Polska Stolica Recyklingu to inicjatywa dla miast i instytucji, dzięki której zbędne rzeczy, także urządzenia elektroniczne, dostają drugie życie. Polską Stolicą Recyklingu została Biała Podlaska, a my jako partner akcji ufundowaliśmy nagrodę specjalną w kategorii elektronika.
Czek ufundowany przez Orange Polska wręczyli zwycięzcy - Zespołowi Szkół Technicznych w Częstochowie nasi koledzy z obszaru Innowacyjnych Rozwiązań Konsumenckich, na uroczystej gali 8 marca w Łodzi.
Polską Stolicą Recyklingu 2023 została Biała Podlaska, zbierając najwięcej zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. 31 268 kilogramów elektrycznych śmieci przekazanych do recyklingu przez mieszkańców Białej Podlaskiej wystarczyło, by pokonać inne miasta w ogólnopolskiej grywalizacji i zdobyć tytuł oraz unikatową statuetkę w nurcie trash art - wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.
Natomiast nagrodę główną wśród instytucji oraz otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia również z Białej Podlaskiej. W ramach EKOzwrotów wysłała ona aż 1415 kilogramów sprzętu, co przekłada się na ok. 7000 przedmiotów, „zawróconych” na rynek. W tej edycji programu udało się odzyskać z rynku także prawie 1500 telefonów.
Główną ideą programu Polska Stolica Recyklingu jest edukacja o prawidłowym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEiE), a także promocja zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Ty razem o tytuł walczyło 189 instytucji z 44 miast z całej Polski oraz o punkty w ramach EKOzwrotów. To usługa realizowana przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz firmę InPost, której celem jest nadanie niepotrzebnym, ale wciąż sprawnym przedmiotom drugiego życia!
Inteligentne i zielone miasta
W ramach gali finałowej odbyła się również konferencja „Kongres Miast i Biznesu. Kaucja – Edukacja – Środowisko”. Eksperci dyskutowali na temat systemu kaucyjnego w Polsce, edukacji ekologicznej oraz GOZ. W panelu „Miasta przyszłości w kierunku GOZ” nasz przedstawiciel opowiadał o rozwiązaniach Smart City i IoT , które sprawdzają się na co dzień w polskich miastach. O takich rozwiązaniach regularnie pisze nasza koleżanka Daria, która stara się przybliżać temat zaawansowanych technologii w oparciu o Internet Rzeczy, tego jak usprawniają funkcjonowanie miast ułatwiając życie mieszkańcom i współtworzą innowacyjny biznes.
Również w naszych salonach świętowaliśmy Dzień Kobiet. W tym dniu przeprowadziliśmy jednodniową promocję, umożliwiającą zwrot każdego telefonu i otrzymanie za niego vouchera o wartości od 20 zł. W wyniku tej akcji odzyskaliśmy z rynku ponad 1300 używanych urządzeń! Cieszy nas każda sztuka, są one bowiem niezwykle cenne. Składają się z plastiku, szkła, niewielkich ilości metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich, a ich produkcja wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych. Wiele z tych urządzeń zalega w szufladach, starzejąc się i tracąc na wartości.
Starsze, sprawne modele telefonów, które odkładamy do szuflady na „wieczne nieużywanie” często mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. Dlatego powinny dostać szansę na drugie życie. Natomiast zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych surowców, które można odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu. Recykling elektroniki zapewnia odzyskanie przetwarzanych materiałów oraz ich wykorzystanie w najbardziej efektywny dla środowiska sposób.
Jeśli macie nieużywany, niepotrzebny Wam już telefon zachęcamy niezmiennie do skorzystania z naszego programu Re, dostępnego w każdym salonie Orange.
Źródło: Polska Stolica Recyklingu