Odpowiedzialny biznes

Domowe Zasady Ekranowe

Monika Kulik Monika Kulik
19 lutego 2020
Domowe Zasady Ekranowe

Czy w Waszej rodzinie obowiązują zasady? Z pewnością tak. Mówimy dzieciom, żeby nie rozmawiały z nieznajomymi, sprzątały swój pokój, odrabiały lekcje zaraz po powrocie ze szkoły. Ustalamy, że równo dzielimy się obowiązkami, dotrzymujemy danych obietnic czy wspólnie zasiadamy do posiłku. Każda rodzina mniej lub bardziej świadomie wypracowuje sobie takie zasady.

Ale czy myślimy o podobnych regułach związanych z nowymi technologiami w rodzinie? Jeśli nie, warto o to zadbać i ustalić wspólnie z dziećmi kilka zasad korzystania z mediów cyfrowych. Kiedy dajemy dziecku pierwsze urządzenia i na jak długo, jak i kiedy możemy korzystać z sieci, a kiedy nie – np. podczas posiłku, przed snem. Czy sprawdzamy pracowniczą skrzynkę mailową podczas weekendu czy wakacji? Warto o tym pomyśleć, a pomogą Wam w tym Domowe Zasady Ekranowe - zestaw praktycznych porad dotyczących korzystania z urządzeń ekranowych w domu. Kampanię pod tym tytułem rozpoczęła właśnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a jej partnerem jest Fundacja Orange.

Co mówią badania?

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Problematyczne używanie internetu przez młodzież” pokazuje, że dzieci coraz częściej mają problem z nadużywaniem internetu, a skala tego zjawiska stopniowo rośnie. Badania „EU Kids Online”, „Nastolatki 3.0” pokazują, że coraz więcej nastolatków identyfikuje u siebie co najmniej jeden z objawów nadużywania sieci - korzystanie z internetu dłużej niż planowaliśmy, odczuwanie poirytowania, gdy internet nie działa lub gdy nie ma do niego dostępu. By móc korzystać z internetu, młodzież rezygnuje z obowiązków szkolnych, zajęć pozaszkolnych, spotkań ze znajomymi albo ze snu czy posiłku i okłamuje w tym celu rodziców. Natomiast Raport „Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. relacje. Dobrostan” Fundacji Dbam o Mój Zasięg pokazuje, że nastolatki są cały czas on-line, sięgają po smartfon kilkadziesiąt razy dziennie, używają go przed zaśnięciem i tuż po obudzeniu, a czasami w nocy. 20% badanych uzyskało wysokie wskaźniki na skali fonoholizmu, a kolejne 20% wysokie.

Gdzie są rodzice?

Co czwarty badany nastolatek (25%) deklaruje, że jego rodzice nie rozmawiają z nim o bezpieczeństwie online, a 23% przyznaje, że ich rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią w sieci. Oznacza to, że rodzice często nie wiedzą, co ich dzieci oglądają w internecie i z kim się kontaktują. Często ograniczają się do pytania, w jaka grę, ale już nie pytają na czym polegają zasady tej gry, z jakim bohaterem identyfikuje się jego dziecko, w jakich portalach społecznościowych ma konto i do jakich grup należy.

A korzystanie z mediów zaczyna się wcześniej, kiedy to rodzice dają dziecku do ręki pierwsze urządzenie. Kilka lat temu Fundacja Orange przeprowadziła badania, które pokazały, że już 20% dzieci do 2. roku życia dostaje do ręki urządzenie ekranowe. Smartfon czy tablet staję się cyfrową nianią, która „pomaga” rodzicom w opiece nad dzieckiem, aż staje się codziennym towarzyszem zabaw i innych aktywności.

Co zrobić?

Zachęcamy do tworzenia Domowych Zasad Ekranowych i podpisania w rodzinie umowy potwierdzającej te zasady. Więcej porad dla rodziców znajdziecie na rodzice.fdds.pl oraz na orange.pl/razemwsieci. Już dziś Fundacja Orange zaprasza także szkoły z całej Polski do udziału w naszym programie MegaMisja, w którym już 27 tys. uczniów klas 1-3 z 960 szkół w całej Polsce poznało zdrowe nawyki używania cyfrowych mediów. Udział w programie jest darmowy, oferujemy szkolenia dla nauczycieli, wsparcie merytoryczne i nagrody dla szkół. 16 kwietnia 2020 ruszy nabór placówek do 5.edycji.

Plakat kampanii Domowe zasady ekranowe - rodzice na brzegu otworu, który ma kształt dużego telefonu, a dziecko samo bawi się ma dnie otworu aplikacjami telefonicznymi

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:13 19-02-2020

Fajna dawka cennych zalet, dzięki Moniko ?

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 20:13 19-02-2020

Fajna dawka cennych zalet, dzięki Moniko ?

Odpowiedz

Oferta

Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST

Marta Krajewska Marta Krajewska
18 lutego 2020
Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST

Ten smartfon zadebiutował na polskim rynku pod koniec ubiegłego roku, a w styczniu trafił do naszej zimowej oferty: Premierowe smartfony w supercenach i 7 nowych kanałów TV w nowej ofercie Orange.

Niedawno mogliście wygrać P smart Pro w konkursie na blogu: Konkurs z Huawei P smart Pro.

Kolejny smartfon z serii smart ma charakterystyczną dla tej linii wysuwaną przednią kamerę, główny aparat o rozdzielczości 48 Mpix, baterię o pojemności 4000 mAh, spory bezramkowy ekran o przekątnej 6,59 cala oraz sporo udogodnień - czytnik linii papilarnych, czy 128 GB pamięci wbudowanej.

W Planie Mobilnym 55 możecie mieć ten smartfon już za 45,01 zł/mc, a w Planie Mobilnym 75 - za 35,01 zł/mc. Szczegóły w sklepie orange: Huawei P smart Pro.

Jesteście ciekawi, co jeszcze ma do zaoferowania? Sprawdziłam to. Zobaczcie video receznję.

Komentarze


Sieć

Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać

Piotr Domański Piotr Domański
17 lutego 2020
Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać

Wielokrotnie pisaliśmy, że dla 5G optymalny jest światłowód. Takie łącze, zresztą bardzo szybkie wykorzystujemy w testowanych w Warszawie i Lublinie stacjach bazowych. Nic się w tej kwestii nie zmienia – tylko on zapewnia możliwość zwiększania prędkości wedle naszej obecnej wiedzy – praktycznie bez limitów.  Są jednak sytuacje, gdy światłowodu po prostu nie można doprowadzić do stacji, lub koszty lub czas niezbędny na zrobienie tego nie miał by nic wspólnego z racjonalnością. W takich sytuacjach radiolinia jest nieodzowna. Dlatego w ramach naszych testów takie rozwiązania też sprawdzamy.

Lubelska radiolinia na 80 GHz

W Lublinie odpaliliśmy radiolinię, łączącą stacje bazowe odpalone o 2,6 km . Wykorzystaliśmy w tym celu kanał szerokości 250 MHz w paśmie 80 GHz. Osiągnęliśmy prędkość 3,2 Gb/s, która na ten moment pozwala obsłużyć sieć 2G, 3G, 4G a także 5G. Takie rozwiązanie można zastosować na odcinku nawet 4 km. Cały czas monitorujemy to łącze, by mieć pewność że jest stabilne i zapewnia odpowiednie parametry.

Gdzie światłowód nie może tam (czasem) radiolinię pośle

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że choć zawsze podkreślamy, że światłowód jest najlepszym rozwiązaniem dla stworzenia zaplecza dla sieci 5G, to pisaliśmy już także o radioliniach. Pisałem o tym niedawno, gdy opublikowana została książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Opisane zostały tam prace, które na blogu relacjonowaliśmy prawie trzy lata temu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga…. Radiolinia, choć nie jest idealna jest elastyczna i w wielu przypadkach umożliwia uruchomienie stacji bazowych w miejscach dla łącza stacjonarnego niedostępnych. Także mobilne stacje bazowe – takiej jak te, które ustawiamy zimą przy stokach lub na festiwalach najczęściej wykorzystują radiolinię.

Testy 5G w Lublinie i Warszawie nadal trwają - zostały przedłużone do końca lutego. Cały czas korzystamy z możliwości testowania, by sprawdzać kolejne możliwości i optymalizować rozwiązania. To wszystko, by komercyjna sieć działała najlepiej jak to możliwe.

Komentarze

Scroll to Top