Bezpieczeństwo

Phishing specjalnie na iPhone’a

Michał Rosiak Michał Rosiak
23 listopada 2023
Phishing specjalnie na iPhone’a

"Na iPhone'a nie ma wirusów!" - to słynna, legendarna wręcz śpiewka wielbiciela urządzeń z nadgryzionym jabłkiem. Zamknięcie systemu operacyjnego nie ułatwia sprawy przestępcom. Ale i tak mogą nas oszukać! Jak? Zobaczcie sami.

Kilka dni temu na naszej wewnętrznej grupie pojawił się screen takiego... no nie, właśnie nie SMS-a, którą podesłał mi Wojtek.

Phishing na iPhone'a czasem wymaga odpowiedzi

Choć w zasadzie nie każe, tylko sugeruje, iż do dalszej interakcji z wiadomością niezbędna jest odpowiedź na wiadomość? Dlaczego? Ze względu na domyślną dodatkową warstwę ochrony przed phishingiem przy jego użyciu. Jeśli na iPhone'a trafi SMS z linkiem - bez problemu go otworzysz, ale jeśli będzie to wiadomość iMessage od obcego - linki będą nieklikalne! Właśnie po to, by nie kliknąć odruchowo i nie trafić na stronę, wyłudzającą dane!

Stąd skądinąd sprytny pomysł oszustów na treść w nawiasie. Znając ich tupet, brakuje tam jeszcze informacji, iż dzieje się to ze względów bezpieczeństwa! Założenie systemu jest bowiem takie, że osoba, której odpiszemy jest na tyle znajoma, że możemy ufać linkom, które przysyła.

Co Ci grozi, jeśli klikniesz

To samo, co użytkownikowi Androida, oczywiście! Nie ma mowy o zainstalowaniu na iPhone'a wirusa - o tym pisałem na początku. Żeby tak się stało, musiałoby się dziać dużo różnych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że telefon, to tylko wektor, środek przekazu. Coraz rzadziej ktokolwiek chce nam instalować rzeczy na urządzeniu docelowym. My mamy kliknąć w linka o "problemach z paczką", a w następnym kroku wpisać dane karty, czy login i hasło do konta. System operacyjny nie ma tu żadnego znaczenia.

Uważajcie.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:05 26-11-2023

Kolejny fajny wpis Mnie dziś chcieli oszukać, ale się nie dałem

Odpowiedz

Oferta

Ponad 60% firm korzysta z Orange – co zyskują?

Beata Giska Beata Giska
23 listopada 2023
Ponad 60% firm korzysta z Orange – co zyskują?

Zbliżający się koniec roku jest zawsze czasem podsumowań. Sprawdziliśmy, jak wiele firm korzysta z usług Orange. Ponad 60% używa naszych biznesowych rozwiązań*. Zobaczcie, dlaczego przedsiębiorcy chętnie wybierają pomarańczową ofertę. Może coś z tego przyda się również Wam?

Myślicie o założeniu swojej działalności i zastanawiacie się co będzie potrzebne? A może chcecie zmienić operatora, by zwiększyć stabilność i przyspieszyć firmowy internet oraz zoptymalizować koszty usług komórkowych? W każdej z tych sytuacji warto postawić na sprawdzonego dostawcę światłowodu i usług mobilnych, który zapewni nie tylko szybkie łącze, profesjonalne urządzenia, ale i będzie czuwał nad danymi, chroniąc je przed cyberzagrożeniami. Dlatego tak dużo firm jest w Orange. O tym, jak klienci biznesowi oceniają współpracę z nami możecie zobaczyć na stronie .

Co oferuje Orange dla firm?

A na czym polega usługa dla firm od Orange? Pełną ofertę znajdziecie tutaj, ale mówiąc najprościej: możecie kupić w atrakcyjnych cenach smartfony dla swoich pracowników z abonamentem komórkowym lub bez, internet mobilny, a także światłowód do biura oraz usługi i narzędzia ICT, które usprawniają pracę oraz prowadzenie firmy. Wśród nich jest CyberTarcza, która chroni sprzęty i budżet przed cyberprzestępcami i ich atakami. Z kolei Backup danych pozwala magazynować firmowe dokumenty w chmurze, by nie utracić istotnych plików, a Wsparcie IT przychodzi z pomocą techniczną – zdalnie lub na miejscu.

Promocje dla biznesu

Jeśli zdecydujecie się w najbliższym czasie na ofertę dla firm – na nowych użytkowników lub obecnych, czeka specjalna oferta bożonarodzeniowa. A w niej prezenty, czyli oszczędności, o łącznej wartości nawet 2450 złotych netto.

W Planach Firmowych – z abonamentem komórkowym – królują zestawy telefonów. Kupując jeden smartfon, drugi można otrzymać w prezencie za złotówkę. Do tego dochodzi pakiet 300 GB extra w ofercie głosowej i internecie mobilnym. Dla użytkowników stacjonarnego internetu, którzy zdecydują się na opcję światłowodu z telewizją oraz telefonem biurowym w nowej lokalizacji, przygotowany jest kolejny, kosztowny upominek – tablet TCL TAB 10 Gen 2. Klienci mogą zyskać też do 6 miesięcy abonamentu za światłowód za… 0 złotych. Cała oferta dla biznesu dostępna jest na stronie.

Wśród promocji pojawiła się też nowość: świąteczne okazje dla firm – oferta z przecenionymi smartfonami i sprzętami. Modele w atrakcyjnych, tańszych cenach będą zmieniać się co 4 tygodnie. Wśród pierwszych gwiazdkowych hitów tej akcji dostępne są urządzenia: Xiaomi Redmi 12C 4/128 GB, Samsung Galaxy Watch6 Classic 43 mm eSIM, Samsung Galaxy A54 5G 8/128 GB, Samsung Galaxy S22 5G 8/256 GB, iPhone 15 128 GB 5G, Samsung Galaxy Z Flip5 5G 8/512 GB.

Czarny tydzień obniżek

A zanim zaświeci gwiazdka – już teraz trwa oferta Black Weeks, czyli okazje w związku z Black Friday i Cyber Monday. W Planach Firmowych – z abonamentem dostępne są przecenione urządzenia – smartfony, smartwatche taniej o ponad 1000 złotych. Równie atrakcyjne okazje znajdziecie w opcji bez abonamentu, w ratach 0% i z fakturą. Dobrze pomyśleć już o prezentach – tych dla swoich pracowników także.

I warto nowy rok rozpocząć z nowymi planami dla swojej firmy i ze spokojną głową, że nasza marka jest w dobrych rękach.

* „Ponad 60% firm korzysta z usług Orange” na podstawie badania Pozycja Orange na rynku B2B przeprowadzonego na ogólnopolskiej próbie firm na przestrzeni kwietnia i maja 2023 r. przez firmę PBS Sopot na zlecenie Orange, zgodnie z którym 61% przebadanych firm korzysta co najmniej z jednej usługi Orange.


Odpowiedzialny biznes

Nowe i angażujące lekcje dzięki projektowi Lekcja:Enter

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
22 listopada 2023
Nowe i angażujące lekcje dzięki projektowi Lekcja:Enter

Jak prowadzić lekcje, które pobudzają kreatywność i twórcze myślenie wśród uczniów? Nadszedł czas, aby po ponad 4 latach realizacji, oficjalnie zakończyć projekt Lekcja:Enter – jednej z większych inicjatyw na rzecz rozwoju cyfrowych kompetencji. Po szkoleniach aż 95% osób potrafi przygotować zajęcia zachęcające uczniów do korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nauczycielki i nauczyciele rozwinęli swoje metodyczne i cyfrowe kompetencje do tego, by nauczać zgodnie z potrzebami młodych.

Aby nauka były atrakcyjna, a przede wszystkim skuteczna, warto wprowadzać do lekcji innowacje, prowadzić zajęcia inaczej niż dotychczas, próbować nowych metod edukacyjnych. Dobrze, żeby lekcje zawierały elementy oparte na wykorzystaniu narzędzi cyfrowych, które pomagają dzieciom i młodzieży w lepszym zrozumieniu wielu tematów, sprawiają, że lekcje są ciekawsze, dostosowane do ich potrzeb i rzeczywistości, w której funkcjonują. Nie mamy wątpliwości, że to właśnie nowe, cyfrowe kompetencje nauczycieli są jednym z najbardziej pożądanych elementów tworzenia edukacji „jutra”.

Efektami naszych działań podzieliliśmy się na Konferencji "Szkoła jutra z Lekcją:Enter. Podsumowanie efektów projektu".

Lekcja:Enter pokazała, że istotą nie jest technologia sama w sobie. To element budowania zmiany, dzięki której kadra pedagogiczna lepiej rozumie potrzeby młodych i wyzwania powodowane cyfrowym rozwojem - powiedział podczas spotkania Konrad Ciesiołkiewicz, prezes naszej Fundacji.

Konrad Ciesiołkiewicz i Monika Eilmes

Projekt dał nauczycielom i nauczycielkom wsparcie w rozwoju kompetencji niezbędnych do prowadzenia angażujących lekcji w oparciu o e-zasoby i narzędzia cyfrowe. 92% uczestników i uczestniczek uważa, że dzięki niemu może używać nabytych umiejętności w swojej codziennej pracy - aż 94% sądzi, że ich kompetencje wzrosły.

Celem było przeszkolenie 75 tys. nauczycielek i nauczycieli, a wsparciem objęliśmy ostatecznie ponad 82 tys. osób z ponad 10 000 szkół. Meldujemy zatem, że misja została zrealizowana z nawiązką!

Po szkoleniach aż 95% ankietowanych osób potrafi przygotować zajęcia z wykorzystaniem technologii (przed szkoleniami grupa ta stanowiła 58%), 80% umie współpracować z innymi z użyciem wspólnych zasobów (przed szkoleniami było to 27%), a 84% umie tworzyć i przeprowadzić ankietę lub quiz (wcześniej 28%). To kompetencje, które realnie mogą zmienić codzienne lekcje.

Nauczycielki i nauczyciele na szkoleniach uczyli się, jak wzbogacić swoje lekcje o e-zasoby, aplikacje edukacyjne, quizy, webquesty, wirtualne podróże, e-wizyty w muzeach, a także zasady bezpieczeństwa w sieci, rozwój współpracy czy umiejętności krytycznego myślenia.

Pełne podsumowanie projektu znajdziecie tutaj. Cieszymy się, że „Lekcja:Enter” okazała się odpowiedzią na wyzwania świata cyfrowego i przyniosła wymierny efekt.

Technologia od wielu lat "obiecuje" nam zmianę w edukacji. Ale ona sama nic nie zmieni. Podstawą jest: podmiotowość ucznia, świadomi procesu uczenia się nauczyciele, na końcu technologia – powiedział Jędrzej Witkowski – prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej na podsumowaniu rezultatów projektu.

Mamy nadzieję, że zebrane doświadczenia będą początkiem cyfrowej transformacji szkół i programów nauczania. Monika Eilmes, liderka obszaru projektów unijnych w naszej Fundacji, podsumowała to następująco:

Rozwój kompetencji nauczycieli i nauczycielek jest ważnym elementem cyfrowej transformacji szkół, obok doposażenia w sprzęt czy rozwijania e-zasobów. Lekcja:Enter dała solidną podstawę do kontynuowania zmiany.

Monika Eilmes, liderka obszaru projektów unijnych w naszej Fundacji

Projekt kończymy z poczuciem dobrze wykonanej pracy, której efekty mają szansę na długo pozostać w polskiej szkole. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę realizację. Dziękujemy za współpracę Fundacji FRSI, Instytutowi Spraw Publicznych, a także Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Placówkom Doskonalenia Nauczycieli z całej Polski, ponad 600 trenerkom i trenerom, którzy przeprowadzali szkolenia, a przede wszystkim nauczycielkom, nauczycielom, dyrektorkom i dyrektorom szkół pełnych pasji i motywacji w odpowiadaniu na potrzeby młodych ludzi w erze cyfrowej i zmienianiu edukacji na lepsze.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Czy jesteś jedną z 82 tysięcy osób, które brały udział w szkoleniach projektu Lekcja:Enter? A może ciekawi Cię, jak zaplanować cyfrową zmianę w Twojej szkole? Chcesz się dowiedzieć, jak realizuje się projekt edukacyjny na tak wielką skalę? Zobaczcie, jakie wnioski i rekomendacje płyną z jego realizacji. Polecamy lekturę publikacji „Szkoła jutra zaczyna się dziś. Jak Lekcja:Enter wsparła polskie szkoły w cyfrowej transformacji”. Zapraszamy również do obejrzenia transmisji z konferencji, tutaj.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=41&v=VL4yO_ILHWg&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Flekcjaenter.pl%2F&source_ve_path=Mjg2NjY&feature=emb_logo
Scroll to Top