Za nami 15. edycja Orange Warsaw Festival, który przyciągnął 45 tys. fanów dobrej muzyki. Za każdym koncertem i wysłanym spod sceny zdjęciem czy filmem stoi zaplecze techniczne. Choć powinnam raczej napisać arsenał. Zapraszam na sieciowe podsumowanie.
Nasz sieć zdecydowanie odczuła festiwalowy klimat i dała radę. W czasie festiwalu przeniosła 5x więcej ruchu niż normalnie w tej okolicy. Łącznie było to prawie 4,4 TB danych. Ruch wygenerowany tylko przez festiwalowiczów stanowił lwią część - ok. 3,5 TB.
5G w natarciu
W głównej roli wystąpiła mobilna stacja bazowa z 5G w paśmie C. Jej budowę pokazywałam w filmie, który znajdziecie pod tym linkiem. "Przeszło" przez nią prawie 2,5 TB danych komórkowych! Nie mogłabym nie wspomnieć w tym miejscu o 5G. Najnowsza technologia odpowiadała za 30% przesłanych danych. Zarówno tych przesłanych za pośrednictwem mobilnej stacji bazowej, jak i na pozostałych stacjach w okolicy.
Jak wyglądają pozostałe technologie? 2G i 3G odpowiadały za 1% całego ruchu na festiwalu. Pozostałe 69% to LTE - technologia dominująca w sieci komórkowej.
W oba dni ruch sieciowy rósł stopniowo, osiągając pik w godzinach wieczornych. W piątek przypadł on między godziną 22, a 23. Użytkownicy przesłali wtedy prawie 200 GB danych, a na scenie występował raper Skepta. W sobotę pik przesunął się na późniejszą godzinę i padł rekord. Między godziną 23, a północą sieć przeniosła 300 GB danych. To moment kiedy festiwalowicze czekali na opóźniający się koncert Nicky Minaj. Jak widać chętnie korzystali wtedy z internetu.
Rozmowy i SMS-y
Podczas festwialu nasza sieć zarejestrowała ponad 40 tys. minut. 87% tego ruchu głosowego zrealizowaliśmy w technologii VoLTE. Pokazuje to, że sięgamy po nowe technologie i lepszą jakość rozmów.
Jeśli chodzi o wiadomości tekstowe, to po raz kolejny potwierdza się, że SMS-y wcale nie są reliktem przeszłości. Na pewno łatwiej pisać niż dzwonić, gdy z głośników leci głośna muzyka, a na scenie ulubiony zespół. Szkoda czasu na gadanie. Festiwalowicze przesłali prawie 42 tys. SMS-ów. Ruch SMS-owy był 6-krotnie wyższy niż normalnie w tej okolicy. Pamiętajmy, że duża część komunikacji tekstowej odbywa się dziś za pośrednictwem komunikatorów i technologii RCS.
Na koniec zaznaczę że w tym roku zmieniliśmy sposób liczenia danych radiowych, które przechodzą przez naszą sieć by mieć dokładniejsze dane, dlatego nie porównuję ich do poprzedniego roku.
Komentarze
W jaki sposób zmienił się sposób liczenia danych radiowych? Na czym polega różnica?
OdpowiedzKorzystamy z innego systemu, który pozwala nam zebrać dokładniejsze dane i na przykład podzielić je precyzyjniej na poszczególne technologie. Ponadto, uwzględniliśmy dodatkową lokalizację w okolicy, która też przenosi festiwalowy ruch.
Odpowiedz0,7 TB, które przesłała mobilna stacja w ubiegłym roku, kontra 2,5 TB jakie przeszło przez nią w tym roku, dzięki odciążeniu technologią 5G w paśmie C N78…rooobi wrażenieee 😎 Super podsumowanie! Malutka tylko uwaga, na przyszłość jakieś wykresy godzinowe by się przydały w formie czytelnych grafik 😁💪
OdpowiedzDzięki za sugestię, pomyślimy o takich wykresach przy kolejnych podsumowaniach ruchu 🙂
Odpowiedz