Niedawno opublikowaliśmy roczne wyniki spółki. Na blogu pisaliśmy, że po raz pierwszy w tak szerokiej wersji pojawiły się w nich kwestie klimatyczne. Wynika to z nowych wytycznych raportowania wpływu firmy na klimat i klimatu na firmę. To część szerszego myślenia o roli spółki, w której oprócz wskaźników finansowych ważne są też informacje dotyczące ładu korporacyjnego, społeczeństwa i środowiska - czyli ESG.
Od CSR do ESG
Społeczna odpowiedzialność biznesu to według Komisji Europejskiej odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo: maksymalizacja wpływu pozytywnego i minimalizacja wpływu negatywnego. To odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań (produkty, serwis, procesy) na społeczeństwo i środowisko” (ISO 26000).
ESG to nic innego, jak społeczna odpowiedzialność przełożona na język inwestorów, ubrana w określone parametry i wskaźniki.
Społeczna odpowiedzialność biznesu to według Komisji Europejskiej odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo: maksymalizacja wpływu pozytywnego i minimalizacja wpływu negatywnego.
To odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań (produkty, serwis, procesy) na społeczeństwo i środowisko” (ISO 26000). ESG to nic innego, jak społeczna odpowiedzialność przełożona na język inwestorów, ubrana w określone parametry i wskaźniki.
ESG – skrót oznaczający czynniki, w oparciu o które tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji. Składają się one z trzech elementów: E – Środowisko (environment), S – Społeczna odpowiedzialność (social responsibility) i G – Ład korporacyjny (corporate governance). Ich głównym celem jest dostarczenie inwestorom wiedzy o spółkach i możliwości porównania na jednej płaszczyźnie alternatywnych kierunków inwestowania.
ESG w Orange Polska
W Orange już od kilkudziesięciu lat raportujemy dane niefinansowe – początkowo w formie raportów społecznej odpowiedzialności, a obecnie w raportach zintegrowanych. Także w rocznych sprawozdaniach Zarządu jest miejsce na opisanie naszego wpływu na społeczeństwo, środowisko i klimat, opis polityk w zakresie praw człowieka, różnorodności czy zarządzania zgodnością. W raportach posługujemy się wytycznymi GRI (Global Reporing Initative), co zapewnia nam zgodność ze standardami opisu ESG.
W tegorocznym skonsolidowanym Raporcie rocznym, opublikowanym niedawno, znajdziecie dużo informacji na ten temat. Każdy obszar naszego wpływu jest opisany od strony polityki, celów, działań i mierników realizacji. Te dane uzupełnimy w Raporcie Zintegrowanym, który obecnie przygotowujemy.
O wskaźnikach ESG mówimy też naszym inwestorom podczas spotkań. Dodatkowo od tego roku najważniejsze dane klimatyczne pojawiły się na stałe wśród wskaźników raportowanych na stronie dla inwestorów. To pokłosie większego zainteresowania tym tematem i nowych regulacji dotyczących raportowania klimatycznego, o których już pisała Hania. Dzięki temu, że w takich sposób pochodzimy do tematów CSR, jesteśmy jedną ze spółek notowanych na ESG-WIG, a wcześniej w Respect Index na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
ESG to nie tylko raportowanie, to sprawozdanie z tego, co robimy przez cały rok.
Komentarze
Monika to co robisz, co tworzysz jest mega! Gratulacje za to ile serca wkładasz w „tworzenie” raportów w Orange. Uwielbiam czytać Wasze raporty. Jest tam wiele ciekawych danych.
OdpowiedzMonika to co robisz, co tworzysz jest mega! Gratulacje za to ile serca wkładasz w „tworzenie” raportów w Orange. Uwielbiam czytać Wasze raporty. Jest tam wiele ciekawych danych.
Odpowiedz