Bezpieczeństwo

Premiera aplikacji Chroń Dzieci w Sieci

Michał Rosiak Michał Rosiak
22 września 2016
Premiera aplikacji Chroń Dzieci w Sieci

W z jednej strony kameralnej, z drugiej zaś pełnej technologicznych gadżetów atmosferze miała miejsce poniedziałkowa premiera naszej nowej aplikacji, Chroń Dzieci w Sieci. W sumie jakby nie patrzeć dobre miejsce - z jednej strony kwestie używania sieci przez dzieci rozpatrujemy raczej kameralnie, pod dachem w rodzinnym domu, z drugiej zaś, jakby nie patrzeć przyczyną powstania tej aplikacji jest to, że coraz istotniejszą rolę w naszym życiu pełnią gadżety.

A jak spisuje się aplikacja Chroń Dzieci w Sieci "w boju"? Ja z moim 10-letnim Kubą testujemy ją już od kilku miesięcy i szybko się przyzwyczailiśmy. Dla tych, którzy mają mało czasu, wystarczy kilka kliknięć, by wszystko działało, ale jeśli lubimy "tune'ować" takie rzeczy, to będziemy w swoim żywiole. Ważny jest też fakt, że - co kilkakrotnie powtarzałem podczas mojej środowej prezentacji na 10. Konferencji o Bezpieczeństwie Dzieci i Młodzieży w internecie - nic nie jest wyryte w kamieniu. Jeśli dziecko potrzebuje zgody na uruchomienie nowej aplikacji na telefonie, albo chciałoby pograć jeszcze trochę, a skończył się przydzielony na to czas, to kwestia kilku kliknięć. Dziecko na swojej aplikacji prosi o zgodę, a my na swojej akceptujemy (albo nie ;) ).

A jak wyglądała premiera? Zobaczcie sami.


Oferta

Nocna premiera iPhone 7 w Smart Store Orange

Piotr Domański Piotr Domański
21 września 2016
Nocna premiera iPhone 7 w Smart Store Orange

Trwa już przedsprzedaż nowych iPhone 7, czyli najnowszych i najbardziej zaawansowanych smartfonów Apple. Właściwą sprzedaż zaczynamy w piątek, 23 września 2016 roku. Dokładnie minutę po północy. W centrum Warszawy. Na ul. Pańskiej 57/61. Właśnie tam i wtedy rozpoczniemy uroczystą premierę nowego iPhone’a.

Będą baloniki, poczęstunek, drobne upominki – wszystko, by goście premiery czuli się wyjątkowo. Oczywiście będą także same iPhone 7 ;-).

O nowym iPhone rozmawialiśmy już na blogu przy okazji tekstu o przedsprzedaży, dlatego skupię się na tym, dlaczego tuż po północy warto zajrzeć do naszych Smart Store (bo oprócz  Smart Store na ulicy Pańskiej, czynny będzie także  od północy salon w warszawskiej Arkadii).

Z takiego telefonu po prostu trzeba korzystać w dobrej sieci ;-) Najnowsze smartfony firmy Apple będą dostępne w ofertach abonamentowych Orange dla decydujących się na nową umowę, oraz dla przedłużających już posiadaną. Ceny, w zależności od wybranego modelu zaczynają się od 699 złotych dla klientów indywidualnych, oraz za 0 zł w ofercie dla firm.

 

Mediateka


Sieć

Sieć szkieletowa cz. 6,5 – o operatorze operatorów ciąg dalszy

Piotr Domański Piotr Domański
21 września 2016
Sieć szkieletowa cz. 6,5 – o operatorze operatorów ciąg dalszy

We wczorajszym tekście dotyczącym roli Orange jako operatora operatorów skupiłem się na urządzeniach niezbędnych do łączenia rozmów międzyoperatorskich i trybach realizacji takich w ramach sieci TDM. Dzisiaj będzie o sieci IP i sygnalizacji. Dodam też kilka słów o transferze połączeń poprzez sieć Orange.

Zacznijmy od sieci IP. Tutaj sprawa jest nieco łatwiejsza. Rozmowy przez telefon stacjonarny stają się po prostu kolejną aplikacją w sieci komputerowej. O tym w jaki sposób urządzenia które macie w domu łączą się z naszą siecią IP już pisałem, więc ograniczę się do podania linków – tutaj znajdziecie informacje o sygnale biegnącym po miedzi, a tutaj o światłowodzie. Przejdziemy więc od razu do samych połączeń między sieciami. Na początku jest oczywiście jeden z serwerów. Później sygnał biegnie do urządzenia opatrzonego angielską nazwą Session Border Controller (SBC) , które zabezpiecza sieć szkieletową przed nieupoważnionym ruchem, głównie dzięki temu, że zabezpiecza on topologię sieci i konwertuje sygnalizację. Gdy już ten element mamy za sobą tradycyjnie już informacja przechodzi przez ruter brzegowy Orange Polska, następnie ruter brzegowy innego operatora i poprzez jego SBC do sieci IP.

Jak łączą się sieci dwóch operatorów?

Tutaj również można rozróżnić kilka trybów realizacji połączenia. Może być to Łącze dedykowane, czyli kabel światłowodowy, łączący bezpośrednio rutery Orange i innego operatora. To rozwiązanie bez wątpienia najbezpieczniejsze. Drugim z trybów jest Sieć VPN, w ramach której korzysta się z już istniejącego światłowodu należącego do trzeciego operatora. Można przyłączyć się do rutera MPLS. Można także dokonać przyłączenia do urządzenia SDH (ang. Synchronous Digital Hierarchy, Synchroniczna Hierarchia Systemów Cyfrowych). Tego typu rozwiązanie stosuje się w sytuacji, w której nie mamy możliwości połączenia światłowodu między ruterami brzegowymi Orange i innego operatora. Teoretycznie można także połączyć sieci dwóch operatorów poprzez… internet, co jest rozwiązaniem tanim, lecz niestosowanym w połączenia między operatorami w Polsce, z uwagi na wysokie ryzyko.

Do czego służy sygnalizacja?

A więc o co chodzi z sygnalizacją? W telegraficznym (znowu) skrócie to to zbiór protokołów definiujących transmisję komunikatów pomiędzy urządzeniami (centralami) oraz sieć (urządzenia i łącza sygnalizacyjne) dedykowana do ich przesyłania, w tym dla potrzeb zestawiania połączeń głosowych. A nieco szerzej to kanał do „dyskusji” między urządzeniami, bez którego nie mogłyby dogadać się na temat tego jak zestawiać nasze rozmowy. Pamiętacie, gdy kiedyś zapisałem fragment „rozmowy” urządzeń negocjujących kodeki? Chodzi o podobną komunikację między urządzeniami.  Pozostałymi kanałami, jak pewnie pamiętacie z poprzedniego tekstu biegną rozmowy, ale ten jeden musi pozostać do dyspozycji dla urządzeń – zarówno centrali, jak i urządzeń abonenckich. Część sterująca sygnalizacji umieszczona jest w elementach centralowych, gdzie znajdują się specjalnie do tego przygotowane moduły sygnalizacyjne oraz niezależne od central urządzenia sterujące sygnalizacją STP, czyli Signaling Transfer Point, który znacie już z grafiki, która pojawiła się w poprzednim tekście.

Jak możecie się domyśleć, stosowane technologie determinują również metody sygnalizacji . W przypadku TDM używana jest sygnalizacja Nr 7, nazywana też SS7, C7. Oznacza to, że poprzez jedną z wydzielonych szczelin WŁM przepływa wyłącznie sygnalizacja. Najczęściej jest to szczelina 16 z 31 dostępnych.  W przypadku technologii VoIP w sieciach IP stosuje się sygnalizację SIP. Dla sygnalizacji SIP dostępne jest całe pasmo między ruterami bez żadnych ograniczeń .

Gdzie jest mój numer?

Ok, napisałem już trzy strony tekstu o łączeniu rozmów, ale nadal nie ma słowa o tym w jaki sposób sieci identyfikują numer znajdujący się w innej sieci. Jak wiecie w sieci stacjonarnej można nas zidentyfikować po naszym numerze. Wiecie też pewnie, że każdy numer zaczyna od prefixu, który zależy od geograficznego położenia Waszego telefonu. Istnieje 49 stref numeracyjnych. Warszawa ma prefix 22, Kraków 12, a moje rodzinne Opole 77. To pamiątka jeszcze po sieci TDM, jednak w sieci VoIP niewiele się zmieniło. Ciekawostką jest to, że w Polsce jest nieco numerów, które działają w ramach sieci VoIP, lecz nie są ponumerowane zgodnie z „kluczem geograficznym”.

Wprowadzenie możliwości przenoszenia numerów między operatorami nieco zmieniło sytuację. Od tej pory każdy z operatorów prowadzi ewidencję abonentów, którzy przenieśli numer do innego operatora. Zasila nią bazę numeracji przeniesionej zwaną PLI_CBD udostępnianą przez UKE. W efekcie, przy zestawianiu połączeń trzeba najpierw sprawdzić  w bazie, czy abonament, do którego chcemy się dodzwonić nie zmienił operatora. Jeżeli zmienił, przekierowuje się połączenie do sieci operatora, u którego dany abonent ma numer. W sieci IP (mobilna i VoIP) stosuje się metodę All Call Query (ACQ), w której rzeczywiście ma miejsce dynamiczne odpytywanie bazy o lokalizację abonenta B. To metoda wygodniejsza ale wymaga interfejsów do bazy, które łatwiej zbudować gdy sieć ma kilkanaście elementów  niż jak to w przypadku TDM kilkaset.

Pozostał nam jeszcze jeden element układanki – tranzyt rozmów poprzez sieć Orange Polska. Jak wiecie z poprzedniego tekstu to 18% całego ruchu głosowego w naszej sieci stacjonarnej. Jako, że wszystkie elementy łączenia rozmów między operatorami teraz będzie już łatwiej. Rozmowa wychodzi od operatora A, do którego podłączony jest abonent, rozpoczynający rozmowę. Następnie sygnał przelatuje przez jego centralę i pędzi poprzez WŁM, do centrali Orange Polska. Później sygnał kieruje się już w sieci Orange czasem przechodząc w tym czasie nawet przez kilka central do centrali „brzegowej”. Ona z kolei kieruje połączenie do jednej z nawet kilkunastu WŁM i dalej do operatora B, w którego sieci jest osoba, do której dzwonimy. I wszystko. Proste, prawda?

Mam nadzieję, że powrót cyklu dotyczącego technicznych aspektów naszej sieci się Wam spodobał. Na wszystkie pytania i wnioski postaram się odpowiedzieć w komentarzach ;-) Polecam też wcześniejsze części cyklu, a także słowniczek.

Scroll to Top