Rozrywka

Moje przewidywania i pierwsze premiery gier w 2024

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
02 stycznia 2024
Moje przewidywania i pierwsze premiery gier w 2024

W 2024 roku czekają na nas ciekawe premiery gier. Pierwsze zobaczymy w tym miesiącu. Czy doczekamy się też interesujących nowinek i innowacji na rynku gier komputerowych? Nie jestem wróżką, ale na podstawie zapowiedzi i dotychczasowych trendów pokusiłem się o kilka wniosków.

Jednym z nich jest rozwój cloud gamingu, czyli grania zdalnego w chmurze. Zarówno więksi jak i mniejsi gracze na rynku zainteresowali się taką opcją rozgrywki. W 2023 roku otrzymaliśmy nie tylko usługi z tym związane, ale nawet samodzielnie działające urządzenia służące stricte do gry zdalnej.

Rozwiązanie polega na łączeniu się z serwerem, na którym zainstalowana jest gra, podczas, gdy Ty jako gracz jedynie sterujesz rozgrywką. Nie potrzebujesz potężnego sprzętu do uruchomienia gry, a jedynym wyznacznikiem płynności będzie stabilna prędkość Twojego połączenia internetowego. Do tego przyda się światłowód Orange. Mało lagów, niski ping - rozwiązanie idealne do grania w chmurze.

Jeżeli jednak Twoje życie to ciągła podróż, warto zaopatrzyć się w kartę SIM z obsługą 5G - ryzyko słabego pingu znacząco zmaleje. Jeżeli jesteś zainteresowany grą zdalną polecam sprawdzić informacje na temat Boosteroid. To usługa oferująca grę w chmurze na: telewizorach, komputerach, smartfonach czy konsolach.

Biorąc pod uwagę popularyzację tego rozwiązania możliwe, że zespoły programistów odpowiedzialne za cloud gaming skupią się na upłynnieniu rozgrywki zdalnej nawet w sytuacji braku stabilnego łącza internetowego.

Czy VR to przyszłość

premiery gier 2024 vr

Na ten temat rozpisywałem się wielokrotnie. VR to ciekawe narzędzie, które interesuje grupę pasjonatów, ale nie ma zastosowania w użytku masowym. Urządzenia oferują HTC, Sony i Meta wraz z własnymi środowiskami wirtualnej rzeczywistości, czyli tak zwanymi "metaverse". Wychodzą coraz ciekawsze gry np. Assassin's Creed Nexus VR, czy Sniper Elite VR. Nie tylko gracze, ale również znane marki wchodzą do świata VR i oferują doświadczenia wcześniej dostępne tylko w snach, czyli bardziej immersyjne doznania, niż sterowanie za pomocą pada. Urządzenia nowych generacji wykorzystują rozszerzoną rzeczywistość, czyli połączenie naszego świata z tym wirtualnym.

To właśnie ta cecha ma być największą zaletą najnowszego sprzętu od Apple. Mowa o Vision Pro, które ma zadebiutować w lutym br. Wszyscy wiemy jak to jest z Apple. Od wielu lat firma jest popularyzatorem rozwiązań technologicznych. Nie są pierwsi, ale gdy wchodzą z jakimś rozwiązaniem na rynek to staje się ono bardziej popularne i rozpoznawalne. Tak było w przypadku smartfonów, czy implementowanych w nich czytników linii papilarnych. To samo może zdarzyć się z grami komputerowymi. Szczególnie, że Apple próbuje udowodnić, że ich sprzęt jest dla graczy, co pokazywali przy premierze najnowszego iPhone 15 Pro.

Najciekawsze premiery gier w 2024 roku

W tym roku będzie się działo. Zaczniemy od uderzenia nostalgią, bo po wielu latach na rynek powraca marka Prince of Persia z odsłoną Zaginiona Korona. To będzie przygodowa gra platformowa, mocno nawiązująca do klasyki. Zagramy w nią nie w trójwymiarze, a w perspektywie 2.5D. To oznacza, że postaci 3D poruszają się po mapie 2D (w prawo, lewo, góra, dół).

Kontynuujemy powrót do przeszłości. Wydawca THQ Nordic przypomniał nam w ubiegłym roku o ukochanej przez Polaków marce Gothic - wydając na Nintendo Switch zarówno pierwszą jak i drugą odsłonę wraz z dodatkiem. W 2024 roku mamy doczekać się pełnoprawnego remake'u, a to oznacza powrót do starej gry, ale w nowych standardach.

premiery gier 2024 gothic

Już w styczniu będziecie mogli przypomnieć sobie powroty ze szkół i wieczorne turnieje w Tekken. Czeka nas premiera 8 odsłony tej serii. Miałem okazję sprawdzić demo na Playstation 5 i mogę stwierdzić, że jest na co czekać. Nowy system walki dynamizuje rozgrywkę, a przy okazji produkcja stała się bardziej przystępna dla nowych graczy. Nie trzeba już wciskać losowych przycisków, by "coś wyszło". Do tego piękne przerywniki filmowe powiększają immersję świata Tekken i bardziej przybliżają graczowi "Turniej Żelaznej Pięści". Ciekawostka - jedną z grywalnych postaci będzie Pani premier Polski, którą będziecie mogli już zagrać 28 stycznia.

Suicide Squad: Kill The Justice League to kolejna produkcja na liście, którą warto się zainteresować. To ciekawa historia, gdzie tytułowy Legion Samobójców ma za zadanie powstrzymać Ligę Sprawiedliwości, która w jakiś sposób stała się... niekoniecznie sprawiedliwa. To ciekawa zamiana ról, a rozgrywka może być bardziej intrygująca. Mowa tu o grze od studia Rocksteady, czyli twórców wielokrotnie nagradzanej serii Batman Arkham. Premiera 2 lutego.

Propozycji na ten rok jest znacznie więcej, ale w większości przypadków nie poznaliśmy jeszcze dat premier. Dlatego na razie przedstawiłem Wam te, na które teraz czekam. A jakie są Wasze typy?


Inne

Subiektywne podsumowanie roku

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
29 grudnia 2023
Subiektywne podsumowanie roku

To był ciekawy, ale trudny rok. Wszyscy zmagaliśmy się z inflacją oraz wzrostem kosztów życia i prowadzenia biznesu. Dużo działo się w polityce, co w oczywisty sposób oddziaływało także na gospodarkę. Nie mogliśmy zapomnieć o coraz widoczniejszych skutkach kryzysu klimatycznego. Niestety trwała wojna w Ukrainie, która wciąż jest dla nas sprawdzianem solidarności i empatii.

Sztuczna inteligencja przyćmiła metaverse. Big Techy wciąż zarabiają krocie, a my przez wszystkie przypadki odmienialiśmy słowa: cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo, cloud, big data, AI i fake news.

W grudniu wreszcie doczekaliśmy się rozstrzygnięcia aukcji na docelowe pasma dla technologii 5G. Teraz powinno pójść już z górki i niedługo dostaniecie usługi mobilne w najlepszej możliwej jakości.

W styczniu 2023 roku przyśpieszyliśmy Orange Światłowód do 2 Gb/s. Potem przez cały rok zwiększaliśmy zasięg. Rosła też liczba naszych klientów, którzy korzystają z najszybszego internetu stacjonarnego. W listopadzie pokazaliśmy nowy Funbox 10, czyli przygrywkę do tego, co zaprezentujemy Wam już niedługo.

Doskonale sprzedawały się nasze biznesowe usługi ICT, pomagając setkom tysięcy firm w cyfryzacji i automatyzacji biznesu. W maju 4 urodziny świętowała moja ulubiona oferta mobilna - Orange Flex, z której korzysta już przeszło 300 tys. użytkowników.

Konsekwentnie realizowaliśmy ambitne cele klimatyczne #OrangeGoesGreen. W 2023 roku pozyskaliśmy więcej energii solarnej i wiatrowej oraz zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla. Zebraliśmy też więcej używanych telefonów i urządzeń, które potem odnowiliśmy i daliśmy im drugie życie. W grudniu przybył też kolejny „Zielony Salon Orange” - w Galerii Westfield Mokotów.

Jak zawsze dużo dobrych rzeczy zadziało się też w Fundacji Orange. W 20 miejscowościach otworzyliśmy nowe Pracownie Orange, które są lokalnymi ośrodkami edukacji cyfrowej. Zakończyliśmy długi i niezwykle potrzebny Program Lekcja: Enter. Ponad 82 tys. nauczycielek i nauczycieli zyskało nowe, cyfrowe umiejętności. Jak bardzo są one ważne w dzisiejszym świecie, nikogo nie muszę przekonywać. Nie zapomnieliśmy też o seniorach i seniorkach, dla których zorganizowaliśmy kolejną edycję darmowych szkoleń.

Nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki. Kolejny raz świetnie bawiliście się na Orange Warsaw Festival i Open`er Festival Powered by Orange. Widzimy się na przyszłorocznych edycjach w Warszawie i Gdyni. Zapowiadają się - jak zawsze - wybornie.

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
28 grudnia 2023
W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości

Jak Wam minął rok? W naszej Fundacji to był czas zakończenia jednego wielkiego przedsięwzięcia pod hasłem Lekcja:Enter, ale i startu wielu nowych inicjatyw na rzecz edukacji, rozwoju kompetencji przyszłości i praw dziecka. Odebraliśmy też kilka cennych wyróżnień.

To był rok, w którym z sukcesem zakończyliśmy jeden z największych projektów edukacji cyfrowej w Polsce, ale i w którym zaczęliśmy wiele nowych inicjatyw: pierwszy raport z monitoringu poszanowania praw dziecka w środowisku cyfrowym, nowy program edukacyjny dla przedszkoli, kurs online o sztucznej inteligencji i o cyfrowej ekologii. W 2023 założyliśmy 20 nowych Pracowni Orange w małych miejscowościach, wsparliśmy pierwsze w Polsce badanie higieny cyfrowej i powstanie Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego. Zorganizowaliśmy też pierwsze forum całej społeczności skupionej wokół naszej fundacji. Słowem: DZIAŁO SIĘ. Dziękujemy, że jesteście z nami.

Prawa dziecka w centrum

W 2023 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego „Dojrzeć do praw”, w którym opinie daje ponad 40 uznanych ekspertów i ekspertek. Publikacja zawiera też wyniki badań jakościowych z dziećmi i młodzieżą na temat ich cyfrowego świata. Jej premiera odbiła się szerokim echem w gronie osób pracujących na rzecz dzieci w Polsce.

W wyniku wielu naszych wewnętrznych refleksji przyjęliśmy w fundacji politykę ochrony praw dziecka i zrezygnowaliśmy też z publikowania wizerunków dzieci w sposób możliwy do ich identyfikacji. Podpisaliśmy także Kartę Praw Dziecka w Biznesie, zachęcając firmy, organizacje i instytucje do uwzględniania kontekstu praw dziecka w swoich działaniach. Pośród wielu wniosków z wszystkich tych działań, jedno jest dla nas pewne: rozwiązaniem wielu problemów z przedrostkiem „cyber” jest dbanie o rozwój kompetencji emocjonalnych, społecznych i uwzględnianie zdania młodych ludzi w sprawach, które ich dotyczą.  

Kompetencje społeczne kluczem do równowagi

W świecie pełnym ekranów trzeba nam właśnie więcej empatii, wartościowych relacji, doświadczenia współdziałania w grupie. Najlepiej od najmłodszych lat. Dlatego w tym roku ciężko pracowaliśmy nad nowym programem: MegaMisja dla Przedszkoli. Udało nam się zamknąć etap zgłoszeń i od nowego roku rozpoczną się zajęcia w przedszkolach nastawione na zabawę, ruch, współpracę w grupie i naukę o tym, jak nazywać i wyrażać emocje, czym jest zaufanie, jak porządkować informacje.

W naszych programach – MegaMisji dla klas 1-3 oraz #SuperKoderzy dla klas 4-8 bierze już udział 5720 uczennic i uczniów. Poznają zdrowe nawyki cyfrowe i łączą różne lekcje z nauką programowania – doświadczając współpracy w grupie.

Z ciekawych kursów, warsztatów, wydarzeń kulturalnych mogą też już korzystać mieszkańcy i mieszkanki 20 miejscowości, w których w tym roku założyliśmy nowe Pracownie Orange. Multimedialna świetlica wyposażona w sprzęt i internet to możliwość rozwoju kompetencji przyszłości. Przede wszystkim jednak integruje lokalną społeczność i wspiera działania na rzecz mieszkańców.

Rozwój nauczycielek i nauczycieli

Ze szkoleń w projekcie Lekcja:Enter współfinansowanym ze środków UE skorzystało ponad 82 tysiące nauczycieli i nauczycielek z 10 tysięcy szkół w całej Polsce. 65% z nich - z małych miejscowości i wsi. Nabywali cyfrowe kompetencje po to, aby prowadzić ciekawsze i bardziej angażujące lekcje. Był to jeden z największych projektów edukacji cyfrowej w Polsce, trwał 4 lata i dał mocne filary zmiany polskich szkół na bardziej dostosowane do potrzeb młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii.

W tegorocznej pierwszej edycji naszego kurs online o sztucznej inteligencji #BurzaMózgów wzięło udział 940 nauczycieli i nauczycielek. Poznali zastosowania, zalety i ryzyka związane z rozwojem AI, które wpływa na całe społeczeństwo. Staraliśmy się też wspierać ich w krytycznym podejściu do nowych technologii.

Wsparciem w rozwoju kompetencji jest też Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny, który powstał w tym roku z inicjatywy prof. Romana Lepperta przy naszym wsparciu. WUP to przestrzeń darmowego dostępu i możliwości wymiany najnowszej wiedzy, inspiracji, wyników badań w gronie osób związanych z pedagogiką i edukacją. Jego kluczowy element to cośrodowe spotkania Akademickiego Zacisza online (dostępne na Facebooku i YouTubie).

Forum pełne empatii

W 2023 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy wspólne wydarzenie dla naszych partnerów, uczestników i uczestniczek wszystkich naszych programów. Jego hasłem przewodnim było:  „W kierunku empatii”. Grono ponad 320 osób mogło wysłuchać wystąpień m.in. Natalii de Barbaro, Magdaleny Bigaj, a także wziąć udział w warsztatach tematycznych. Koniecznie zobaczcie relację z wydarzenia, a także wystąpienia prelegentów i prelegentek, tutaj.

Higiena cyfrowa

W tym roku światło dzienne ujrzał też raport z pierwszego w Polsce badania higieny cyfrowej dorosłych Polek i Polaków, którego byliśmy partnerem. Oprócz raportu, Instytut Cyfrowego Obywatelstwa i Wydział Zdrowia WUM przygotowały także  bezpłatny test Higieny Cyfrowej -  wraz z praktycznymi poradami jest on dostępny bezpłatnie na www.higienacyfrowa.pl

Higiena cyfrowa ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na planetę. Kolejna nowość roku 2023: dla osób pracujących z młodzieżą przygotowaliśmy bezpłatne scenariusze zajęć o cyfrowej ekologii, na których trwa ważna nauka o wpływie używania i produkowania nowych technologii na klimat. Młodzi uczą się tak zmieniać swoje cyfrowe nawyki, aby ograniczać te negatywne oddziaływania.  

Nagrody dajemy i dostajemy

W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu Nauczyciel Jutr@, który prowadzimy razem z Głosem Nauczycielskim. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Janicka – nauczycielka z przedszkola w Strzyżowicach. Pierwszy raz w historii konkursu wręczono także Nagrodę Specjalną za szczególną postawę i działania na rzecz uczniów i uczennic – otrzymał ją Artur Tutka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

My także odebraliśmy kilka cennych wyróżnień. Nasz program wolontariatu otrzymał tytuł Dobroczyńcy Roku 2023, nasze działania na rzecz kobiet i dzieci z Ukrainy wyróżnienie Hello Women. Dostaliśmy także wyróżnienie specjalne w IV edycji konkursu Acts of Leadership Award organizowanym przez Uniwersytet SWPS, a nasz prezes Konrad Ciesiołkiewicz otrzymał Nagrodę im Janusza Korczaka. W tym roku zostaliśmy także przyjęci do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Dziękujemy za wsparcie

Za nami masa ważnej pracy, pozytywnych wzruszeń i szczęścia, że całym zespołem możemy choć skrawek świata zmieniać na lepsze. Działamy dalej z pełnym przekonaniem, że to, co robimy – ma sens. Za inspirację i wsparcie dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują: wolontariuszkom i wolontariuszom, nauczycielkom i nauczycielom, lokalnym społecznikom i społeczniczkom, naszej Radzie Programowej, Radzie Fundacji, wielu ekspertkom i ekspertom oraz wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom.

Wszystkim życzymy dużo dobra w Nowym Roku 2024

Scroll to Top