Oferta

Jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki

25 maja 2023

Jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki

Jako operatora z pewnością nas znacie, ale czy wiecie, że działamy również w branży energetycznej? Orange Energia to największy niezależny sprzedawca prądu w Polsce, ale również dostawca instalacji fotowoltaicznych. A skoro jesteśmy w tym temacie – może już macie panele albo zastanawiacie się nad ich montażem? A wiecie jak ich poprawnie używać, by koszty były jak najmniejsze? Poznajcie proste patenty.

Jak właściwie korzystać z fotowoltaiki? To nie jest wcale śmieszne, podchwytliwe pytanie, ani rzecz oczywista dla wszystkich. Warto poznać zasady, jak rozsądnie używać paneli, by czerpać z nich jak najwięcej energii, minimalizując przy tym wydatki. Sprawdźcie, czy w pełni wykorzystujecie potencjał swojej fotowoltaiki. A dla tych, którzy rozważają jej zakup – przekonajcie się, że jest to gra warta świeczki. Nauczcie się też od początku właściwego użytkowania, bo o tym się dużo nie mówi.

Domowa fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznych staje się w Polsce coraz popularniejszy. Panele solarne widać na dachach wielu domów. To sposób, by ekologicznie i ekonomicznie wykorzystywać energię. To też nasza inwestycja we „własne podwórko”, by oszczędzić sporo budżetu. A jak to działa? Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w prąd stały, który zostaje (mówiąc w uproszczeniu) zamieniony w prąd zmienny, czyli taki, który płynie do naszego gniazdka. W ten sposób energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych w domu.

Sam montaż nowego sprzętu jednak nie wystarczy i nie załatwi wszystkiego za nas. Dobrze jest poznać sposób funkcjonowania źródła odnawialnej energii i zmienić trochę swój rytm dnia, domowe nawyki. A więcej o tym – czym są, jak działają panele oraz jakie wybrać dla siebie – przeczytacie, w ramach wprowadzenia lub przypomnienia, we wcześniejszych wpisach na blogu. Tutaj dowiecie się, jak mądrze czerpać i użytkować energię.

Zależy jak leży

Nie zawsze mamy na to wpływ, ale zanim zamontujemy panele – warto sprawdzić ich rozmieszczenie względem stron świata i to, jakie są u nas możliwości montażu.

Najwięcej prądu i wody zużywamy rano oraz wieczorem (kiedy się myjemy, szykujemy do szkoły/pracy, oglądamy telewizję przed snem czy robimy kolację). Instalacja ukierunkowana na południe wyprodukuje więcej energii, ale wtedy, kiedy najczęściej nie ma nas w domu (między godzinami 11-15). Jest więc to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują zdalnie i są podłączone do sieci.

Położenie wschód-zachód spowoduje mniejszą produkcję energii, więc w tym przypadku stawiamy na większą jej autokonsumpcję. Wtedy produkcja jest równomiernie rozłożona (zaczyna się od wiosny do jesieni wcześnie rano i kończy wieczorem), a to pozwala zarówno na bieżące jej zużywanie, jak i  magazynowanie.

Jakie jest zatem najlepsze rozwiązanie? Takie, kiedy na dachu można położyć instalację na trzech połaciach. Można to zrobić na tzw. dachach kopertowych, czyli tych najpopularniejszych obecnie. Daje to nam dopływ energii z różnych stron, o różnych porach dnia. Zawsze też można posiłkować się wiatą fotowoltaiczną czy instalacją gruntową. 

Słoneczny rytm dnia

Jeśli dotychczas nie zwracaliście uwagi na godziny, w których pierzecie, pieczecie, zmywacie i wykonujecie inne domowe czynności – mając panele i patrząc na ich położenie oraz największą efektywność – warto to przełożyć na rodzinne obowiązki. Najlepiej wykonywać prace zużywające energię, w szczytowych godzinach wytwarzania prądu przez fotowoltaikę. Dodatkowo, dobrze jest ustawić kilka sprzętów, by działały jeden po drugim (np. godzina 10 zmywarka, potem 11 – pralka itd.). W ten sposób obciążenie domowej sieci będzie równomierne i najbardziej efektywne. Większość nowoczesnych sprzętów posiada timery, można je więc zaprogramować, zaplanować na konkretną godzinę lub zrobić to z poziomu aplikacji ze smartfona. Nie tylko ułatwi to domową organizację, z czasem wejdzie nam w nawyk, ale i w pełni wykorzysta naszą własną zieloną energię.

Kolejną metodą na właściwą autokonsumpcję energii fotowoltaicznej, jest przeznaczanie jej  na ogrzewanie i ochładzanie. Latem najlepiej klimatyzować dom, kiedy nikogo w nim nie ma, a akurat produkcja prądu działa w najlepsze. Wejście do zimnego pomieszczenia z gorącego dworu jest też dużo przyjemniejsze i w ten sposób nie musimy czerpać więcej energii na dodatkowe ochładzanie. Podobnie z ogrzewaniem przez klimatyzator.

Eko jest w cenie

Poza tym warto się przestawić na „tryb energooszczędny”. Odłączajmy telefony od ładowarek, wyłączajmy telewizor i inne urządzenia „czuwające”. Zainwestujmy w rolety, zasłony – by latem odgrodzić się od słońca i fali gorąca, by samodzielnie w ten prosty sposób schładzać pomieszczenia – skracając lub ograniczając zużycie prądu na klimatyzację. Z jednej strony robimy to wszystko dla naszej planety, z drugiej – dla nas samych, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto. A fotowoltaika to kolejny taki krok. Więcej o niej dowiecie się w ofercie. Orange Energia (tu link do strony: Orange Energia. Sprzedawca energii elektrycznej | Orange Polska). Tam też, jako usługa gratis – i forma oszczędzania rodzinnego budżetu, czasu i naszych sił, bo ludzka energia jest w cenie, dostaje się pomoc wielu fachowców w ramach assistance domowego (np. elektryk, hydraulik czy ślusarz.). Bywa to bardzo przydatne.

Rozsądne rozliczenie

W fotowoltaice od Orange korzystny jest też model rozliczenia (a na to warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy) – Orange Energia Net-billing 1:1. Oznacza to, że wraca do nas 100% wartości wyprodukowanego prądu, w stosunku 1:1 (nie traci się ani złotówki!). Wiosną i latem nadwyżka energetyczna trafia do sieci. Zimą, gdy produkcją prądu jest mniejsza, przez gorsze warunki atmosferyczne nagromadzone zapasy wracają jako zniżka na rachunku. Energia oddana do sieci i pobrana z niej rozliczana jest po tej samej stawce. Opłaty miesięczne za pakiet są stałe przez cały okres trwania umowy. To idealne rozwiązanie dla klientów już posiadających instalacje fotowoltaiczne, ale też dla tych, którzy dopiero planują taką inwestycję. Tak samo jak i zmiana domowych nawyków i przyzwyczajeń, co szczególnie teraz – wiosną czy latem, poprzez dostosowanie się do słonecznych pór doda nam sporo energii. Nie tylko tej w domu.

A inne, ekologiczne rozwiązania i patenty znajdziecie również na naszej stronie i blogu. Gorąco polecamy.

Udostępnij: Jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki

Oferta

Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice (2)

13 października 2022

Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice (2)

Chcecie zainwestować w fotowoltaikę, ale nie wiecie, jak się do tego zabrać? Jak wygląda montaż i na co powinniście zwrócić szczególną uwagę? Zapraszam na rozmowę z Adrianą Glinką-Kłos, szefową sprzedaży w Orange Energia, która pomoże Wam zrobić pierwszy krok.

Ewa Przybylińska: Co powinnam wiedzieć, gdybym była klientem zainteresowanym fotowoltaiką?

Adriana Glinka-Kłos: Zaczynamy od prawidłowego określenia mocy, jaką potrzebujemy. Robimy to na podstawie audytu fotowoltaicznego. Moc instalacji dobieramy według indywidualnych potrzeb, po analizie rocznego zużycia energii. Musimy optymalnie dobrać moc, która zapewnia pokrycie obecnych i przyszłych potrzeb. Budowanie instalacji większych niż wynika to z analizy zużycia energii, nie ma ekonomicznego sensu i tylko wydłuża okres zwrotu inwestycji.

Do instalacji nadaje się zdecydowana większość dachów pod warunkiem ich dobrej kondycji technicznej. Trzeba wziąć pod uwagę to, że dach musi wytrzymać dodatkowe obciążenie. Najbardziej optymalny kąt nachylenia dachu w Polsce to 30-40 stopni i oczywiście południowa wystawa. W zależności od kąta nachylenia, instalacje sprawdzają się także w kierunkach: wschód, zachód i pośrednich. Dla instalacji na dachach płaskich, często projektuje się instalacje skierowane na: wschód-zachód.

Jakie mamy rodzaje paneli fotowoltaicznych i czym się od siebie różnią?

Trzy najpopularniejsze to: monokrystaliczne, polikrystaliczne i panele z krzemu amorficznego. Różnią się właściwościami, wydajnością i ceną. Wybór tych odpowiednich dla nas, jest uzależniony od wielu czynników i najlepiej omówić je ze specjalistą.

Jak krok po kroku instaluje się panele?

Na podstawie audytu nasi inżynierowie przygotowują koncepcję techniczną wraz z wizualizacją i tzw. prognozę uzysku, czyli kalkulację przyszłych zysków z instalacji. Następnie umawiamy termin montażu i dostarczamy materiały niezbędne do realizacji inwestycji.

Potem do akcji wchodzą nasi technicy. Instalację dzielimy na: montaż paneli, montaż falownika, okablowania, pomiary i testy. Sam montaż wykonywany jest przez ekipę składającą się z fachowców z zakresu fotowoltaiki, elektryki, dekarstwa. Czas budowy instalacji jest uzależniony od ilości paneli i  miejsca. Dla domu jednorodzinnego to standardowo 2-3 dni. Prawidłowy montaż gwarantuje, że panele można użytkować bezpiecznie przez wiele lat. Pamiętajmy, że błędy w montażu fotowoltaiki wpływają na wydajność instalacji, mogą stanowić nawet zagrożenie dla konstrukcji budynku. Te najczęściej popełniane, których oczywiście należy unikać to np. nieprawidłowo dobrana moc instalacji lub konstrukcja do danego typu poszycia dachowego, brak zabezpieczenia kabli pod panelami i źle dobrane zabezpieczenia. Należy też już na samym wstępie zwrócić szczególną uwagę na projekt instalacji.

Jak wygląda odbiór instalacji i dalsze formalności?

Odbiór przez klienta potwierdza protokół. Ostatnim elementem jest zgłoszenie instalacji do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), będącego właścicielem infrastruktury energetycznej na danym obszarze. Ten krok wykonuje się w celu wpięcia instalacji do całej sieci. OSD ma obowiązek przyjąć zgłoszenie i dokonać wymiany licznika inwestora na dwukierunkowy, tzn. umożliwiający rejestracje zarówno poboru, jak i produkcji energii. Wymiana licznika i podpisanie umowy ze sprzedawcą energii kończy proces.

Podobno instalacja efektywnie działa jedynie w miesiącach ciepłych. To prawda?

To jeden z wielu mitów. Panele fotowoltaiczne produkują energię przez cały rok. To prawda, że 70%-80% energii słonecznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych, produkowanych jest od kwietnia do września. Jednak niskie temperatury nie mają negatywnego wpływu na ich sprawność. Fotowoltaika potrzebuje promieni słonecznych, a nie ciepła.

Czy montaż instalacji można wykonać o każdej porze roku?

Pora roku nie ma znaczenia. Istotne są warunki atmosferyczne. Technicy, ze względów bezpieczeństwa, nie pracują na dachu podczas opadów deszczu, śniegu, jeśli dach jest pokryty śniegiem, a także przy mocno ujemnych temperaturach.

Jak opiekować się panelami?

Instalacje są bezobsługowe i należy tylko pamiętać o okresowych przeglądach, aby wykluczyć ewentualne usterki. Energia wytworzona z instalacji jest wykorzystywana na bieżące potrzeby. W przypadku wyboru falowników hybrydowych i doposażeniu instalacji w magazyny energii, może być rezerwowym źródłem zasilania.

Adriana Glinka-Kłos, dyrektorka sprzedaży Orange Energia – spółki wchodzącej w skład Grupy Orange. Specjalizuje się w tworzeniu strategii sprzedażowych w branży energetycznej, paliwowej i gazowej. Pracowała w Grupie Energa, GPEC, Stilo Energy. W Orange Energia jest odpowiedzialna za zarządzanie sprzedażą portfolio produktowego (energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii, w szczególności fotowoltaki).

***

Spotkanie z Adrianą Glinką-Kłos jest kolejnym odcinkiem cyklu o fotowoltaice.
Przeczytajcie wcześniejszy wpis: Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice 
Więcej informacji o fotowoltaice od Orange Energia znajdziecie na stronie.

Udostępnij: Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice (2)

Oferta

Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice

7 września 2022

Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice

Fotowoltaika i zielona energia to przyszłość. Chodzi nie tylko o klimat, ale i o Wasze portfele. Jak to możliwe, że panele produkują prąd? Ile zaoszczędzicie w domowym budżecie, jeśli zdecydujecie się na ich montaż? Zapraszam na mini cykl, dzięki któremu dowiecie się najważniejszych rzeczy.

Poradnik adresuję przede wszystkim do osób, które dopiero „wchodzą w temat” i chcą dowiedzieć się więcej o fotowoltaice oraz oszczędzaniu. Dlatego startujemy od podstaw!

O co chodzi z tymi panelami

W największym uproszczeniu energia słoneczna trafiająca do panelu fotowoltaicznego (zwanego też modułem) przetwarzana jest na prąd stały. Potem – po przejściu przez tzw. inwerter – zmienia się na prąd zmienny i jest gotowa do wykorzystania w domu.

Moduły fotowoltaiczne to rozwiązanie, które daje korzyści dla ich posiadaczy i środowiska. Źródła odnawialne to pozyskiwanie energii bez szkody dla natury. Czysta energia ze słońca znacząco obniża ślad węglowy produkowany przez gospodarstwo domowe.

Warto wiedzieć, że każda wytworzona kilowatogodzina (kWh) przeciwdziała emisji do atmosfery ponad kilograma CO2 i innych szkodliwych substancji (np. pyłów, związków siarki czy azotu), które powstają podczas spalania paliw kopalnych. Nawet jeśli produkcja instalacji, transport, montaż oraz utylizacja – wiążą się z emisjami, to dla klimatu bilans jest zdecydowanie na plus. Eksperci są zgodni, że zwiększenie wydatków na ekologiczne źródła energii jest niezbędne, jeśli chcemy uniknąć katastrofy klimatycznej.

Gdzie można montować fotowoltaikę

Instalację można zamontować niemal w każdym miejscu, do którego dochodzą promienie słoneczne. Warunkiem jest posiadanie budynku lub działki. Systemy konstrukcyjne umożliwiają montaż instalacji zarówno na dachach budynków (niezależnie od typu dachu), jak i na gruncie. Dobór instalacji odbywa się podczas oględzin miejsca i zebrania danych, umożliwiających stworzenie projektu.

Ile kosztuje instalacja

Koszt instalacji paneli zależy od zastosowanej mocy, która wynika z zapotrzebowania na energię. Przyjęto, że panele o mocy 1 kWp (kilowatopika) są w stanie wyprodukować 1000 kWh rocznie. Dlatego powinniśmy sprawdzić, ile energii zużywamy w ujęciu rocznym i na tej podstawie wyliczyć, ile kWp powinna mieć nasza instalacja.

Trzeba pamiętać, że ogromne znaczenie dla efektywności instalacji ma rodzaj dachu, kąt nachylenia i strona świata, na której mają być zamontowane panele. Im bardziej skierowane na południe, tym lepiej. Najtańsze instalacje kosztują kilkanaście tysięcy złotych + 8% VAT, czyli stawkę, jaką płacą osoby fizyczne. Policzyliśmy, że dla standardowej instalacji o mocy 5,9 kWp w cenie 25-27 tys. zł, okres zwrotu to 5,5 roku.

Jak wygląda oszczędzanie? Jeśli instalacja jest odpowiednio zwymiarowana, to ulgę na rachunkach odczujecie w momencie, gdy wyprodukowaną energię będziecie wykorzystywać od razu, bez oddawania jej do sieci. Najlepiej zrobić to poprzez przeprogramowanie urządzeń AGD, aby pobierały energię w godzinach, w których Wasza instalacja pracuje na najwyższych obrotach. To, w połączeniu z codziennym ograniczeniem użycia energii, może przynieść szybki zysk.

Dodatkową zachętą dla zakupu instalacji może być korzystna oferta odkupu wyprodukowanej energii. W ofercie Orange Energia Net-billing 1:1 nic nie tracisz – pomniejszymy Twój rachunek o wartość wyprodukowanej energii, wyliczoną po tej samej stawce, po jakiej będziemy sprzedawać Ci naszą energię.

O tym, jak prawidłowo dobrać moc instalacji i jak odbywa się montaż, napiszę Wam w kolejnym odcinku.

***

 „Orange Energia” to spółka z grupy Orange Polska, która dostarcza ofertę fotowoltaiki klientom indywidualnym i małym firmom. Korzystanie z naszego rozwiązania gwarantuje, że 100% energii wyprodukowanej z własnej instalacji używa się w gospodarstwie domowym. Mamy ofertę dla każdego, bez względu od jakiego sprzedawcy kupuje dziś energię. W kolejnych odcinkach przybliżę także temat fotowoltaiki dla firm.

Więcej informacji o proekologicznych rozwiązaniach związanych z fotowoltaiką znajdziecie we wpisach Hani:

„Energię do pracy czerpiemy ze słońca”

„Panele fotowoltaiczne na dachu Data Center”

Informacje o naszej ofercie uzyskacie w każdym salonie Orange. Dodatkowo, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony. Znajdziecie tutaj szczegóły oferty, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możecie też zostawić do siebie kontakt – oddzwonimy.

Udostępnij: Wszystko, co potrzebujecie wiedzieć o fotowoltaice

Innowacje

Fotowoltaika od Orange dla małych i średnich firm

24 września 2021

Fotowoltaika od Orange dla małych i średnich firm

Rozszerzyliśmy ofertę rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na pierwszy ogień idzie Smart Energy, czyli inteligentne instalacje fotowoltaiczne z naszym Energy Controllerem, o którym  pisaliśmy tutaj.

Według danych Agencji Rynku Energii moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła ponad 5,6 GW. Oznacza to wzrost o ponad 210% w ciągu roku! Jeśli chodzi o zwiększenie udziału energii z fotowoltaiki w miksie energetycznym kraju jesteśmy w europejskiej czołówce. To dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo zielony prąd oznacza mniejsze koszty środowiskowe i czystsze powietrze.

Ale fotowoltaika to nie tylko zbawienna technologia dla klimatu. To także realne oszczędności w budżetach firm, gdzie rachunki za prąd spędzają sen z oczu przedsiębiorców. Przy instalacji o wielkości 10 KWP można zaoszczędzić nawet 5 900 zł rocznie (taryfa c11).  I choć koszt samej instalacji zwraca się po 6-8 latach (a fotowoltaika pracuje nawet do 30 lat), to wiemy, że jednorazowy wydatek może być poza zasięgiem niewielkich firm. Dlatego dla nich przygotowaliśmy ofertę w systemie ratalnym albo leasingowym, bez zaliczek. Tutaj znajdziesz podstawowy opis, a tutaj można bezpośrednio skontaktować się z naszymi doradcami.

Nasze panele fotowoltaiczne działają w całej Polsce. Korzysta z nich np. producent obuwia firma Ryłko, w której instalacja nie dość że produkuje prąd, to jeszcze chroni przed deszczem. Unikalny system IoT monitoruje i raportuje wszystkie parametry fotowoltaiki i podłączonych do niej obwodów oraz pełni funkcję „strażnika” mocy. Pozwala też na zdalne zarządzanie całą instalacją, zgodnie z ideą IoT.  Dokładnie tak samo zaawansowaną technologicznie propozycję przygotowaliśmy z myślą o mniejszych firmach. Aby jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby, współpracujemy z naszym sprawdzonym partnerem, firmą Zielona-Energia.com.

Udostępnij: Fotowoltaika od Orange dla małych i średnich firm

Zielony Operator

Rewolucyjne perowskity

27 sierpnia 2021

Rewolucyjne perowskity

Odkąd usłyszałam o rozwiązaniu polskiej wynalazczyni z nadzieją myślę o losie naszej planety w kontekście zapotrzebowania na energię. Perowskity to innowacyjne ogniwa fotowoltaiczne, pozwalające generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dzięki czemu mogą znaleźć zastosowanie wszędzie.

Na żaglach i oknach

Wynalazczynią technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest polska fizyczka Olga Malinkiewicz – założycielka firmy Saule Technologies. Technologia wynaleziona przez nią daje nadzieję na tanią zieloną energię i transformację energetyczną wielu branż. Ze względu na unikalne właściwości ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szansy się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach (ogniwa mogą być częściowo transparentne), na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Mogą zasilić drony i urządzenia IoT. Ogniwa perowskitowe z łatwością zasilą urządzenia, które nie wymagają dużo energii: czujniki, ładowarki, światła awaryjne. Duży potencjał ogniw perowskitowych rysuje się także dla elektromobilności – ogniwa perowskitowe mogą zasilić nowoczesne wiaty do ładowania samochodów, rowerów, hulajnóg. Zastosowania można by wymieniać w nieskończoność.

Pilotażowa instalacja

W maju br. we Wrocławiu firma Saule Technologies, która jest częścią Grupy Kapitałowej Columbus Energy – uruchomiła pierwszą linię produkcyjną drukowanych, ultracienkich i elastycznych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. W Lublinie właśnie powstała pierwsza instalacja paneli słonecznych na bazie perowskitów. Pilotażowa instalacja na fasadzie budynku firmy Aliplast ma formę żaluzji fotowoltaicznych – łamaczy słonecznych z ogniwami perowskitowymi o powierzchni 32 mkw. Dzięki temu chronią budynek przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a jednocześnie wytwarzają energię ze światła słonecznego. To pierwsze komercyjne wdrożenie technologii perowskitowych ogniw słonecznych na świecie. Wynalazek polskiej fizyk można „nakleić” na dowolną powierzchnię, tak jak to zostało zrobione w Lublinie. Ale firma Saule Technologies prezentowała już ogniwa wielkości telefonu komórkowego, które służą do ładowania smartfona.

Przyjazna środowisku produkcja

Ogniwa perowskitowe są ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne. Perowskit jest surowcem naturalnym, ale Saule Technologies tworzy go syntetycznie, co pozwoli na osiągniecie większej efektywności. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zastosowanie druku. Firma spędziła dużo czasu, by mieć odpowiednią głowice i tusze pochłaniające światło oraz przewodzące prąd elektryczny. Dzięki temu, że panele można wydrukować są nie tylko tanie, ale także ich produkcja jest przyjazna środowisku.

Wytwarzanie ogniw perowskitowych nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji oraz możliwość zastosowania podłoży o różnych powierzchniach np.folii czy tekstyliów. Ogniwa perowskitowe – w porównaniu do krzemowych – to niższy dług energetyczny, ale także mniejsze emisje z transportu. Ogniwa perowskitowe są lekkie i zajmują mniejszą przestrzeń. Zastosowanie ich na szeroką skalę może doprowadzić do zmniejszenia liczby produkowanych akumulatorów i baterii, szkodliwych dla środowiska w fazie produkcji oraz utylizacji.

Słoneczne obroże dla żubrów

Przykładem nietypowego zastosowania perowskitów są obroże telemetryczne GPS dla żubrów, które służą do monitoringu życia zwierząt w naturalnym środowisku. To efekt współpracy firmy Saule Technologies z organizacją WWF. Zwierzęta żyją na terenie gospodarstwa łowieckiego Styr w obwodzie lwowskim. Obroże są zasilane perowskitowymi ogniwami słonecznymi dzięki czemu wyeliminowano konieczność użycia baterii. Nie muszę nikogo przekonywać, że złapanie żubrów, aby wymienić baterię jest kłopotliwe i kosztowne. Zastosowanie ogniw słonecznych to eliminuje – urządzenie może działać przez całą długość życia żubra, a niezbędną energię daje słońce.

 

Udostępnij: Rewolucyjne perowskity

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej