Już na blisko 4,5 tys. stacji bazowych, z których korzystają klienci Orange działa 4G LTE w paśmie 2100 MHz. Jeszcze na początku ubiegłego roku w paśmie tym działała tylko sieć 3G, jednak jak pewnie pamiętacie podjęliśmy decyzję, by przeznaczyć je częściowo dla sieci 4G. Powód jest prosty – przez sieć 4G przechodzi już 90% transferu danych, a dzięki VoLTE także wiele rozmów, dlatego musi być ona możliwie mocno „dopieszczona”.
Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o refarmingu zajrzyjcie do tekstu „Wyciskamy” sieć mobilną.
A jeżeli chcecie wiedzieć, co to 4G LTE w paśmie 2100 MHz oznacza dla Was zajrzyjcie tutaj: 7000 stacji bazowych z agregacją pasma dla klientów Orange
Na początku roku działaliśmy głownie nad morzem, korzystając z braku śniegu. Teraz działamy także w innych regionach Polski. Możecie korzystać z 4G LTE w paśmie 2100 MHz już między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, Olsztynie, na Śląsku oraz w okolicach tych miast.
W kwietniu uruchomiliśmy 4G LTE w paśmie 2100 MHz na stacjach, na których do tej pory to pasmo obsługiwało jedynie sieć 3G.
Dzięki temu z mocniejszej sieci 4G LTE możecie korzystać teraz w wielu nowych miejscowościach.
Mazury: Ełk, Kalinowo, Prostki, Giżycko, Węgorzewo, Kruklanki, Gołdap, Dubeninki, Mrągowo, Mikołajki, Piecki, Olecko, Pisz, Orzysz, Ruciane Nida, Biała Piska.
Małopolska i Śląsk: Myślenice, Lubień, Oświęcim, Andrychów, Kalwaria, Wadowice
Lubuskie i Wielkopolska : Sława, Wschowa, Przemęt, Leszno, Gostyń, Kościan, Rawicz, Włoszakowice, Czempiń.
Dolnośląskie: Szklarska Poręba, Oleśnica, Jelcz-Laskowice, Oława, Długołęka,
Mazowsze: Mińsk Mazowiecki, Celestynów, Tarczyn, Jabłonna, Siedlce, Maków Mazowiecki, Ostrów Mazowiecka.
Komentarze
Fajnie że się „zbroicie”, ale nie zapomnijcie o takich miastach jak Kielce 🙂 Bo mam odczucie że takie miasta są na szarym końcu.
OdpowiedzBo są. Z informacji, które można uzyskać Kielce mają być „robione” na początku 2020
OdpowiedzTraktują nas w Polsce jak jej szary koniec tego kraju, a szkoda.
OdpowiedzSpokojnie, Kielce to nie koniec Polski – zobacz gdzie jest całe Podlasie czy Lubelszczyzna…
OdpowiedzPodlasie, może nie całe, ale część jest już zrobione. Dokładnie fragment między Warszawą a Białymstokiem (choć jeszcze bez samego miasta). Lublin też już został objęty refarmingiem.
OdpowiedzCieszy,że sieć się rozwija i oby tak dalej. Piotrze wysłałem wczoraj na Twojego maila prośbę w sprawie światłowodu,jeżeli możesz się coś dowiedzieć to Będę wdzięczny.Pozdrawiam
OdpowiedzWidziałem, muszę sprawdzić, a to może chwilę zająć.
OdpowiedzPiotrze a ja mogę też oczekiwać jakiejś odpowiedzi? 😉 Chyba że już macie „majówkę” to poczekam. 🙂
OdpowiedzNie ma takich miejscowości jak Celestyno czy Ostrów Mazowiecki. Poprawcie proszę korektę merytoryczną. Tak samo jak Powsin jest w Warszawie a nie pod. Merytoryka w dzisiejszych czasach jest często jak Yeti…
OdpowiedzDzięki za zwrócenie uwagi, literówka w Celestynowie poprawiona 🙂 Nadal nie potrafię znaleźć w tekście słowa o Powsinie, ale jak znajdę obiecuję poprawić. A co do Ostrowa Mazowieckiego, to z tego co sprawdziłem jednak istnieje, przynajmniej w mapach Google, Wikipedii i danych GUS 🙂 https://warszawa.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_mazowieckie/portrety_gmin/ostrowski/1416011_ostrow_mazowiecka.pdf
OdpowiedzPiotrku Ostrów MazowieckA a nie Ostrów MazowieckI 😉
OdpowiedzNo jasne, dzięki!
OdpowiedzFajnie ale z tego co tutaj wynika – ruszacie tylko stacje, gdzie macie U2100 i zamieniacie na L2100. A co ze stacjami only L800? Przecież one aż się proszą o nowe anteny i co najmniej dołożenie L1800 czy L2100 a najlepiej oba pasma. Co z nimi? Kiedy takie stacje zaczniecie również modernizować?
OdpowiedzCieszą zmiany na lepsze. W wielu miejscach na prawdę dało to oddech sieci, która była wysycona w LTE.
OdpowiedzIdąc za ciosem. Piszesz o wielu rozmowach przez VoLTE, ale na pewno nie są to rozmowy z telefonów Huawei, co jest o tyle dziwne, że wasz partner z N! nie ma z nimi problemu.
W naszymi partnerami z N! współdzielimy sieć dostępową, a nie platformy usługowe. Wdrożenie VoLTE wymaga dostosowania wielu elementów po stronie oprogramowania telefonu i ustawień sieci, tak by współgrały. Każdy operator ma inne ustawienia sieci, dlatego dostosowanie to przebiega w inny sposób i trwa krócej lub dłużej. Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku urządzeń Huawei powinno to trwać krócej, lecz wymagana jest tu współpraca obu stron. Czyli – jak zawsze odpisuje w tym temacie: „do tańca trzeba dwojga”.
OdpowiedzCzyli mówiąc krótko w najbliższym czasie nic w tym względzie się nie zmieni, sądząc po odpowiedzi…
OdpowiedzA świętokrzyskie nadal daleko z tyłu dosyć że brak 2600 to 800 zajęte całkowicie. RATUJCIE ŚWIĘTOKRZYSKIE dacie chociaż 1800 (okolice gmin Stopnica Oleśnica Tuczępy)
OdpowiedzBy był zasięg i pojemność potrzebne są stacje bazowe. Akurat w Świętokrzyskim wielokrotnie budowa stacji bazowych była blokowana. I tak się składa, że gdy zajmujemy się jedną blokowaną stacją nie możemy zająć się w tym czasie inną. Oczywiście kolegom przekażę, ale nie zawsze można po prostu dorzucić antenki na stacji.
OdpowiedzJak upowszechni się VoLTE, to można całe 2100 przeznaczyć na LTE. 5MHz w 3G, to teraz marnowanie, a głos i tak w większości przechodzi przez 900MHz (3G) 🙂
OdpowiedzOd kiedy jesteś takim orędownikiem LTE? 😀
OdpowiedzOd zawsze jeśli chodzi o transmisję danych. Każdy smartfon obsługuje LTE i jest powszechne, dlatego pojemność należy zwiększyć 🙂 VoLTE jak będzie powszechne także będzie priorytetem, ale każdy smartfon musi obsługiwać w/w technologię 🙂 Smartfony na dzień dzisiejszy są tanie, każdy może sobie pozwolić na takie urządzenie, dlatego jestem w takim przypadku za Refarmingiem 🙂 Ps. Podpisz się jak na innym forum 😉 Zawsze byłem za rozwojem, ale dla wszystkich, a nie dla wybranych z flagowcami 😉 Pozdrawiam,
OdpowiedzKiedy EVS w VoLTE? Play i TMobile mają już od pewnego czasu. Zaspaliście?
OdpowiedzPlanujemy wdrożenie. Z tego co wiedzę Play też nad kilkoma rzeczami „zaspał”. Każdy operator ma ograniczone środki i rozbudowuje swoją sieć inaczej. Gdybyśmy mieli nieograniczone środki zakładam, że sytuacja wyglądałaby inaczej.
OdpowiedzKiedy można spodziewać się apgrejdu w Perlejewie? Sieć jest dość często przeciążona.
OdpowiedzPrzydałoby się coś zrobić w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim. Agregacji brak, a prędkość w środku miasta to 4Mb…
OdpowiedzTo jeszcze dorzućmy – SMSy po WiFi Calling (obiecywane od 3 lat, odpowiedź Orange – pracujemy nad tym…. 3 lata?!), eSIM w Nju, aplikacja do zarządzania kontem w Nju na iPhony.
Odpowiedz„Pracuje nad tym” nie oznacza obietnicy konkretnej daty wdrożenia. Nad 5G też już trochę pracujemy…
OdpowiedzCzy i kiedy w Kętrzynie będzie refarming?
OdpowiedzNa pewno będzie, jednak nie wiem dokładnie kiedy.
OdpowiedzTen refarming w Bydgoszczy nic nie dał… stary rynek centrum miasta a szybkości lte nadal 10-13mb Play za to ostro modernizuje jak się umowa skończy uciekam do Play.
OdpowiedzZ jakiego telefonu korzystasz? Refarming oznacza dołożenie kolejnego pasma na sieci. Jeżeli telefon tego nie obsługuje różnica nie będzie duża.
OdpowiedzPawle! Zmieńcie U2100 na L2100 na stacji ID: 1264.
Mój netgear czeka na agregację 4 pasm.
Ładnie proszę 🙂
OdpowiedzID:81529 i okolice Będzie tam kiedyś LTE?
OdpowiedzObecnie każdy przejeżdżający pociąg osobowy powoduje zanik Internetu :/
Coś jednak idzie nie tak. U mnie ku wielkiej radości jesienią 2019r pojawiło się LTE 2100, z nadajnika z Łochowa. Do tej pory było tylko 800MHz z nadajnika Brzuza, mocno obciążonego. Prędkości prawie zawsze były poniżej 1Mb. Ku mojej wielkiej radości, gdy pojawiło się 2 kreski LTE2100, prędkości poszły nawet do 12Mb. Podpisałem więc z Orange umowę na większy pakiet internetu i zdechło. Pasmo 2100 nagle całkiem zniknęło, a ja zostałem z prędkościami na poziomie 0,2-0,8Mb. Czyli korzystając 24H 7 dni w tygodniu nie wykorzystam 20% transferu za który płacę. Jeśli więc czytuje to ktoś z firmy Orange, to proszę o zajęcie się tematem tego terenu (okolice miejscowości Bojany), bo tutaj mamy białą plamę, czyli jesteśmy z Internetem i telefonią w czarnej D…
Odpowiedz