Dlaczego warto to zrobić?

1.  Dzieci muszą same nauczyć się, jak radzić sobie z niebezpieczeństwami

Oprócz wielu wspaniałych zasobów, internet zawiera wiele treści, których dzieci nie powinny oglądać. Ale zdarza się, że trafią na nie mimo woli.  Tak jest np. wyskakującymi oknami z reklamami stron porno. Nie da się odizolować dzieci od takich zjawisk. Trafią na nie prędzej czy później, jeśli nie na swoim urządzeniu, to u koleżanki lub kolegi. Jak pokazują badania, aż 23,4% nastolatków oglądało wulgarne, obsceniczne, przemocowe filmy, czyli patostream.

Młodzi ludzie, którzy czują, że natrafili na coś złego, często nie wiedzą, jak poradzić sobie z takim zagrożeniem. Co ciekawe, najczęstszą formą ochrony prywatności jest…. wyczyszczenie historii wyszukiwarki (mówi o tym 54,2% badanych). A już tylko 11,1% młodzieży regularnie zmienia swoje hasło do poczty czy serwisów społecznościowych. Ważne jest, by już od początku szkoły mówić dzieciom, jak mogą radzić sobie w takich sytuacjach.

My robimy to w MegaMisji – na zajęciach dla uczniów w klasach 1-3.

2.  Jak nie zmarnować 4 godzin i 12 minut każdego dnia?

Czy nam się to podoba, czy nie – młodzież będzie korzystać z sieci, a coraz więcej sfer życia wiąże się z aktywnością online. Specjaliści zwracają uwagę, że w kolejnych pokoleniach dzieci zaczynają korzystać z sieci w coraz młodszym wieku i korzystają z niej w każdym roku więcej, niż w poprzednim.  Aż 4 godziny i 12 minut – tyle wynosi średni czas korzystania z sieci przez młodzież.

Co możemy zrobić, by był to czas dobrze wykorzystany i wpływał na rozwój naszych dzieci? Uczyć, jak korzystać z sieci mądrze, jak pobudzać kreatywność, jak używać narzędzi online do poznawania świata. A także jak zachować zdrowe proporcje między aktywnościami online i ofline. Jak nie zapomnieć o zwykłej rozmowie czy wizycie w lesie.

Taki pomysł przyświecał nam, gdy tworzyliśmy #SuperKoderów i MegaMisję. Na każdych zajęciach uczniowie – niekoniecznie przy komputerach – uczą się korzystania z technologii dla swojego pożytku i rozwoju.

3.  Młodzież mało umie, dorośli są niewielkim wsparciem

Kilka pytań rozbija w puch przekonanie, że cyfrowi tubylcy są cyfrowymi geniuszami buzującymi kreatywnością inwestowaną w wytwarzanie memów i innych nowatorskich form kulturypisał Edwin Bendyk o młodych ludziach w „Polityce”.

Okazuje się, że młodzież nie ma wcale zaawansowanych umiejętności cyfrowych. Nie zna też bardziej skomplikowanych aplikacji, które mogą za darmo pobrać na swoje smartfony. Prawie 40% z nich twierdzi, że edukacja szkolna nie przygotowuje do funkcjonowania w świecie opartym na nowoczesnych technologiach. Połowa nie rozmawia o aktywności online z rodzicami, a aż 64,5 % nigdy nie rozmawiało o tym z żadnym nauczycielem.

Dlatego chcemy uczyć się np.:

 • jak zbudować robota, który narysuje zaprogramowane kształty,
 • jak przy pomocy języka kodu obserwować pogodę i badać klimat,
 • jak stworzyć swoją własną stronę internetową,
 • jak uruchomić kampanię społeczną,
 • jak nakręcić własne wideo i opublikować je w sieci.

To nie luźne wizje przyszłości, lecz aktywności, które od kilku lat proponujemy uczniom na MegaMisji i w #SuperKoderach.

4.  Kodowanie: język przyszłości

Jeśli chcemy dostosować się do zmieniającego się rynku pracy, musimy przygotowywać się na współpracę z robotami i masowe wykorzystanie z RPA (robotic process automation, robotyzacja procesów). Czyli zająć się edukacją szczególnie w tych kwestiach, które odróżniają nas od maszyn. Tradycyjny system edukacji, jak dobrze wiemy, nie w pełni odpowiada tym wyzwaniom. Obecnie pożądane kompetencje to wg World Economic Forum:

 • rozwiązywanie złożonych problemów,
 • krytycznie myśle­nie,
 • kreatywność,
 • zarządzanie ludź­mi,
 • współpraca w zespole,
 • inte­ligencja emocjonalna.

Te kompetencje można rozwijać również na zajęciach #SuperKoderów i MegaMisji. Nawet jeśli uczeń z grupy #SuperKoderów nie zostanie w przyszłości programistą, będzie budował umiejętność analizy problemu. Będzie szukał rozwiązania, dochodził do efektu swoją własną drogą – w odróżnieniu od zapamiętywania rozwiązań podanych przez nauczyciela, czyli obecnie najczęstszej metody edukacyjnej. Uczniowie w MegaMisji często pracują w zespołach, ćwicząc miękkie kompetencje. Czyli to, co pozwoli nam w przyszłości współpracować z robotami.

5.  To po prostu świetna zabawa!

Scenariusze MegaMisji i #SuperKoderów są pomyślane tak, żeby lekcje były po prostu dobrą zabawą. Roboty, które podążają za światłem lub jadą po narysowanej linii, wspólne przygotowanie kampanii społecznych czy fotografowanie smartfonami – to tylko niektóre przykłady aktywności, z których skorzystają uczniowie. Szkoła nic przy tym nie inwestuje – sprzęt może kupić z grantu w #SuperKoderach. Z kolei MegaMisja przewiduje nagrody na koniec kolejnych zaliczonych etapów.

Polećcie zaprzyjaźnionym szkołom oba programy. W związku z zakończonym strajkiem nauczycieli wydłużyliśmy czas na zgłoszenia. Czekamy na nie do 15 maja, godz. 17.00. Wszystkie informacje o rekrutacji znajdziecie tutaj.

Źródła: Raport Nastolatki 3.0, NASK, 2019, EU Kids Online 2018 Polska,  2019

Udostępnij: 5 powodów, dla których warto dołączyć do MegaMisji i #SuperKoderów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY` 10:48 29-04-2019
  Fajne, ale dla rodziców mających dzieci w wieku szkolnym. Na zdjęciu 10latkowie a poniżej takie punkty: rozwiązywanie złożonych problemów, krytycznie myśle­nie, kreatywność, zarządzanie ludź­mi, współpraca w zespole, inte­ligencja emocjonalna. Bez przesady, chyba nie w tym wieku, nie odbierajmy dzieciom dzieciństwa.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 13:20 29-04-2019
   Dokładnie :) Ale dzisiaj z dzieci robi się "małpki", które mają być najlepsze, najwspanialsze, najmądrzejsze, jak jakiś wyścig szczurów, ale to jest wina rodziców, któtrzy w ten sposób chcą się lansować.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej