To był ciekawy rok w edukacji. Rok ciągłej niepewności: stacjonarnie czy online? I choć nauczanie zdalne szło lepiej niż na początku pandemii, to doświadczenia te postawiły ważne pytania o przyszłość szkoły.
Szkoła potrzebuje edukatorów, którzy potrafią uczyć nowocześnie (czy online, czy w klasie), uwzględniając potrzeby i troski młodych ludzi wychowywanych w cyfrowym świecie. Także po to, aby móc budować z nimi wartościowe relacje – już utrudnione przez pandemię.
Wspieraliśmy edukację i nauczycieli
W 2021 roku w Fundacji Orange staraliśmy się odpowiadać na tego typu wyzwania, myśląc o bieżących potrzebach, ale i o przyszłości. Dlatego z ciekawością przyjrzeliśmy się temu, co w edukacji się dzieje. Wspólnie z Kantar przeprowadziliśmy badanie nauczycieli, aby ukazać realia ich pracy i to, jak wpłynęła na nią pandemia. Wyniki opublikowaliśmy w raporcie „Między pasją a zawodem” pod redakcją dr Anny Buchner.
Wspieraliśmy nauczycieli i nauczycielki w rozwijaniu ich cyfrowych umiejętności. W 2021 roku świętowaliśmy półmetek projektu Lekcja:Enter, a do końca roku w darmowych szkoleniach w całej Polsce udział wzięło już prawie 40 tysięcy osób, zdobywając kompetencje, które pozwolą im prowadzić nowoczesne lekcje.
Szkoły tłumnie zgłaszały się do nowej edycji naszych edukacyjnych programów. Przyjęliśmy 140 placówek do MegaMisji, dzięki czemu ponad 4000 uczniów i uczennic klas 1-3 na cotygodniowych zajęciach uczy się dbać o zdrowe nawyki cyfrowe. Kolejnych 140 szkół dołączyło do #SuperKoderów. Przeszkoleni przez nas nauczyciele i nauczycielki realizują lekcje z wykorzystaniem robotów, pomocy cyfrowych i gotowych scenariuszy na naukę programowania dla łącznie prawie 3000 dzieci z klas 4-8.
Jesteśmy pełni podziwu, że mimo trudów pandemii, nauki zdalnej, zawirowań w oświacie, włączają się w nasze inicjatywy i są gotowi do współpracy. Staraliśmy się też pomóc im przetrwać pandemiczny czas i lepiej zrozumieć, z czym mierzą się ich uczniowie w cyfrowym świecie:
- razem z Głosem Nauczycielskim i psychologami realizowaliśmy webinary na temat radzenia sobie w sytuacji pandemicznej (2100 nauczycieli i dyrektorów wzięło w nich udział), a także webinary o tym, jak prowadzić angażujące lekcje i jak budować wartościowe relacje w czasach zajęć online;
- przygotowaliśmy spotkania z ekspertami na temat dezinformacji i radykalizacji w Internecie, w partnerstwie z CA MISO;
- w konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021, której jesteśmy partnerem uczestniczyło 4000 osób, a w Digital Youth Forum 870 klas (czyli prawie 16 tys. uczniów).
Doceniliśmy pracę nauczycieli
W 2021 roku po raz pierwszy - wspólnie z Głosem Nauczycielskim - zorganizowaliśmy konkurs Nauczyciel Jutr@, aby docenić tych, którzy niekoniecznie są geekami, ale których pandemia zainspirowała do tego, aby uczyć inaczej i lepiej rozumieć świat młodzieży - pełen technologii. Łącznie napłynęło ponad 300 zgłoszeń, co jak na pierwszą edycję kompletnie przerosło nasze oczekiwania.
Kierunek: zagrożeni wykluczeniem
W 2021 roku podjęliśmy w Fundacji głębszą refleksję o wykluczeniu społeczno-cyfrowym w Polsce. Na tej bazie nową edycję MegaMisji i #SuperKoderów kierowaliśmy przede wszystkim do gmin najbardziej zagrożonych tym zjawiskiem. Podjęliśmy pilotażową współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, które prowadzi świetlice środowiskowe dla dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji. A wspólnie z Fundacją Stocznia i Orange Polska przygotowaliśmy raport "Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce", który ukazuje problem, szczególnie po doświadczeniach pandemii.
Rozwijaliśmy FabLaby
W minionym roku FabLab powered by Orange w Warszawie zmienił swój adres i działa na Pradze Północ, poszerzając swoje możliwości. W FabLabie w Gdańsku zakończył się projekt iTechWoman, w którym kobiety na zawodowym zakręcie zdobyły nowe umiejętności pod okiem edukatorów. Aby szerzyć idee mejkerskie i D-I-Y założyliśmy też 5 kolejnych MakerSpace'ów w Pracowniach Orange, aby mieszkańcy małych miejscowości rozwijali w tym nurcie swoje umiejętności np. w oparciu o druk 3d czy elektronikę.
Wolontariusze na medal
W 2021 wolontariat pracowniczy otrzymał Certyfikat Wysokiej Jakości przyznany z inicjatywy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. To piękne ukoronowanie 16 lat prowadzenia tego programu i działań naszych wolontariuszy i wolontariuszek. W minionym roku, mimo pandemii, było ich z nami prawie 2000, a ich pomoc trafiła do ponad 80 tysięcy potrzebujących. Chętnie włączali się też w inicjatywy proekologiczne w nurcie #OrangeGoesGreen.
Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom Bloga życzę co najmniej tyle dobra, ile mnożą nasi wolontariusze na co dzień :)
Komentarze
Gratulacje. To co robicie jest mega!
OdpowiedzDzięęęki pablo_ck. Miło to czytać 🙂
Odpowiedz