;

Odpowiedzialny biznes

W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości (1)

Ewa Wróbel

28 grudnia 2023

W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości
1

Jak Wam minął rok? W naszej Fundacji to był czas zakończenia jednego wielkiego przedsięwzięcia pod hasłem Lekcja:Enter, ale i startu wielu nowych inicjatyw na rzecz edukacji, rozwoju kompetencji przyszłości i praw dziecka. Odebraliśmy też kilka cennych wyróżnień.

To był rok, w którym z sukcesem zakończyliśmy jeden z największych projektów edukacji cyfrowej w Polsce, ale i w którym zaczęliśmy wiele nowych inicjatyw: pierwszy raport z monitoringu poszanowania praw dziecka w środowisku cyfrowym, nowy program edukacyjny dla przedszkoli, kurs online o sztucznej inteligencji i o cyfrowej ekologii. W 2023 założyliśmy 20 nowych Pracowni Orange w małych miejscowościach, wsparliśmy pierwsze w Polsce badanie higieny cyfrowej i powstanie Wirtualnego Uniwersytetu Pedagogicznego. Zorganizowaliśmy też pierwsze forum całej społeczności skupionej wokół naszej fundacji. Słowem: DZIAŁO SIĘ. Dziękujemy, że jesteście z nami.

Prawa dziecka w centrum

W 2023 roku wydaliśmy pierwszy w Polsce raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego „Dojrzeć do praw”, w którym opinie daje ponad 40 uznanych ekspertów i ekspertek. Publikacja zawiera też wyniki badań jakościowych z dziećmi i młodzieżą na temat ich cyfrowego świata. Jej premiera odbiła się szerokim echem w gronie osób pracujących na rzecz dzieci w Polsce.

W wyniku wielu naszych wewnętrznych refleksji przyjęliśmy w fundacji politykę ochrony praw dziecka i zrezygnowaliśmy też z publikowania wizerunków dzieci w sposób możliwy do ich identyfikacji. Podpisaliśmy także Kartę Praw Dziecka w Biznesie, zachęcając firmy, organizacje i instytucje do uwzględniania kontekstu praw dziecka w swoich działaniach. Pośród wielu wniosków z wszystkich tych działań, jedno jest dla nas pewne: rozwiązaniem wielu problemów z przedrostkiem „cyber” jest dbanie o rozwój kompetencji emocjonalnych, społecznych i uwzględnianie zdania młodych ludzi w sprawach, które ich dotyczą.  

Kompetencje społeczne kluczem do równowagi

W świecie pełnym ekranów trzeba nam właśnie więcej empatii, wartościowych relacji, doświadczenia współdziałania w grupie. Najlepiej od najmłodszych lat. Dlatego w tym roku ciężko pracowaliśmy nad nowym programem: MegaMisja dla Przedszkoli. Udało nam się zamknąć etap zgłoszeń i od nowego roku rozpoczną się zajęcia w przedszkolach nastawione na zabawę, ruch, współpracę w grupie i naukę o tym, jak nazywać i wyrażać emocje, czym jest zaufanie, jak porządkować informacje.

W naszych programach – MegaMisji dla klas 1-3 oraz #SuperKoderzy dla klas 4-8 bierze już udział 5720 uczennic i uczniów. Poznają zdrowe nawyki cyfrowe i łączą różne lekcje z nauką programowania – doświadczając współpracy w grupie.

Z ciekawych kursów, warsztatów, wydarzeń kulturalnych mogą też już korzystać mieszkańcy i mieszkanki 20 miejscowości, w których w tym roku założyliśmy nowe Pracownie Orange. Multimedialna świetlica wyposażona w sprzęt i internet to możliwość rozwoju kompetencji przyszłości. Przede wszystkim jednak integruje lokalną społeczność i wspiera działania na rzecz mieszkańców.

Rozwój nauczycielek i nauczycieli

Ze szkoleń w projekcie Lekcja:Enter współfinansowanym ze środków UE skorzystało ponad 82 tysiące nauczycieli i nauczycielek z 10 tysięcy szkół w całej Polsce. 65% z nich – z małych miejscowości i wsi. Nabywali cyfrowe kompetencje po to, aby prowadzić ciekawsze i bardziej angażujące lekcje. Był to jeden z największych projektów edukacji cyfrowej w Polsce, trwał 4 lata i dał mocne filary zmiany polskich szkół na bardziej dostosowane do potrzeb młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii.

W tegorocznej pierwszej edycji naszego kurs online o sztucznej inteligencji #BurzaMózgów wzięło udział 940 nauczycieli i nauczycielek. Poznali zastosowania, zalety i ryzyka związane z rozwojem AI, które wpływa na całe społeczeństwo. Staraliśmy się też wspierać ich w krytycznym podejściu do nowych technologii.

Wsparciem w rozwoju kompetencji jest też Wirtualny Uniwersytet Pedagogiczny, który powstał w tym roku z inicjatywy prof. Romana Lepperta przy naszym wsparciu. WUP to przestrzeń darmowego dostępu i możliwości wymiany najnowszej wiedzy, inspiracji, wyników badań w gronie osób związanych z pedagogiką i edukacją. Jego kluczowy element to cośrodowe spotkania Akademickiego Zacisza online (dostępne na Facebooku i YouTubie).

Forum pełne empatii

W 2023 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy wspólne wydarzenie dla naszych partnerów, uczestników i uczestniczek wszystkich naszych programów. Jego hasłem przewodnim było:  „W kierunku empatii”. Grono ponad 320 osób mogło wysłuchać wystąpień m.in. Natalii de Barbaro, Magdaleny Bigaj, a także wziąć udział w warsztatach tematycznych. Koniecznie zobaczcie relację z wydarzenia, a także wystąpienia prelegentów i prelegentek, tutaj.

Higiena cyfrowa

W tym roku światło dzienne ujrzał też raport z pierwszego w Polsce badania higieny cyfrowej dorosłych Polek i Polaków, którego byliśmy partnerem. Oprócz raportu, Instytut Cyfrowego Obywatelstwa i Wydział Zdrowia WUM przygotowały także  bezpłatny test Higieny Cyfrowej –  wraz z praktycznymi poradami jest on dostępny bezpłatnie na www.higienacyfrowa.pl

Higiena cyfrowa ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na planetę. Kolejna nowość roku 2023: dla osób pracujących z młodzieżą przygotowaliśmy bezpłatne scenariusze zajęć o cyfrowej ekologii, na których trwa ważna nauka o wpływie używania i produkowania nowych technologii na klimat. Młodzi uczą się tak zmieniać swoje cyfrowe nawyki, aby ograniczać te negatywne oddziaływania.  

Nagrody dajemy i dostajemy

W tym roku odbyła się trzecia edycja konkursu Nauczyciel Jutr@, który prowadzimy razem z Głosem Nauczycielskim. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Janicka – nauczycielka z przedszkola w Strzyżowicach. Pierwszy raz w historii konkursu wręczono także Nagrodę Specjalną za szczególną postawę i działania na rzecz uczniów i uczennic – otrzymał ją Artur Tutka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

My także odebraliśmy kilka cennych wyróżnień. Nasz program wolontariatu otrzymał tytuł Dobroczyńcy Roku 2023, nasze działania na rzecz kobiet i dzieci z Ukrainy wyróżnienie Hello Women. Dostaliśmy także wyróżnienie specjalne w IV edycji konkursu Acts of Leadership Award organizowanym przez Uniwersytet SWPS, a nasz prezes Konrad Ciesiołkiewicz otrzymał Nagrodę im Janusza Korczaka. W tym roku zostaliśmy także przyjęci do Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Dziękujemy za wsparcie

Za nami masa ważnej pracy, pozytywnych wzruszeń i szczęścia, że całym zespołem możemy choć skrawek świata zmieniać na lepsze. Działamy dalej z pełnym przekonaniem, że to, co robimy – ma sens. Za inspirację i wsparcie dziękujemy wszystkim, którzy z nami współpracują: wolontariuszkom i wolontariuszom, nauczycielkom i nauczycielom, lokalnym społecznikom i społeczniczkom, naszej Radzie Programowej, Radzie Fundacji, wielu ekspertkom i ekspertom oraz wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom.

Wszystkim życzymy dużo dobra w Nowym Roku 2024 😊

Udostępnij: W Fundacji Orange 2023 był rokiem pełnym nowości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:07 02-01-2024
  Wzajemnie wszystkiego dobrego w Nowym 2024 Roku. Piękne wyniki 💪💪💪 Fundacja Orange 🥰
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Lubimy tu być (1)

Marta Krajewska

28 grudnia 2023

Lubimy tu być
1

Koniec roku to dobry czas, żeby pochwalić się sukcesami. A takim była dla nas kampania wewnętrzna „Lubię tu być”. Poznajcie nasze koleżanki i kolegów, którzy opowiedzieli, za co lubią pracę w Orange.

W tym roku obchodziliśmy 10-lecie pracy jako jedna firma – Orange Polska. Z tej okazji zaprosiliśmy pracowników i pracowniczki do udziału w ankiecie, w której wskazywali powody, dla których lubią Orange.

Wiele powodów do zadowolenia

W głosowaniu wybraliśmy trzy najważniejsze:

 • ludzie – ich zaangażowanie i kompetencje
 • przyjazne środowisko i model pracy
 • nowoczesne technologie, światłowód.

Na kolejnych miejscach znalazły się, m.in. reakcja Orange na sytuacje kryzysowe (wojna w Ukrainie, pandemia), innowacyjne rozwiązania, #OrangeGoesGreen, czyli działania na rzecz klimatu i środowiska, kultura organizacyjna, wspieranie różnorodności i wellbeing, wolontariat pracowniczy i działania fundacji Orange, robotyzacja, AI, Cloud, Big Data oraz czy osiągnięcia CERT w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Powody do zadowolenia postanowiliśmy utrwalić w formie symboli, które następnie umieściliśmy w kapsule i zakopaliśmy na patio Miasteczka Orange. Jesteście ciekawi, co trafiło do kapsuły czasu? Był m.in. miód z pasiek Orange, fragment światłowodu, biżuteria z podzespołów komputerowych, breloczek z Maxem i wiele więcej. Tutaj znajdziecie listę artefaktów: Lubię tu być.

Najważniejsi ludzie i zespoły

W głosowaniu to zdecydowanie ludzie, zespoły, koledzy i współpracownicy byli najważniejszym powodem do zadowolenia. Dlatego postanowiliśmy oddać głos naszym koleżankom i kolegom, żeby to oni opowiedzieli o swoich doświadczeniach i powodach do zadowolenia. Zależało nam na szczerych rozmowach i prawdziwych historiach. Do udziału w kampanii zaprosiliśmy Hanię (dobrze Wam znaną z bloga), Agatę, Michała, Maurizo i Anię. Efekty tak bardzo nam się spodobały, że postanowiliśmy się nimi podzielić z Wami. Sami oceńcie, jak się to udało.

Udostępnij: Lubimy tu być
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:09 02-01-2024
  Wspaniała drużyna, Wielcy Ludzie. Gratulacje za tak wspaniały zespół 💪💪💪
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Nasza społeczna odpowiedzialność w mijającym roku (1)

Monika Kulik

27 grudnia 2023

Nasza społeczna odpowiedzialność w mijającym roku
1

Koniec roku to czas podsumowań i robienia planów na przyszłość. Upływający rok upłynął nam pod hasłami ESG, w którym mówimy o tym, jak zarządzać wpływem firmy na jej otoczenie społeczne i środowiskowe. Zobaczmy zatem, jakie tematy były dla nas ważne z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności biznesu i co będzie wzywaniem na przyszłość.

Dla firmy telekomunikacyjnej temat dostępności do usług cyfrowych, efektywnego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii to kwestie istotne zarówno z biznesowego jak i społecznego punktu widzenia. Mam na myśli włączenie cyfrowe, dzięki rozbudowywanej infrastrukturze, ofertę dostosowaną do potrzeb różnych grup klientów, przystępną cenowo a także przyjazną dla klientów z niepełnosprawnościami. To także edukacja cyfrowa i pokazanie, jak dobrze i odpowiedzialnie korzystać z tych usług.

W 2023 roku po raz kolejny zaprosiliśmy szkoły do programów MegaMisja i SupeKoderzy, aby uczyć dzieci jak mądrze korzystać z internetu. W 20 miejscowościach powstały nowe Pracownie Orange – lokalne centra edukacji cyfrowej. Zakończyliśmy Program Lekcja: Enter, dzięki któremu ponad 82 tys.  nauczycielek i nauczycieli w Polsce zyskało nowe, cyfrowe umiejętności. Świętowaliśmy też pierwszy rok działalności Orange Digital Center, które pozwala młodym ludziom zdobywać kompetencje przyszłości. Po raz kolejny do świata wirtualnego zaprosiliśmy seniorów, którzy na kursach on-line i stacjonarnie, uczyli się jak korzystać ze smartfona.

#OrangeGoesGreen

Drugim wiodącym elementem społecznej strategii Orange jest zarządzanie naszym wpływem na klimat i środowisko. Minimalizujemy ślad węglowy poprzez programy oszczędności energii i korzystanie z odnawialnych źródeł. W 2023 roku udało nam się pozyskać więcej energii solarnej i wiatrowej. Nasze działania wpisujemy w gospodarkę obiegu zamkniętego – odzyskujemy od klientów używane telefony i inne urządzenia, odnawiamy je i przywracamy na rynek. Klientów zapraszamy też do kolejnych Zielonych salonów.

Różnorodność i zaangażowanie

Tematem, który towarzyszył nam w tym roku było też zarządzanie różnorodnością. Obchodziliśmy miesiąc różnorodności, wspieraliśmy Kobiety w Technologiach i rozdawaliśmy Korony Równości.
Po raz kolejny w konkursie Hi-Tech Girls szukaliśmy też dziewczyn, które interesują się nowymi technologiami i chcą rozwijać swoje umiejętności z Orange.

Prawa człowieka i łańcuch dostaw

ESG daje nam szersze spojrzenie na łańcuch dostaw i naszą odpowiedzialność w relacjach z partnerami biznesowymi, dostawcami i podwykonawcami. W 2023 roku wiele czasu poświeciliśmy też tematowi praw człowieka i praw dziecka w biznesie. W Orange przyjęliśmy Politykę Praw Człowieka i nowy Kodeks dla Dostawców. Fundacja Orange wdrożyła Politykę Ochrony Praw Dziecka we współpracy ze wszystkim partnerami. Wspólnie z Forum Odpowiedzialnego Biznesu zainicjowaliśmy powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie, którą podpisało już kilkadziesiąt firm i instytucji.

Chcemy współpracować z dostawcami, którzy przestrzegają najwyższych standardów ESG, dlatego w tym roku rozpoczęliśmy proces oceny dostawców przy pomocy narzędzia firmy EcoVadis.

Wyzwania na 2024 rok

ESG to duże zmiany dla firm takich, jak nasza, które już za 2024 rok będą raportować dane niefinansowe wg. nowych wytycznych CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). To zmiany nie tylko w raportowaniu, ale także zarządzaniu. Przede wszystkim to nowy sposób przyjrzenia się wpływom firmy na jej otoczenie (wpływ społeczny) i otoczeniu na firmę (wpływ finansowy).

Dlatego mówimy o tzw. analizie podwójnej istotności, która powinna ujmować obie perspektywy. Katalog zidentyfikowanych „istotnych kwestii” znajdzie odzwierciedlenie w naszej analizie zarządzania wpływem (strategia ESG ), zestawieniu ryzyk i szans. I choć już od lat raportujemy dane niefinansowe wg. najlepszych rynkowych standardów, CSR jest wpisany w naszą strategię biznesową, to i tak czeka nas wiele pracy, aby przygotować się do wdrożenia dyrektywy CSRD. Podobne procesy odbywają się w wielu firmach. Także tych, które do tej pory nie miały obowiązku raportowania niefinansowego. Szacuje się, że liczba raportujących z ok. 150 spółek zwiększy się do ponad 3,5 tys.

Z punktu widzenia ESG czkający nas rok będzie więc wzywaniem dla wielu firm, ale przede wszystkim szansą. Szansą na to, aby rzetelnie spojrzały na swój wpływ społeczny i środowiskowy oraz nauczyły się jak najlepiej tym wpływem zarządzać, minimalizując ryzyka i maksymalizując działania pozytywne. My z tej szansy w Orange zamierzamy skorzystać.

Udostępnij: Nasza społeczna odpowiedzialność w mijającym roku
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:32 27-12-2023
  Monika trzymam mocno kciuki by rok 2024 był tak samo owocny dla Orange jak 2023 💪💪💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej