;

Innowacje

Drony, nowe usługi od Orange (1)

Marta Krajewska

11 maja 2022

Drony, nowe usługi od Orange
1

Jednym z rozwiązań zaprezentowanych podczas Innovation Day były usługi dronowe. Dzięki nim można zbierać dane o stanie zdrowia drzew, azbeście na dachach, a nawet obserwować wykopaliska. Co łączy Orange i drony?  

Drony coraz częściej są wykorzystywane w gospodarce. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie sięga wzrok, a liczy się czas – w firmach ochroniarskich, monitoringu miast i lasów, przy kontroli stanu technicznego ciepłociągów, a nawet na wykopaliskach.  Pandemia tylko przyspieszyła ten trend. Obecnie drony to już nie tylko zabawka, którą uchwycimy piękne kadry z wakacji, ale szybko rozwijający się biznes. Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, a nasz kraj jest w światowej czołówce pod względem wdrożeń systemów dronowych.

Mały dron, duży dron

Większość z nas kojarzy drony z małymi urządzeniami, wydającymi charakterystyczny, bzyczący dźwięk.

To te najbardziej popularne drony, z napędem elektrycznym. Latają dosyć krótko, bo 30 – 40 minut i po tym czasie wymagają naładowania lub wymiany akumulatora. Mają też niewielki udźwig. Najczęściej są wykorzystywane do nadzoru obszarów przy pomocy kamer wizyjnych, które wykonują zdjęcia i filmy– wyjaśnia Piotr Lubiejewski Senior Solutions Manager w Orange Polska. – Korzystają z nich firmy ochroniarskie, policja czy straż pożarna– dodaje.

W nowo otwartym 5G Labie można zobaczyć duży dron, wykorzystywany w przemyśle, rolnictwie i leśnictwie.

Ma napęd hybrydowy, daje możliwości porównywalne do śmigłowca, przy znacznie mniejszych kosztach. Może pracować do 5 godzin, nie wymaga załogi, wykonuje loty BVLoS (Beyond Visual Line of Sight – poza zasięgiem wzroku), do tego może latać niżej niż śmigłowiec. Dzięki temu obraz jest bardziej dokładny, 1 pixel z drona odpowiada 2 cm, a ze śmigłowca – 20 cm obserwowanej powierzchni. Co istotne, w porównaniu ze śmigłowcem emituje kilkaset razy mniej CO2.

Drzewa, dachy i wykopaliska

Do tej pory Orange zrealizował tak złożone projekty, jak sprawdzenie stanu zdrowia drzew w lasach i parkach miejskich, czy kontrola stanu technicznego ciepłociągu dla przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Najnowsze zastosowanie drona to obserwacja i wykonywanie cyfrowych map wykopalisk prowadzonych przez Uniwersytet Rzeszowski.

– Wszystko jest kwestią doboru odpowiednich czujników i skanerów. Sprawdzając stan ciepłociągu używaliśmy kamery termowizyjnej. Natomiast do weryfikacji stanu roślinności wykorzystuje się analizę hiperspektralną, czyli pomiar odbitego promieniowania elektromagnetycznego w szerokim zakresie widma. W ten sposób można sprawdzić nie tylko, które drzewa są chore, ale także wykrywać konkretne choroby. Ta sama technologia wykorzystywana jest również w obszarze ochrony środowiska. Przykładem jest identyfikacja dachów, które są pokryte materiałami zawierającymi azbest – wyjaśnia Piotr.

Dzięki obrazowi z drona można precyzyjnie ustalić, jaki procent upraw został zniszczony po gradobiciu . To cenna informacja przy ubieganiu się o odszkodowanie. Można go wykorzystać do oszacowania szkód po kataklizmie, w miejscach, gdzie nie mogą dotrzeć odpowiednie służby, do oceny stanu infrastruktury kolejowej, postępów w budowie autostrad, a nawet sprawdzić stan techniczny gazociągów.

Co łączy Orange i drony

Kilka lat temu, kiedy drony zdobywały popularność, Michał Polewiak, Ekspert ds. Strategii Rozwoju w Orange uznał, że to ciekawa działka dla operatora telekomunikacyjnego. Choć te dwie branże pozornie wydają się odległe, mają wspólny mianownik.

– Kluczowa okazała się łączność, dzięki której drony mogą się przemieszczać i zbierać duże ilości danych oraz rozwój sieci 5G, która znacznie ułatwia poruszanie się w terenie zabudowanym – wyjaśnia Michał.

Dodajmy do tego możliwości chmury obliczeniowej Orange, która przetwarza ogromną liczbę danych oraz odpowiedni dron i otrzymujemy przepis na kompletną usługę dla klientów biznesowych. Orange oferuje usługę typu E2E (End– to– End), czyli dostarcza gotowy raport, zawierający odpowiedź na pytanie, z jakim zgłasza się klient. Wynajęcie odpowiedniego drona i wyposażenie go w czujniki również jest w gestii operatora. Gotowy produkt – raport, analizę, z dokładnymi mapami klient otrzymuje w ciągu 48 godzin.

– Możliwości wykorzystania dronów przez biznes jest mnóstwo. Często nawet nie wiemy, że jeden lot dronem i zebranie danych może rozwiązać złożony problem i dać szybką odpowiedź na nurtujące pytanie. Warto wykorzystać te możliwości – podsumowuje Piotr.

Więcej o usługach dla biznesu w 5G Labie przeczytacie na stronie: Orange 5G Lab

Udostępnij: Drony, nowe usługi od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:24 11-05-2022
    Myślę że drony mają ogromny potencjał. Uważam że za kilka lat będą stałe patrolować nasze ulice, transportować krew na ratunek do Szpitali, etc, etc.....drony mogą być wykorzystywane w tak wielu dziedzinach, że.....obawiam się że kiedyś może dojść do tego że będą limity w takich lotach. Wyobraźmy sobie ze nad centrum Warszawy lata 2000 dronów w jednym czasie ?
    Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Nagroda im. Janusza Korczaka (2)

Tosia Bojanowska

11 maja 2022

Nagroda im. Janusza Korczaka
2

Fundacja Orange otrzymała wyróżnienie na Gali Nagrody im.Janusza Korczaka za wieloletnie działania na rzecz edukacji cyfrowej dzieci i młodzieży oraz wsparcie nauczycieli. Jesteśmy dumni i poruszeni, że znaleźliśmy się w gronie osób i instytucji, którym bliska jest pedagogika Korczaka. Gratulujemy wszystkim laureatom.

10 maja na Gali Nagrody im.Janusza Korczaka Fundacja Orange otrzymała wyróżnienie w kategorii „Placówki edukacyjne, organizacje i instytucje” – za działania na rzecz edukacji cyfrowej dzieci, młodzieży i wspierania nauczycieli i nauczycielek. Przyznała je Kapituła Konkursowa pod przewodnictwem prof. Barbary Smolińskiej-Theiss – pedagog społecznej i znawczyni filozofii korczakowskiej. Inicjatywę prowadzi Uczelnia Korczaka, aby uhonorować osoby i instytucje, liderów mądrej, otwartej i nowoczesnej edukacji, którzy stosują filozofię pedagogiczną „Starego Doktora” w praktyce.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla placówek edukacyjnych, NGOsów i instytucji; dla lokalnych liderów edukacji; dla osób publicznych – propagatorów dziedzictwa Korczaka. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Siostra Małgorzata Chmielewska, pani Wanda Traczyk-Stawska i pani dr Krystyna Starczewska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.  

Symboliczne wyróżnienie

Cała Gala obfitowała w piękne wzruszenia, bo było na niej grono ludzi, którym bliskie są nauki Janusza Korczaka, którzy wierzą w siłę edukacji i uważności na potrzeby dzieci i młodzieży. Znaleźć się w gronie ponad 70 nominowanych już było dla nas pięknym docenieniem. A otrzymanie wyróżnienia spowodowało wielką wdzięczność.

Tym bardziej, że słowa Korczaka motywują nas do codziennej pracy. Chcemy edukacji, w której dziecko nie jest „nauczane”, ale ma wpływ, sprawstwo i uznanie dla swoich kompetencji. To dla nas kluczowy wyznacznik w opracowaniu naszych programów, materiałów, scenariuszy i w tym, jak podchodzimy do edukacji. MegaMisja to program dla klas 1-3, który uczy zdrowych nawyków cyfrowych. #SuperKoderzy to pomysł na lekcje w klasach 1-3 z elementami programowania, Lekcja:Enter przygotowuje nauczycieli w całej Polsce do prowadzenia nowoczesnych zajęć z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi. Pracownie Orange i FabLaby powered by Orange to miejsca rozwoju cyfrowych umiejętności, ale też kreatywności i innowacyjności. W prowadzeniu tych programów współpracujemy z nauczycielami, liderami, organizacjami społecznymi – nie sposób wszystkich dziś wymienić, ale i dla nich gorące podziękowania za zaufanie, za bycie z nami i wsparcie w naszej misji.

Korczak nam bliski

Janusz Korczak był pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Zmarł w 1942 roku w Treblince. „Doktor umieścił dziecko w centrum uwagi, był prekursorem praw dziecka i wielkim innowatorem edukacji i wychowania. Chcemy, by Nagroda „Janusz Korczak XXI wieku” wyróżniała nauczycieli, wychowawców, liderów edukacji, organizacje i instytucje, które w codziennej pracy kierują się pojmowaną w korczakowski sposób miłością do dziecka” – mówi prof. dr hab. Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka – inicjatora Nagrody.

„Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest” – mawiał Korczak. Zostawiam Was z tymi słowami, bo w tych trudnych czasach kryzysu humanitarnego wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę nabierają jeszcze większego znaczenia.

Udostępnij: Nagroda im. Janusza Korczaka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:18 11-05-2022
    Gratulacje.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Tosia 09:10 12-05-2022
      Dziękujemy pięknie :)
      Odpowiedz

;

Gaming

Nowa gra Blizzarda jest…mobilna (0)

Bartosz Graczyk

11 maja 2022

Nowa gra Blizzarda jest…mobilna
0

Jeden z największych deweloperów gier komputerowych odpowiedzialny za takie tytuły jak “World of Warcraft”, “Starcraft” czy “Overwatch” jest znany z niskiej częstotliwości wydawania nowych produkcji. Publika złożona z graczy chłodno przyjęła informację o tym, że kolejna gra pod tytułem Arclight Rumble przeznaczona jest na urządzenia mobilne.

Activision Blizzard zawodzi

Od dłuższego czasu u producentów “World of Warcraft” nie jest wesoło. Na firmę spadła fala oskarżeń związanych z mobbingiem. To spowodowało falę anulacji abonamentów oraz bojkot wśród fanów marki. Gdy dodamy do tego niefortunne decyzje biznesowe takie jak zapowiadanie gier mobilnych jako innowację, łatwo zrozumieć zawiedzenie graczy. Światełko nadziei pojawiło się ostatnio w związku z zakupem przez Microsoft całej spółki oraz ich podmiotów zależnych, takich jak studia deweloperskie typu Treyarch (twórcy serii Call of Duty). Arclight Rumble to pierwsza gra, która zostanie wydana za “panowania” Microsoftu. Czy jest warta uwagi?

Arclight Rumble to gra z uniwersum Warcrafta stworzona w bardzo cukierkowym i kolorystycznym stylu. Szata graficzna delikatnie przypomina “grę matkę”, jednakże przedstawione w produkcji  postaci możemy porównać do wersji “chibi” bohaterów z WoW’a. Nie jest to jednak wersja mobilna znanego na całym świecie MMO, a zupełnie nowa strategiczna gra akcji.

Jak działa gameplay w Arclight Rumble?

Zasady gameplay’u przypominają “odwrócone” Tower Defense tzn. zamiast bronić się przed atakami wrogów, zarządzamy jednostkami wojskowymi tak, by te poruszając się po oskryptowanych ścieżkach dotarły do celu. Zbieramy drużynę składającą się z jednego lidera oraz 5 zależnych jednostek i przechodzimy do bitwy.

Struktura rozgrywki opiera się na zużywaniu złota w celu zakupu miniaturowych bohaterów, których zadaniem będzie podbicie wrogiej bazy. Walutę w grze zdobędziemy za pośrednictwem “wykopków”, które znajdą się na polu bitwy. Wraz z przesuwaniem się wojsk po podbitym terenie zyskasz możliwość przejmowania lokacji, dzięki którym zyskasz dodatkowe benefity typu poszerzonego wachlarza ruchów. Wybierając czempionów do walki będziemy musieli uwzględnić nie tylko ich statystyki, ale typy np: latające. Analogiczna sytuacja występuje w grach Pokemon, gdzie odpowiednie kategorie potworów oddziałują na siebie z różnymi skutkami (przykładowo typ wodny jest mniej narażony na ataki ogniste). W grze wprowadzone zostaną również systemy wspomagające tzn. korzystanie z czarów. Co ciekawe oprócz typów w Arclight Rumble znajdziemy również bohaterów zależnych od klas znanych World of Warcraft, a te również będą posiadać własne statystyki.

  • Alliance – Ta klasa podnosi statystyki związane z obroną, leczeniem, skrytobójstwem oraz magią.
  • Horde – Postaci z klasy Hordy zyskują dodatkowe złoto, ich jednostki atakują szybciej oraz potrafią ogłuszać przeciwników.
  • Beast – Wspiera własne oddziały oraz demobilizuje wrogie jednostki.
  • Blackrock – Ta klasa podnosi statystyki jednostek latających.
  • Undead – Nieumarli stają się silniejsi wraz z każdym czarem na polu bitwy oraz potrafią wzywać hordę żywych trupów na teren bitwy.

Co ciekawe w grze będziemy mogli wziąć udział w kilku trybach rozgrywki. Nie znamy szczegółów ich działania, lecz na podstawie zapowiedzi jesteśmy w stanie wywnioskować podstawowe zasady i schematy produkcji.

Arclight Rumble – tryby gry

Pierwszym z trybów jest Singleplayer. Kampania dla jednoosobowego gracza ma działać na podstawie zdobywania kolejnych punktów na mapach, a tych będzie kilka. Z zapowiedzi wynika, że gracz ma za zadanie podbić cały kontynent Azeroth oraz resztę świata znanego z World of Warcraft. Historia gry jest podobna do Hearthstone tzn. jest to element świata przedstawionego WoW’a. Wyobraźcie sobie, że postaci z uniwersum mają w swoim świecie różnego rodzaju rozrywki, a jedną z nich jest strategiczna gra automatowa czyli Arclight Rumble.

Drugi tryb to Duneon, czyli przemierzanie “jaskiń” w celu pokonania unikalnego Bossa oraz zyskania przedmiotów powiązanych z jego charakterystyką. Nie wiemy jednak, czy będzie to tryb solo czy multiplayer.

Rajdy – Podobna charakterystyka względem poprzedniego trybu, jednakże przeciwnicy będą znacznie silniejsi, a ich pokonanie łączy się z obowiązkiem zebrania silnej drużyny.

Ostatni tryb to prawdopodobnie bezpośrednie walki z innymi graczami czyli PvP.

Co warto wiedzieć o Arclight Rumble?

Gra jak na razie dostępna jest w formie beta testów, dostępnych na urządzenia z systemem Android. Premiera gry ma się odbyć jeszcze w tym roku zarówno na urządzeniach Apple jak i na tych opartych o ekosystem Google.  Arclight Rumble będzie grą darmową z mikropłatnościami, a ze względu na swój charakter prawdopodobnie do działania będzie potrzebne łącze internetowe. Transakcje w grach mobilnych takich jak Arclight Rumble można opłacać zarówno w Apple Appstore jak i Google Play przy pomocy “Płać z Orange”. Warto przypomnieć, że obecnie każdy nowy klient w Orange na kartę otrzymuje 31 GB transferu, który może wykorzystać również na gry mobilne. Promocja trwa do 31 maja 2022 roku.

Udostępnij: Nowa gra Blizzarda jest…mobilna
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej