Oferta

Mikołajkowe obniżki w Orange

Kasia Barys Kasia Barys
01 grudnia 2023
Mikołajkowe obniżki w Orange

Choć do 6 grudnia jest jeszcze trochę czasu już warto pomyśleć i zamówić podarunki na Mikołajki. Tym bardziej, że rozpoczęła się nasza promocja na smartfony, laptopy i smartwatche. Możecie zaoszczędzić nawet 1143 zł.

Najlepszy prezent to taki, który można kupić taniej niż zwykle. A może sami bądźmy dla siebie Mikołajem i obdarujmy się wymarzoną elektroniką? Sprawdźcie, co oferujemy.

  • Samsung Galaxy S23 Ultra 5G 512 GB
  • Xiaomi Redmi 12C 128 GB
  • HUAWEI MateBook D 15
  • Samsung Galaxy Watch6 40 mm eSIM

Szczegóły oferty obejrzycie tutaj. Promocja trwa do 13 grudnia lub wyczerpania zapasów.

Jeśli szukacie jeszcze tańszych prezentów, czy drobnych upominków to również znajdziecie je w naszym sklepie online. Mamy słuchawki, głośniki, ładowarki, smyczki i obudowy na telefon. Możecie także kupić smartfony odnowione m.in Samsung Galaxy S21 FE 5G i Xiaomi Redmi Note 12 128 GB

Przypominam Wam, że dostępna cały czas oferta świąteczna. Wybór macie spory, że ho, ho, ho!


Bezpieczeństwo

Wielki wyciek danych medycznych – czy moje też wyciekły?

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 listopada 2023
Wielki wyciek danych medycznych – czy moje też wyciekły?

Znane laboratorium medyczne stało się - chcąc (a raczej) nie chcąc - w mijającym tygodniu najpopularniejszą polską firmą powiązaną z ochroną zdrowia. Niestety ze względów na wyciek danych. I zapowiadaną przez przestępców jego publikację z końcem roku.

Ogólnopolska sieć punktów firmy jest tak duża, że możliwość, iż wykonywane tam były również Twoje badania, jest dość spora. Czy raczej bardziej ryzyko, niż możliwość. Bowiem wiele wskazuje na to, że olbrzymia paczka danych w Sylwestra będzie możliwa do ściągnięcia dla każdego. Skąd się weźmie w sieci? To wynik włamania przestępczej grupy RA World. Oszuści najpierw wykradli mnóstwo danych, by następnie zaszyfrować infrastrukturę ofiary. Teraz szantażują ofiarę nie tylko problemami z odtworzeniem stanu sprzed ataku, ale także upublicznieniem danych.

Co wyciekło?

Nie mam dobrych wiadomości. Jeśli robiliście kiedyś badania, wiecie, co znajduje się na ich wynikach. Imię, nazwisko, adres pocztowy, również PESEL. No i oczywiście same wyniki badań! Jak widać na screenach w artykule Zaufanej Trzeciej Strony - dokładnie takie dokumenty wyciekły. Co można z tymi danymi zrobić? O tym przez kilkanaście lat pisałem na tych łamach wielokrotnie. Oszustów, którzy ściągną takie dane, ogranicza - niestety - tylko wyobraźnia. Nie zapominajmy też, że wyciek to nie tylko dane osobowe. O ile fakt, że świat pozna poziom naszych czerwonych krwinek, czy glukozy, nie powinien być wielkim problem, są badania, których wyniki są kwestią wyjątkowo wrażliwą i/lub intymną.

Na razie upublicziono dane kilkunastu tysięcy pacjentów. Jednak to tylko próbka, mająca dowodzić, że w posiadaniu przestępców jest komplet danych z co najmniej kilku lat. Docelowy plik, ważący niemal 250 GB, ma zostać upubliczniony 31 grudnia, jeśli napastnicy nie otrzymają oczekiwanego okupu.

Co mam teraz zrobić

Po pierwsze - wejść na stronę Bezpieczne Dane i sprawdzić, czy Twoje dane znalazły się w opublikowane próbce.

Po drugie warto zastrzec numer PESEL (jednak system będzie w pełni działał od 1.06.24), można także skorzystać w tym z naszej komercyjnej usługi Zabezpiecz PESEL. No i to co zawsze przy korzystaniu z sieci - uważać. Każdy podejrzany, nieoczekiwany mail, w którym ktoś używa naszych danych, traktować jako oszustwo i weryfikować. Imię, nazwisko i data urodzenia to dane, które mogą znacznie ułatwi stworzenie phishingu, na który ofiara łatwiej się nabierze.

Po trzecie zaś - niezwiązane bezpośrednio z wyciekiem, ale wcale niemniej ważne - jeśli gdzieś jeszcze nie masz uwierzytelniania dwuskładnikowego, włącz je teraz. Mleko już się wylało, ale i tak warto utrudniać złym ludziom życie (a sobie ograniczać ryzyka).

Obrazek tytułowy stworzony przy użyciu sztucznej inteligencji (model DALL-E 3)


Sieć

Kolejne łącza 400 Gb/s w sieci Orange

Kinga Galon Kinga Galon
30 listopada 2023
Kolejne łącza 400 Gb/s w sieci  Orange

W sieci szkieletowej Orange uruchomiliśmy już 15 łączy 400 Gb/s pomiędzy największymi miastami w Polsce. Pozwalają one osiągnąć znacznie lepszą jakość usług sieciowych i wyższe prędkości transmisji danych. Niezależnie od tego, czy użytkownicy korzystają z usług mobilnych, FTTH czy biznesowych. Pierwsze tego typu łącze uruchomiliśmy w marcu tego roku na trasie Poznań – Warszawa.

Sieć szkieletowa to główna „autostrada” całej sieci telekomunikacyjnej. Jest ona podstawą działania wielu usług i technologii, jak usługi światłowodowe FTTH czy połączenia w sieci dostarczania treści CDN. Od sieci szkieletowej zależy również działanie sieci mobilnej w tym 5G, na którą po niedawnym rozstrzygnięciu aukcji na pasmo C wszyscy z niecierpliwością czekamy.

Nieustannie mierzymy się też z ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na transfer danych i przepływność, która w naszej sieci przekracza już 7 Tb/s. Coraz więcej użytkowników i w coraz większym stopniu korzysta ze sztucznej inteligencji, machine learningu i przechowuje dane w chmurze. Wielu z nas chce mieć także dostęp do coraz większej ilości treści, choćby na popularnych serwisach streamingowych, które pojawią się jak grzyby po deszczu. Technologia 400 Gb/s to odpowiedź na te sieciowe potrzeby.

Nowa generacja sieci szkieletowej

Nowe łącza 400 Gb/s uruchomiliśmy na trasach pomiędzy: Warszawą, Poznaniem, Szczecinem, Bydgoszczą, Łodzią, Katowicami i Krakowem. Obecnie przenoszą one ok. 40% ruchu w sieci szkieletowej.

Mapa sieci szkieletowej Orange. Ciemnozielone linie to uruchomione łącza, jasnozielone to łącza, które mają być uruchomione jeszcze w 2023 i 2024 roku.

Łącza 400 Gb/s to nie tylko potężny wzrost przepustowości, ale i wydajności. Po pierwsze łatwiej nimi zarządzać. Po drugie pojedynczy port 400 Gb/s zużywa mniej energii niż łączna moc zużywana przez cztery osobne porty 100 Gb/s. Prowadzi to do prostego wniosku, że technologia łączy 400 Gb/s jest efektywniejsza energetycznie niż jej poprzedniczka.

W przyszłym roku planujemy kolejne uruchomienia – będziemy mieli ponad 40 łączy 400 Gb/s w sieci szkieletowej. Już teraz prowadzone są także badania i testy nad kolejną generacją – 800 Gb/s.

Scroll to Top