Czas na kolejny, ostatni już odcinek serii „Jak to działa?”. Postanowiłem odpowiedzieć w nim na Wasze pytania, które zadaliście w komentarzach pod poprzednimi materiałami. Skupiłem się na tych, które zadajecie najczęściej i które mogą dać najwięcej wiedzy Wam wszystkim. Wybrałem siedem głównie związanych ze światłowodem i siecią mobilną, na które odpowiedzi znajdziecie w wideo poniżej, a rozwinięcie części z nich także w tekście.
Uzupełnienia odpowiedzi – sztuki 3, w tym jedna o sieci mobilnej
Rafik pytał, jakiego kabla użyć, by podłączyć światłowód w domu jednorodzinnym. W wideo zasugerowałem mu, że to robota dla specjalistów, bo montaż światłowodu wymaga wprawy (i nie tylko). Dla wszystkich, którzy chcą zostać „bohaterami w swoim domu” przygotowałem już zresztą tekst: "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?". O jednej rzeczy powinniście szczególnie pamiętać – w każdym peszlu zawsze zostawiacie „pilota” czyli drut przeciągnięty przez jego środek. Inaczej nie ma to sensu. Mam nadzieję, że zawiera on dostatecznie dużo informacji by bohaterstwo zostawić innym ;-)
Trzy słowa chciałbym dodać także do odpowiedzi dla NinjaFun. Po łączu miedzianym nie można podłączyć światłowodu. To inny rodzaj włókna, inna technologia przesyłania danych. Można zastosować rozwiązanie hybrydowe, chociażby G.fast. Sami tę technologię stosujemy w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach, gdy nie ma technicznej możliwości doprowadzenia światłowodu do mieszkania, a jest on w piwnicy budynku. Jednak nie jest to rozwiązanie optymalne, ani docelowe.
W scenie, w której leci na mnie sporo makulatury, mówię o co najmniej 19 instytucjach (obok UKE), które muszą wyrazić zgodę lub zostać poinformowane o budowie stacji bazowej. To absolutne minimum, bo często jest ich znacznie więcej. W skrajnym przypadku blisko 40. Dlatego budowa stacji bazowej, która w teorii powinna trwać 18 miesięcy najczęściej trwa znacznie dłużej. Chcecie poznać ciekawą historię? Przeczytajcie tekst „Dylemat mieszkańców - chcą mieć lepszy zasięg, ale nie chcą nadajnika” z serwisu Telepolis.
Krótkie posumowanie „Jak to działa?” - głównie o światłowodzie
Seria zamknęła się okrągłą liczbą 20 odcinków, które w sumie odtworzono ponad 160 tys. razy, a największym powodzeniem cieszy się cały czas pierwszy – ten w którym opowiadam o podłączaniu światłowodów w domach jednorodzinnych. Widać, że dobrze trafiliśmy w Wasze potrzeby. Wątek montażu światłowodu wracał wielokrotnie, choćby wtedy, gdy pojechaliśmy do leżących w Kotlinie Kłodzkiej Pniaków, czy też do Krakowa, by odpowiedzieć nieco więcej o tym jak to się robi w mieście.
Seria skupiła się głownie na światłowodzie. Było jednak nie tylko o tym jak się go podłącza, lecz także poruszyliśmy wiele tematów związanych z tą technologią. Odwiedziliśmy światłowodowe laboratorium, raz by pokazać porządne „crash testy”, a drugi by opowiedzieć jak działa włókno optyczne. Był też odcinek, w którym opowiedzieliśmy nieco więcej o Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.
Opowiedzieliśmy także jak działa sieć komórkowa!
W kilku odcinkach opowiadaliśmy także o sieci mobilnej i zasadach jej działania. Nie tylko na co dzień, lecz także od święta, choćby takiego jak Orange Warsaw Festival, czy ferie zimowe. Mam nadzieję, że pozwoliło to udowodnić, że zasięg nie bierze się „z powietrza”, tylko ze stacji bazowych, a zarządzanie całą siecią to olbrzymi wysiłek i praca. Praca, o której przez całą serię opowiadali Ci, którzy ją faktycznie wykonują. Ekspertów było łącznie dwudziestu – tylu ile odcinków. Wielokrotnie więcej wspierało mnie konsultując merytorycznie odcinki, a często wspólnie z nimi głowiłem się jak w prostych słowach opowiedzieć o trudnych tematach. W przypadku sieci mobilnej byli wśród nich i Ci, którzy siecią zarządzają, i Ci którzy planują jej rozbudowę, a także tę rozbudowę realizujący.
Serwery, Internet Rzeczy, cyberbezpieczeństwo i sieć rdzeniowa
Orange to nie tylko usługi telekomunikacyjne. Coraz większa część naszej działalności to usługi biznesowe i wyspecjalizowane rozwiązania takie jak Internet Rzeczy. O tym także opowiadaliśmy w tej serii. Bardzo cieszę się z tego, że mogłem zabrać Was w piątym odcinku do Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi – potężnej serwerowni należącej do Orange Polska. To miejsce, do którego bardzo trudno się dostać, świetnie zabezpieczone i przygotowanie nawet na bardzo trudne sytuacje.
W szóstym odcinku, wspólnie z kolegami z innogy Stoen Operator zajęliśmy się z kolei Internetem Rzeczy. Nie takim z opowiadań science fiction, futurologicznych analiz czy dystopijnych wieszczeń, lecz takim jakim jest on obecnie. Z łącznością, licznikami podłączonymi do sieci i pracą nad coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, które ułatwiają nam życie. Te rozwiązania bazują na technologii LTE-M, którą cały czas rozwijamy, o czym ostatnio informowaliśmy.
Gdy już poruszamy takie tematy, nie może zabraknąć cyberbezpieczeństwa. Dlatego udaliśmy się do CERT Orange Polska by opowiedzieć więcej o phishingu i atakach DDoS. Korzystając z okazji wyjaśniliśmy też zasady działania CyberTarczy.
Nie mogło oczywiście zabraknąć sieci rdzeniowej. To sieć telekomunikacyjnych autostrad, łączących polskie miasta, a przez punkty styku także nasz kraj z resztą świata. Jest potężna – liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów i zdolna obsłużyć ruch liczony w Tb/s.
Odpowiadamy na Wasze pytania
Tworząc tą serię chcieliśmy być możliwie blisko Was – widzów. Do Pniaków pojechaliśmy, ponieważ pod każdym wideo „Mustafa” prosił, byśmy pokazali jak podłączamy światłowód „w wiosce”. Za każdym razem szukaliśmy powiązania między telekomunikacją, a tym co znacie – streamingiem video, festiwalami, grami – szeroko pojętą popkulturą. #10 i #20 odcinek serii to nawet Q&A, w których staram się odpowiedzieć na możliwie dużo Waszych pytań. Pierwszy z tych materiałów znajdziecie poniżej.
Warto też przejrzeć wpisy blogowe, które towarzyszyły filmom. Tam często rozszerzałem poruszane w nich tematy i odpowiadałem na Wasze pytania.
Co dalej z "Jak to działa?"
Dzięki tej serii daliśmy Wam wgląd w tę część sieci telekomunikacyjnej, którą można pokazać kamerą. To bowiem niezbędny warunek – nie można przecież zrobić wideo o czymś, czego nie można pokazać w obiektywie. Teraz szukam inspiracji (co zresztą widać na końcu dwudziestego odcinka) by za jakiś czas ruszyć z kopyta z nową vlogową serią. Na blogu będziemy jednak nadal pisać o technologii, a nasz YouTube będzie zapełniał się kolejnymi produkcjami.
Mam nadzieję, że „Jak to działa?” się Wam podobał i znaleźliście tam sporo cennych informacji. Dajcie znać w komentarzach.
Komentarze
Wielka szkoda, że to koniec serii. Jedna z ciekawszych na blogu.
OdpowiedzKoniec tematów, po prostu. Nie chciałem robić kolejnych odcinków, które powielają w nowym otoczeniu stare tematy. A 20 odcinków to ładna okrągła liczba 🙂
OdpowiedzPiotrze, dziesięć to też ładna, okrągła liczba ?
OdpowiedzSugerujesz, że po dziesięciu powinienem skończyć? 🙂
OdpowiedzPiotrku, a ja w dalszym ciągu nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania. Chyba o mnie zapomniałeś? Pozdrawiam.
OdpowiedzZ tego co wiem, sprawa jest „w toku”. Jeżeli będę wiedział coś więcej dam znać.
OdpowiedzDzięki za odpowiedź, w takim razie czekam na dalsze informacje. Mam nadzieję, że w niedługim czasie. Pozdrawiam.
OdpowiedzSzkoda niestety koniec serii bo wygrała telekomuna i pewnie wygryzła ten program
OdpowiedzNie, nie wygryzła. Po prostu skończyły się tematy, które można było pokazać w filmie w fajny i przystępny sposób. Nie przepadam też za teoriami spiskowymi i sformułowaniem „telekomuna”. Pozdrawiam,
OdpowiedzPiotrek
Jak działa EVS w Orange? Tego nikt nie wie. W Play i TMobile działa doskonale. Najlepsza jakość rozmów w tych dwóch sieciach.
OdpowiedzJanku, zapraszam do oglądania poprzednich odcinków serii. Może zainteresujesz się czymś oprócz kodeków, o których piszesz pod większością wpisów na blogu. A o kodekach pamiętamy. Jednak mamy wiele innych zadań przed sobą, o których nie możemy zapominać.
OdpowiedzTypowe bo program był za dobry to zginie w zalewie słabych filmów. Tak frontem do klienta jak zawsze.
OdpowiedzNie doszukiwał bym się tutaj 3 dna. Po prostu czułem brak nowych tematów, więc postanowiłem poszukać nowych po chwili przerwy 🙂 Bardziej skupiając się na razie na pisaniu.
OdpowiedzDobre jak zawsze… Piotrek, tylko nie zapomnij pisać na blogu. Ps. Może jakieś info w % jaki wskaźnik rozmów w 2G/3G/VoLTE ?? 🙂 Taka wisienka na torcie. Technika idzie do przodu 🙂
OdpowiedzTeksty się już piszą. Teraz będę miał na nie więcej czasu. Będę mógł się zając też tymi tematami, które na wideo się nie nadawały, choćby IPTV.
OdpowiedzPiotrze jeżeli już mowa o światłowodzie to wiadomo coś w Mojej sprawie?Druga sprawa dotyczy telefonii stacjonarnej a konkretnie usługi VoIP podpiętej do FunBoxa,bo o ile w zwykłym analogu do obsługi połączeń posiadacie dość sporą liczbę central,to Mam rozumieć,że w przypadku VoIP za obsługę klientów z całego kraju odpowiada tylko jeden serwer głosowy nie ważne czy ktoś mieszka w Zakopanem czy w Sopocie? Piotrze nie było jeszcze nic o IPTV oraz przydałby się jakiś filmik z wizyty w Waszym Hoście(węźle telekomunikacyjnym)
OdpowiedzWiadomo, chyba nawet Ci dzisiaj odpisałem (jeżeli nie to napisałem i nie wysłałem). Twoje pytania potraktuje jako punkt wstępu do kolejnych tekstów na bloga.
OdpowiedzW którymś filmie padło hasło, że można zadawać pytania i zostanie nagrane odpowiedzi. Zapytałem o to jak jest rozliczane MTRy za minuty, smsy między sieciami, o sieci stacjonarne i roaming. Polubiliście ten komentarz i pytanie zostało olane. Seria fajna. Ale zawiodłem się.
OdpowiedzTomek, tak jak pisałem – pytania, na które odpowiadałem wybierałem z pośród wielu innych. Odpowiedź na Twoje wymaga wejścia w szczegóły związane z regulacją i wymagałyby całego odcinka, a może i 10, by na nie w pełni odpowiedzieć.
OdpowiedzPiotrek, rozumiem i też uważam że każdy temat można albo bardzo zgłębiać albo ogólnie omówić „z grubsza” i niezależnie czy dotyczy moich pytań, działania sieci światłowodowej, komórkowej itd. 😉
OdpowiedzPiotrze zrobiłeś kawał dobrej roboty. Czekamy na kolejny cykl Twoich video 🙂
OdpowiedzPiotr,kawał dobrej roboty i premia zasłużona 😉 petycja w trakcie wysyłania 😉
OdpowiedzBardzo dobry cykl, dzieki niemu wiem jak wygląda instalacja światłowodowa na słupach 🙂
OdpowiedzSzkoda, ze na maila nie odpisałeś 🙁
OdpowiedzNie widziałem Twojego maila. Wpadł w weekend :-(. Niestety nie mógłbym Ci pomóc.
OdpowiedzCześć, ruszyło się coś może w mojej sprawie? Dodam, ze w chodniku jest kanalizacja telekomunikacyjna, wiec jedyna interwencja to otworzenie studzienki, ucięcie kabla i podpięcie nowego.
OdpowiedzPozdrawiam
Odpowiedziałem, pozdrawiam.
OdpowiedzDzięki za te posty i naprawdę wiarygodne wiadomości… Dużo pracy w to włożyłeś i serca i to się też ceni! Dzieki 😉
Odpowiedz