Odpowiedzialny biznes

Zadbajmy o nauczycieli

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
14 stycznia 2021
Zadbajmy o nauczycieli

Przejście na lekcje online było dla nauczycieli nagłe, niespodziewane i stresujące. W ekspresowym tempie szlifowali swoje cyfrowe kompetencje, w czym staramy się ich wspierać. Ale ważne jest też zadbanie o ich samopoczucie. Dlatego razem z Głosem Nauczycielskim startujemy z inicjatywą „Uczę innych, dbam o siebie”. Zaproście do niej znajomych edukatorów.

Nauczyciele w kryzysie.

Kiedy rok temu dochodziły do nas informacje o wirusie, który paraliżuje Chiny, to niektórzy żartowali, że zaraz będziemy kichać w ramię i witać się łokciami. Nikt w najczarniejszym scenariuszu nie spodziewał się tego, że ten dowcip stanie się rzeczywistością. Ani wielu rzeczy, których doświadczamy w tej chwili: praca zdalna, nauka online, teleporady u lekarza, święta na wideochatach.

Na początku epidemii w Polsce byliśmy świadkami akcji wsparcia i solidarności z personelem medycznym czy sprzedawcami, którzy ryzykują, abyśmy my mogli robić zakupy. Ale o tym, co spotkało nauczycieli i nauczycielki, nie było już tak głośno. A musieli w ekspresowym tempie przejść na edukację zdalną. Wielu z nich praktycznie bez przygotowania merytorycznego i sprzętowego. Po prostu mieli to zrobić. Dla tysięcy uczniów, którzy czekali w domach na lekcje. Zrobili to lepiej lub gorzej, ale zrobili.

Rzadko kto pytał wtedy, jakim kosztem i ile dodatkowej pracy to im przysporzyło.

Potrzeba kompetencji i uważności.

Wiele organizacji ruszyło… trochę na ratunek tej sytuacji. W tym nasza Fundacja Orange. Już w pierwszym tygodniu lockdownu z zespołem Lekcji:Enter przygotowaliśmy webinar o tym, jak uczyć zdalnie. Obejrzało go aż 29 tysięcy osób. Potem zorganizowaliśmy kolejne spotkania, reagując na bieżące wyzwania nauczycieli. Ze szczególną troską o wychowawców klas 1-3. Bo tam zdalna edukacja wymagała wiele uważności i mądrego dostosowania się do potrzeb najmłodszych uczniów.

Pedagodzy chętnie korzystali z takiej pomocy i webinary o zdalnej edukacji cieszyły się sporą frekwencją. Musieli po prostu w ekspresowym tempie nauczyć się wielu nowych rzeczy i szlifować swoje cyfrowe kompetencje. Lub budować je od zera.

Sprawna obsługa aplikacji, korzystanie z e-zasobów edukacyjnych – to bardzo ważne umiejętności. Od lat wspieramy w tych tematach nauczycieli (i nie tylko). Ale ważne jest też zadbanie o siebie w nowych realiach, zrozumienie dla kryzysowej sytuacji, w jakiej znaleźli się nauczyciele i nauczycielki jako grupa zawodowa. A w toku tego wszystkiego widzieliśmy, jak wielu z nich jest zmęczonych, zdemotywowanych. Takie sygnały płynęły też z badań o edukacji zdalnej, których byliśmy partnerem.

Szczęśliwszy nauczyciel to szczęśliwszy uczeń.

„Dobrostan nauczyciela przekłada się na dobrostan ucznia. Trudno, samemu będąc zestresowanym, przemęczonym czy zniechęconym, dobrze pracować i wspierać uczniów.” – pisze dr hab. prof. UAM Jacek Pyżalski (polecam Wam cały artykuł w naszej publikacji "Jutro w szkole. Szkoła jutra" ).

Dlatego wspólnie z Głosem Nauczycielskim, który jest najbardziej rozpoznawanym medium wśród kadry pedagogicznej, postanowiliśmy odpalić projekt „Uczę innych – dbam o siebie”. Będzie to cykl artykułów autorstwa cenionych w środowisku ekspertów o dobrostanie nauczycieli. Będą też webinary z psychologami: Agnieszką Turską-Majewską i Tomaszem Majewskim o tym, jak zadbać o siebie, jak radzić sobie ze stresem, jak motywować uczniów. Pierwszy z nich „Jak wykorzystywać potencjał i mocne strony w motywowaniu ucznia” odbył się w grudniu i skierowany był do uczestników projektu „Lekcja:Enter”. Kolejny już za dwa tygodnie i jest otwarty dla wszystkich.

Więc jeśli znacie nauczycieli, którzy byliby tym zainteresowani, zaproście ich na webinar pt. „Empatia dla siebie – czyli o radzeniu sobie ze stresem okiem psychologa”. Już 27 stycznia, w godzinach 16:00 – 18:00 na Facebooku.

Dobrostan nauczycieli to ważny aspekt tego, aby cała edukacja naszych dzieci była po prostu bardziej przyjazna.

Więcej o projekcie dla nauczycieli przeczytacie tutaj. Zapraszam.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:26 14-01-2021

To j apoproszę o podobny projekt dla swoich koleżanek. Moje koleżanki pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze….zaczynamy wysiadać psychicznie, zaczynają się wewnętrzne konflikty. Już prawie 10 miwsięcy ubieramy się co dyżur w kombinezon, walczymy o każdy oddech pacjenta, czasem się udaje, czasem nie. „Bagaż” stresu zaczyna nas już przygniatać.

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 21:26 14-01-2021

To j apoproszę o podobny projekt dla swoich koleżanek. Moje koleżanki pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze….zaczynamy wysiadać psychicznie, zaczynają się wewnętrzne konflikty. Już prawie 10 miwsięcy ubieramy się co dyżur w kombinezon, walczymy o każdy oddech pacjenta, czasem się udaje, czasem nie. „Bagaż” stresu zaczyna nas już przygniatać.

Odpowiedz

Oferta

LG Velvet 5G w okazyjnej cenie!

Beata Giska Beata Giska
14 stycznia 2021
LG Velvet 5G w okazyjnej cenie!

Nowy rok rozpoczynamy z nowymi ofertami. W tym tygodniu polecamy nowoczesny smartfon LG Velvet 5G taniej nawet o 432 złote. Promocja obowiązuje tylko do 20 stycznia, do końca dnia.

 

Przeceniony LG Velvet 5G możemy dostać w wybranych Planach Mobilnych, a także w pakietach Orange Love (Standard, Premium, Extra). Dotyczy to nowych klientów, jak i tych, którzy przedłużają swoje umowy. Kupując urządzenie bez abonamentu – również możemy nabyć je teraz taniej, tylko że o 50 złotych. Pełne szczegóły oferty tygodnia znajdują się tutaj.

smartfon LG 5G Orange

Smartfon LG Velvet 5G to świetny telefon do oglądania filmów, grania czy wykonywania i podziwiania zdjęć. Niemal bezramowy wyświetlacz 6,8” o kinowych proporcjach, zachowuje naturalną kolorystykę obrazów czy najwyższą jakość grafik. Do tego jest trwały za sprawą szkła Gorilla Glass, co zapewnia sporą wytrzymałość. Ma też funkcje wodoszczelności (a nawet pyłoszczelności!), a także odporność na różne temperatury czy upadki. Poza tym ma też m. in. 3 obiektywy z systemem redukcji szumu i wsparciem sztucznej inteligencji (migawkę w aparacie możemy uruchamiać głosem), dzięki czemu można wykonywać  profesjonalne zdjęcia.

LG Velvet 5G jest to bardzo dobry, wielofunkcyjny i wytrzymały telefon, który sprawdzi się w pracy w różnych warunkach, przy podróżowaniu i przy rozwijaniu swoich pasji. Więcej zobaczycie na naszym filmiku. Polecamy.

Komentarze


Innowacje

Smart sieć wodociągowa dzięki Orange

Daria Drabik Daria Drabik
13 stycznia 2021
Smart sieć wodociągowa dzięki Orange

W Krośnie Odrzańskim nie trzeba umawiać się na odczyt wodomierza z inkasentem. Informacje o zużyciu wody są dostępne za jednym kliknięciem, a awarie sieci wykrywane błyskawicznie.  Zdalny odczyt wodomierzy, codzienne bilansowanie przepływów i monitoring sieci przez całą dobę to najważniejsze korzyści Smart Water od Orange. To pierwsze tak kompleksowe wdrożenie w Polsce obejmujące całe miasto.

Według szacunków World Economic Forum, inteligentne systemy kompleksowego zarządzania wodą w miastach mogą pomóc zaoszczędzić do 80 litrów wody dziennie na osobę. Stawka jest wysoka - Polska już teraz ma jedne z najmniejszych zasobów wód gruntowych w Europie. Każdy litr jest na wagę złota. Z pomocą przychodzą nowe technologie i Internet Rzeczy. Już 32 samorządy w Polsce korzystają z systemu Smart Water od Orange. W ten sposób oszczędzają wodę i pieniądze.

Precyzja odczytów w czasie rzeczywistym

Krosno Odrzańskie to wyjątkowe miejsce na wodnej mapie Polski. Na 3372 wodomierzach zamontowaliśmy specjalne nakładki telemetryczne z wbudowaną kartą SIM, która przekazuje dane za pośrednictwem GSM. Raz na godzinę komunikaty o aktualnym stanie wodomierza są pobierane i przesyłane na serwer. Zarejestrowane dane są automatycznie analizowane i raz na dobę udostępniane Krośnieńskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągowo-Komunalnemu. Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje sieć GSM, dane z nakładek pracujących nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak piwnice czy zamknięte pomieszczenia, docierają bez żadnych opóźnień.

Co jeszcze daje Smart Water?

To prosty sposób na zmniejszenie strat wody. Gdy zdarzy się awaria, od razu wiadomo, gdzie jest zlokalizowany problem, dzięki bieżącemu monitoringowi i bilansowaniu wody. System porównuje ilości wody wtłaczanej do rur i przepływu przez wodomierze, gdy pojawiają się rozbieżności, wysyła automatycznie alarm. Pozwala to na zmniejszenie strat wody nawet o kilkanaście procent oraz uniknięcie potencjalnych wysokich kosztów odbudowy infrastruktury miejskiej np. chodników i ulic.

Na straży wody

Smart Water chroni też przed nadużyciami. W przypadku uszkodzenia wodomierza lub próby demontażu nakładka wysyła określony komunikat i system generuje powiadomienie alarmowe. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Wykrywa próby nieuprawnionego poboru wody i alarmuje, gdy zużycie jest niepokojąco wysokie. Dzięki cogodzinnemu odczytowi danych z nakładek odbiorcy instytucjonalni np. urzędy, szkoły, przedszkola, instytucje kultury mogą szybko otrzymać informacje o podwyższonym poborze wody i zareagować. Wysokość wystawionego przez wodociągi rachunku nie będzie niemiłym zaskoczeniem.

System Smart Water to jeden z elementów inteligentnego miasta - ekologicznego, oszczędnego, przyjaznego dla mieszkańców. O tym, jak w tworzeniu takich miast pomagają nowe technologie przeczytacie we wpisie mojej redakcyjnej koleżanki Hani

Komentarze

Scroll to Top