Europejski Tydzień Redukcji Odpadów to inicjatywa na rzecz podnoszenia świadomości o zrównoważonej gospodarce zasobami i odpadami. W Orange włączyliśmy się w jej propagowanie i opowiemy o naszych sposobach na redukowanie elektroodpadów.
Co to jest Idea 3 R
3 R to proste zasady, którymi kierując się możemy ograniczyć wpływ odpadów na środowisko. Hierarchia postępowania z odpadami to odwrócona piramida i drogowskaz dla przedsiębiorców.
Pierwsze R jak REDUCE jest najprostszym sposobem postępowania z odpadami zakładającym działania ograniczające ilość wytwarzanych odpadów. Zasadę można wdrażać poprzez zmniejszenie ilości kupowanych i produkowanych dóbr, ale także przemyślane zaprojektowanie cyklu życia produktu pod kątem zminimalizowania śladu węglowego. W Orange stosujemy się do tej zasady wdrażając eko-projektowanie dla naszych urządzeń, opakowań i kart SIM.
Drugie R jak REUSE dotyczy ponownego wykorzystywania tego, co zostało wytworzone - bo nic nie powinno się zmarnować. Zniszczone produkty można naprawić, dzięki czemu będą jeszcze długo służyły. Czasem przedmioty lub ich części nadające się do wykorzystania mogą też zyskać nowe znaczenie. W Orange odkupujemy używane smartfony, mamy też ofertę używanych, odnawianych telefonów, oferujemy usługę, dzięki której można naprawić urządzenie. Nasze modemy i dekodery służą klientom dłużej, ponieważ odnawiamy je w wyspecjalizowanym Centrum Odnowy przywracając do ponownego użytku.
Trzecie R jak RECYCLE dotyczy etapu odzysku i utylizacji. Umożliwia powtórne wykorzystanie materiału ze zużytych produktów, ograniczając w ten sposób emisję dwutlenku węgla oraz wykorzystanie surowców naturalnych. Szkło, metale żelazne i nieżelazne, plastik, papier, odpady niebezpieczne można poddawać wielokrotnemu procesowi recyklingu, ograniczając tym samym ilość odpadów trafiających na składowiska. W każdym salonie Orange można zostawić zużyty telefon komórkowy, nawet niezakupiony u nas. Zebrany sprzęt przekazujemy do naszego partnera do profesjonalnego recyklingu.
Zasady 3 R wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym, która jest istotnym elementem strategii Grupy Orange. Wszystko po to, aby zapobiegać powstawaniu odpadów i dawać szansę na drugie życie sprzętom.
Nie trzymaj pieniędzy w szufladzie
Tydzień 3R Koalicji 5 Frakcji, inicjatywy Kampanii 17 Celów promującej idee EWWR, otworzy bezpłatna konferencja 22 listopada (link do rejestracji: https://kampania17celow.pl/wydarzenia/konferencja3r/, podczas której dowiecie się dlaczego najwięcej możemy zdziałać, konsumując mniej. Zaproszeni eksperci przedstawią nowe podejście do budowania lokalnych partnerstw, by realizować zasadę 3R. Nie zabraknie też inspirujących przykładów ze świata.
W kolejnych dniach Tygodnia 3R organizatorzy zapraszają na codzienne spotkania przy kawie, transmitowane na profilu CSR Consulting na Facebooku. Ja polecam zwłaszcza wydarzenie organizowane przy naszym współudziale, w czwartek 25. listopada o godz. 12:00 (link https://fb.me/e/5XWQOC5lL). O inicjatywach, dzięki którym wydłużamy życie urządzeń opowie mój kolega Jacek Hutyra, oficer klimatyczny Orange Polska.
źródło grafiki: Koalicja 5 Frakcji, inicjatywa Kampanii 17 Celów
Komentarze
Z jednej strony cieszy Wasze zaangażowanie, a z drugiej strony ograniczacie się do założeń sprzed dekady, albo i starszych. Już od wielu lat zasady R zostały rozwinięte do pięciu elementów, a gdzieniegdzie pojawiają się kolejne elementy: renew, recover, rethink, refuse, rot.
OdpowiedzAkurat Tydzień 3R promuje te działania w kontekście odpadów, ale jak najbardziej zwracamy uwagę również na inne eRki.
OdpowiedzJak znajdę chwilę 22 listopada to może obejrzę konferencję, bardzo ciekawy temat. Co do ekologii i konsumpcji – myślę że to temat do którego każdy człowiek dojrzewa w pewnym wieku. Osobiście uważam że bardzo młodzi ludzie nie patrzą na to w jakim opakowaniu kupują dany produkt, gdzie wyrzucą po nim opakowanie, w jaki sposób korzystają z takich produjktów jak prąd, woda, ogrzewanie. Myślę że każdy człowiek zaczyna dojrzewać do bycia „eko” jak przejdzie na swój rozrachunek – tzn zacznie samodzielnie prowadzić swoje gospodarstwo domowe.
Odpowiedztak, jak przechodzi na własny rachunek, to właśnie wtedy ma wywalone na eko, bo ono jest z definicji droższe. dzielenie ludzi na młodszych i starszych oraz przypisywanie im w związku z tym poglądów na eko jest trochę infantylne.
OdpowiedzSzczerze: można zrobić jeszcze więcej. Zamiast dekoderów Orange, opakowań itd chciałbym w TV wgrać aplikację Orange TV za pomocą której obejrzę TV. Obecnie nie potrzebuje dekoderów: ich produkcja, opakowanie, transport, pobieranie prądu. Teraz to nie jest konieczne
OdpowiedzTak, to bardzo dobry kierunek do rozwoju w przyszłości.
Odpowiedz