Choć święta i majówka za pasem to nie próżnowaliśmy. Od końca kwietnia, gdy ostatnio dzieliłem się z Wami informacjami o tym jak dopalamy naszą sieć mobilną przeprowadziliśmy refarming w kolejnych miejscowościach. Dość intenensywnie pracowaliśmy ostatnio na granicy między Mazowszem i Podlasiem, a potem w stronę Białegostoku, który zresztą jest kolejny na liście. Pracujemy też na Mazurach i na Dolnym Śląsku.
Refarming na Podlasiu, Dolnym Śląsku, Mazowszu i Mazurach
Obok wspomnianych 4 stacji w gminie Kampinos, o którym wspomniałem w tytule i kolejnych w okolicach Modlina wzmocniliśmy także 4G LTE na 4 stacjach w Barczewie, i po jednej w Dźwierzutach i Rozogach na Mazurach. W tym regionie mocno pracowaliśmy także w Szczytnie i leżącym obok Świętajnie. Z kolei na Dolnym Śląsku z większych możliwości sieci 4G mogą cieszyć się mieszkańcy Brzegu Dolnego, Obornik Śląskich, Wołowa i Żmigrodu. Na Podlasiu pracowaliśmy między innymi na rogatkach Białegostoku i w Tykocinie.
Wszędzie tam dołożenie kolejnego pasma 4G LTE pozwoli urządzeniom, które mogą z niego korzystać (oraz ich właścicielom) na bardziej komfortowe korzystanie z internetu mobilnego. To czy Wasz smartfon wspiera agregację pasma (opisaną jako CAT, a po niej cyferka – 4 to minimum) oraz czy obsługuje pasmo 2100 MHz przeczytacie w jego specyfikacji technicznej. Polecam tam zaglądać i brać pod uwagę przy zakupie smartfona. Dobry smartfon powinien agregować wiele pasm, a nie tylko robić ładne zdjęcia.
Przyda się to szczególnie wtedy gdy będziecie w tych najbardziej zatłoczonych miejscach, gdzie stoją stacje agregujące aż 4 pasma 4G LTE. Takich stacji mamy już ponad 1600 i w ich okolicy jakość korzystania z sieci będzie dużo lepsza, gdy będziecie korzystać z takich smartfonów.
O tym jakie smartfony wybrać jeżeli chcecie mieć szybki internet oraz czym jest agregacja pasma pisałem już na blogu. Zajrzyjcie do tych dwóch tekstów, bo one znacznie poszerzą Waszą wiedzę. Chyba warto, bo każdego dnia korzystamy z sieci komórkowej, pobieramy i wysyłamy dane i wszyscy chcemy robić to możliwe szybko i komfortowo. Internet nie jest z powietrza ;-)
A jeżeli nie macie czasu na czytanie, obetrzyjcie to wideo ;-)
Komentarze
Brawo 🙂
OdpowiedzA kiedy balansowanie ruchem? Dawno zapowiedziane, a nie działa.
OdpowiedzW jakim kontekście? Przerzucania urządzeń na wolne zasoby pasma czy handoveru? Pisaliśmy o tym we wrześniu: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/wyciskamy-siec-mobilna-czesc-2/
OdpowiedzPrzy obciążonym jednym paśmie LTE, sieć rozdziela klientów na inne częstotliwości. To jeszcze nie działa.
OdpowiedzDziała. W drugim akapicie załączonego teksu piszemy, że taką funkcję uruchomiliśmy. Z jakiego smartfona korzystasz i czy kupiłeś go u nas?
OdpowiedzMoże i uruchomiliście, ale że na jednej czy dwóch stacjach to już druga kwestia. Telefon to Samsung S9 od was. Jeśli telefon siedzi na obciążonym LTE800 to nie ma opcji żeby do zakończenia stałej transmisji, telefon przełączył się na wyższą częstotliwość.
OdpowiedzOdpaliliśmy na wszystkich. Dzięki w takim razie za informację o trudnościach, przekaże kolegom od sieci.
OdpowiedzChyba żartujesz. Telefon siedzi w najwyższym możliwym obecnie paśmie, nie ma żadnego balansowania. Przynajmniej na iPhone. Dodatkowo co z EVS? Co z SMS’ami i MMS’ami w VoWiFi? Zajmijcje się poważnymi rzeczami, bo pod tymi względami zaczęliście BARDZO odstawać od konkurencji…
OdpowiedzCześć, a gdzie korzystasz z naszej sieci? Miasto, dzielnica? To nieco nam pomoże.
OdpowiedzKiedy Kielce i Częstochowa?
OdpowiedzSuper, czekam na Was u siebie w Kielcach 🙂 Ale podobno macie tutaj być dopiero w 2020 roku, ech….
OdpowiedzCzas szybko leci ?
OdpowiedzA kiedy zrobicie lepszy przesył w sokolce na Podlasiu i okolicach w godz wieczornych jest czesto zapchana siec i słaby net wiec czas z tym coś zrobic
OdpowiedzBędę kupował nowy telefon. Jak wygląda sprawa z voLTE w Xiaomi u Was w sieci?
OdpowiedzWyłączyliśmy tę funkcję, gdyż była niestabilna. Gdy będziemy mieli pewność, że wspólnie z producentem naprawimy wszystko tak by działało poprawnie uruchomimy ją ponownie.
OdpowiedzOk, ale kiedy to nastąpi ? Możemy się jako użytkownicy Xiaomi w Orange spodziewać powrotu VoLTE w swoich smartfonach jeszcze w tym półroczu ? Pisałem do pana Wojciecha Jabczyńskiego pismo w powiązanej sprawie, odpowiedzi niestety nie otrzymałem.
OdpowiedzMało prawdopodobne, super by było jeśli by Orange udostępniał APN IMS dla wszystkich jak PLAY.
OdpowiedzChociaż WiFI Callig by działał każdemu.
A kiedy jakieś nowe stacje na DK 44 między Skawiną i Jaśkowicami? Kiedy jakiś maszt w miejscowości Ponikiew k/Wadowic, gdzie w ogóle nie ma żadnego operatora? To samo w miejscowościach k/Wadowic: Śleszowice, Kaczyna (tylko Plus tam jest), Witanowice, Radocza, Tomice… tam jest bardzo dużo mieszkańców, a inwestycji operatorów żadnych.
OdpowiedzOkolice Skawiny, Mogilany i Libertowa w Małopolsce zaledwie kilka kilometrów od Krakowa.
To pierwsze wypiętrzenie Karpat i już na nim potrafi się zgubić zasięg. Właściwie to nie zgubić, a praktycznie zupełnie go nie ma. Od 15 lat nic nie uległo zmianie. Brak możliwości korzystnia z internetu, trudności w nawiązywaniu połączeń i niska jakość dźwięku. Czy jest dla tego rejonu Polski ratunek?
OdpowiedzZasięg Orange w
Dokładnie. Panie Piotrze, czy jest możliwość przesłania listy miejscowości powyżej do kogoś planującego nowe nadajniki?:) Tu jest naprawdę dramat.
OdpowiedzOrange! Dodajcie częstotliwość 2100 na id stacji: 1264 Włączcie agregację 4 pasm Ładnie proszę 🙂
OdpowiedzKiedy w Pabianicach (woj. łódzkie)?
OdpowiedzBTSy przeciążone…
W Czwartek 23 maja z dnia na dzień w godzinach popołudniowych prędkość LTE drastycznie spadła. Zwykle łączę się z BTS o ID: 1264. Nocami wyciągałem 300mbps, teraz niezależnie od pory dnia prędkość pobierania stoi na 50mbps – również w nocy. Wygląda to jak lejek na 50mbps. Sprawdzałem inne karty SIM Orange i wygląda to tak samo. Modem wskazuje, że agregowane są 3 pasma (2600,1800,800), mam więc dość szeroki kanał 40mhz (15mhz+15mhz+10mhz) a zasięg bardzo dobry (80-90dBm). Sprawdzałem również każde pasmo osobno – to samo, nie da rady przejść bariery 50mbsp.
Jakby tego było mało, problem nie dotyczy wyłącznie stacji o ID: 1264 ale i pozostałych w moim mieście (10376, 10375). Podjechałem późną nocą sprawdzić, i identyczna sytuacja – ściana na 50 mbps. Co więcej, to samo jest obserwowane przez innych klientów Orange w innych miastach np. w Zielonej Górze, Krakowie. Wystarczy sprawdzić ostatnio pojawiające się doniesienia np. na forum telepolis.
Zgłosiłem to do BOK (sprawa nr 3916137), jednak oczywiście winnowajcą jest „przeciążona jedna z częstotliwości na Pana bts”. Szkoda, że BOK nie wział pod uwagę pozostałych przytoczonych argumentów o pozostałych BTSach oraz IDENTYCZNYM problemie w innych lokalizacjach.
Co jest grane? Coście nawywijali na btsach? 😉
W obciążenie nie wierzę, bo stało się to z godziny na godzinę (coś między 14:00 a 15:00 w czwartek 23 maja).
Jako podpowiedź mogę dodać, że jeden z forumowiczów ma ścianę gdy robi speedtesty wybierając hosty orange (na innych jest OK).
OdpowiedzKiedy będzie dostępny dla ludzi światłowód w Jarosławiu? Są już 2 lokalizacje podłączone a po całym mieście widzę ekipy które kładą kable. Chciałbym wiedzieć wcześniej czy jest sens czekać bo na wakacjach kończy mi się umowa i planuję rezygnować z Neostrady, jedyna opcja że zostanę to właśnie możliwość skorzystania z światłowodu.
OdpowiedzNa razie nie mamy planów poszerzać zasięgu światłowodu w Jarosławiu.
OdpowiedzA kiedy będzie agregacja pasm na stacji 1871?
Odpowiedz