Na blogu, w tekście o refarmingu na Górnym Śląsku pojawiło się niedawno pytanie o to, który smartfon ma najlepsze parametry łączności. Zamiast odpowiadać w komentarzach pomyślałem, że to temat na tekst.
Z pomocą kilku mądrzejszych ode mnie postanowiłem stworzyć krótką listę. Nie ranking, bo wszystkie te urządzenia mają bardzo zbliżone możliwości. Znajdziecie na niej telefony, które mogą w naszej sieci wykorzystać MIMO 4x4 i agregację nawet 4 pasm nośnych.
Temat bez wątpienia ważny, bo nie każdy, nawet najnowszy i najładniejszy telefon zapewnia Wam szybki transfer. Kiedyś nie miało to aż takiego dużego znaczenia, ale im więcej pasm możemy agregować, tym "czołówka" ma więcej możliwości. Lecz agregacja wielu pasm 4G LTE to nie tylko prędkość. To możliwość wykorzystania niezajętych pasm i możliwość komfortowego korzystania z sieci, nawet przy dużym ruchu. Dlatego warto także na to zwracać uwagę.
Od razu zaznaczę także, że ta lista dotyczy urządzeń z naszym oprogramowaniem działających w naszej sieci – tylko tutaj mamy wpływ na optymalizację smartfona i stacji bazowych. Przykładamy do tego dużą uwagę i zdarza się nam prosić producentów o poprawki oprogramowania, jeżeli w czasie testów okaże się, że coś nie działa poprawnie. Pamiętajcie także, że pewne urządzenia po prostu nie wspierają pewnych funkcji, a za optymalizację urządzeń, które nie mają naszego „wsadu” trudno nam wziąć odpowiedzialność.
Najszybszy transfer na flagowcach
Na samym początku absolutna czołówka – Huawei Mate20 Pro oraz Samsung S9, S9+ i Note9. Wspierają one agregację 4 pasm nośnych, MIMO 4x4 i modulację 256 QAM, najsilniejszą konfigurację dostępną w naszej sieci. Podjedźcie wczesnym rankiem na pl. Politchniki w Warszawie lub w okolice innej stacji bazowej, która agreguje 4 pasma i sprawdźcie sami. 256 QAM wspierają także liczne inne urządzenia, jednak znalezienie kombinacji MIMO 4x4 i agregacji 4 pasm nie jest łatwe.
Blisko jest LG G7. W przypadku tego smartfona wybierana jest jedna z dwóch kombinacji – albo MIMO 4x4 i agregacja 3 pasm, albo agregacja 4 pasm, ale bez MIMO 4x4. Podobny układ zapewnia Huawei P20, Sony XZ2 i XZ3. Z kolei urządzenia z logo obgryzionego obsługują agregację 3 nośnych 4G LTE z MIMO 4x4, co jest także bardzo mocną konfiguracją.
Aktualizacja: Obgryzione jabłka obsługują MIMO 4x4 i 4 pasma 4G LTE, lecz nie równocześnie - albo - albo. Dzięki za zwrócenie uwagi, chcecie wiedzieć więcej - w komentarzach.
Wszystkie te telefony to obecnie najwyższa półka, jeżeli chodzi o możliwości korzystania z sieci mobilnej. Zapewniają największy komfort korzystania i najwyższe prędkości.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jak działa agregacja pasm 4G LTE zajrzyjcie do tego wideo.
Komentarze
A jaką kombinację obsługuje S8?
OdpowiedzA konkretnie to ile to jest Mbps ?
OdpowiedzMax to 598.5 Mb/s dokładnie
OdpowiedzCzy prędkość ma takie znaczenie przy transferach mobilnych??? Dla mnie na pewno NIE!!! Nawet ściągając jakiś film/koncert z neta na stacjonara nie przywiązuję do tego wagi, czy będzie to za 30 minut, czy 55… Takie to ważne dla szaraka??? 😛
OdpowiedzNie lubię powtarzać ;-), więc przytoczę fragment tekstu: „Lecz agregacja wielu pasm 4G LTE to nie tylko prędkość. To możliwość wykorzystania niezajętych pasm i możliwość komfortowego korzystania z sieci, nawet przy dużym ruchu. Dlatego warto także na to zwracać uwagę.”
OdpowiedzCzy dobrze rozumiem, że iPhone XS i XS Max są sztucznie osłabiane w Orange? Przecież smartfony te wspierają agregacje 4 pasm i MIMO 4×4.
OdpowiedzNa stronie producenta widzę tylko: „LTE klasy Gigabit z technologią 4×4 MIMO”, a także informację, że „Technologie LTE klasy Gigabit, 4G LTE Advanced, 4G LTE oraz VoLTE i połączenia telefoniczne przez Wi‑Fi są dostępne na wybranych rynkach oraz u wybranych operatorów.”. Nic o agregacji 4 pasm nie widzę. Zapytam kolegów, którzy się tym zajmują i dam znać.
OdpowiedzPosiadam XS’a i mogę potwierdzić, ze obsługuje on taki sam zestaw ficzerow, jak S9, Note 9, itp 😉
OdpowiedzAgregacje 4 pasm widzę w menu serwisowym, ale mam nadzieje, ze takie rzeczy jak QAM256 i MIMO 4×4 nie są ograniczane przez ustawienia operatora? 😉
Oba nowe smartfony rzeczywiście posiadają wparcie dla 4CA, ale w kombinacji, która nie jest dostępna u żadnego operatora w Polsce, czyli band3+band3+band7+band7. Tak więc teoretycznie wspiera 4CA, ale jego użycie na ten moment nie jest możliwe.
OdpowiedzPanie Piotrze, z całym szacunkiem, ale bzdura 🙂 Najmowsze iPhony wspierają 4CA w każdej z najpopularniejszych konfiguracji, w tym stosowana u Was 800+1800+2100+2600.
Nie wiem skąd ma Pan takie dane, ale jeśli od kogoś z Orange to sugeruje popytać u kogoś ogarniętego 😉
Moje pytanie nadal pozostaje otwarte – czy w przypadku najnowszych iPhonow działa MIMO 4×4 łącznie z QAM256 w sytuacji, kiedy załączone jest 4CA?
OdpowiedzPodpytałem raz jeszcze i faktycznie weszła na dniach aktualizacja oprogramowania, które CA4 na tych urządzeniach. Choć nadal nie można korzystać na raz z MIMO 4×4 i 4CA.
OdpowiedzI to jest już konkretniejsza odpowiedz, aczkolwiek ostatnio żadnej aktualizacji nie było i dam sobie rękę uciąć, ze 4CA działało od samego początku 😉
OdpowiedzTeraz pytanie – czy jednoczesna obsługa MIMO 4×4 i 4CA jest niemożliwa już na poziomie modemu, czy tez da się to odblokować nowszymi ustawieniami operatorskimi?
Piotr – w takim razie inne pytanie (z prośbą o sprawdzenie u osób obeznanych ze sprawami IP w Orange:) – zakładamy sytuację, w której stacja bazowa obsługuje 4CA, jak też ma QAM 256 i MIMO 4×4. Pytanie brzmi – od czego będzie zależało to, czy IP XS/XR wybierze albo 4CA albo 3CA i MIMO 4×4 lub inną konfigurację? Software Apple’a, czy też może ustawienia sieciowe po stronie Orange?
OdpowiedzDrugie pytanie to QAM 256 – powyższe Iphony to obsługują – rozumiem, że powinny z tego korzystać bez problemów jak ma to miejsce w przypadku MIMO 4×4?
Wybierze opcję, która zapewni bardziej optymalny transfer danych i rozłożenie zasobów w ramach sieci.
OdpowiedzA czy XZ3 i XZ2 obsługują modulację 256QAM? Bo w tekście nie widzę informacji.
OdpowiedzPiotrku, przydałby się wpis objaśniający dokładniej że LTE innemu LTE nie równe. Nie tylko anteny, ale też kategorie LTE są ważne. Bo routery z oferty Orange na dziś są niestety słabsze niż nowe telefony ze średniej półki.
OdpowiedzAleż są już takie teksty, na przykład ten: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/40-mhz-transferu-czyli-o-agregacji-pasm-lte-4g/
OdpowiedzHuawei Mate20 Pro podobno supersprzęt, tylko podobno Huawei ma w tym modelu problemy z ekranem, zielonymi „plamami”. Moja stara Lumia ciekawe jakie osiąga prędkości 🙂 Może zorbie sobie na niej jakiś speed test ;p
OdpowiedzAle sprzęt wyceniony jak za zboże.
OdpowiedzA co z modulacją 256QAM w XZ2 i XZ3?
Odpowiedz„Przykładamy do tego dużą Uwagę” …chyba WAGĘ.
OdpowiedzO dziękuje za tak szczegółowy artykuł na moje pytanie. Dopiero teraz zauważyłem ze artykuł się pojawił 🙂
OdpowiedzJak się nie wygląda zbyt często na bloga to się tak kończy 😉
OdpowiedzPostanawiam poprawę 😉
Odpowiedz