Wielokrotnie pisaliśmy, że dla 5G optymalny jest światłowód. Takie łącze, zresztą bardzo szybkie wykorzystujemy w testowanych w Warszawie i Lublinie stacjach bazowych. Nic się w tej kwestii nie zmienia – tylko on zapewnia możliwość zwiększania prędkości wedle naszej obecnej wiedzy – praktycznie bez limitów. Są jednak sytuacje, gdy światłowodu po prostu nie można doprowadzić do stacji, lub koszty lub czas niezbędny na zrobienie tego nie miał by nic wspólnego z racjonalnością. W takich sytuacjach radiolinia jest nieodzowna. Dlatego w ramach naszych testów takie rozwiązania też sprawdzamy.
Lubelska radiolinia na 80 GHz
W Lublinie odpaliliśmy radiolinię, łączącą stacje bazowe odpalone o 2,6 km . Wykorzystaliśmy w tym celu kanał szerokości 250 MHz w paśmie 80 GHz. Osiągnęliśmy prędkość 3,2 Gb/s, która na ten moment pozwala obsłużyć sieć 2G, 3G, 4G a także 5G. Takie rozwiązanie można zastosować na odcinku nawet 4 km. Cały czas monitorujemy to łącze, by mieć pewność że jest stabilne i zapewnia odpowiednie parametry.
Gdzie światłowód nie może tam (czasem) radiolinię pośle
Stali czytelnicy bloga wiedzą, że choć zawsze podkreślamy, że światłowód jest najlepszym rozwiązaniem dla stworzenia zaplecza dla sieci 5G, to pisaliśmy już także o radioliniach. Pisałem o tym niedawno, gdy opublikowana została książka Optical and Wireless Convergence for 5G Networks. Opisane zostały tam prace, które na blogu relacjonowaliśmy prawie trzy lata temu w tekście Kolejne testy, czyli tam gdzie światłowód (jeszcze) nie sięga…. Radiolinia, choć nie jest idealna jest elastyczna i w wielu przypadkach umożliwia uruchomienie stacji bazowych w miejscach dla łącza stacjonarnego niedostępnych. Także mobilne stacje bazowe – takiej jak te, które ustawiamy zimą przy stokach lub na festiwalach najczęściej wykorzystują radiolinię.
Testy 5G w Lublinie i Warszawie nadal trwają - zostały przedłużone do końca lutego. Cały czas korzystamy z możliwości testowania, by sprawdzać kolejne możliwości i optymalizować rozwiązania. To wszystko, by komercyjna sieć działała najlepiej jak to możliwe.
Komentarze
Smartfon bardzo fajny za rozsądne pieniądze. Szkoda że nie udało mi się go wygrać, no ale….kreatywność zalezna jest z nr PESEL i z każdym rokiem jest co raz gorzej ;p
Odpowiedz