;

Inne

Subiektywne podsumowanie roku (1)

Wojtek Jabczyński

29 grudnia 2023

Subiektywne podsumowanie roku
1

To był ciekawy, ale trudny rok. Wszyscy zmagaliśmy się z inflacją oraz wzrostem kosztów życia i prowadzenia biznesu. Dużo działo się w polityce, co w oczywisty sposób oddziaływało także na gospodarkę. Nie mogliśmy zapomnieć o coraz widoczniejszych skutkach kryzysu klimatycznego. Niestety trwała wojna w Ukrainie, która wciąż jest dla nas sprawdzianem solidarności i empatii.

Sztuczna inteligencja przyćmiła metaverse. Big Techy wciąż zarabiają krocie, a my przez wszystkie przypadki odmienialiśmy słowa: cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo, cloud, big data, AI i fake news.

W grudniu wreszcie doczekaliśmy się rozstrzygnięcia aukcji na docelowe pasma dla technologii 5G. Teraz powinno pójść już z górki i niedługo dostaniecie usługi mobilne w najlepszej możliwej jakości.

W styczniu 2023 roku przyśpieszyliśmy Orange Światłowód do 2 Gb/s. Potem przez cały rok zwiększaliśmy zasięg. Rosła też liczba naszych klientów, którzy korzystają z najszybszego internetu stacjonarnego. W listopadzie pokazaliśmy nowy Funbox 10, czyli przygrywkę do tego, co zaprezentujemy Wam już niedługo.

Doskonale sprzedawały się nasze biznesowe usługi ICT, pomagając setkom tysięcy firm w cyfryzacji i automatyzacji biznesu. W maju 4 urodziny świętowała moja ulubiona oferta mobilna – Orange Flex, z której korzysta już przeszło 300 tys. użytkowników.

Konsekwentnie realizowaliśmy ambitne cele klimatyczne #OrangeGoesGreen. W 2023 roku pozyskaliśmy więcej energii solarnej i wiatrowej oraz zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla. Zebraliśmy też więcej używanych telefonów i urządzeń, które potem odnowiliśmy i daliśmy im drugie życie. W grudniu przybył też kolejny „Zielony Salon Orange” – w Galerii Westfield Mokotów.

Jak zawsze dużo dobrych rzeczy zadziało się też w Fundacji Orange. W 20 miejscowościach otworzyliśmy nowe Pracownie Orange, które są lokalnymi ośrodkami edukacji cyfrowej. Zakończyliśmy długi i niezwykle potrzebny Program Lekcja: Enter. Ponad 82 tys. nauczycielek i nauczycieli zyskało nowe, cyfrowe umiejętności. Jak bardzo są one ważne w dzisiejszym świecie, nikogo nie muszę przekonywać. Nie zapomnieliśmy też o seniorach i seniorkach, dla których zorganizowaliśmy kolejną edycję darmowych szkoleń.

Nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki. Kolejny raz świetnie bawiliście się na Orange Warsaw Festival i Open`er Festival Powered by Orange. Widzimy się na przyszłorocznych edycjach w Warszawie i Gdyni. Zapowiadają się – jak zawsze – wybornie.

Udostępnij: Subiektywne podsumowanie roku
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:05 02-01-2024
  To był piękny i owocny rok. 2024 będzie jeszcze bardziej owocny w słodkie, soczyste pomarańcze 💪 Trzymam kciuki 👍
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości (1)

Ewa Wróbel

28 grudnia 2023

W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości
1

Jak Wam minął rok? W naszej Fundacji to był czas zakończenia jednego wielkiego przedsięwzięcia pod hasłem Lekcja:Enter, ale i startu wielu nowych inicjatyw na rzecz edukacji, rozwoju kompetencji przyszłości i praw dziecka. Odebraliśmy też kilka cennych wyróżnień.

To był rok, w którym z sukcesem zakończyliśmy jeden z największych projektów edukacji cyfrowej w Polsce, ale i w którym zaczęliśmy wiele nowych inicjatyw: pierwszy raport z monitoringu poszanowania praw dziecka w środowisku cyfrowym, nowy program edukacyjny dla przedszkoli, kurs online o sztucznej inteligencji i o cyfrowej ekologii. W 2023 założyliśmy 20 nowych Pracowni Orange w małych miejscowościach, wsparliśmy pierwsze w Polsce badanie higieny cyfrowej i powstanie Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego. Zorganizowaliśmy też pierwsze forum całej społeczności skupionej wokół naszej fundacji. Słowem: DZIAŁO SIĘ. Dziękujemy, że jesteście z nami.

Prawa dziecka w centrum

W 2023 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego „Dojrzeć do praw”, w którym opinie daje ponad 40 uznanych ekspertów i ekspertek. Publikacja zawiera też wyniki badań jakościowych z dziećmi i młodzieżą na temat ich cyfrowego świata. Jej premiera odbiła się szerokim echem w gronie osób pracujących na rzecz dzieci w Polsce.

W wyniku wielu naszych wewnętrznych refleksji przyjęliśmy w fundacji politykę ochrony praw dziecka i zrezygnowaliśmy też z publikowania wizerunków dzieci w sposób możliwy do ich identyfikacji. Podpisaliśmy także Kartę Praw Dziecka w Biznesie, zachęcając firmy, organizacje i instytucje do uwzględniania kontekstu praw dziecka w swoich działaniach. Pośród wielu wniosków z wszystkich tych działań, jedno jest dla nas pewne: rozwiązaniem wielu problemów z przedrostkiem „cyber” jest dbanie o rozwój kompetencji emocjonalnych, społecznych i uwzględnianie zdania młodych ludzi w sprawach, które ich dotyczą.  

Kompetencje społeczne kluczem do równowagi

W świecie pełnym ekranów trzeba nam właśnie więcej empatii, wartościowych relacji, doświadczenia współdziałania w grupie. Najlepiej od najmłodszych lat. Dlatego w tym roku ciężko pracowaliśmy nad nowym programem: MegaMisja dla Przedszkoli. Udało nam się zamknąć etap zgłoszeń i od nowego roku rozpoczną się zajęcia w przedszkolach nastawione na zabawę, ruch, współpracę w grupie i naukę o tym, jak nazywać i wyrażać emocje, czym jest zaufanie, jak porządkować informacje.

W naszych programach – MegaMisji dla klas 1-3 oraz #SuperKoderzy dla klas 4-8 bierze już udział 5720 uczennic i uczniów. Poznają zdrowe nawyki cyfrowe i łączą różne lekcje z nauką programowania – doświadczając współpracy w grupie.

Z ciekawych kursów, warsztatów, wydarzeń kulturalnych mogą też już korzystać mieszkańcy i mieszkanki 20 miejscowości, w których w tym roku założyliśmy nowe Pracownie Orange. Multimedialna świetlica wyposażona w sprzęt i internet to możliwość rozwoju kompetencji przyszłości. Przede wszystkim jednak integruje lokalną społeczność i wspiera działania na rzecz mieszkańców.

Rozwój nauczycielek i nauczycieli

Ze szkoleń w projekcie Lekcja:Enter współfinansowanym ze środków UE skorzystało ponad 82 tysiące nauczycieli i nauczycielek z 10 tysięcy szkół w całej Polsce. 65% z nich – z małych miejscowości i wsi. Nabywali cyfrowe kompetencje po to, aby prowadzić ciekawsze i bardziej angażujące lekcje. Był to jeden z największych projektów edukacji cyfrowej w Polsce, trwał 4 lata i dał mocne filary zmiany polskich szkół na bardziej dostosowane do potrzeb młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii.

W tegorocznej pierwszej edycji naszego kurs online o sztucznej inteligencji #BurzaMózgów wzięło udział 940 nauczycieli i nauczycielek. Poznali zastosowania, zalety i ryzyka związane z rozwojem AI, które wpływa na całe społeczeństwo. Staraliśmy się też wspierać ich w krytycznym podejściu do nowych technologii.

Wsparciem w rozwoju kompetencji jest też Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny, który powstał w tym roku z inicjatywy prof. Romana Lepperta przy naszym wsparciu. WUP to przestrzeń darmowego dostępu i możliwości wymiany najnowszej wiedzy, inspiracji, wyników badań w gronie osób związanych z pedagogiką i edukacją. Jego kluczowy element to cośrodowe spotkania Akademickiego Zacisza online (dostępne na Facebooku i YouTubie).

Forum pełne empatii

W 2023 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy wspólne wydarzenie dla naszych partnerów, uczestników i uczestniczek wszystkich naszych programów. Jego hasłem przewodnim było:  „W kierunku empatii”. Grono ponad 320 osób mogło wysłuchać wystąpień m.in. Natalii de Barbaro, Magdaleny Bigaj, a także wziąć udział w warsztatach tematycznych. Koniecznie zobaczcie relację z wydarzenia, a także wystąpienia prelegentów i prelegentek, tutaj.

Higiena cyfrowa

W tym roku światło dzienne ujrzał też raport z pierwszego w Polsce badania higieny cyfrowej dorosłych Polek i Polaków, którego byliśmy partnerem. Oprócz raportu, Instytut Cyfrowego Obywatelstwa i Wydział Zdrowia WUM przygotowały także  bezpłatny test Higieny Cyfrowej –  wraz z praktycznymi poradami jest on dostępny bezpłatnie na www.higienacyfrowa.pl

Higiena cyfrowa ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na planetę. Kolejna nowość roku 2023: dla osób pracujących z młodzieżą przygotowaliśmy bezpłatne scenariusze zajęć o cyfrowej ekologii, na których trwa ważna nauka o wpływie używania i produkowania nowych technologii na klimat. Młodzi uczą się tak zmieniać swoje cyfrowe nawyki, aby ograniczać te negatywne oddziaływania.  

Nagrody dajemy i dostajemy

W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu Nauczyciel Jutr@, który prowadzimy razem z Głosem Nauczycielskim. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Janicka – nauczycielka z przedszkola w Strzyżowicach. Pierwszy raz w historii konkursu wręczono także Nagrodę Specjalną za szczególną postawę i działania na rzecz uczniów i uczennic – otrzymał ją Artur Tutka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

My także odebraliśmy kilka cennych wyróżnień. Nasz program wolontariatu otrzymał tytuł Dobroczyńcy Roku 2023, nasze działania na rzecz kobiet i dzieci z Ukrainy wyróżnienie Hello Women. Dostaliśmy także wyróżnienie specjalne w IV edycji konkursu Acts of Leadership Award organizowanym przez Uniwersytet SWPS, a nasz prezes Konrad Ciesiołkiewicz otrzymał Nagrodę im Janusza Korczaka. W tym roku zostaliśmy także przyjęci do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Dziękujemy za wsparcie

Za nami masa ważnej pracy, pozytywnych wzruszeń i szczęścia, że całym zespołem możemy choć skrawek świata zmieniać na lepsze. Działamy dalej z pełnym przekonaniem, że to, co robimy – ma sens. Za inspirację i wsparcie dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują: wolontariuszkom i wolontariuszom, nauczycielkom i nauczycielom, lokalnym społecznikom i społeczniczkom, naszej Radzie Programowej, Radzie Fundacji, wielu ekspertkom i ekspertom oraz wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom.

Wszystkim życzymy dużo dobra w Nowym Roku 2024 😊

Udostępnij: W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:07 02-01-2024
  Wzajemnie wszystkiego dobrego w Nowym 2024 Roku. Piękne wyniki 💪💪💪 Fundacja Orange 🥰
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Lubimy tu być (1)

Marta Krajewska

28 grudnia 2023

Lubimy tu być
1

Koniec roku to dobry czas, żeby pochwalić się sukcesami. A takim była dla nas kampania wewnętrzna „Lubię tu być”. Poznajcie nasze koleżanki i kolegów, którzy opowiedzieli, za co lubią pracę w Orange.

W tym roku obchodziliśmy 10-lecie pracy jako jedna firma – Orange Polska. Z tej okazji zaprosiliśmy pracowników i pracowniczki do udziału w ankiecie, w której wskazywali powody, dla których lubią Orange.

Wiele powodów do zadowolenia

W głosowaniu wybraliśmy trzy najważniejsze:

 • ludzie – ich zaangażowanie i kompetencje
 • przyjazne środowisko i model pracy
 • nowoczesne technologie, światłowód.

Na kolejnych miejscach znalazły się, m.in. reakcja Orange na sytuacje kryzysowe (wojna w Ukrainie, pandemia), innowacyjne rozwiązania, #OrangeGoesGreen, czyli działania na rzecz klimatu i środowiska, kultura organizacyjna, wspieranie różnorodności i wellbeing, wolontariat pracowniczy i działania fundacji Orange, robotyzacja, AI, Cloud, Big Data oraz czy osiągnięcia CERT w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Powody do zadowolenia postanowiliśmy utrwalić w formie symboli, które następnie umieściliśmy w kapsule i zakopaliśmy na patio Miasteczka Orange. Jesteście ciekawi, co trafiło do kapsuły czasu? Był m.in. miód z pasiek Orange, fragment światłowodu, biżuteria z podzespołów komputerowych, breloczek z Maxem i wiele więcej. Tutaj znajdziecie listę artefaktów: Lubię tu być.

Najważniejsi ludzie i zespoły

W głosowaniu to zdecydowanie ludzie, zespoły, koledzy i współpracownicy byli najważniejszym powodem do zadowolenia. Dlatego postanowiliśmy oddać głos naszym koleżankom i kolegom, żeby to oni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i powodach do zadowolenia. Zależało nam na szczerych rozmowach i prawdziwych historiach. Do udziału w kampanii zaprosiliśmy Hanię (dobrze Wam znaną z bloga), Agatę, Michała, Maurizo i Anię. Efekty tak bardzo nam się spodobały, że postanowiliśmy się nimi podzielić z Wami. Sami oceńcie, jak się to udało.

Udostępnij: Lubimy tu być
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:09 02-01-2024
  Wspaniała drużyna, Wielcy Ludzie. Gratulacje za tak wspaniały zespół 💪💪💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej