;

Odpowiedzialny biznes

Domowe Zasady Ekranowe (1)

Monika Kulik

19 lutego 2020

Domowe Zasady Ekranowe
1

Czy w Waszej rodzinie obowiązują zasady? Z pewnością tak. Mówimy dzieciom, żeby nie rozmawiały z nieznajomymi, sprzątały swój pokój, odrabiały lekcje zaraz po powrocie ze szkoły. Ustalamy, że równo dzielimy się obowiązkami, dotrzymujemy danych obietnic czy wspólnie zasiadamy do posiłku. Każda rodzina mniej lub bardziej świadomie wypracowuje sobie takie zasady.

Ale czy myślimy o podobnych regułach związanych z nowymi technologiami w rodzinie? Jeśli nie, warto o to zadbać i ustalić wspólnie z dziećmi kilka zasad korzystania z mediów cyfrowych. Kiedy dajemy dziecku pierwsze urządzenia i na jak długo, jak i kiedy możemy korzystać z sieci, a kiedy nie – np. podczas posiłku, przed snem. Czy sprawdzamy pracowniczą skrzynkę mailową podczas weekendu czy wakacji? Warto o tym pomyśleć, a pomogą Wam w tym Domowe Zasady Ekranowe – zestaw praktycznych porad dotyczących korzystania z urządzeń ekranowych w domu. Kampanię pod tym tytułem rozpoczęła właśnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a jej partnerem jest Fundacja Orange.

Co mówią badania?

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Problematyczne używanie internetu przez młodzież” pokazuje, że dzieci coraz częściej mają problem z nadużywaniem internetu, a skala tego zjawiska stopniowo rośnie. Badania „EU Kids Online”, „Nastolatki 3.0” pokazują, że coraz więcej nastolatków identyfikuje u siebie co najmniej jeden z objawów nadużywania sieci – korzystanie z internetu dłużej niż planowaliśmy, odczuwanie poirytowania, gdy internet nie działa lub gdy nie ma do niego dostępu. By móc korzystać z internetu, młodzież rezygnuje z obowiązków szkolnych, zajęć pozaszkolnych, spotkań ze znajomymi albo ze snu czy posiłku i okłamuje w tym celu rodziców. Natomiast Raport „Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. relacje. Dobrostan” Fundacji Dbam o Mój Zasięg pokazuje, że nastolatki są cały czas on-line, sięgają po smartfon kilkadziesiąt razy dziennie, używają go przed zaśnięciem i tuż po obudzeniu, a czasami w nocy. 20% badanych uzyskało wysokie wskaźniki na skali fonoholizmu, a kolejne 20% wysokie.

Gdzie są rodzice?

Co czwarty badany nastolatek (25%) deklaruje, że jego rodzice nie rozmawiają z nim o bezpieczeństwie online, a 23% przyznaje, że ich rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią w sieci. Oznacza to, że rodzice często nie wiedzą, co ich dzieci oglądają w internecie i z kim się kontaktują. Często ograniczają się do pytania, w jaka grę, ale już nie pytają na czym polegają zasady tej gry, z jakim bohaterem identyfikuje się jego dziecko, w jakich portalach społecznościowych ma konto i do jakich grup należy.
A korzystanie z mediów zaczyna się wcześniej, kiedy to rodzice dają dziecku do ręki pierwsze urządzenie. Kilka lat temu Fundacja Orange przeprowadziła badania, które pokazały, że już 20% dzieci do 2. roku życia dostaje do ręki urządzenie ekranowe. Smartfon czy tablet staję się cyfrową nianią, która „pomaga” rodzicom w opiece nad dzieckiem, aż staje się codziennym towarzyszem zabaw i innych aktywności.

Co zrobić?

Zachęcamy do tworzenia Domowych Zasad Ekranowych i podpisania w rodzinie umowy potwierdzającej te zasady. Więcej porad dla rodziców znajdziecie na rodzice.fdds.pl oraz na orange.pl/razemwsieci. Już dziś Fundacja Orange zaprasza także szkoły z całej Polski do udziału w naszym programie MegaMisja, w którym już 27 tys. uczniów klas 1-3 z 960 szkół w całej Polsce poznało zdrowe nawyki używania cyfrowych mediów. Udział w programie jest darmowy, oferujemy szkolenia dla nauczycieli, wsparcie merytoryczne i nagrody dla szkół. 16 kwietnia 2020 ruszy nabór placówek do 5.edycji.

Plakat kampanii Domowe zasady ekranowe - rodzice na brzegu otworu, który ma kształt dużego telefonu, a dziecko samo bawi się ma dnie otworu aplikacjami telefonicznymi

Udostępnij: Domowe Zasady Ekranowe
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:13 19-02-2020
  Fajna dawka cennych zalet, dzięki Moniko ?
  Odpowiedz

;

Oferta

Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST (1)

Marta Krajewska

18 lutego 2020

Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST
1

Ten smartfon zadebiutował na polskim rynku pod koniec ubiegłego roku, a w styczniu trafił do naszej zimowej oferty: Premierowe smartfony w supercenach i 7 nowych kanałów TV w nowej ofercie Orange.

Niedawno mogliście wygrać P smart Pro w konkursie na blogu: Konkurs z Huawei P smart Pro.

Kolejny smartfon z serii smart ma charakterystyczną dla tej linii wysuwaną przednią kamerę, główny aparat o rozdzielczości 48 Mpix, baterię o pojemności 4000 mAh, spory bezramkowy ekran o przekątnej 6,59 cala oraz sporo udogodnień – czytnik linii papilarnych, czy 128 GB pamięci wbudowanej.

W Planie Mobilnym 55 możecie mieć ten smartfon już za 45,01 zł/mc, a w Planie Mobilnym 75 – za 35,01 zł/mc. Szczegóły w sklepie orange: Huawei P smart Pro.

Jesteście ciekawi, co jeszcze ma do zaoferowania? Sprawdziłam to. Zobaczcie video receznję.

Udostępnij: Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:59 18-02-2020
  Smartfon bardzo fajny za rozsądne pieniądze. Szkoda że nie udało mi się go wygrać, no ale....kreatywność zalezna jest z nr PESEL i z każdym rokiem jest co raz gorzej ;p
  Odpowiedz

;

Sieć

Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać (9)

Piotr Domański

17 lutego 2020

Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać
9

Wielokrotnie pisaliśmy, że dla 5G optymalny jest światłowód. Takie łącze, zresztą bardzo szybkie wykorzystujemy w testowanych w Warszawie i Lublinie stacjach bazowych. Nic się w tej kwestii nie zmienia – tylko on zapewnia możliwość zwiększania prędkości wedle naszej obecnej wiedzy – praktycznie bez limitów.  Są jednak sytuacje, gdy światłowodu po prostu nie można doprowadzić do stacji, lub koszty lub czas niezbędny na zrobienie tego nie miał by nic wspólnego z racjonalnością. W takich sytuacjach radiolinia jest nieodzowna. Dlatego w ramach naszych testów takie rozwiązania też sprawdzamy.

Lubelska radiolinia na 80 GHz

W Lublinie odpaliliśmy radiolinię, łączącą stacje bazowe odpalone o 2,6 km . Wykorzystaliśmy w tym celu kanał szerokości 250 MHz w paśmie 80 GHz. Osiągnęliśmy prędkość 3,2 Gb/s, która na ten moment pozwala obsłużyć sieć 2G, 3G, 4G a także 5G. Takie rozwiązanie można zastosować na odcinku nawet 4 km. Cały czas monitorujemy to łącze, by mieć pewność że jest stabilne i zapewnia odpowiednie parametry.

Gdzie światłowód nie może tam (czasem) radiolinię pośle

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że choć zawsze podkreślamy, że światłowód jest najlepszym rozwiązaniem dla stworzenia zaplecza dla sieci 5G, to pisaliśmy już także o radioliniach. Pisałem o tym niedawno, gdy opublikowana została książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Opisane zostały tam prace, które na blogu relacjonowaliśmy prawie trzy lata temu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga…. Radiolinia, choć nie jest idealna jest elastyczna i w wielu przypadkach umożliwia uruchomienie stacji bazowych w miejscach dla łącza stacjonarnego niedostępnych. Także mobilne stacje bazowe – takiej jak te, które ustawiamy zimą przy stokach lub na festiwalach najczęściej wykorzystują radiolinię.

Testy 5G w Lublinie i Warszawie nadal trwają – zostały przedłużone do końca lutego. Cały czas korzystamy z możliwości testowania, by sprawdzać kolejne możliwości i optymalizować rozwiązania. To wszystko, by komercyjna sieć działała najlepiej jak to możliwe.

Udostępnij: Testujemy radiolinię do 5G. Może się przydać
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Bartosz35 13:04 17-02-2020
  Witam, a czy można prosić o informację, z jaką mocą działa ta radiolinia po obu stronach toru radiowego na tej ultramilimetrowej częstotliwości?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:11 25-02-2020
   Nie udostępniamy takich informacji.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kuba 22:35 17-02-2020
  A jak tam EVS dla kolejnych modeli? Bo czekam i czekam i już nie mogę się doczekać nowej jakości.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:11 25-02-2020
   Pracujemy nad udostępnianiem kodeka EVS dla kolejnych modeli smartfonów.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:02 18-02-2020
  Testujcie. inwestujcie, zbierajcie grono wiernych klientów :) Widzę że od 1 stycznia b.r nie ma możliwości doładowania się za pomocą punktów PAYBACK. Szkoda, bo fajny był to program. Obawiam się że przyjdzie też czas na usługę Skarbonka. Nie róbcie tego :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  sylwek 09:23 19-02-2020
  Wkrótce na polskim rynku zadebiutuje standard RCS, wypierając SMS. Dla zwykłego zjadacza chleba, to będzie większym wyzwaniem.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:12 25-02-2020
   Pisanie "wkrótce" może być pewnym nadużyciem.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Rafi 23:20 25-02-2020
  Jaka została zastosowana modulacja?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 19:32 27-03-2020
  Brawo, wspaniale, daje nadzieję na przyszłość:) , bo teraz jest chyba bardzo źle... , skoro "system" włączył mi "lejek" po pobraniu około 20GB (nikt w Orange nie wie naprawdę ile). Konsultanci tłumaczą że wykorzystałem ponad 50% ruchu na stacji bazowej... cyt: "Mechanizm lejka technicznego dynamicznego ma imitować naturalne zachowanie sieci mobilnej i realizować tzw. Fair Usage Policy (polityka sprawiedliwego korzystania i dostępu do sieci). W przypadku przeciążenia danej stacji bazowej ograniczenia w korzystaniu z internetu w największym stopniu dotkną użytkownika odpowiedzialnego za to przeciążenie (realizującego więcej niż 50% ruchu na danej stacji bazowej w ostatniej dobie). W efekcie negatywne skutki zachowania takiego użytkownika zostaną zminimalizowane, a pozostali użytkownicy w danej lokalizacji będą mogli odczuć poprawę prędkości i dostępności internetu." Jak ja to mogę zrobić, korzystając z modemu Huawei B593s z anteną kierunkową, 5 km od stacji bazowej, ze prędkością pobierania nie przekraczającą 5Mb...?Abonament z internetem firmowym. Czyli transfer na stacji bazowej to 50GB na dobę? Zaznaczam że nie jestem spamującym trolem ale wystarczy aktualizacja kilku urządzeń przenośnych i laptopów i mam takie transfery...
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej