Sieć

„Jak to działa?” po raz ostatni. Pytania o światłowód i nie tylko

Piotr Domański Piotr Domański
29 sierpnia 2019
„Jak to działa?” po raz ostatni. Pytania o światłowód i nie tylko

Czas na kolejny, ostatni już odcinek serii „Jak to działa?”. Postanowiłem odpowiedzieć w nim na Wasze pytania, które zadaliście w komentarzach pod poprzednimi materiałami. Skupiłem się na tych, które zadajecie najczęściej i które mogą dać najwięcej wiedzy Wam wszystkim. Wybrałem siedem głównie związanych ze światłowodem i siecią mobilną, na które odpowiedzi znajdziecie w wideo poniżej, a rozwinięcie części z nich także w tekście.

Uzupełnienia odpowiedzi – sztuki 3, w tym jedna o sieci mobilnej

Rafik pytał, jakiego kabla użyć, by podłączyć światłowód w domu jednorodzinnym. W wideo zasugerowałem mu, że to robota dla specjalistów, bo montaż światłowodu wymaga wprawy (i nie tylko). Dla wszystkich, którzy chcą zostać „bohaterami w swoim domu” przygotowałem już zresztą tekst: "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?". O jednej rzeczy powinniście szczególnie pamiętać – w każdym peszlu zawsze zostawiacie „pilota” czyli drut przeciągnięty przez jego środek. Inaczej nie ma to sensu. Mam nadzieję, że zawiera on dostatecznie dużo informacji by bohaterstwo zostawić innym ;-)

Trzy słowa chciałbym dodać także do odpowiedzi dla NinjaFun. Po łączu miedzianym nie można podłączyć światłowodu. To inny rodzaj włókna, inna technologia przesyłania danych. Można zastosować rozwiązanie hybrydowe, chociażby G.fast. Sami tę technologię stosujemy w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach, gdy nie ma technicznej możliwości doprowadzenia światłowodu do mieszkania, a jest on w piwnicy budynku. Jednak nie jest to rozwiązanie optymalne, ani docelowe.

W scenie, w której leci na mnie sporo makulatury, mówię o co najmniej 19 instytucjach (obok UKE), które muszą wyrazić zgodę lub zostać poinformowane o budowie stacji bazowej. To absolutne minimum, bo często jest ich znacznie więcej. W skrajnym przypadku blisko 40. Dlatego budowa stacji bazowej, która w teorii powinna trwać 18 miesięcy najczęściej trwa znacznie dłużej. Chcecie poznać ciekawą historię? Przeczytajcie tekst „Dylemat mieszkańców - chcą mieć lepszy zasięg, ale nie chcą nadajnika” z serwisu Telepolis.

Krótkie posumowanie „Jak to działa?” - głównie o światłowodzie

Seria zamknęła się okrągłą liczbą 20 odcinków, które w sumie odtworzono ponad 160 tys. razy, a największym powodzeniem cieszy się cały czas pierwszy – ten w którym opowiadam o podłączaniu światłowodów w domach jednorodzinnych. Widać, że dobrze trafiliśmy w Wasze potrzeby. Wątek montażu światłowodu wracał wielokrotnie, choćby wtedy, gdy pojechaliśmy do leżących w Kotlinie Kłodzkiej Pniaków, czy też do Krakowa, by odpowiedzieć nieco więcej o tym jak to się robi w mieście.

Seria skupiła się głownie na światłowodzie. Było jednak nie tylko o tym jak się go podłącza, lecz także poruszyliśmy wiele tematów związanych z tą technologią. Odwiedziliśmy światłowodowe laboratorium, raz by pokazać porządne „crash testy”, a drugi by opowiedzieć jak działa włókno optyczne. Był też odcinek, w którym opowiedzieliśmy nieco więcej o Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa.

Opowiedzieliśmy także jak działa sieć komórkowa!

W kilku odcinkach opowiadaliśmy także o sieci mobilnej i zasadach jej działania. Nie tylko na co dzień, lecz także od święta, choćby takiego jak Orange Warsaw Festival, czy ferie zimowe. Mam nadzieję, że pozwoliło to udowodnić, że zasięg nie bierze się „z powietrza”, tylko ze stacji bazowych, a zarządzanie całą siecią to olbrzymi wysiłek i praca. Praca, o której przez całą serię opowiadali Ci, którzy ją faktycznie wykonują. Ekspertów było łącznie dwudziestu – tylu ile odcinków. Wielokrotnie więcej wspierało mnie konsultując merytorycznie odcinki, a często wspólnie z nimi głowiłem się jak w prostych słowach opowiedzieć o trudnych tematach. W przypadku sieci mobilnej byli wśród nich i Ci, którzy siecią zarządzają, i Ci którzy planują jej rozbudowę, a także tę rozbudowę realizujący.

Serwery, Internet Rzeczy, cyberbezpieczeństwo i sieć rdzeniowa

Orange to nie tylko usługi telekomunikacyjne. Coraz większa część naszej działalności to usługi biznesowe i wyspecjalizowane rozwiązania takie jak Internet Rzeczy. O tym także opowiadaliśmy w tej serii. Bardzo cieszę się z tego, że mogłem zabrać Was w piątym odcinku do Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi – potężnej serwerowni należącej do Orange Polska. To miejsce, do którego bardzo trudno się dostać, świetnie zabezpieczone i przygotowanie nawet na bardzo trudne sytuacje.

W szóstym odcinku, wspólnie z kolegami z innogy Stoen Operator zajęliśmy się z kolei Internetem Rzeczy. Nie takim z opowiadań science fiction, futurologicznych analiz czy dystopijnych wieszczeń, lecz takim jakim jest on obecnie. Z łącznością, licznikami podłączonymi do sieci i pracą nad coraz bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, które ułatwiają nam życie. Te rozwiązania bazują na technologii LTE-M, którą cały czas rozwijamy, o czym ostatnio informowaliśmy.

Gdy już poruszamy takie tematy, nie może zabraknąć cyberbezpieczeństwa. Dlatego udaliśmy się do CERT Orange Polska by opowiedzieć więcej o phishingu i atakach DDoS. Korzystając z okazji wyjaśniliśmy też zasady działania CyberTarczy.

Nie mogło oczywiście zabraknąć sieci rdzeniowej. To sieć telekomunikacyjnych autostrad, łączących polskie miasta, a przez punkty styku także nasz kraj z resztą świata. Jest potężna – liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów i zdolna obsłużyć ruch liczony w Tb/s.

Odpowiadamy na Wasze pytania

Tworząc tą serię chcieliśmy być możliwie blisko Was – widzów. Do Pniaków pojechaliśmy, ponieważ pod każdym wideo „Mustafa” prosił, byśmy pokazali jak podłączamy światłowód „w wiosce”. Za każdym razem szukaliśmy powiązania między telekomunikacją, a tym co znacie – streamingiem video, festiwalami, grami – szeroko pojętą popkulturą. #10 i #20 odcinek serii to nawet Q&A, w których staram się odpowiedzieć na możliwie dużo Waszych pytań. Pierwszy z tych materiałów znajdziecie poniżej.

Warto też przejrzeć wpisy blogowe, które towarzyszyły filmom. Tam często rozszerzałem poruszane w nich tematy i odpowiadałem na Wasze pytania.

Co dalej z "Jak to działa?"

Dzięki tej serii daliśmy Wam wgląd w tę część sieci telekomunikacyjnej, którą można pokazać kamerą. To bowiem niezbędny warunek – nie można przecież zrobić wideo o czymś, czego nie można pokazać w obiektywie. Teraz szukam inspiracji (co zresztą widać na końcu dwudziestego odcinka) by za jakiś czas ruszyć z kopyta z nową vlogową serią. Na blogu będziemy jednak nadal pisać o technologii, a nasz YouTube będzie zapełniał się kolejnymi produkcjami.

Mam nadzieję, że „Jak to działa?” się Wam podobał i znaleźliście tam sporo cennych informacji. Dajcie znać w komentarzach.

Komentarze

Piotrekk85
Piotrekk85 15:49 29-08-2019

Wielka szkoda, że to koniec serii. Jedna z ciekawszych na blogu.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 18:36 29-08-2019

    Koniec tematów, po prostu. Nie chciałem robić kolejnych odcinków, które powielają w nowym otoczeniu stare tematy. A 20 odcinków to ładna okrągła liczba 🙂

    Odpowiedz
      Pan Pikuś
      Pan Pikuś 20:52 03-09-2019

      Piotrze, dziesięć to też ładna, okrągła liczba ?

      Odpowiedz
        Piotr Domański
        Piotr Domański 07:43 04-09-2019

        Sugerujesz, że po dziesięciu powinienem skończyć? 🙂

        Odpowiedz
marko25
marko25 16:30 29-08-2019

Piotrku, a ja w dalszym ciągu nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania. Chyba o mnie zapomniałeś? Pozdrawiam.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 18:35 29-08-2019

    Z tego co wiem, sprawa jest „w toku”. Jeżeli będę wiedział coś więcej dam znać.

    Odpowiedz
      marko25
      marko25 19:22 29-08-2019

      Dzięki za odpowiedź, w takim razie czekam na dalsze informacje. Mam nadzieję, że w niedługim czasie. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
smuteczek
smuteczek 18:25 29-08-2019

Szkoda niestety koniec serii bo wygrała telekomuna i pewnie wygryzła ten program

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 18:34 29-08-2019

    Nie, nie wygryzła. Po prostu skończyły się tematy, które można było pokazać w filmie w fajny i przystępny sposób. Nie przepadam też za teoriami spiskowymi i sformułowaniem „telekomuna”. Pozdrawiam,
    Piotrek

    Odpowiedz
Janek
Janek 18:43 29-08-2019

Jak działa EVS w Orange? Tego nikt nie wie. W Play i TMobile działa doskonale. Najlepsza jakość rozmów w tych dwóch sieciach.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 19:18 29-08-2019

    Janku, zapraszam do oglądania poprzednich odcinków serii. Może zainteresujesz się czymś oprócz kodeków, o których piszesz pod większością wpisów na blogu. A o kodekach pamiętamy. Jednak mamy wiele innych zadań przed sobą, o których nie możemy zapominać.

    Odpowiedz
MMario
MMario 20:10 29-08-2019

Typowe bo program był za dobry to zginie w zalewie słabych filmów. Tak frontem do klienta jak zawsze.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 22:28 29-08-2019

    Nie doszukiwał bym się tutaj 3 dna. Po prostu czułem brak nowych tematów, więc postanowiłem poszukać nowych po chwili przerwy 🙂 Bardziej skupiając się na razie na pisaniu.

    Odpowiedz
Ron
Ron 20:25 29-08-2019

Dobre jak zawsze… Piotrek, tylko nie zapomnij pisać na blogu. Ps. Może jakieś info w % jaki wskaźnik rozmów w 2G/3G/VoLTE ?? 🙂 Taka wisienka na torcie. Technika idzie do przodu 🙂

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 22:26 29-08-2019

    Teksty się już piszą. Teraz będę miał na nie więcej czasu. Będę mógł się zając też tymi tematami, które na wideo się nie nadawały, choćby IPTV.

    Odpowiedz
Krzysiek87
Krzysiek87 20:50 29-08-2019

Piotrze jeżeli już mowa o światłowodzie to wiadomo coś w Mojej sprawie?Druga sprawa dotyczy telefonii stacjonarnej a konkretnie usługi VoIP podpiętej do FunBoxa,bo o ile w zwykłym analogu do obsługi połączeń posiadacie dość sporą liczbę central,to Mam rozumieć,że w przypadku VoIP za obsługę klientów z całego kraju odpowiada tylko jeden serwer głosowy nie ważne czy ktoś mieszka w Zakopanem czy w Sopocie? Piotrze nie było jeszcze nic o IPTV oraz przydałby się jakiś filmik z wizyty w Waszym Hoście(węźle telekomunikacyjnym)

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 22:23 29-08-2019

    Wiadomo, chyba nawet Ci dzisiaj odpisałem (jeżeli nie to napisałem i nie wysłałem). Twoje pytania potraktuje jako punkt wstępu do kolejnych tekstów na bloga.

    Odpowiedz
Tomek
Tomek 23:11 29-08-2019

W którymś filmie padło hasło, że można zadawać pytania i zostanie nagrane odpowiedzi. Zapytałem o to jak jest rozliczane MTRy za minuty, smsy między sieciami, o sieci stacjonarne i roaming. Polubiliście ten komentarz i pytanie zostało olane. Seria fajna. Ale zawiodłem się.

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 12:22 02-09-2019

    Tomek, tak jak pisałem – pytania, na które odpowiadałem wybierałem z pośród wielu innych. Odpowiedź na Twoje wymaga wejścia w szczegóły związane z regulacją i wymagałyby całego odcinka, a może i 10, by na nie w pełni odpowiedzieć.

    Odpowiedz
      Tomek
      Tomek 12:58 18-09-2019

      Piotrek, rozumiem i też uważam że każdy temat można albo bardzo zgłębiać albo ogólnie omówić „z grubsza” i niezależnie czy dotyczy moich pytań, działania sieci światłowodowej, komórkowej itd. 😉

      Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 08:23 30-08-2019

Piotrze zrobiłeś kawał dobrej roboty. Czekamy na kolejny cykl Twoich video 🙂

Odpowiedz
Łukasz
Łukasz 09:00 30-08-2019

Piotr,kawał dobrej roboty i premia zasłużona 😉 petycja w trakcie wysyłania 😉

Odpowiedz
spiro
spiro 22:26 31-08-2019

Bardzo dobry cykl, dzieki niemu wiem jak wygląda instalacja światłowodowa na słupach 🙂

Odpowiedz
manyaky
manyaky 21:05 01-09-2019

Szkoda, ze na maila nie odpisałeś 🙁

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 12:18 02-09-2019

    Nie widziałem Twojego maila. Wpadł w weekend :-(. Niestety nie mógłbym Ci pomóc.

    Odpowiedz
WymianaKabelZagan-stratford
WymianaKabelZagan-stratford 10:51 03-09-2019

Cześć, ruszyło się coś może w mojej sprawie? Dodam, ze w chodniku jest kanalizacja telekomunikacyjna, wiec jedyna interwencja to otworzenie studzienki, ucięcie kabla i podpięcie nowego.
Pozdrawiam

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 07:42 04-09-2019

    Odpowiedziałem, pozdrawiam.

    Odpowiedz
Astis
Astis 21:46 09-09-2019

Dzięki za te posty i naprawdę wiarygodne wiadomości… Dużo pracy w to włożyłeś i serca i to się też ceni! Dzieki 😉

Odpowiedz

Oferta

100 zł na start w Orange na kartę

Marta Krajewska Marta Krajewska
29 sierpnia 2019
100 zł na start w Orange na kartę

Od dzisiaj każdy nowy klient w Orange na kartę może otrzymać w prezencie 100 zł na rozmowy. Jak skorzystać z promocji? Wystarczy aktywować oraz zarejestrować nowy starter Orange na kartę (za wyjątkiem startera „Zawsze bez limitu po doładowaniu”), a następnie bezpłatnie włączyć promocję, wysyłając SMS o treści BONUS pod nr 815.

Bonus wysokości 100zł jest ważny przez 30 dni od dnia aktywacji i może być wykorzystany na rozmowy ze wszystkimi sieciami komórkowymi i stacjonarnymi. Środki z bonusu są wykorzystywane w pierwszej kolejności przed środkami pochodzącymi z doładowań. Bonus obowiązuje także w roamingu w Strefie 1. Do połączeń w roamingu doliczamy 5 gr za minutę.

Stan i ważność środków pozostałych do wykorzystania w ramach bonusu, można sprawdzić wysyłając SMS o treści ILE MINUT pod nr 901 (koszt standardowego SMSa) lub logując się na konto w Orange Online.

Promocja potrwa do 31.10.2019 r.

Pamiętajcie o naszych ofertach w Orange na kartę:

1 GB w roamingu w Orange na kartę

„Za darmo w Orange” teraz w Orange Free na kartę

Zawsze bez limitu w Orange na kartę

Komentarze

Jackson
Jackson 16:48 19-07-2024

A czy wiadomo coś nowego modernizacji nadajnika w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 Powiat Starachowicki? Od roku nadajnik czeka na modernizacje która była już kilka razy przesuwana..

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:08 23-07-2024

    Niestety modernizacja się przesunęła, nowy termin wypada w najbliższych tygodniach.

    Odpowiedz
Zachar z Jagodna
Zachar z Jagodna 07:15 22-07-2024

Kiedy poprawa zasięgu na Jagodnie we Wrocławiu? Może po wakacjach jedną stację mobilną uda się u nas postawić?

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:43 22-07-2024

    Tak jak odpowiadałam wcześniej: mamy na tym obszarze rozpoczęte nowe procesy inwestycyjne. Niestety nie mogę jeszcze podać konkretnego terminu.

    Odpowiedz
bulderwar
bulderwar 16:41 22-07-2024

W Międzyzdrojach sieć niezawodnie jak co sezon się wykrzacza. 🥲

Odpowiedz
Daniel
Daniel 18:05 22-07-2024

A co z nadajnikiem w okolicach Kępnicy (gmina Nysa)? W SMS zapewniali Państwo powstanie takiego w okolicy, celem polepszenia zasięgu – który obecnie wynosi 0 (słownie zero) kresek 🙂

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 14:28 24-07-2024

    Trudno mi się odnieść do kwestii problemu z zasięgiem, bo nie znam dokładnej lokalizacji. W lipcu rzeczywiście uruchomiona została nowa stacja bazowa ok. 4 km na północ od Kępnicy. W maju i lipcu na dwóch okolicznych stacjach przeprowadzona była także modernizacja nadajników, której celem jest poprawa jakości sieci. Kolejna stacja planowo ma przejść modernizację jesienią.

    Odpowiedz
dziegiel
dziegiel 12:21 23-07-2024

A w okolicach Ciechanowa będą jakieś nowe stacje bazowe. Mieszkam 10 km od najbliższego BTSa i korzystanie z Waszej sieci to udręka.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 11:49 24-07-2024

    Tak, planujemy tam wybudowanie nowych stacji. Jesteśmy na początku procesu inwestycyjnego, więc nie jestem w stanie podać przybliżonego terminu realizacji.

    Odpowiedz
Jackson
Jackson 08:01 24-07-2024

Pani Kingo czy jeżeli napisze zgłoszenie techniczne do BOK-u przyspieszy to działania w kierunku modernizacji tego nadajnika? Pozdrawiam

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 10:47 26-07-2024

    Zgłoszenia techniczne są analizowane i są jednym z elementów branych pod uwagę w planach modernizacji. Dlatego jeśli są problemy jakościowe, to warto oczywiście je zgłosić.

    Odpowiedz
Agima
Agima 12:54 26-07-2024

Proszę o informację czy są plany poprawy zasięgu w rejonie Laski gm. Łochów powiat Węgrowski? Tam zasięg to 2G w porywach do 3G. Zasięg jest tak marny, że trzeba go szukać, aby wykonać połączenie. Wykonać lub odebrać połączenie w mieszkaniu graniczy z cudem.

Odpowiedz
    Kinga Gora
    Kinga Gora 12:13 02-08-2024

    Mamy zaplanowaną modernizację dla tej lokalizacji w ciągu najbliższych tygodni.

    Odpowiedz
Jarek
Jarek 13:26 29-07-2024

Pani Kingo. Dziękuję za Pani dużą aktywność na blogu. Czy jest planowane postawienie nadajnika w m.Wąsosz 19-222, woj. podlaskie? Obecnie nie ma tam zasięgu wewnątrz budynków, a na zewnątrz jest gdzieniegdzie 2G/3G.Mapa zasięgu orange wskazuje,że jest na zewnątrz budynków zasięg LTE i nawet 5G 2100,co jest nieprawdą .Wiele osób musi szukać zasięgu na podwórku lub strychu domów,aby zadzwonić😟

Odpowiedz
Cinek
Cinek 14:41 02-08-2024

Proszę o informacje kiedy dowiesicie się do masztu P4 w miejscowości Nowy Borek, gmina Błażowa, woj, podkarpackie. Już nawet Plus wziął tam pozwolenie 🙂
jest tam starsza dziura zasięgowa, jedynie Play ma zasieg

Odpowiedz
Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada 23:23 18-08-2024

Od mniej więcej dwóch lat Orange i T-Mobile w ramach NetWorkS przestali się dowieszać do nowych lokalizacji Play. Efekt jest taki, że Play ma już zasięg niemalże wszędzie, a Orange z T-Mobile niestety nie. Powiem, że jest nawet gorzej, bo w wielu lokalizacjach nadajniki NetWorkS zostały zdemontowane i zasięg się pogorszył. Służę danymi z Pomorza Gdańskiego jeśli to w ogóle kogokolwiek interesuje.

Odpowiedz
Wujek Dobra Rada
Wujek Dobra Rada 23:31 18-08-2024

Kiedy w końcu normalny zasięg w tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku?! Od czasu demontażu BTS T-Mobile Ku Ujściu ramach NetWorkS kompletnie brak sensownego sygnału również Orange. Może dział techniczny przyjrzy się sytuacji na Pomorzu Gdańskim, gdzie zasięg zamiast się polepszać z powodu demontaży poszczególnych BTS stale się pogarsza, nie mówiąc już nic o nowych inwestycjach w nowych lokalizacjach!

Odpowiedz

Oferta

KONKURS! Huawei P Smart Z do wygrania [wyniki]

Piotr Domański Piotr Domański
29 sierpnia 2019
KONKURS! Huawei P Smart Z do wygrania [wyniki]

Po kliku miesiącach wracamy z blogowymi konkursami. Nowy sezon otwieramy od bardzo fajnego smartfonu ze średniej półki ze świetnym elementem – wysuwanym aparatem do selfie, czyli Huawei P Smart Z. Mam nadzieję, że się stęskniliście;-)

Najciekawszą cechą nowego smartfona, nie spotykaną przy urządzeniach za tą cenę jest wysuwany aparat fotograficzny do robienia selfie. Dzięki temu ekran nie ma żadnych dodatkowych elementów i zajmuje, nie licząc cienkich ramek cały front Huawei P Smart Z. Producent zapewnia, że wytrzyma on nacisk 15 kg i można go wysunąć ponad 100 tys. razy.

Huawei P Smart Z teraz w promocyjnej cenie!

Smartfon wyposażony jest także w dwa obiektywy aparatu głównego, procesor Kirin 710F, 4 GB RAM i 64 GB twardego dysku, który można rozszerzyć. Całość zasila bateria o pojemności 4000 mAh. O smartfonie pisała już Marta, gdy wchodził do naszej oferty, więc zajrzyjcie do tekstu „Premiera Huawei P smart Z w Orange”. Co więcej właśnie ruszyła "Oferta tygodnia" z Huawei P Smart Z. Zapłacicie teraz za ten smartfon o 120 zł mniej.

Konkurs - szczegóły

Zadnie konkursowe będzie powiązane z owym wysuwanym aparatem. Lecz nie, nie będziemy oceniać zdjęć Waszych twarzy. Najbardziej charakterystyczną cechą Huawei P Smart Z jest jego wysuwany aparat do selfie, dzięki któremu można cieszyć się ekranem bez żadnych wcięć czy „monobrwi”. Dajcie się ponieść fantazji – jaki jeszcze element smartfona powinno się wysuwać przy pomocy małego silniczka i co by to dało użytkownikom.

Konkurs rozpoczyna się właśnie teraz, a na Wasze odpowiedzi czekamy do 11 września. Czasu macie więcej niż zazwyczaj, lecz to konkursowa rozgrzewka, więc nie chcieliśmy, byście musieli się spieszyć. Odpowiedzi tradycyjnie w specjalnym formularzu poniżej. Mogą mieć maksymalnie 400 znaków (ze spacjami). Nie dodawajcie linków do zewnętrznych stron.

Powodzenia!

P.S. no i regulamin ;-). Słyszałem, że teraz nawet w konkursach na blogu u fioletowych bywa ;-)

 

Aktualizacja 16.09.2019 godzina 18:10

Uff… zdążyliśmy. Może nie co do godziny, ale co do dnia. 825 odpowiedzi na pytania, powaliliście nas. Choć część się powtarzała, to nadal wyszło kilkadziesiąt stron tekstu.

Dużo.

I choć nie było łatwo udało się wskazać zwycięzcę, który skradł serce komisji. To Daniel, który opublikował swój wpis o 9:37 11 września.  Absolutne wyróżnienie za kreatywność, świetny pomysł i zupełnie nowatorskie podejście do elementów smartfona. Szczególnie, że wihajster jest w takim urządzeniu mobilnym niezbędny.

Zwycięzcy dedykujemy także wiersz. Gratulacje, będziemy się odzywać!

Ślusarz

Julian Tuwim

 W łazience co się zatkało, rura chrapała przeraźliwie, aż do przeciągłego wycia, woda kapała ciurkiem. Po wypróbowaniu kilku domowych środków zaradczych (dłubanie w rurze szczoteczką do zębów, dmuchanie w otwór, ustna perswazja etc.) - sprowadziłem ślusarza.

Ślusarz był chudy, wysoki, z siwą szczeciną na twarzy, w okularach na ostrym nosie. Patrzył spode łba wielkiemi niebieskiemi oczyma, jakimś załzawionym wzrokiem. Wszedł do łazienki, pokręcił krany na wszystkie strony, stuknął młotkiem w rurę i powiedział:

- Ferszlus trzeba roztrajbować.

Szybka ta diagnoza zaimponowała mi wprawdzie, nie mrugnąłem jednak i zapytałem:

- A dlaczego?

Ślusarz był zaskoczony moją ciekawością, ale po pierwszym odruchu zdziwienia, które wyraziło się w spojrzeniu sponad okularów, chrząknął i rzekł:

- Bo droselklapa tandetnie zblindowana i ryksztosuje.

- Aha, - powiedziałem - rozumiem! Więc gdyby droselklapa była w swoim czasie solidnie zablindowana, nie ryksztosowała by teraz i roztrajbowanie ferszlusu byłoby zbyteczne?

- Ano chyba. A teraz pufer trzeba lochować, czyli dać mu szprajc, żeby tender udychtować.

Trzy razy stuknąłem młotkiem w kran, pokiwałem głową i stwierdziłem:

- Nawet słychać.

Ślusarz spojrzał doć zdumiony:

- Co słychać?

- Słychać, że tender nie udychtowany. Ale przekonany jestem, że gdy pan mu da odpowiedni szprajc przez lochowanie pufra, to droselklapa zostanie zablindowana, nie będzie już więcej ryksztosować i, co za tym idzie ferszlus będzie roztrajbowany.

I zmierzyłem lusarza zimnem, bezczelnem spojrzeniem. Moja fachowa wymowa oraz nonszalancja, z jaką sypałem zasłyszanemi poraz pierwszy w życiu terminami, zbiła z tropu ascetycznego ślusarza. Poczuł, że musi mi czem zaimponować.

- Ale teraz nie zrobię, bo holajzy nie zabrałem. A kosztować będzie reperacja - wyczekał chwilę, by zmiażdżyć mnie efektem ceny - kosztować będzie... 7 złotych 85 groszy.

- To niedużo, - odrzekłem spokojnie - myślałem, że co najmniej dwa razy tyle. Co się za tyczy holajzy, to doprawdy nie widzę potrzeby, aby pan miał fatygować się po nią do domu. Spróbujemy bez holajzy.

Ślusarz był blady i nienawidził mnie. Uśmiechnął się drwiąco i powiedział:

- Bez holajzy? Jak ja mam bez holajzy lochbajtel kryptować? Żeby trychter był na szoner robiony, to tak. Ale on jest krajcowany i we flanszy culajtungu nie ma, to na sam abszperwentyl nie zrobię.

- No wie pan, - zawołałem, rozkładając ręce - czegoś podobnego nie spodziewałem się po panu! Więc ten trychter według pana nie jest zrobiony na szoner? Ha, ha, ha! Pusty miech mnie bierze! Gdzież on na litoć Boga jest krajcowany?

- Jak to, gdzie? - warknął ślusarz - Przecież ma kajlę na uberlaufie!

Zarumieniłem się po uszy i szepnąłem wstydliwie:

- Rzeczywiście. Nie zauważyłem, że na uberlaufie jest kajla. W takim razie zwracam honor: bez holajzy ani rusz.

I poszedł po holajzę. Albowiem z powodu kajli na uberlaufie trychter rzeczywiście robiony był na szoner, nie za krajcowany, i bez holajzy w żaden sposób nie udałoby się zakryptować lochbajtel w celu udychtowania pufra i dania mu szprajcy przez lochowanie tendra, aby roztrajbować ferszlus, który źle działa, że droselklapę tandetnie zablindowano i teraz ryksztosuje.

[runcontest edition=" wysuwany-aparat-w-huawei-p-smart-z" start="2019-08-29 09:00:00" end="2019-09-11 23:59:59" regulations="https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2019/08/regulamin-konkursu-wysuwany-huawei-p-smart-z-blog-orange.pdf"]

"]

Komentarze

Scroll to Top