Odpowiedzialny biznes

TdS, TCS czyli zima z nami jest

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
03 stycznia 2013
TdS, TCS czyli zima z nami jest

Wczoraj Jarek na blogu prognozował ciepłą Brazylię, a przecież rok zaczynamy, jak to tradycja niesie, zimowymi dyscyplinami. Na półmetku Justyna Kowalczyk liderką Tour de Ski, a polscy skoczkowie w czubie Turnieju Czterech Skoczni. Dziś kolejne odsłony i kolejne odpowiedzi.

Norweskie wilczyce i biało-czerwona owieczka

Dziś nasza biegaczka pierwsza wystartuje na 15 kilometrową trasę w Cortina d'Ampezzo. Obawia się, bo za nią wybiegnie wataha Norweżek i będzie ją goniła niczym stado wilków (raczej wilczyc) jak jedną owieczkę. Obawy są tym większe, ponieważ konkurencja rozegrana zostanie techniką dowolną, a nie jest to ulubiony styl Polki. Po ostatnim konkursie widzieliśmy narciarskie "team order" w zespole Norewgii, szerzej znane w światku Formuły 1. Jakie poznamy dziś norweskie "smaczki taktyczne"? Chyba nikt nie myśl podmnienić Justynie nart?

/media/b/a/2/c/e/9c91c2c1e6957e97be33cceb20f869864e2.jpg

Skoki z widokiem na cmentarz

Skoczkowie przeniesli się do Austrii. Wszyscy wokół mówili, że będzie to pojedynek austryjacko-niemiecki, tymczasem liderem jest Andersa Jacobsen, który ma szanse na zwycięstwo we wszystkich czterech konkursach i dołączenie do Svena Hansawalda, jedynego skoczka z takim osiągnięciem. Chociaż Kamil Stoch głośno mówi, że chciałby popsuć Norwegowi plany i... Podium dla Polaka jest na wyciągnięcie ręki. Dziś kwalifikacje, dość istotne dla systemu KO w jakim rozgrywany jest turniej. Optymistycznie nastraja rosnąca forma skoczków. Przecież na początku sezonu wydawało się, że będzie "kaplica". To nic, że po wyjściu z progu na skoczni w Innsbrucku w tle jest miejski cmentarz.

Dzisiejszy zimowy rozkład wygląda następująco: 13.30 - kwalifikacje skoków narciarskich w Innsbrucku; 15.15 - Justyna Kowalczyk wybiegnie na trasę w kolejnej odsłonie TdS.


Oferta

Przedłużamy 1000 SMS-ów do wszystkich

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
03 stycznia 2013
Przedłużamy 1000 SMS-ów do wszystkich

Do końca stycznia przedłużyliśmy promocję, w której wszyscy z Was, którzy kupią dowolny starter w ofercie Orange na kartę lub Zetafon mogą otrzymać na dzień dobry darmowy pakiet 1000 SMS-ów do wszystkich sieci. Zdecydowaliśmy się ją kontynuwać, bo spotkała się Waszym z dużym zainteresowaniem. Przypomnę, aby skorzystać wystarczy, że wyślecie bezpłatny SMS o treści TYSIAC pod numer 80408. W każdej chwili możecie sprawdzić liczbę wiadomości, wysyłając SMS o treści ILE SMS pod numer 901 (opłata zgodna cennikiem).

9db658e74e56ac41a5e2b349c4e395d80f0


Bezpieczeństwo

W Nowy Rok z nowymi hasłami?

Michał Rosiak Michał Rosiak
03 stycznia 2013
W Nowy Rok z nowymi hasłami?

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Co bardziej przesądni nawet w wysyłanych SMSem życzeniach nie zawierali jego numeru, żeby przypadkiem nie zapeszyć. Ja się trzynastki nie boję – ale może dlatego, że nie zamierzam dać czarnym wizjom szansy na spełnienie?

Kto z Was zmienił w Nowym Roku swoje hasła? Przynajmniej do tych serwisów, które przechowują Wasze najbardziej wrażliwe dane (np. bank, e-mail, serwisy społecznościowe), że o haśle do routera nie wspomnę? Naszło mnie na taki temat, gdy podczas rodzinnej imprezy sylwestrowej poprosiłem gospodarza o hasło do jego sieci Wi-Fi, które jak się okazało składało się wyłącznie z cyfr. Widząc włosy, stające mi dęba, dodał jeszcze z uśmiechem, że to chyba... najmocniejsze hasło, jakie w ogóle ma.

A tymczasem coraz to nowe wynalazki sieciowych przestępców powodują, że nasze podejście do kwestii haseł trzeba jeszcze zweryfikować. Zamiast uważanych do tej pory za niezbędne minimum 8 znaków sugerowałbym przynajmniej 12 jeśli nie 16. Za dużo? W sprzedaży są specjalistyczne „łamacze haseł”, zbudowane w oparciu o wysokowydajne karty graficzne, które techniką „brutalnej siły” potrafią w ciągu sekundy (!) spróbować 180 miliardów różnych kombinacji hasła. Tak, to nie pomyłka – 18 i 10 zer. 5,5 godziny takiej pracy to 6,5 tryliona kombinacji – podczas, gdy 8 znakowe hasło daje „zaledwie” 2 biliardy możliwości. Przy dodaniu kolejnych czterech znaków liczba kombinacji wzrasta do 92 tryliardów.

Co zrobić? Wiem, będę się powtarzał, ale fakt, że proste – wręcz prostackie – hasła wciąż dominują w sieci, jest dowodem na to, że tego typu wpisy trzeba publikować regularnie.

  • Po pierwsze – zastanówcie się, w jakich miejscach udostępniacie swoje dane wrażliwe.
  • Po drugie – sprawdźcie, czy hasła, których tam używacie są wystarczająco bezpieczne. Możecie to zrobić np. tutaj, tym niemniej nie zalecam wpisywania dokładnie tych samych haseł, ale np. bardzo podobne.
  • Po trzecie – jeśli zdecydowaliście się na zmianę hasła, pamiętajcie, że powinno mieć przynajmniej 12 znaków, nie zawierać wyrażeń słownikowych i nazw własnych, zawierać wielkie i małe litery oraz cyfry i znaki specjalne.
  • Po czwarte – w przypadku serwisów wyjątkowo wrażliwych, umożliwiających korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego (za pomocną SMS lub aplikacji mobilnej), warto z niego korzystać.
  • Po piąte – rozważcie korzystanie z darmowych serwisów generujących losowe hasła i przechowujących je (m.in. KeePass, Lastpass)
  • Po szóste – używajcie różnych haseł przynajmniej do serwisów z danymi wrażliwymi
  • Po siódme – nie zapominajcie o zdrowym rozsądku: zanim wpiszecie gdzieś swoje hasło, upewnijcie się, że na pewno jest to prawdziwa strona!

A może macie jakieś własne pomysły na radzenie sobie z hasłami?

Autorem zdjęcia na stronie głównej, przedstawiającego "łamacza haseł" jest Jeremy Gosney

Scroll to Top