
Warszawa, Szczecin i Gdańsk – w tych miastach właśnie zakończyliśmy rekonfiguracje sieci, która pozwoliła znacznie powiększyć jej pojemność. Zmiany w pasmach 2100 MHz i 1800 MHz zwiększyły pojemność naszej sieci o 58% w Warszawie, 45% w Gdańsku i 77% w Szczecinie oraz Policach. Oczywiście nie robi się tego z dnia na dzień – prace w Warszawie rozpoczęliśmy dla przykładu jeszcze w maju.
Pojemność sieci 4G LTE – o co chodzi?
Pojemność sieci to trudne pojęcie – nie oznacza jeden do jednego wzrostu prędkości, lecz pomieszczenia przez sieć większego ruchu. Oznacza to, że wszyscy odczują poprawę komfortu korzystania z sieci, a posiadacze mocniejszych (z punktu widzenia łączności) smartfonów będą mogli osiągnąć wyższe prędkości. Wzrost pojemności wewnętrznie liczymy sobie bardzo prosto – to wzrost Herców (Hz) pasma dostępnego dla naszych klientów na danym obszarze – na przykład miasta. Biorąc pod uwagę, że każdy Hz pozwala na przesłanie określonej liczby bitów to zwiększenie liczby Hz zwiększa także ilość danych, którą można jednocześnie przesłać.
Więcej Mb/s dla słabszych i mocniejszych
Dzięki temu, że smartfony mogą komunikować się ze stacją bazową nawet na czterech częstotliwościach możliwe osiąganie wyższych prędkości. To wszystko zasługa właśnie agregacji pasma. Jednocześnie dzięki dynamicznemu zarządzaniem dostępnymi pasmami nasza sieć może każdemu smartfonowi przyznać miejsce, na którym będzie mógł się komunikować ze stacją bazową. Każdy z telefonów posiada określoną przez producenta kategorię LTE, oznaczoną w specyfikacji CAT-X, gdzie w miejscu X znajduje się cyferka. Im wyższa, tym lepiej. Telefony z wyższym CAT będą mogły lepiej wykorzystać wprowadzane przez nas zmiany, bo mają dostęp do szerszego łącza.
Słabsze urządzenia także poczują różnicę. Jak to możliwe? Otóż, dzięki wspomnianemu dynamicznemu zarządzaniu zasobami, o którym pisałem nieco wyżej nasza sieć będzie mogła zwolnić dla nich nieco miejsca, przerzucając mocniejsze urządzenia na pasma niedostępne dla tych słabszych.
Czy widać efekty. Widać, na przykład w rankingu RFBenchmark
Pracujemy tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni
Ruch w sieci 4G LTE powiększył się w ciągu niecałych czterech lat ponad czterdziestokrotnie. W dużych miastach nowe pasma są najbardziej potrzebne, dlatego działamy najpierw w nich. Tam także zmiany te mogą przynieść najwięcej pożytku największym grupom naszych klientów. Jednak nie zapominamy o mniejszych miejscowościach. Szczególnie tych, gdzie obserwujemy olbrzymie wahania ruchu – na przykład w miejscowościach górskich. Jak co roku przygotowujemy się już na przyjęcie narciarzy i dlatego refarming zakończyliśmy już w stolicy Zakopanem oraz "stolicy" Karkonoszy – Karpaczu. Pod Tatrami to bardzo świeża sprawa - stacje ruszyły w środę wieczorem. O "akcji zima" jeszcze na pewno będziemy na blogu pisać, zresztą jak co roku.
Niedawno takie same prace zakończyliśmy na Górnym Śląsku. Wcześniej także w innych miastach, o czym pisaliśmy na blogu.
Komentarze
Czekam na Kielce 🙂 Fajnie ze usprawniacie Waszą sieć 🙂
OdpowiedzTanie smartfony także obsługują wszystkie pasma LTE, więc to nie domena lepszych modeli. Jedynie kilka modeli z Chin czasem nie ma w obsłudze standardu Europejskiego B20 (800MHz).
OdpowiedzAle nie jednocześnie 😉
OdpowiedzSprawdzałem Twoją czujność 😀 Zgadza się agregacja, to już inna bajka.
Odpowiedz@Ron jak tak możesz 🙂 ;p
OdpowiedzTu chodzi bardziej o agregację 3, 4 i 5 pasm. Tego najtańsze modele nie mają. 4 pasma to głównie flagowce a 3 pasma średnia półka.
OdpowiedzRacja zgadza się 😉
Odpowiedz5 nie mamy, co do reszty i owszem 😉 Po weekendzie będzie mały tekst o tym.
OdpowiedzDomena,wiekszość tych smartfonów ma lte cat 6 lub słabszą.Ma tylko agregację dwóch pasm.Ja po wymianie smartfona odczułem zdecydowanie na lte cat12,i agregacji 3 pasm.Także,jest duża różnica.
OdpowiedzMożesz mi sprawdzić kiedy lub czy już nastąpił rozdział w ramach N! pasma 900MHz w Jastrzębiu-Zdroju ?? Z tego co widzę Bielsko i inne miejscowości już na osobnym.
OdpowiedzOd połowy roku cała Polska ma osobne U900.
OdpowiedzNiby tak, ale fajnie będzie jak oficjalnie to Piotrek potwierdzi. W końcu, to nie tajemnica – https://biuroprasowe.orange.pl/blog/wyciskamy-siec-mobilna/
OdpowiedzNiby tak, ale chciałem oficjalnie wiedzieć co do mojej lokalizacji. 🙂 To nie jest tajemnica – https://biuroprasowe.orange.pl/blog/wyciskamy-siec-mobilna/
OdpowiedzRon potwierdzę, a jakbym nie potwierdził męcz 😉
OdpowiedzDobrze jakby producenci telefonów jasno i wyraźnie podali czy i jaką agregację obsługuje telefon. aktualnie nawet na stronach producentów telefonów nie można się tego dowiedzieć, rarytasem jest jak producent podaje jakie częstotliwości obsługuje telefon, o agregacji to naprawdę trzeba się naszukać. W Lublinie ledwo pojawia się LTE 2100 także to miasto jest dość wybiórczo modernizowane.
OdpowiedzTa informacja podawana jest jako CAT w parametrach – im więcej tym lepiej. Ale oczywiście sprawa nie jest taka prosta 😉
Odpowiedz10 lat Blogów Orange 🙂 Gratulacje 🙂 Wszystkiego najlepszego dla całej ekipy 🙂 100 lat 100 lat żyjcie nam 🙂
OdpowiedzSzybko minęło.
Odpowiedzw Krakowie też widac duże polepszenie zasięgu, szczególnie gdy się porówna z Play.. szybkość LTE 🙂
OdpowiedzDuży + dla Orange, światłowód też coraz częsciej spotykany 🙂
To miód na moje serce 😉
OdpowiedzKiedy planowany jest koniec refarmingu w Łodzi? Kiedy Pabianice, Konstantynów Łódzki i Rzgów?
OdpowiedzW m.Wąsosz,powiat Grajewo, woj. podlaskie bardzo szybko udało się zdobyć pozwolenie UKE na nadajnik Play. W ciągu kilku miesięcy od pozwolenia już działa. Może Orange wykorzystałoby maszt Play żeby zawiesić swoje anteny?W Wąsoszu jest brak zasięgu Orange!PIszecie o refarmingu, a są miejscowości powyżej 1500 mieszkańców, gdzie nawet 2G nie działa.Mòj kolega chętnie nawiąże współpracę z orange i użyczy swojej działki w Wąsoszu,woj.podlaskie.On korzysta z internetu w orange oraz telefonu stacjonarnego bo jest w kablu ale telefon komórkowy nie działa bo nie ma zasięgu.Czy jest jakaś strona gdzie można zgłaszać jak w sieci Play swoje działki aby Orange postawił tam nadajnik?….Czy ktoś w ogóle czyta te wpisy i bierze pod uwagę?
OdpowiedzCześć, czytamy, regularnie 😉 Najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie reklamacji na zasięg. Choć sam proces budowy stacji bazowej to zajmuje wiele lat (minimum 18 miesięcy) to reklamacje na zasięg są jednym z kluczowych rzeczy, które bierzemy pod uwagę.
Odpowiedz