Odpowiedzialny biznes

Pierwsza połowa roku w Fundacji Orange

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
19 lipca 2023
Pierwsza połowa roku w Fundacji Orange

Za nami pierwsza połowa roku, podsumowania programów i wiele nowych inicjatyw, a przede wszystkim mnóstwo działań na rzecz edukacji. Rozpoczęliśmy monitoring ekspercki poszanowania praw i podmiotowości dzieci w środowisku cyfrowym, a w maju opublikowaliśmy raport pt. „Dojrzeć do praw”. Niezmiennie powtarzamy, że nie ma dla nas rzeczy ważniejszej niż dobro dzieci. Głównie tą myślą kierowaliśmy się, koordynując nasze działania.

To był bardzo intensywny czas w Fundacji Orange. Rok szkolny kończymy z refleksją nad tym, jak kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży mają nauczyciele, nauczycielki, edukatorzy i edukatorki. Bo nie tylko przekazują wiedzę, ale pełnią też nieocenioną rolę wychowawczą dla młodych pokoleń. Dziękuję za ten ważny okres współpracy z Fundacją, także naszym wolontariuszom i wolontariuszkom, lokalnym społecznikom i społeczniczkom. To piękne, że mamy wokół siebie społeczność osób wrażliwych na potrzeby innych, zaangażowanych w to, żeby choć skrawek świata zmieniać na lepsze. Całym zespołem działamy dalej, by wspierać te zmiany. – mówi Małgorzata Kowalewska, liderka Działu Programowego w naszej Fundacji.

Małgorzata Kowalewska, liderka Działu Programowego Fundacji Orange

Ważne kompetencje dla dzieci i nauczycieli

W naszych programach – MegaMisji dla klas 1-3 oraz #SuperKoderach dla starszych klas szkół podstawowych, bierze udział 6500 uczennic i uczniów. „Moc działania razem” – pod tym hasłem rozpoczniemy MegaMisję i #SuperKoderów z 280 szkołami. Już od września uczniowie i uczennice z całej Polski będą wzmacniać zdrowe nawyki cyfrowe i działać zespołowo.

W tym roku także do Lekcji:Enter dołączyło ponad 14 tys. nauczycielek i nauczycieli. Program zapewnia bezpłatne szkolenia przygotowujące do zmiany sposobu nauczania na bardziej nowoczesny i adekwatny do potrzeb uczniów i uczennic wychowywanych w świecie pełnym technologii.

Wraz z Głosem Nauczycielskim chcieliśmy docenić nauczycielki i nauczycieli za ich pracę i zaangażowanie. Dlatego w tym roku będzie miała miejsce trzecia już edycja konkursu Nauczyciel Jutr@ towarzyszącemu konkursowi Nauczyciel Roku. Zależy nam, aby wyróżnić tych, którzy mają odwagę uczyć inaczej, z troską pielęgnować relacje z uczniami i podążać za ich potrzebami, a także mądrze wykorzystywać technologie. Zeszłoroczną laureatką konkursu została Aldona Rumińska-Szalska.

Kolejną inicjatywą jest nowy program dla nauczycielek, nauczycieli oraz edukatorek i edukatorów - #BurzaMózgów, czyli kurs online o sztucznej inteligencji od strony społecznej i bardziej ogólnie o krytycznym podejściu do mediów cyfrowych. Pierwsze zajęcia tej edycji #BurzyMózgów wystartowały w styczniu 2023 r., a zakończyły się wraz z końcem tego roku szkolnego. Ostatecznie z kursu skorzystało 940 osób.

Kompetencje przyszłości już dziś

Orange Digital Center, w ramach którego działamy na rzecz rozwoju kompetencji przyszłości (nie tylko tych cyfrowych, ale także, a może przede wszystkim społecznych), łączy nasze projekty edukacji pozaformalnej. W ramach programu Pracownie Orange – 20 nowych miejscowości zyska nowe pracownie. To już czwarta edycji programu, dzięki któremu tworzymy nowoczesne miejsca spotkań i rozwoju społecznej lokalności. Pomysły na działanie świetlic zgłaszały grupy inicjatywne z całej Polski. Partnerem inicjatywy jest Fundacja „5Medium".

ODC to również Szkoła Kodowania, czyli nauka programowania dla osób w trudniejszej sytuacji, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Do tej pory kursy ukończyło 70 osób. Dziękujemy naszym partnerom: Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa.

Nowe raporty ku dobrym zmianom

Poważnie traktujemy prawa dziecka, a dobro dziecka jest dla nas zawsze najważniejsze, dlatego we współpracy z ponad czterdziestoma ekspertami i ekspertkami oraz naszą Radą Programową, podjęliśmy się autorskiej analizy stanu poszanowania podmiotowości i praw dziecka w środowisku cyfrowym. Wysłuchaliśmy też głosu młodych. Wnioski zawarliśmy w raporcie Dojrzeć do praw”. Będziemy opracowywać go co 2 lata.

Prace nad monitoringiem eksperckim trwały od dłuższego czasu. Pierwsza edycja raportu zawiera opinie eksperckie, listę niepokojących zjawisk, wyniki badań jakościowych z dziećmi i młodzieżą, które ukazują kwestie aktywności cyfrowych z ich perspektywy. Główne rekomendacje wskazują, że rozwiązaniem wielu problemów z przedrostkiem „cyber” jest wzmacnianie kompetencji w obszarze emocjonalnym i społecznym.

W tym roku wspólnie z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa i Wydziałem Zdrowia WUM stworzyliśmy także raport z pierwszego w Polsce badania higieny cyfrowej dorosłych Polek i Polaków. Zależało nam, aby zwrócić uwagę na to, że nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych. Zdanie sobie sprawy z tego, ile czasu spędza się przed ekranem, jest istotną kwestią. Zauważenie, że ten czas jest zbyt długi, może być jednym z pierwszych kroków w stronę zadbania o swoją higienę cyfrową. W korzystaniu z technologii rekomendowaliśmy umiar i zdrowy rozsądek.

,,Choć skrawek świata zmieniać na lepsze..."

Kluczowe jest dla nas, aby robić rzeczy, które są ważne i potrzebne – na tym skupiamy się cały rok, nie tylko ostatni, ale od kiedy powstała Fundacja Orange. Nie ukrywamy jednak, że bardzo miłe jest docenienie naszej pracy.

W tym roku otrzymaliśmy nagrodę #HelloWoman 2023 od francuskiej Fondation Orange za wspieranie kobiet w rozwoju, aby mogły wzmacniać swoje umiejętności. Doceniono projekt #MakerWoman, który prowadzimy ze Stowarzyszeniem Robisz.to w FabLab powered by Orange oraz działania na rzecz kobiet z Ukrainy i ich dzieci.

Wolontariuszki i wolontariusze Orange Polska zostali nagrodzeni za swoje inicjatywy i działania, wielkie serce i energię do działania na rzecz innych. Otrzymali tytuł „Dobroczyńca Roku 2023”. To dla nas powód do dumy i wielki zaszczyt. Zwłaszcza, że rok 2022 w wolontariacie Orange upłynął głównie pod znakiem pomocy przyjaciołom z Ukrainy, uciekającym przed tragedią wojny.

Jesteśmy niezwykle wzruszeni, ponieważ w tym roku Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii Osoby Publiczne otrzymał Konrad Ciesiołkiewicz - prezes naszej Fundacji. Kapituła Konkursu nagrodziła Konrada wieloletnie za działania na rzecz edukacji w duchu korczakowskich idei, za wspieranie dzieci i troski o ich prawa.

W tym roku zostaliśmy także przyjęci do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Dziękujemy za wsparcie

Niezmiennie działamy i ładujemy energię na drugą połowę roku i pracujemy z pełnym przekonaniem, że to, co robimy, ma sens

Dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują: nauczycielkom i nauczycielom w tysiącach szkół, naszym wolontariuszom i wolontariuszkom, lokalnym społecznikom i społeczniczkom, naszej Radzie Programowej, Radzie Fundacji, wielu ekspertkom i ekspertom, którzy z nami działają oraz naszym partnerom.


Oferta

Ruszyła przedsprzedaż flagowców OPPO Reno10

Beata Giska Beata Giska
19 lipca 2023
Ruszyła przedsprzedaż flagowców OPPO Reno10

Od dziś oferta Orange wzbogaciła się o najnowsze flagowce z serii OPPO Reno10. Możecie je kupić w przedsprzedaży i odebrać prezent.

Chodzi o dwa interesujące modele: OPPO Reno10 5G 8/256 GB i OPPO Reno10 Pro 5G 12/256 GB. Już teraz możecie zamówić je w naszym sklepie online i skorzystać ze specjalnej promocji. W prezencie czekają bezprzewodowe słuchawki OPPO Enco Air3 Pro (o wartości 399 zł) jedynie za złotówkę. Przedsprzedaż potrwa do 7 sierpnia.

Więcej o OPPO przeczytacie tutaj, a inne modele do wyboru, do koloru znajdziecie pod tym linkiem.


Oferta

Wygrajcie pobyt w Disneyland® Paris w konkursie Orange

Beata Giska Beata Giska
18 lipca 2023
Wygrajcie pobyt w Disneyland® Paris w konkursie Orange

Jeśli szukacie wyjazdu dla całej rodziny i jednocześnie chcecie spełnić marzenia najbliższych – zabierzcie ich z nami do francuskiego Disnaylandu! Weźcie udział w konkursie Orange i zafundujcie sobie wspaniałą zabawę oraz bajkowe atrakcje.

Niedawno mogliście przeczytać na naszym blogu o konkursie w Orange na kartę, w którym to można wygrać smartfony, doładowania i 50 tysięcy złotych. Teraz pora na inną opcję, dla wszystkich naszych klientów. Przypominamy o trwającym kolejnym letnim konkursie. Zachęcamy do wzięcia udziału i wygrania wycieczki do Paryża.

W ramach konkursowego lata z Orange macie niepowtarzalną szansę, by świętować 30-lecie bajkowego parku rozrywki. Oto zadanie konkursowe:

Napisz dlaczego to właśnie Ty i Twoi bliscy powinniście spędzić magiczne chwile w Disneyland® Paris z Orange. Na zgłoszenia czekamy do 31 lipca!

Do wygrania: 2 dniowy pobyt w Disneyland® Paris dla 4 osób wraz z noclegiem oraz 10 000 PLN na pokrycie kosztów transportu. Regulamin dostępny jest tutaj. Do wypełnienia formularzu odsyłamy Was na stronę. Warto być klientem z Orange i korzystać z licznych atrakcji, jakie Wam szykujemy. O nich zawsze przeczytacie na naszym blogu.

Scroll to Top