Zaczęły się wakacje. Każdy z nas ma swój sposób jak je spędzić - na łonie natury, w domu, aktywnie, czy za granicą. Jak podróżować, aby zostawić po sobie najmniejszy ślad węglowy? Oto kilka sposobów.
Zasada ogólna - im krótsza odległość od domu, tym mniejszy ślad węglowy Twojej podróży. Środki transportu różnią się emisyjnością, ale dwa najbardziej zanieczyszczające to samoloty i statki wycieczkowe. Jeśli zależy Wam na zrównoważonym podróżowaniu, ograniczcie podróżowanie nimi do niezbędnego minimum. Wiem, że dalekie podróże nie zawsze są możliwe bez samolotu, a wtedy warto pamiętać, aby wybierać loty bezpośrednie, klasę ekonomiczną, minimalizować bagaż i zostawać na dłużej w jednym miejscu.
W Polsce lub Europie warto korzystać z transportu zbiorowego - pociągów i autobusów, ponieważ przy pełnym obłożeniu mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż samoloty. Podróż samochodem, współdzielona z innymi pasażerami, też będzie mniejszym obciążeniem dla planety. Pokonanie trasy autem elektrycznym obniży emisyjność naszej podróży do zbliżonej wartości do jazdy pociągiem czy autobusem. A w docelowym miejscu, warto korzystać z transportu publicznego lub roweru. Zdrowsze to i więcej można zobaczyć.
Sprawdzaj miejsce noclegowe
Zrównoważony turysta wybierze mały hotel lub pensjonat prowadzony przez osobę prywatną czy lokalną firmę. Ale również duże, sieciowe hotele, resorty i pensjonaty coraz częściej działają w sposób bardziej zrównoważony, oferując zarazem przytulną i przyjemną atmosferę w swoich progach. Na co zwracać uwagę? Na to, czy miejsce korzysta z odnawialnych źródeł energii, racjonalnie gospodaruje odpadami, a także czy w ramach cateringu oferuje dania wegetariańskie i wegańskie i nie marnuje żywności.
Prócz dbałości o środowisko zrównoważone obiekty noclegowe troszczą się też o lokalne społeczności wspierając ich warunki socjalno-ekonomiczne. Gdzie szukać tych informacji? Na stronach obiektów noclegowych, kierując się opiniami klientów oraz platformach certyfikujących branżę noclegową: greenglobe.com, greenkey.global czy travelife.org.
Jadaj lokalnie, wspieraj rzemiosło
Na wakacje jeździmy też próbować nowych smaków. I tutaj kolejna podpowiedź – warto kosztować lokalnych potraw. Poznacie wtedy kulinarną ofertę odwiedzanego regionu, ludzi i ich kulturę. Lokalność dotyczy wyprodukowanego na miejscu jedzenia. W ten sposób ograniczamy klimatyczne koszty transportu i dostajemy świeże produkty. A dodatkowo wspieramy lokalne biznesy: restauracje i sklepy.
Podobnie jest z pamiątkami. Sklepy i stragany kuszą tysiącem pamiątek z podróży, często pochodzącymi z… Azji. Kierujcie się rozsądkiem i przede wszystkim nie kupujcie kolejnego gadżetu do schowania w szufladzie, który planetę tylko obciąża emisjami ze swojej produkcji, a potem szybko skończy w śmieciach. A jeśli koniecznie chcecie mieć pamiątkę szukajcie tych, które wspierają lokalne rzemiosło czy społeczności.
Starannie wybieraj atrakcje
Minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko idzie w parze z poszanowaniem lokalnych kultur i świata zwierząt. Przed wyborem atrakcji, nawet prowadzonej przez lokalnych przedsiębiorców, warto dokładnie sprawdzić, czy rozrywka nie jest okupiona cierpieniem zwierząt lub społeczności, które kultywują inne od naszych zwyczaje. Jeśli chcemy mieć kontakt ze zwierzętami, to najlepiej odwiedzić rezerwaty czy takie miejsca, w których zapewnia się opiekę nad tymi, które zostały skrzywdzone przez człowieka. I jeszcze oczywistość - nie zaśmiecajmy i nie niszczmy miejsc, które odwiedzamy. Cuda natury mają służyć kolejnym pokoleniom.
Wyloguj się z cyfrowego świata
Mając cały świat dostępny w smartfonie trudno się powstrzymać przed skrolowaniem newsów ze świata i życia znajomych. Dlatego może chociaż podczas wakacji warto zafundować sobie cyfrowy detoks. Zachęcam by wykorzystać ten czas na prawdziwy odpoczynek oraz poznawanie nowych miejsc i ludzi. A zwiedzanie zabytków zaplanujcie wcześniej, aby nie chodzić z telefonem w ręku.
Jeśli jednak chcecie nadrobić zaległości kinowe oglądając filmy na telefonie, zmniejszcie rozdzielczość i jasność ekranu. Korzystajcie z Wi-Fi zamiast z sieci komórkowej. I pamiętajcie o wyłączeniu Wi-Fi, Bluetooth, geolokalizacji czy NFC, kiedy nie są już potrzebne. Oszczędzacie w ten sposób energię.
Policz swój ślad węglowy
Przy okazji polecam aplikację Earth Hero, która oblicza indywidualny ślad węglowy, czyli ile gazów cieplarnianych emitujemy w ciągu roku. Porównajcie swój wynik z przeciętnym rodakiem i resztą świata. Apka podpowiada, jak zmniejszyć własny wpływ na klimat i środowisko. Mam na myśli m.in. ograniczanie marnowania żywności, odpowiedzialnie podejście do kwestii podróżowania czy zużycia energii elektrycznej. To wszystko znajdziecie się w zakładce Działania.
Pamiętajcie, że być zrównoważonym turystą nie oznacza rezygnacji z podróżowania. Chodzi o to, by podróżować w sposób świadomy, pamiętając jaki ślad klimatyczny, środowiskowy i społeczny zostawiamy za sobą.
Komentarze