Bezpieczeństwo

Jak nie wygrać iPhone’a 9?

Michał Rosiak Michał Rosiak
19 kwietnia 2018
Jak nie wygrać iPhone’a 9?

Jeśli trafia do Was informacja, że właśnie dostaliście nagrodę (mimo, że nie braliście udziału w żadnym konkursie), można w zasadzie założyć, że każdy zorientuje się, że to ściema grubymi nićmi szyta. Dlaczego w zasadzie? Ano dlatego, że statystyki CyberTarczy pokazują, że wielu z Was wchodzi w interakcję z tego typu witrynami! Być może, w co mocno wierzę, nie z własnej woli.

Wybraniec, czy frajer?

"Zostałeś wybrany, przetestujesz iPhone'a 9!". Brzmi jak wielka sprawa, choć Apple nie uchyliło jeszcze nawet rąbka tajemnicy o swoim nowym smartfonie. W ostatnich kilku tygodniach obserwujemy wysyp tego typu witryn, który można by już określić mianem hekatomby. Nie musi to - na szczęście - oznaczać, że ktokolwiek z Was kliknął na swoim telefonie w linki na stronie z tytułowego obrazka. Czy raczej "kliknąłby", bowiem klienci usług Orange Polska zamiast strony zobaczą ostrzeżenie o phishingu. Jednak mimo tego, iż staramy się Was ustrzec zanim padniecie ofiarą, warto się zastanowić, dlaczego zostaliśmy przekierowani właśnie na taki oczywisty scam? Rzetelne witryny i sieci reklamowe unikają tego typu rzeczy jak ognia (inaczej wpadają pod ostrze miażdżącej krytyki klientów). Można więc z dużym prawpodobieństwem założyć, iż wcześniej weszliśmy (świadomie lub przypadkiem) na witrynę, którą można określić mianem "szarej strefy" (i tu znaczące mrugnięcie w moim wykonaniu), bądź taką skupiającą się na sferze kontaktów, którą określamy mianem intymnej.

Zamiast dać iPhone'a 9 - zabiorą dane

Nie zrozumcie mnie źle, nikogo nie krytykuję i nie oceniam. Raczej - jak zawsze - staram się otworzyć Wam oczy i pomóc zdać sobie sprawę z tego, jak można ograniczyć ryzyko w sieci i niepotrzebnie nie kusić licha. Co jednak zrobić, gdy już je skusiliśmy, a strona, na którą zostaliśmy przekierowani, nie trafiła jeszcze do CyberTarczy (acz pracujemy regularnie, by blokować je zanim pojawią się na Waszych telefonach)? Przede wszystkim w nic nie klikać. To, co widzimy na ekranie telefonu, może być mylące i jedynie zasłaniać faktyczną schowaną treść, którą mamy kliknąć. Najlepiej zamknąć bezpośrednio okno przeglądarki. Zagrożenie, o którym piszę, usiłowało tylko wyciągnąć od nas dane i zgody marketingowe. Równie dobrze możemy jednak trafić na takie, które będzie chciało wykorzystać podatności przeglądarki, czy zainstalowanego oprogramowania, by "obdarzyć" nas malware'em.

Bo o tym, że nie macie niczego wpisywać, chyba nie muszę mówić? Każdemu z Was życzę wygrania iPhone'a 9 :) Ale tylko w konkursach, w których weźmiecie udział.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 12:52 20-04-2018

Fajne są takie konkursy ;p ;p hehe

Odpowiedz
emitelek
emitelek 18:30 24-04-2018

Szkoda, że mój wpis nie został udostępniony… Ciekawi mnie CZEMU??? Czyżby słowo z reklamy czerwonego sklepu rtv, które obrażało miliony Polaków, tak was panowie moderatorzy ubodło? 😛 Ps. Przecież promowaliście je swego czasu i dalej macie u nich stoiska…

Odpowiedz
    Astis
    Astis 15:44 08-05-2018

    Nie tylko twoje… 😉 ?????

    Odpowiedz

Sieć

Jak podłączamy światłowód do domków jednorodzinnych?

Piotr Domański Piotr Domański
17 kwietnia 2018
Jak podłączamy światłowód do domków jednorodzinnych?

Cześć, ruszyliśmy na blogu z nowym cyklem wideo. Będzie o tym, w jaki sposób działa nasza sieć, zaczynamy od tematu trudnego – światłowodu w domkach jednorodzinnych. Pojechaliśmy zatem na warszawskie Włochy by pokazać, na żywym przykładzie jedną z metod podłączania - w powietrzu. Zapraszam do oglądania.

Jeżeli zamiast obejrzeć, zeskrolowaliście nieco w dół to informacyjnie – w wideo jest o OLT, OPP, AS i innych dwu- i trzyliterowych skrótach. Ale mam nadzieję, że opowiedziałem o nich w prosty sposób. Jeżeli nadal się nie udało polecam tekst, w którym opisywałem krok po kroku kolejne elementy sieci FTTH.

Podłączanie sieci na słupach to wcale nie jest  taka prosta sprawa. Światłowód, co dość oczywiste jest wtedy odsłonięty. Oczywiście nie przekłada się na transfer, lecz wymaga od nas nieco więcej uwagi. Trzeba także stworzyć odpowiedni układ całej sieci, by wszystko zagrało. To nieco bardziej skomplikowane niż w bloku.

Nowa forma, nowa treść. Plan jest taki, by było luźniej, prościej i bardziej przejrzyście. A także, by nie stać wyprężony jak struna przez cały odcinek ;-). Wiem, że jeszcze kilka tematów jest do poprawy a o pewnych rzeczach można było opowiedzieć jeszcze jaśniej. Pracuję nad tym ;-) Zresztą będzie ku temu okazja w kolejnej odsłonie, bo znowu zajmiemy się światłowodem, jednak gwarantuje Wam, że od strony, której nie znacie.

Jak już pewnie domyśliliście się – mam już dość skonkretyzowany pomysł na kolejne wideo. Na jeszcze jedno zresztą też. Ale jeżeli macie inne pomysły na tematy, o których mógłbym opowiedzieć – piszcie, będziemy kombinować. Czekam także na, jak to się po "korporacyjnemu" mówi Wasz fidbak ;-)

P.S jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować instalację w budynku w oczekiwaniu na światłowód zajrzyjcie do tekstu: "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?"

Komentarze


Rozrywka

Druga edycja konkursu z Huawei – P20 do zgarnięcia!

Piotr Domański Piotr Domański
17 kwietnia 2018
Druga edycja konkursu z Huawei – P20 do zgarnięcia!

Z lekkim poślizgiem, za który bardzo przepraszam, ruszamy z drugą odsłoną naszego konkursu z Huawei P20 w roli głównej. Inspiracją do pytania jest Neural Processing Unit, w który wyposażony są najnowsze smartfony Huawei, w tym między innymi Huawei P20. Ma on w założeniach budować sieć neuronalną i uczyć się w ten sposób sprawniejszego zarządzenia naszym telefonem. To jeszcze nie SkyNet, lecz użyteczne wsparcie.

By pokazać, że możemy przekazać właśnie w Wasze ręce tak potężne urządzenie udowodnijcie, że znajcie się na sztucznej inteligencji. Napiszcie, która z filmowych AI jest Waszą ulubioną i dlaczego. Zamknijcie się w 500 znakach (ze spacjami).

W odpowiedzi precyzyjnie uzasadnijcie wybór. Możecie odwołać się do pewnych cech wybranej przez Was postaci. Czas na odpowiedź macie do 24 kwietnia do końca dnia.

O samym smartfonie nie będę się rozpisywał –zrobiłem to już, gdy Huawei P20 i P20 Pro wchodziły do naszej oferty.

A zatem powodzenia i pamiętajcie, że nie każda filmowa inteligencja była inteligentna (patrzę na Ciebie C3PO). Regulamin znajdziecie pod tym linkiem.

Aktualizacja 27.04.2018 godzina 18:(niestety)15

I znowu przed jury stanęło trudne zdanie. Nie tylko w ocenie prac, ale także w definiowaniu sztucznej inteligencji. I szerzej inteligencji. Było ciekawie, przez odpowiedzi przewinęły się chyba wszystkie roboty i sztuczne inteligencje małego i wielkiego ekranu. Byli wśród nich także mój ulubiony Roy Batty (All those moments will be lost in time, like tears in rain.) oraz Agent Smith (Mr. Anderson, welcome back. We missed you.). Choć tego pierwszego wcale nie zakwalifikowałbym jako sztucznej inteligencji. Czasem nawet myślę, że jest kwintesencją człowieczeństwa. Znacie już moje ulubione postaci, teraz czas na werdykt.

Otóż nagroda trafi do osoby, która wskazała robota serialowego. W gruncie rzeczy mającego jedynie krótką scenkę. Ale bez wątpienia oryginalnego. Trochę czasu zajęło określenie, że na pewno był inteligentny, jednak posiadał umiejętność nauki, a jego zachowanie w kolejce wskazywało, że rozumie słowa i sytuację w której się znalazła. Czyli nie zwykły automat lecz inteligencja, zapewne sztuczna… choć nie koniecznie radząca sobie z trudną ludzką rzeczywistością. Jeżeli przeczytaliście wszystkie odpowiedzi znacie już chyba zwycięzcę. Za oryginalną pracę. Cechy postaci (szczególnie odpadająca głowa) wskazane bezbłędnie – charles, którego wpis pojawił się o 13:09 24 kwietnia i robot kolejkowy EWA 1.

Komentarze

Scroll to Top