Po raz pierwszy opublikowaliśmy szacunki pełnych emisji gazów cieplarnianych w tzw. łańcuchu wartości. Chodzi o naszych dostawców, klientów i pracowników związanych z działalnością Orange Polska. To krok milowy w raportowaniu naszych danych niefinansowych.
Orange Polska, podobnie jak cała Grupa Orange, chce osiągnąć neutralność klimatyczną netto do 2040 roku, obejmując własne emisje bezpośrednie i pośrednie (Zakresy 1 i 2) oraz w łańcuchu wartości (Zakres 3). Globalny, potwierdzony naukowo cel redukcji emisji Grupy Orange w Zakresie 3 to -14% w 2025 roku vs. 2018.
O co chodzi z tym Zakresem 3
Dla przypomnienia. Ślad węglowy to suma wszystkich emisji bezpośrednich i pośrednich gazów cieplarnianych wytwarzanych przez firmę i raportowanych w trzech Zakresach 1, 2 i 3 (wg standardu Protokołu GHG). Zakres 3 jest najbardziej złożony, ponieważ dotyczy emisji pośrednich będących poza kontrolą organizacji a powstających w całym łańcuchu wartości tworzenia produktu przedsiębiorstwa.
W Orange Polska dotychczas ujawnialiśmy tylko cząstkowe emisje Zakresu 3 dotyczące podróży służbowych, ale w Grupie Orange trwały prace nad spójną metodologią pozwalającej objąć kalkulacją jak najwięcej zróżnicowanych danych. Warto zauważyć, że wielkość emisji dla Zakresu 3 jest z reguły dużo większa w porównaniu do Zakresu 1 czy 2, a sama metodologia podlega dalszemu doskonaleniu.
Potrzebne dane z wielu firm
Właśnie z uwagi na konieczność pozyskiwania danych od wielu podmiotów prezentowane dane Orange Polska mają roczne opóźnienie. Wyłączając emisje związane z działalnością Orange Energia (to inny sektor działania, o czym piszemy w naszym sprawozdaniu), emisje Orange Polska w Zakresie 3 za rok 2021 wyniosły nieco ponad 600 tys. ton CO2.
Największymi źródłami pochodzenia były: produkcja urządzeń niezbędnych do korzystania z usług cyfrowych (telefony, modemy, dekodery); inwestycje w infrastrukturę oraz korzystanie przez klientów z produktów i usług Orange, zwłaszcza związane z tym zużycie energii elektrycznej, w Polsce silnie uzależnionej od węgla. W porównaniu do roku bazowego 2018, emisje w Zakresie 3 były niższe o niecałe 10%.
Skąd redukcja
Prowadzimy intensywne działania, w szczególności w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), m.in. odkupując i zbierając używane telefony, proponując klientom telefony odnowione czy usługi naprawy. Co roku odnawiamy i kierujemy do ponownego wykorzystania ok. 500 tys. modemów oraz dekoderów. Moja firma wdraża też i promuje wśród klientów energooszczędne opcje w urządzeniach sieciowych, bierzemy udział w grupowych międzynarodowych inicjatywach dotyczących ekonomii cyrkularnej w zakresie infrastruktury sieciowej.
Więcej informacji o naszych działaniach znajdziecie tutaj.
Komentarze