Gdy zaczynałem cykl „Jak to działa” pokazałem Wam jak podłącza się światłowody do domków jednorodzinnych. Wtedy powiedziałem, że w bloku jest to dużo łatwiejsze. Teraz postanowiłem na własnej skórze sprawdzić czy się myliłem. Pod najdłuższym budynkiem w Warszawie - „Jamnikiem” oraz jednym z najwyższych, przy Złotej 44.
Sprawdźcie sami jaki był rezultat.
Nie obyło się bez poruszonego niedawno przez Wojtka tematu, czyli różnic miedzy światłowodem, a „internetem światłowodowym”, oferowanym przez niektóre kablówki. Ten drugi, zakłada rozwiązanie hybrydowe, w ramach którego światłowód doprowadzony jest do budynku, a do mieszkań biegnie kabel koncentryczny.
Światłowód to bez wątpienia technologia przyszłości. Odpowiadając na pytania - tak, słyszałem o DOCSIS 3.1 i znam jego możliwości. Dla tych którzy nie słyszeli - to najnowszy standard przesyłania danych w sieciach kablowych pozwalający wyciągnąć w warunkach laboratoryjnych nawet kilka Gb/s transferu. Jednak nie słyszałem, by ktoś w Polsce go stosował. Widziałem za to XGSPON i to na własne oczy. Jego możliwość to łącze symetryczne 10/10 Gb/s.
Nie znaleziono jeszcze szybszego łącza niż światłowód
Widziałem także sprzęt, który pozwolił rozpędzić 3 lata temu dane w światłowodzie do 1,5 Tb/s. To właśnie te urządzenia pokazuje w filmie. Ale prawda jest taka, że korzystając z tych samych technologii, które wtedy przetestowaliśmy można wyciągnąć prędkość 17,6 Gb/s.
Więcej o tamtych testach dowiecie się z tego wideo:
Nie słyszałem o jakikolwiek kablu miedzianym, który osiągały takie prędkości. To jednak nie wszystko - poziom komplikacji stosowanej przez nas technologii GPON jest dużo mniejszy niż rozwiązań kablówek - to ułatwia dostarczanie i utrzymanie usług, a przez co poprawia ich niezawodność.
Zdarzają się wyjątkowe przypadki gdy sami stosujemy rozwiązania hybrydowe, jednak to niewielki procent wszystkich podłączonych gospodarstw domowych i zawsze robimy to na bardzo wyraźne życzenie klienta. Wiemy, że światłowód w mieszkaniu klienta to po prostu lepsze rozwiązanie.
Jeżeli nie mieszkacie w bloku lecz w domu jednorodzinnym zajrzyjcie do tekstu "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?" - krótkiego poradnika dotyczącego instalacji, a właściwie tego jak się na nią przygotować.
Komentarze
Jestem następny do podłączenia i chyba będę pierwszy w moim bloku 🙂 Cieszę się, że już ten gruby koncentryk wywalę, bo to niewygodne i przeszkadza 🙂 I żona krzyczy, że wszędzie kable pod nogami :D:D
OdpowiedzNie wiem i co ci chodzi z tym kincentrykiem – nie miałeś WiFi??? Przecież światłowód jest podobnie doprowadzana do mieszkania, a później „rozprowadzany” podobnie, jak inne sygnały – po kablach, albo WiFi właśnie!…
OdpowiedzAkurat światłowód dużo łatwiej schować niż koncentryk – wzdłuż listwy przypodłogowej chociażby.
Odpowiedz@Piotrek, Ty nie zapomnij o moim mailu 😉
OdpowiedzKoncentryk, a kabel światłowodu to duża różnica. Nawet później Ethernet do Dekodera, jest o wiele mniejszy, a do tego bardziej giętki.
OdpowiedzChłopie, co za farmazony wypisujesz. Odłączyliście całą wioskę od sieci, tylko telefony działają. Tym się pochwal.
OdpowiedzOdłączenie wioski od sieci sprawiłoby również zamilknięcie telefonów. Zapewniam, że celowo nie odłączamy wiosek od sieci, a awarie naprawiamy najszybciej jak to możliwe.
OdpowiedzTo sprawdź czy można mieć internet po kablu Ostrzyca, gmina Nowogard powiat Goleniów. Dodam, że za TP S.A. było pełne 2Mb/s
OdpowiedzNo to jak? Można, czy nie można?
OdpowiedzCzy jest jakiś plan, harmonogram swiatłowodoizacji wsi?Jakaś mapka gdzie da się założyć światłowód i są plany na jego wprowadzenie, gdzie można założyć ale nie ma planów i gdzie (póki co) nie da się wykorzystać światłowodu bo nie ma infrastruktury.
OdpowiedzNie ma dostępnego takiego harmonogramu. Warto byś zajrzał na strony Centrum Projektów Polska Cyfrowa, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o inwestycjach w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
OdpowiedzAch te talerze CP w tle ;p ;p Filmik super, bardzo fajne informacje.
OdpowiedzNa całe szczęście sporo światłowodów już podpiętych w OPP (czyli tej rozdzielni w piwnicy). Będzie dobrze 😉
OdpowiedzPiotrze, czy udało Ci się coś konkretnego dowiedzieć w mojej sprawie ? może jakieś ino na priv. mail.
OdpowiedzTak predkosc rozporowadzania po polsce swiatlowodu m.in. przez orange jest takie szybkie że dalej mam możliwość mieć tylko 20mbit/s
OdpowiedzWitam, do wszystkich czekających na światłowód.radze dopilnować aby panowie monterzy pociagneli kabel światłowodowy ze skrzynki w piwnicy do mieszkania. Ja niestety nie miałem takiej wiedzy i panowie monterzy tego nie zrobili, tylko bazowali na infrastrukturze starej kablówki i po części też na moich prywatnych kablach koncentrycznych… Dopilnujcie też abyście otrzymali Funboxa 3.0 a nie 2.0 Oczywiście składałem 2 razy reklamację do Orange ale oni nie poczuwaja się do winy…
OdpowiedzPiotrze,czy Liveplug jest w dalszym ciągu akceptowany przy podłączaniu dekodera z modemem?
OdpowiedzWojtku, tylko Ty nigdzie nam nie odchodź… ?
OdpowiedzA gdzie ma niby odchodzić? A jak dostanie super ofertę od innego usługodawcy, to co? Takie czasy, że wybiera się”lepszego” i dającego więcej 😉
OdpowiedzSam przecież przyszedł kiedyś tam od… aj tam… 😉
Ależ rozmowny jesteś.
OdpowiedzNiestety, nie wszysstko jest takie proste i cudowne. Orange np. nie widzi mojego budynku, chociaż już w nim jest światłowód. Od Orange. ul. Mazowiecka 39, 78-100 Kołobrzeg – jest. Mazowiecka 40, 41 i jeszcze jedna klatka tego samego budynku – NIE MA! Orange proszę ogarnijcie się… DWA LATA czekam na światłowód, który mam dosłownie za ścianą…
Odpowiedz