Oferta

Smart mamy – ułatwienia dla rodziców

Beata Giska Beata Giska
08 marca 2023
Smart mamy – ułatwienia dla rodziców

To mój powrót na bloga. Ostatni post pisałam w pakiecie, jeszcze nierozpakowanym. Teraz z nową energią i z zupełnie inną perspektywą - sercem pełnym macierzyńskiej miłości i z oczami na zapałki po nadal nieprzespanych nocach - patrzę na otaczający nas świat. Ogarniam to już okiem mamy, choć ten tytuł jest już zarezerwowany na cykl Kasi Barys, który zresztą gorąco polecam.

Nadal będę Wam proponować oferty i promocje Orange – dostępne dla wszystkich. A jak tylko znajdę czas coś obejrzeć – też spróbuję podrzucić recenzję ciekawego filmu czy serialu. Na razie jednak opowiem trochę o tym, co działo się ostatnio i co może przyda się kolejnym przyszłym rodzicom.

Aplikacje dla ciężarnych i inne pomoce online

Julka to nasze pierwsze dziecko, dlatego wszystko było dla nas nowe. Już w ciąży ściągnęłam aplikację (a jest takich wiele), na której pokazywało, jak tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu rośnie i rozwija się taki mały owoc miłości. Od wielkości pestki od jabłka, po bycie malinką, gruszką, przybierającą z czasem wielkość arbuza. Oj jakie to było piękne (i jakie wtedy ciężkie!). Wiele wzruszeń gwarantowanych. Intrygujące jest obserwowanie zmian, otrzymywanie porcji informacji, co kształtuje się w tej niewielkiej istocie, jak ona się rozwija. Odkrycie czegoś, czego nie zobaczymy w żaden inny sposób.

Pomocne też są – i warto zapatrzeć w nie swojego smartfona – aplikacje pomagające skompletować wyprawkę. Podpowiadają, co jest potrzebne, w jakiej ilości sztuk. Możemy tworzyć tam własne listy zakupowe, odznaczając coś, co mamy. Fajną opcją są również dedykowane wyłącznie rodzicom i maluchom aplikacje oraz serwisy, gdzie można kupić używane lub nowe zabawki, mebelki czy ubranka. Warto popatrzeć, zaoszczędzić, dać drugie życie zupełnie niezniszczonym przedmiotom.

Internetowa baza wiedzy dla rodziców

Szkoły rodzenia również znajdziecie online. Jest to sporym udogodnieniem, szczególnie dla pań, które nie czują się dobrze w tym okresie i w domowym zaciszu – przed laptopem lub telefonem mogą oglądać kursy i dokształcać się. W internecie jest też dostępnych wiele tutoriali, podcastów, forów – treści, które ułatwią „obsługę” noworodka.

Są też specjalne kompozycje muzyki klasycznej, dostępne na YT, przygotowane do słuchania w ciąży, jak i potem do puszczania dzieciom: do usypiania, uspokajania, pozytywnie wpływające na rozwój mózgu malucha . A już przed samym przyjściem bobasa na świat – mi bardzo pomogła aplikacja do liczenia i notowania skurczy, z której korzystałam w szpitalu.

Smart gadżety przydatne przy małym dziecku

Jak mawia moja mama, świeżo upieczona babcia – teraz rodzice mają masę udogodnień. I to jakich inteligentnych. Wśród wyprawkowych polecajek znajdą się często elektroniczne sprzęty, takie jak:

 • monitor oddechu (sprawdzający czy bobo nie zapomni o oddychaniu w nocy);
 • ekspres do mleka (trzymający stałą temperaturę gorącej wody cały czas); 
 • podgrzewacz i sterylizator do butelek, jak również laktator – koniecznie elektryczny!
 • projektory na ścianę i karuzele nad łóżeczka (nie tylko grające, poruszające zabawkami, ale i puszczające na suficie delikatne wzory, oświetlenia);
 • zabawki emitujące biały szum – pomagający przy usypianiu i działający uspokajająco przy kolkach (tu też może pomóc suszarka, okap i ich odgłosy, choć u nas nic się nie sprawdzało niestety)
 • oczyszczacze i nawilżacze powietrza, by wszystkim łatwiej się oddychało;
 • elektroniczne nianie;

Hit – elektroniczna niania, czyli kamerka dla niemowlaka

Moim numerem jeden, używanym już od ponad roku, jest elektroniczna niania (popularne są np. marki Xiaomi). Można wybrać czy widok na łóżeczko chcemy oglądać na osobnym ekranie czy w aplikacji z telefonu. W ten sposób, gdy dziecko śpi – możemy zająć się domowymi obowiązkami lub mieć chwilę dla siebie, cały czas widząc (i słysząc), co dzieje się z naszą pociechą. Czy nie odkryła się, czy coś się nie dzieje.

Niektórzy mogą powiedzieć, że przecież jak maluch się obudzi, to to usłyszymy. Tak, ale mając małe dziecko zrozumiemy, jak cenny jest jego sen i jak ważne jest, by się nie obudziło, bo usypianie może być dla wszystkich ciężkie… I w ten sposób mogę spokojniej usiąść i puścić sobie serial, kątem oka sprawdzając i widząc, co robi moja córka, by w razie co szybko interweniować.

Roczniaki i ich pomocniaki

Co teraz, z perspektywy mamy już ponad rocznego malucha, się jeszcze przydaje? Koniecznie zaopatrzcie się, już od samego początku ciążku, w kartę pamięci do telefonu. Będziecie dokumentować, jak razem rośniecie, a od urodzenia dziecka każdy dzień to masa fotek, wspomnień, maleńkich kamieni milowych. Wszystko to zostaje sfotografowane. Tego się nie uniknie. Warto więc się przygotować na masę zdjęć, a wygodniej będzie mieć na to miejsce, niż ciągle czyścić zawartość smartfona.

Kolejnym ważnym krokiem jest rozszerzanie diety. Wtedy też pomocne są liczne aplikacje. Podpowiadają przepisy młodym mamom, mówią o składach produktów w sklepach, czy kolejności wprowadzania warzyw i owoców. Pomocne są też strony oraz media społecznościowe producentów jedzeń dla maluchów. Tam dużo jest inspiracji na samodzielne przygotowanie posiłków, nie tylko przy użyciu gotowych dań. Dodatkowo niektóre firmy oferują darmowe próbki i w ten sposób możemy przetestować wiele rzeczy.

Smartfony nie dla dzieci

Korzystajmy z tych wszystkich dobrodziejstw, by ułatwić sobie macierzyństwo i rodzicielstwo. Pamiętajmy jednak, by mimo wszystko, mimo takiej ilości rzeczy smart, znaleźć czas by odłożyć telefon, wszystkie sprzęty i po prostu pobawić się, pospędzać czas z rodziną. Jestem fanką idei, by smartfon i telewizor był pomocą, odskocznią dla rodzica, a nie zabawką czy gadżetem dostępnym dla malucha. On na to jeszcze będzie mieć czas. Na razie niech korzysta z beztroskich chwil, a wszystkie sprzęty niech będą w zasięgu starszych.

Zamykam więc laptopa i lecę do córki – poczytać wspólnie książeczki, a was zapraszam do dalszej lektury bloga.


Odpowiedzialny biznes

Fundacja Orange w trosce o prawa dziecka

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
08 marca 2023
Fundacja Orange w trosce o prawa dziecka

Prawa dziecka przysługują najmłodszym bez względu na płeć, pochodzenie, rasę czy wyznanie. Powinniśmy zadbać o ich poszanowanie również w środowisku cyfrowym, które jest dziś ważną częścią świata dzieci i młodzieży. O tym, jak to robić, rozmawialiśmy na debacie pt. „Dziecko. Prawa. Podmiotowość”. A już od września ruszymy z programem edukacyjnym dla przedszkoli, aby przygotować najmłodszych do życia w społeczeństwie informacyjnym.  

Żyjemy w środowisku cyfrowym. Granice między światem online i offline już dawno przestały istnieć. Nie ulega wątpliwości, że innowacyjne rozwiązania dzisiejszych czasów dają nam szereg możliwości i życiowych szans. Jednak równocześnie niosą wiele zagrożeń, których doświadczają lub mogą doświadczać najmłodsi…

Dzieci i młodzież w sieci

Dezinformacja, stres informacyjny, działanie botów i wiele innych…To przykłady niebezpieczeństw, które czyhają na dzieci i młodzież w sieci. Za takimi działaniami idzie także szereg niewłaściwie nawiązywanych relacji w środowisku internetowym – przemoc rówieśnicza (cyberbullying), mowa nienawiści, manipulacja, patostreaming i inne.

Jesteśmy przekonani, że nie da się wspierać najmłodszych w tych trudnych wyzwaniach bez bardzo poważanego potraktowania podmiotowości i praw dziecka – w każdym miejscu i w każdym środowisku. Z praw dziecka wynikają także powinności i obowiązki dla dorosłych – państwa i jego instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, rodzin i wszystkich nas, społeczeństwa.

Zadaniem dorosłych jest zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa polegającego choćby na ograniczeniu treści, które nie są dostosowane do wieku oraz wyposażenie w wiedzę i odpowiednie kompetencje, które umożliwią im bycie świadomymi członkami społeczeństwa informacyjnego – mówi Małgorzata Kowalewska, liderka programowa Fundacji Orange.

Edukacja w imię ochrony praw dziecka

Jakie są w tym przypadku najważniejsze obowiązki i powinności dorosłych wobec dzieci - biorąc pod uwagę rozwój technologii, wpływ mediów cyfrowych na młodych oraz ogółem wszystkie szanse i zagrożenia? 

Dyskutowaliśmy o tym 28 lutego, podczas debaty eksperckiej „Dziecko. Prawa. Podmiotowość”. Naszymi gośćmi byli: dr Marek Michalak - były Rzecznik Praw Dziecka, założyciel Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, dr Grzegorz Stunża - Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Marta Skierkowska – psycholożka, członkini Zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Magdalena Bigaj - Prezeska Instytut Cyfrowego Obywatelstwa.

Wynieśliśmy z debaty wiele ciekawych wniosków. Spotkanie podsumował m.in. dr Marek Michalak:

„Godność nie jest prawem, jest wartością ponad prawną, trzeba ją stawiać wyżej niż same prawa. Konwencja o prawach dziecka to obowiązek nas dorosłych wobec dzieci. Jeśli mamy upominać się o prawa dziecka, zacznijmy od edukacji”.

Eksperci, biorący udział w debacie, stworzyli także katalog postulatów, który podsumowuje wszystkie ważne wnioski z tego spotkania. Chętnie przedstawię więc największe wyzwania i rekomendacje w zakresie podmiotowości i praw dziecka:

 • Włączenie dzieci do cyfrowej rzeczywistości. Siła partycypacji polega na kompetencjach dzieci w podejmowaniu decyzji i wyborach.
 • Obowiązkowe standardy ochrony dzieci, ich bezpieczeństwa i dobrostanu.
 • Regulaminy serwisów społecznościowych pisane językiem prostym i zrozumiałym dla dzieci.
 • Objęcie edukacją tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci, czyli dorosłych.
 • Edukacja dziecka oparta na partnerskiej relacji, zrozumieniu i podmiotowości.
 • Edukacja rodziców - kompetencje wychowawcze są kluczowe.

Kluczowa rola edukacji...dla przedszkoli

Bardzo zależy nam na tym, aby nawet najmłodsze dzieci były świadome tego, co przynosi cyfrowy świat. Dlatego od września ruszymy z programem MegaMisja dla Przedszkoli, aby przygotować najmłodszych do życia w społeczeństwie informacyjnym w sposób bardziej świadomy i uważny. Aby potrafili zadawać sobie ważne pytania i świadomie podchodzić do tego, co w sieci, a także znać umiar w korzystaniu z technologii.

Mamy nadzieję, że nasz program wesprze nie tylko dzieci, ale także nauczycieli wychowania przedszkolnego i rodziców. Otrzymają oni informacje, jak wprowadzić domowe zasady ekranowe. Natomiast scenariusze zajęć pozwolą nauczycielkom i nauczycielom porozmawiać z dziećmi na lekcjach, m.in. na temat zasad bezpieczeństwa, ochrony prywatności, zdrowia, dbania o równowagę w codziennych aktywnościach, a także chociażby weryfikowania informacji.

Partnerami projektu są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej.

Pamiętajmy, że edukacja ma kluczową rolę w ochronie praw dziecka!

https://www.youtube.com/watch?v=hrpC8kocyjY

 

Komentarze


Oferta

Kupuj na żywo z Orange

Marta Krajewska Marta Krajewska
07 marca 2023
Kupuj na żywo z Orange

Dzisiaj o 19:30 startujemy z kolejnym odcinkiem "Kupuj na żywo z Orange". Tym razem gwiazdą będzie premierowy OPPO Find N2 Flip 5G.

Oglądaj nas na żywo: Kupuj na żywo z Orange

W naszym studio będziemy gościć eksperta z OPPO. Jędrzej Ciborowski odpowie na wasze pytania dotyczące najnowszego, składanego modelu OPPO. Podczas transmisji poznacie historię powstania modelu Find N2 Flip i zobaczycie go na żywo w pełnej krasie.

Będą też kody rabatowe, które obniżą cenę smartfona o aż 500 zł. Kod otrzymacie po wysłaniu hasła na numer telefony - szczegóły podczas transmisji. Oczywiście będą żarciki i dużo energii, mimo późnej pory.

Jesteście ciekawi, co sądzi o OPPO Find N2 Flip 5G nasz redakcyjny kolega, Michał Rosiak? Zerknijcie na jego świeżutki test: Oppo Find N2 Flip – rzut okiem w formie wideo

Wydarzenie poprowadzimy wspólnie z Mateuszem Ożyńskim. Do zobaczenia o 19:30 :-)

https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2023/03/OPPO-N2-Flip-live-shopping.mp4
Scroll to Top