Było już oświetlenie uliczne, czy liczniki energii elektrycznej, a teraz przyszedł czas na monitoring miejski. Chełmno czeka modernizacja 18 kamer, dostawienie 10 kolejnych, budowa lokalnych punktów dystrybucji danych oraz przygotowanie pomieszczenia dla monitoringu miejskiego. I do tego spięcie wszystkiego siecią, by zadziałało jak należy.
Monitoring i telekomunikacja?
Zapytacie: co firma telekomunikacyjna ma wspólnego z monitoringiem miejskim? Po pierwsze cały projekt realizuje konsorcjum. Poza nami są w nim Solid Grup, który odpowiada za instalację i serwis oraz BCS, czyli producent urządzeń do monitoringu. My natomiast odpowiadamy za łączność – dbamy by wszystkie elementy ze sobą się zgrały.
Jeżeli nie jest to dla Was odpowiedź na pytanie, mam inną: ponieważ to samo co nazywa się „konwergencją”, czyli łączenie usług dzieje się także w usługach dla samorządów. Tylko, że tutaj nikomu nie zaproponujemy pakietu TV razem ze światłowodem i telefonem komórkowym jak w Orange Love. Możemy za to zaoferować szersze usługi, niż tylko łączność. Usługi chmurowe, cyberbezpieczeństwo, Internet Rzeczy – to taki sam pakiet jak Orange Love. Czy to ma sens? Projekt realizowany w Chełmnie ma wartość blisko 440 tys. złotych, więc stanowczo tak.
Jak to zrobiliśmy w Chełmnie
A samo monitoring miejski w Chełmnie to bardzo ciekawa sprawa. Kamery łączyć się będą z punktami zbiorczymi po radiolinii, pracującej w paśmie 5 GHz. Z nich sygnał będzie biegł do pomieszczenia kontroli Ma to sporo zalet, chociażby taką, że ta sieć powstała wyłącznie w tym celu, a przez to jest bezpieczniejsza. Kamery, marki BSC mają bardzo solidną rozdzielczość 4MP, pracują także w podczerwieni. O takich szczegółach jak wodoodporność nie trzeba chyba wspominać.
Monitoring to ważny element inteligentnego miasta. Dobrze zrobiony poprawia bezpieczeństwo mieszkańców. Można go także w dużym stopniu zautomatyzować. Wyobraźcie sobie, że wyznaczane zostają strefy, w których nie powinno nikogo być. Gdy pojawi się tam intruz służby miejskie natychmiast zostaną o tym poinformowane. Nie chodzi tu tylko o przestępców, lecz choćby o lekkomyślne dzieciaki, które mogą uznać, że miejska oczyszczalnia ścieków to świetne miejsce na zabawę. Podpowiem – nie jest. Dlatego lepiej, by taki monitoring był w stanie to wychwycić.
Podobne projekty realizujemy także m.in. w Podkowie Leśnej (to właśnie to miasto, w którym 1/3 mieszkańców, którzy są w zasięgu światłowodu wybrali tę usługę) oraz w Sulęcinie. Gdyby spojrzeć szerzej w temacie IoT dzieje się u nas ostatnio bardzo dużo, więc nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko w chmurze tagów po prawej stronie kliknąć w „IoT” i zabrać się do lektury.
Komentarze
Monitoring miejski owszem podnosi nasze bezpieczeństwo. Sam mieszkam na monitorowanym osiedlu, w zasięgu może 50 m mam 3 kamery obrotowe Boscha które śledzą każdy ruch. Jedna nawet wisi pod balkonem. Jeśli mam być szczery czuję się przez to trochę bezpieczniejszy. Fajnie ze Orange przyłącza się do takich projektów – sieć światłowodów zapewnia zapewnie przepływ obrazu z kamer w najwyższej jakości.
Odpowiedzzapewnia zapewnie 🙂 masło maślane 🙂 hehe 🙂
OdpowiedzMonitoring miejski jest ważny, warto go rozbudowywać.
Odpowiedz