Pol’and’Rock Festival to świetne koncerty i muzyka. Na imprezę przyjeżdża masa fanów rockowej muzyki. Dlatego - podobnie jak na Orange Warsaw Festival i Open’er Festival Powered by Orange - również tam „dopalamy” naszą sieć komórkową. Wszak żaden festiwal bez smartfonów i netu odbyć się nie może ;-)
W tym tygodniu zakończyliśmy pracę nad ostatnią stacją, którą dopaliliśmy w Kostrzynie nad Odrą przed festiwalem. W sumie refarming i wykorzystanie dodatkowej częstotliwości w sieci 4G - 2100 MHz, objęło 4 nasze stacje w mieście, żeby możliwie najlepiej przygotowane na zwiększony ruch. Jak pewnie wiecie teren festiwalu jest bardzo duży. Dlatego obok jednej stacji stałej, dostawiliśmy 3 mobilne, z których dwie także obsługują pasmo 2100 MHz.
Stacje w trakcie dużych imprez masowych są także przestawiane, żeby mogły obsłużyć więcej klientów niż normalnie. Kosztem lekkiego ograniczenia szybkości transferu danych zwiększamy liczbę urządzeń, z którymi mogą się jednorazowo kontaktować. Takie miejsca są także dodatkowo monitorowane, przez nasze zespoły zajmujące się jakością sieci.
Jeżeli chcecie zobaczyć, jak wygląda stawianie mobilnej stacji bazowej podobnej do tych, które stoją na Pol'and'Rock Festival 2019 polecam to wideo:
Wszystkie prace związane z „dozbrojeniem” terenu Pol'and'Rock Festival 2019 prowadzimy w taki sam sposób jak robiliśmy to nad morzem czy w górach. Dzięki temu klienci Orange, którzy jadą na wakacje mogą mieć dobry dostęp do mobilnego internetu. W sumie, dzięki trwającemu procesowi refarmingu, już ponad 8 tys. z 11 tys. stacji bazowych wykorzystuje agregację pasma. To oznacza większe prędkości i komfort korzystania ze smartfonów.
Odpowiedź:
(anulować)
Komentarze
pablo_ck14:43 31-07-2019
Super, to teraz zostaje „spławić” Playa i zrobić Orange Pol’and’Rock Festival ;p ;p
To wzmocnienie pasma chyba nie dotyczy GSM? Znajomy tam jest i ma stary telefon na pasmo 2G i tylko jedna kreska lub sama antena zasięgu i co drugie słowo da się zrozumieć.
Oczywiście, że stacje bazowe mają także systemy GSM. Jednak trzeba pamiętać, że starsze telefony po prostu gorzej radzą sobie z przekazywaniem dźwięku, bo nie obsługują chociażby HD Voice, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
Super:) dobre podejście do klienta:) jeszcze tylko proszę o dodatkową stację w Wadowicach (małopolskie) bo ul. Niwy i al. Wolności często spada do 3G, bo Mobilna stacja na ul. Polnej jest za niska. Przerosły ją drzewa i zasłania osiedle. A ulice Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Karmelicka Boczna + miejscowość Zawadka – w domach nawet 2G często siada, bo to jest za górą… zgłaszałem już problem szczególnie ulicy Jaśminowej i Karmelickiej bocznej do BoA ale niestety nie ma informacji o planach na nową stację. Wystarczy wysłać techników i niech wejdą do jakiegokolwiek domu…
W zasięgu światłowodu od Orange jest już 3,8 mln polskich gospodarstw domowych. Za podłączeniem wielu z nich kryją się anegdoty, które rozruszają nawet najnudniejsze rodzinne spotkanie. Oczywiście nie chodzi tu o dziesiątki niezbędnych zgód i pozwoleń. Mówię o sytuacji, w której ekipa naszych techników przychodzi podłączać światłowód na krakowskim Starym Rynku i okazuje się, że… na studzience, którą trzeba w tym celu otworzyć stoi „ogródek piwny”. Jego podłogę trzeba zatem rozebrać na czas trwania prac i złożyć, gdy pojawiają się goście. I tak kilka dni pod rząd.
Chcecie dowiedzieć się więcej? Zajrzyjcie do tego wideo.
Byk, zaspa, światłowód
Historia z bykiem jest autentyczna, podobnie jak fragment z raportu, który jej dotyczy: „gdyby to była krowa to bym się odważył, ale nie w przypadku byka…” . Sądzę, że równie duży stres przeżyli panowie, którzy pewnej wyjątkowo obfitej górskiej zimy koparką przedzierając się przez zaspy w poszukiwaniu studzienki służącej do podłączenia światłowodu zdali sobie sprawę… że jedną z zasp jest samochód. Na całe szczęście poszukiwania prowadzili z właściwą spawaczom światłowodu delikatnością i subtelnością, więc żaden samochód nie został uszkodzony.
To tylko trzy historie opowiedziane przez Marcina, który podzielił się swoimi doświadczeniami w tym odcinku serii. Podobnych w skali kraju są setki. Są także tysiące innych – zablokowane peszle w budynkach, trudności z dostępem do pasa drogowego, budynków spółdzielni czy kanalizacji technicznej innych operatorów. Wszystkie one oznaczają wolniejsze podłączanie kolejnych budynków. Wielokrotnie pisaliśmy już o tym na blogu choćby w tekstach „Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód” oraz tekście towarzyszącym 10 odcinkowi serii, gdzie odpowiadałem na Wasze pytania w ramach Q&A, dlatego jeżeli chcecie wiedzieć więcej – zajrzyjcie do nich.
Czas na kolejny Q&A. Jesteście gotowi?
Skoro już przy Q&A jesteśmy – czas na kolejny. Jeżeli widzieliście już wideo pewnie o tym wiecie. Po raz kolejny, w 20 odcinku serii chciałbym odpowiedzieć na Wasze pytania dotyczące działania naszej sieci.
Możecie je zadawać w komentarzach poniżej i na YouTube (a także gdziekolwiek indziej chcecie, ale wtedy nie daję gwarancji, że je odnajdę ;-) ). Na wszystkie nie dam rady odpowiedzieć, dlatego będę musiał przeprowadzić selekcję. Do zobaczenia już za miesiąc!
Ile tych światłowodów i gdzie one są?
Na samym początku tekstu napisałem o 3,8 mln gospodarstw domowych w zasięgu światłowodu, to dane na koniec czerwca 2019 r. Jednak tę cyfrę już znacie z naszych wyników finansowych za pierwsze półrocze 2019 roku. Jednak mam dla Was kilka innych, równie ciekawych, a może nawet bardziej. W końcu wiecie już jak niesamowite historie mogą się kryć za statystyką, do której tak bardzo lubimy się odwoływać.
Intensywnie inwestujemy w światłowód, już w 130 polskich miastach, w 66 z nich w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się już ponad połowa gospodarstw domowych. Są nawet takie, jak Słupsk, Bydgoszcz, Olsztyn czy Lublin, gdzie w zasięgu usługi jest już ponad 75% z nich. Co bardzo ważne, dla Was jak sądzę też, w drugim kwartale 2019 roku aż 20% wszystkich gospodarstw domowych podłączaliśmy w miejscowościach w których mieszka mniej niż 10 tys. osób.
Często słyszę, że nasza sieć światłowodowa jest „pusta” co ma dowodzić wielu różnych błędów, które popełniliśmy w trakcie jej budowy. Nie będę się kłócił, pokażę dane. W połowie 2017 roku, dokładnie 2 lata temu z naszego światłowodu korzystało 7,4% z 1,953 mln gospodarstw domowych w zasięgu, co było poważnym wzrostem z nieco ponad 3% w połowie 2016 roku. Na koniec czerwca 2019 roku w zasięgu Orange Światłowodu było ponad dwa razy więcej gospodarstw domowych – 3,8 mln, a z naszej sieci korzystało już 12,4%. Jednak to nie wszystko w Podkowie Leśnej ze światłowodu korzysta ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w zasięgu. Są też takie miasta jak Zakopane czy Grodzisk Mazowiecki, gdzie ze światłowodu korzysta 25% z nich.
Światłowód jest... energooszczędny ;-)
A skoro już przy liczbach jesteśmy, czy wiecie, że światłowód jest energooszczędny? Otóż zużycie prądu na klienta światłowodu jest 8-krotnie mniejsze niż w przypadku klienta korzystającego z łącza miedzianego i 5-krotnie niższe niż w przypadku klienta korzystającego z łącza mobilnego. Pewnie ma to związek z tym jak światłowód działa.
Obejrzyjcie także inne materiały wideo o światłowodzie, które powstały w ramach serii "Jak to działa?", znajdziecie je poniżej.
P.S. jeżeli chcecie więcej telekomunikacyjnych anegdotek polecam Wam tekst Jak się kradnie kable?
Odpowiedź:
(anulować)
Komentarze
Jackson16:16 06-09-2024
Chciałbym podziękować, ze wkoncu zmodernizowliscie nadajnik w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów 😁jest pasmo LTE 800, 1800 i 2100 szkoda że nie ma 5 g 3600 ale dobre i to 😀Pozdrawiam
Skoro mowa o Grzybowie, to zapytam o zasięg kilka kilometrów dalej na zachód w nadmorskim pasie – miejscowość Rogowo pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. W sezonie wakacyjnym bardzo słabe możliwości rozmowy oraz internet, który prawie nie działa. Teren bardzo się rozwija, rok do roku przybywa nowych inwestycji m.in. kilka apartamentowców po kilkaset mieszkań. Kto obsłuży tych klientów? Konkurencja?
Za nami półmetek wakacyjnej trasy filmowego lata z Orange na kartę, w którym oglądamy najlepsze przeboje kinowe w najpiękniejszych zakątkach Polski. Do tej pory w seansach pod chmurką uczestniczyło ponad 5 tys. widzów. To jednak nie koniec filmowego lata. Sprawdźcie repertuar oraz harmonogram projekcji:
Trasa rozpoczęła się 28 czerwca br. na rynku w Gnieźnie. Bajeczny widok na gotycką budowlę nazywaną „matką kościołów polskich” towarzyszył wszystkim trzem pokazom w pierwszej stolicy Polski, które zgromadziły niemal tysiąc widzów. Na trasie kina znalazły się także malowniczy Łagów w Lubuskiem oraz Łomnica z widokiem na Śnieżkę. Następne przystanki to Kujawy: Inowrocław i Barcin, potem Kaszuby i Bory Tucholskie. Pierwszą część trasy zamknęły pokazy w Cieplewie i Krynicy Morskiej, na nadbałtyckim bulwarze.
Od przedszkolaka do emeryta :)
Filmowe Lato z Orange to projekt realizowany przez Orange we współpracy z Multikinem i partnerami projektu. Najpiękniejsze wakacyjne polskie kurorty odwiedzamy od 2017 roku. Nad morzem, nad brzegami mazurskich i pomorskich jezior, w górach i na rynkach najstarszych miast Polski odbywają się pokazy filmowe dla całych rodzin. Prezentowane są filmy familijne, kino festiwalowe oraz najciekawsze propozycje ostatnich lat. W tym roku obejrzeć można między innymi „Cudownego chłopaka” z Julią Roberts i Owenem Wilsonem, odkrycia festiwalu w Sundance, czyli „Królowie lata” i „Najlepsze najgorsze wakacje”, a także komedię romantyczną „Casanova po przejściach”.
Od Mazur po Bieszczady z "Filmowe lato z Orange na kartę"
To nie koniec. Następne na trasie Filmowego Lata z Orange na kartę są Mazury i Suwałki, gdzie pokazy odbędą się w dniach 1 - 6 sierpnia br. W kolejny weekend kinowa ekipa odwiedzi Zamość, a stamtąd uda się prosto w góry: Bieszczady, potem Tatry, by zakończyć tegoroczną filmową przygodą w Szklarskiej Porębie. Jeśli pogoda dopisze, co udawało się do tej pory (tylko jeden odwołany pokaz), na seansach do końca wakacji pojawią się kolejne tysiące widzów.
Odpowiedź:
(anulować)
Komentarze
Jackson16:16 06-09-2024
Chciałbym podziękować, ze wkoncu zmodernizowliscie nadajnik w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów 😁jest pasmo LTE 800, 1800 i 2100 szkoda że nie ma 5 g 3600 ale dobre i to 😀Pozdrawiam
Skoro mowa o Grzybowie, to zapytam o zasięg kilka kilometrów dalej na zachód w nadmorskim pasie – miejscowość Rogowo pomiędzy Dźwirzynem a Mrzeżynem. W sezonie wakacyjnym bardzo słabe możliwości rozmowy oraz internet, który prawie nie działa. Teren bardzo się rozwija, rok do roku przybywa nowych inwestycji m.in. kilka apartamentowców po kilkaset mieszkań. Kto obsłuży tych klientów? Konkurencja?
Ta witryna używa plików cookies (małych plików tekstowych, przechowywanych na Twoim urządzeniu). Są one stosowane dla zapewnienia prawidłowego działania strony oraz do zbierania informacji o Twoich preferencjach i nawykach użytkowania witryny.
Pliki cookies niezbędne do działania strony używamy do zapewnienia podstawowych funkcji, takich jak logowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa witrynie. Ich wykorzystanie nie wymaga Twojej zgody.
Pliki cookies funkcyjne. Pozwalają nam zbierać informacje na temat zalogowanych sesji oraz przechowywać dane wpisane przez Ciebie w formularzach znajdujących się na stronie takich jak: czas trwania zalogowanej sesji , nazwę użytkownika.
Pozostałe kategorie wykorzystywania plików cookies, które wymagają Twojej zgody na używanie
Pliki cookies statystyczne/analityczne. Pozwalają nam zbierać anonimowe informacje o ruchu na stronie (liczba odwiedzin, źródło ruchu i czas spędzony na witrynie). Te dane pomagają nam zrozumieć, jak nasi użytkownicy korzystają z witryny i poprawiają jej działanie.
Możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w każdej chwili. W celu zarządzania plikami cookies lub wycofania zgody na ich używanie, prosimy skorzystać z ustawień przeglądarki internetowej.
Komentarze
Super, to teraz zostaje „spławić” Playa i zrobić Orange Pol’and’Rock Festival ;p ;p
OdpowiedzChciałbym, by każdy wspierał ten festiwal, który chce 😉
OdpowiedzTo wzmocnienie pasma chyba nie dotyczy GSM? Znajomy tam jest i ma stary telefon na pasmo 2G i tylko jedna kreska lub sama antena zasięgu i co drugie słowo da się zrozumieć.
OdpowiedzOczywiście, że stacje bazowe mają także systemy GSM. Jednak trzeba pamiętać, że starsze telefony po prostu gorzej radzą sobie z przekazywaniem dźwięku, bo nie obsługują chociażby HD Voice, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.
OdpowiedzSuper:) dobre podejście do klienta:) jeszcze tylko proszę o dodatkową stację w Wadowicach (małopolskie) bo ul. Niwy i al. Wolności często spada do 3G, bo Mobilna stacja na ul. Polnej jest za niska. Przerosły ją drzewa i zasłania osiedle. A ulice Topolowa, Lipowa, Jaśminowa, Karmelicka Boczna + miejscowość Zawadka – w domach nawet 2G często siada, bo to jest za górą… zgłaszałem już problem szczególnie ulicy Jaśminowej i Karmelickiej bocznej do BoA ale niestety nie ma informacji o planach na nową stację. Wystarczy wysłać techników i niech wejdą do jakiegokolwiek domu…
OdpowiedzMi to wygląda na konieczność sporej modernizacji, a wysokość pewnie wynika z miejscowych obostrzeń, które ją ograniczają.
Odpowiedz24-100 Puławy prędkość waszego lte to dno już lepiej wychodzi plus. 1Mb/s. W nocy dochodzi do 5Mb/s…
Odpowiedz