Sieć

Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018 (28)

Piotr Domański

18 stycznia 2019

Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018
28

Na koniec 2018 roku mogliście korzystać już z  10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Nie macie oporów by tę moc wykorzystywać – przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu.

Oczywiście z naszej sieci korzystacie także do rozmów, było ich ponad 68 mld minut. Wysłaliście też ponad 12 mld SMS-ów.

Sieć mobilna także dla firm!

Jednak nasza sieć komórkowa służy nie tylko korzystającym z internetu w smartfonach, na tabletach czy w domu, lecz także firmom i samorządom często do bardzo ciekawych celów. W wielu miejscach działają nasze karty M2M zapewniając, tak jak w Józefowie, możliwość sczytywania liczników wody i szybsze reagowanie na awarie. Jednak to nie wszystko, bo w 2018 roku rozpoczęliśmy kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. Zaczęliśmy się jeszcze w 2017 roku, ale pierwsze testowe stacje bazowe obsługujące LTE-M odpaliliśmy w czerwcu. Równolegle zaprosiliśmy do współpracy start-upy, które chciałyby tworzyć właśnie Internet Rzeczy, bez względu na szczegóły techniczne. W tym samym miesiącu podpisaliśmy także porozumienie z władzami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Miasta Tychy. Chwilę później ruszył nasz wspólny projekt z innogy Stoen Operator – laboratorium, które odwiedziłem z blogową kamerą w ramach jednego z odcinków „Jak to działa?”. Potem posypało się jak z rękawa – ruszył pilotaż w Mysłowicach, gdzie pojemniki na odpady będą same informowały o zapełnieniu i we Wrocławiu, gdzie projekty były dwa, a o obu przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sieci IoT 2018 sieć mobilna

Pisałem nieco wyżej o „zaawansowanej analityce danych”, jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu:„M2M a IoT – nieważne co prześlesz, ważne czego się dowiesz z… raportu”.

O IoT na blogu jeszcze napiszemy, szykujemy dla Was coś naprawdę dużego. Teraz wracam do tego, co zapewne Was bardzo interesuje.

Jednak przede wszystkim dla Was 😉

Bo z sieci korzystacie bardzo intensywnie – przesłanie 680 PB łatwe nie jest. Do zapisu 1 PB trzeba by użyć 745 milionów dyskietek (pamiętacie je?). By użyć nieco bliższej nam formy zapisu – to 223 tys. płyt DVD. Oznacza to, że do zapisu 680 PB należałoby użyć… 152 milionów płyt DVD. Standardowa grubość płyty DVD jest bardzo niewielka (czy kiedyś w ogóle zastanawialiście się nad jej grubością?) i wynosi 1,2 milimetra. Nawet mimo to, gdyby ułożyć jedna na drugiej taką ilość płyt DVD to wieża skonstruowana w ten sposób miałaby 182 km, wystając ponad granicę ziemskiej atmosfery. Gdyby położyć je na drodze, to zaczynały by się w Warszawie, a kończyły w Kielcach. Rekordzista przesłał ponad 19 TB danych w rok, to równowartość 36 lat ciągłego grania muzyki.

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE. Sądzę, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2019, ale to tylko moje prywatne przewidywania 😉

Refarming specjalnie dla Was

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska - grafika nagłówkowa

Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły. To nadal jednak potężna pojemność, która poradzi sobie z wieloma smartfonami jednocześnie korzystającymi z sieci.

Najbardziej pracowita stacja bazowa jest w Wielkopolsce

Zadałem też koleżankom i kolegom zajmującym się siecią pytanie o to, która stacja bazowa przesłała najwięcej danych naszych klientów w ciągu całego roku. Okazało się, że nie znajduje się ona w żadnym wielkim mieście, ale w Śremie w Wielkopolsce,  obsługuje znajdujące się tam osiedle domków jednorodzinnych Górczyn nad Wartą. W ciągu roku przeszło przez nią blisko 360 TB danych, czyli mniej więcej równowartość 500 godzin oglądania filmów wideo dziennie. To dobrze wyposażona stacja ma 4 sektory i odpalone są na niej 3 częstotliwości 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz. Ale nie wyciągajcie pochopnych wniosków – przeważająca liczba stacji z absolutnej czołówki naszych stacji bazowych jest w województwie Mazowieckim 😉

Dla Was rozbudowaliśmy także stacje bazowe w miejscach, do których jeździcie na wakacje, dokładnie 200 z nich. Dodatkowo, na czas wakacji dostawiliśmy 10 stacji mobilnych, które obsługiwały ruch w najważniejszych miejscach. Sam będąc kilkukrotnie nad Bałtykiem, zauważyłem, że jakość naszych usług była bardzo dobra.

Podsumowanie sieci mobilnej - 2018 grafika

Po wakacjach nawet postanowiliśmy podliczyć ruch z nich i wyciągnąć wnioski. Zrobiliśmy to korzystając z kilku ciekawych interaktywnych narzędzi i okazało się, że największy ruch w naszej sieci to najprawdopodobniej, pośrednio dzieło sinic, które zakwitły w Bałtyku. Nie wierzycie? Mi też było trudno 😉 Skoro już przy wakacjach jesteśmy, to nasza sieć odczuła także moment gdy się skończyły. Widać wtedy nagłą zmianę sposobu korzystania z sieci. Jeżeli nie chcecie się domyślać jaki, musicie zajrzeć do powyższego linka.

Zmianę w jakości naszej sieci mogli odczuć także Ci z Was, którzy korzystali z niej przy granicy z Białorusią. Coś co przez wiele lat było problemem – trudności z koordynacją transgraniczną skończyło się i od czerwca możecie korzystać z 4G LTE także tam.

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Sporo o testach pisaliśmy, więc zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów i wideo. Nie sądzę jednak, byście o nich nie słyszeli – odbiły się dużym echem w mediach, a wideo, w którym uchyliliśmy rąbka tajemnicy obejrzano kilkanaście tysięcy razy. Ale o tym za chwilę.

Nasza sieć okiem kamery

Na początku ubiegłego roku postanowiliśmy także zaprosić Was do siebie i pokazać z bliska jak działa nasza sieć. Dlatego ruszyliśmy w kwietniu 2018 roku z cyklem „Jak to działa?”, a w lipcu „Przyszłość jest dzisiaj”. Pierwszy jest bardziej techniczny, drugi nieco mniej ;-), ale oba pozwalają zajrzeć Wam do wielu miejsc najczęściej niedostępnych. Mogliście odwiedzić wielkie Centrum Przeważania Danych, zajrzeć do CERT Orange Polska i przyjrzeć się miejscu gdzie dbamy o działanie naszej sieci mobilnej. Marta pokazała miejsce, gdzie można podglądać koty dzięki światłowodowi, a następnie przygarnąć milusińskiego i porozmawiała z naszą sztuczną inteligencją – Maxem. Oczywiście będziemy pokazywać Wam kolejne aspekty działania naszej sieci także w tym roku, zajrzymy także do „urządzeń końcowych”. Kolejne wideo w przyszłym tygodniu!

A cała playlista jest tutaj.

Całą playlistę znajdziecie tutaj

Podsumujemy także rozwój naszej sieci stacjonarnej, lecz wszystko w swoim czasie 😉

A teraz czas na infografikę!

Infografika - podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska

Udostępnij: Rok refarmingu i 5G – podsumowujemy 2018
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Samochód. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Nokian 08:57 18-01-2019
  Witam. Gratuluję rozbudowy sieci i sprawnego konkurowania z fioletowym partnerem/konkurentem :) Proszę o informację czy znany jest już termin refarmingu dla miast ściany wschodniej - Białystok, Lublin, Siedlce, Suwałki.
  Odpowiedz
 • komentarz
  kozien70 09:31 18-01-2019
  Świetnie. Szkoda tylko, że Orange kompletnie zaniedbał uruchamianie kolejnych L800 na stacjach miejskich. Nie chce mi się kolejny raz wymieniać lokalizacji, na których Wasz partner-konkurent ma L800, a Wy nie. Sam napisałeś, że ten rok w Orange to było przede wszystkim L2100 i L2600. Brak pasma zasięgowego 800 na wielu miejskich stacjach to nieustanne problemy z połączeniami VoLTE wewnątrz budynków, uporczywe trzymanie się szczątków sygnału L2600 lub L2100 połączone z drenażem baterii. U innych działa to dużo lepiej.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:40 18-01-2019
   Nie wszystkie stacje/systemy są współdzielone w ramach NetWorkS!, dlatego mogą się one różnić parametrami. Trudno odnieść mi się do konkretnych przykładów, niestety nazwa miasta, którą podałeś w jednym z wcześniejszych komentarzy niestety nie jest dokładną lokalizacją. Odpowiadając na Twoje pytanie dotyczące zaniedbywania uruchamiania 800 MHz, to w 2018 odpaliliśmy ponad 1600 takich systemów. Co do zasięgu wewnątrz budynków - to kwestia fizyki, o czym zapewne wiesz.
   Odpowiedz
   • komentarz
    tomi81 09:53 18-01-2019
    Piotrze - kozien ma rację. Nie mówimy o stacjach nie współdzielonych, a o tych na których macie wspólne L1800 i nie dodajecie nowych pasm (ewentualnie tylko L2600), podczas gdy Wasz partner posiada zarówno L800 jak i L2600. W drugą stronę spotkanie takiej sytuacji to na prawdę przypadek. Takich stacji jest na prawdę sporo. Osobną kwestia to nowe uruchomienia Waszego partnera na masztach Play - koledzy z Wielkopolski donoszą o mnóstwie stacji z których nie ma w ogóle Waszego sygnału (jest tylko TMobile). Czy to też jest kierunek rozwoju/macie lany na poprawę tej sytuacji? Inna sprawa to stacje np. górskie (schroniska), które jakiś czas temu także się przewijały w komentarzach (stacje TMobile) - czy na nich też nie macie planów udostępnienia własnego sygnału? Nawet Plus zaczął na nich uruchamiać własne stacje - trochę wstyd, że mając tam uruchomioną (planowaną) stację partnera nie ma z niej sygnału Orange i wybierając się w góry trzeba zabierać kartę innego operatora (choćby Waszego partnera...). Uprzedzając ewentualną odpowiedź - prośba o nie używanie argumentu inwestycji w sieć stacjonarną/światłowodową, którą także dla swojego partnera udostępniacie (oczywiście nie za darmo...).
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 10:02 18-01-2019
     Jeżeli odczuwasz trudności w korzystaniu z naszych usług podaj lokalizację, gdzie występują - dam znać kolegom zajmującym się siecią. Jeżeli z kolei prosisz mnie o wejście w dyskusję na temat wieloletniej strategii rozbudowy naszej sieci mobilnej oraz zarządzania pasmem, to przepraszam, ale nie zrobię tego. Nie dyskutuje się o tym w komentarzach pod wpisem na blogu korporacyjnym, bo to po prostu informacje tajne. W górach poprawiamy zasięg, pojawiliśmy się także w schroniskach, gdzie jeszcze do niedawna nas nie było. Będę o tym pisać w przyszłym tygodniu. A ostatniego zdania nie będę komentować.
     Odpowiedz
     • komentarz
      tomi81 10:57 18-01-2019
      Odpowiadając na ostatnie zdanie - nie musisz tego komentować - użyłem tylko Twojego argumentu z dyskusji, którą prowadziłeś z inny użytkownikiem. Temat strategii i jej upubliczniania to osobna kwestia - jest to oczywiste. Nie uważam jednak, iż pisząc o braku uruchamiania L800 i związanym z tym dyskomfortem przy korzystaniu z Waszych usług przy wykorzystaniu VoLTE dotykamy tematu o którym nie możesz rozmawiać? Również podniesienie argumentu o braku Waszego zasięgu (podczas gdy zapewnia go partner) nie uważam, za temat wyłączony z dyskusji. Zwracam tylko uwagę, iż obniża to jakość świadczonych przez Orange usług (vs to co zapewnia konkurencja) i jako Wasz klient mogę oczekiwać ich podniesienia. Odnosząc się do jakości usług (w tym kwestii związanej z VoLTE poruszonej przez koziena) - jeżeli oczekujesz podania pełnej listy nie ma problemu (nie będę pisało na forum o wszystkim bo jest tego sporo - w przypadku chęci zajęcia się tematem służę zestawieniem) - kilka przykładów poniżej: 1. Białystok - śródmieście (rejon ulic Suraskiej, Rynek Kościuszki, Lipowa) - wewnątrz budynków szczątki L800 z odległych stacji (RSRP -128, SINR 1-2), po czym spadek do śladów U900, a najczęściej do 2G - abonent często niedostępny, zaś po szczęśliwym nawiązaniu połączenia jakość taka, że nic nie słychać. Najbliższa stacja (ul. Nowy Świat 2) z L1800/2600 - brak planów na L800 (choć anteny wymienione, wolne porty są). Internet, na zewnątrz, o prędkości roamingu w Play (służę screenami w razie potrzeby). Indoor - w większości błąd połączenia. Brak planów na nową stację w okolicy, potrzeba posiłkowania się internetem od innego dostawcy i korzystanie z VoWIfi, nie obsługującego dalej smsów (może przy okazji dopytasz kolegów kiedy możemy spodziewać się tej funkcji wdrażanej już przeszło 1,5 roku); 2. Białystok, centrum - rejon ul. Ks. Abramowicza, Krakowska, Al. Piłsudskiego - sytuacja zbliżona do powyższej (mowa o zasięgu indoor). Stacja obsługująca rejon na Kościele Św. Rocha - dalej bez jakiegokolwiek LTE!Jeżeli macie problem z proboszczem blokującym rozbudowę (od 3-4 lat) - zmieńcie lokalizację (obok jest dużo możliwości z czego skorzystała konkurencja); 3. Białystok - sypialnie - pierwszy przykład z brzegu - oś. Dziesięciny 2, brak dedykowanych stacji oraz rozbudowy stacji obsługującej okolicę (ul. Antoniu Fabryczny) - tu mamy przynajmniej L1800 zapewniające sygnał w paśmie LTE outdoor (indoor b. słabe U900, ze spadkiem do 2G podczas rozmowy, co równa się praktycznym brakiem zrozumienia rozmówcy) - ratunek - ponownie VoWifi, ale nie o to chodzi w sieci komórkowej.... 4. Białystok - oś. Bojary - stacja na niskim akademiku, także bez L800 (sytuacja analogiczna jak z Nowym Światem) - uwagi takie same. Mogę tak wymieniać dalej (także poza Białymstokiem) - pytanie czy mam to robić? Centrum miasta wymaga pilnej weryfikacji (poza pojemnością zapewnienia zasięgu indoor w czymś innym aniżeli zapchane U900 i 2G), tyle, że od kilku lat tematem nikt się nie zajmuje (pomimo wielu monitów). Przyznaj, że pewnym kuriozum jest potrzeba używania kart konkurencji, aby możliwe było komfortowe korzystanie z podstawowych usług Orange w centrum miasta (poprzez "protezę" VoWifi). O transmisji danych (a właściwie jej braku) nie wspomnę. Jeżeli w górach faktycznie zaczynacie coś działać (również w wymienionych przeze mnie obszarach - Tatrach i stacjach partnera), nie zaś poprzez dostawianie TEMPów przy stokach to tylko pozostaje kibicować (w oczekiwaniu na kolejny artykuł).
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 11:03 18-01-2019
       Jeżeli chodzi kwestie tego o czym możemy lub o czym nie możemy pisać, to chyba każdy zostanie przy swojej opinii. Co do podanych przez Ciebie lokalizacji - sprawdzę.
       Odpowiedz
       • komentarz
        tomi81 11:37 18-01-2019
        Dziękuję. Zaczekam na info w sprawie podanych lokalizacji, nie mniej (podobnie jak w odpowiedzi do postu koziena) nie ma potrzeby przerzucania się lokalizacjami - Wasi sieciowcy doskonale wiedzą na których stacjach Wasz partner ma uruchomione L800 (czy też stację bazową, która nie działa w Waszej sieci), a na których nie ma go w przypadku Orange ;) . Tu chodzi o zasygnalizowanie problemu w skali całej sieci na tle partnera (nie zaś pojedynczych lokalizacji), ale to zapewne sprowadzisz do ingerencji w strategię firmy (nie podlegającej publicznej dyskusji).
        Odpowiedz
   • komentarz
    kozien70 10:57 18-01-2019
    Jest PR a obok są realia. Świetnie, że uruchomiliście ponad 1600 L800, ale Wasz konkurent-współpracownik uruchomił ich jeszcze więcej. Czy jesteś w stanie podać, ile z tych 1600 systemów to L800 w Łodzi albo w Poznaniu? Bo piszę o stacjach miejskich, a nie wiejskich, gdzie faktycznie większość Waszego LTE opiera się L800 (tu dla odmiany gołym, bez wyższych pasm co też jest słabe) Myślę, że na swoim stanowisku jesteś w stanie zweryfikować, które konkretne stacje w tych miastach mają L800 T-mobile, a Orange nie. Jeśli nie - zapraszam na zaprzyjaźnione forum telko lub chociażby poznańską stronę "łowców BTS", na której jest dokładna mapka wielkopolskich stacji wszystkich sieci/systemów. Nie ściemniamy. Jeździmy, skanujemy sieć, wiemy co gdzie świeci, piszemy o tym :) Jest spora różnica na niekorzyść Orange. Tak jak pisał tomi - chodzi o stacje wspólne N! Różnica taka, że Orange od roku mocno oszczędza, uruchamiając na nich jeśli już to tylko L2600, zaś T-mobile częściej daje komplet włącznie z L800.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 11:07 18-01-2019
     Jeżeli Twoim zdaniem gdzieś podałem nieprawdę i mijam się z realami, proszę wskaż to miejsce. Proszę napisz w których lokalizacjach masz trudności z korzystaniem z naszych usług z chęcią przekażę kolegom, którzy zajmują się siecią.
     Odpowiedz
     • komentarz
      brak_nicku 12:32 18-01-2019
      Wydaje mi się, że kozien70 nie pisał nigdzie iż podałeś nieprawdę. Chodzi tylko (i aż) o wspólne stacje, na których T-mobile uruchamia LTE800, a Orange nie.
      Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:07 18-01-2019
  W Smartfonie mam ustawione LTE/3G/2G kolejność, więc nie dziwne, że pierwsza sieć do rozmów to 3G (VoLTE nie obsługuje). Szkoda, że wszystkie smartfony nie obsłużą VoLTE, brak wsparcia dla większości słuchawek.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:32 18-01-2019
  Tekst na Blogu oczywiście pierwsza klasa i chętnie przeczytałem popijając poranną kawę :) Nieprzypadkowo wpis pojawił się właśnie dzisiaj ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:15 18-01-2019
   Zupełnie przypadkowo, po prostu na niektóre dane trzeba czekać. My nie za bardzo czujemy potrzebę, by się z kimkolwiek ścigać ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 12:13 18-01-2019
    To prawda, przy tylu stacjach nie ma potrzeby konkurować, ale zawsze może się zmienić ;) Konkurencja zapowiada rozbudowę i zauważmy że na większości stacji odpalają komplet pasm (nawiązując do tematu kolegów o L800). Zmieniając temat patrzę jak koledzy za blokiem "ciągną kabla" FTTH dla Orange :D:D
    Odpowiedz
 • komentarz
  ACDC 10:33 18-01-2019
  Szkoda tylko że nie wprowadzacie VoLTE na telefonach Huawei...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 11:17 18-01-2019
   Bardzo byśmy chcieli, a prace trwają.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Emil 10:35 18-01-2019
  Na Podkarpaciu poza miastami dwie trzecie stacji jest tylko z Lte 800
  Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 10:37 18-01-2019
  Będzie synchronizacja fazy?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:08 21-01-2019
   Nic nie słyszałem na temat prac w tym zakresie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Janek 13:28 18-01-2019
  Panie Piotrze, podaje przykład stacji T-Mobile w Warszawie (!), na której jest obecne tylko T-Mobile. Mają tam cztery pasma LTE, U900 i U2100 oraz G900. Ul. Zabraniecka 4, id stacji 26812. Stacja odpalona jakoś w wakacje 2018. Do tej pory brak na niej Orange. Obok są studia Cyfrowego Polsatu i inne firmy. Zasięg i pojemność są niezbędne. To Warszawa więc kluczowa aglomeracja. Kiedy Orange wejdzie na ten obiekt partnera z N!? Przykładów jest więcej.
  Odpowiedz
 • komentarz
  jhg 15:21 18-01-2019
  Jak wyglądają statystyki użycia kodeka HD Voice? Czy po zmianach w konfiguracji (dłuższym trzymaniu w 3G, ale też zmniejszeniu zasobów w 2G/3G) są duże zmiany?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Resboy 17:12 18-01-2019
  Piotrze, czyli networks polega na tym, że tam gdzie Orange ma lokalizację, tam T Mobile może sobie uruchomić swoje pasma ze wspólnych anten i vice versa? Może, ale nie musi, ale ma prawo?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:07 21-01-2019
   Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o modelach współpracy międzyoperatorskiej zajrzyj do wpisów i komunikatów prasowych: https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/ptk-centertel-i-ptc-zawieraja-umowe-o-wspolwykorzystywaniu-sieci/ i https://biuroprasowe.orange.pl/blog/gdy-dwoch-operatorow-korzysta-z-jednej-anteny-i-nie-tylko/. Pamiętaj jednak, że na początku ubiegłego roku informowaliśmy o odejściu od współpracy w modelu MOCN. Przeczytasz o tym tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-polska-przeznaczy-wiecej-pasma-lte-4g/
   Odpowiedz
 • komentarz
  tokarek 17:46 18-01-2019
  Czy Orange wspiera rozmowy konferencyjne przez VoLTE i/lub VoWiFi?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Filip 20:01 18-01-2019
  Jak się ma ta część tekstu do modemu w Galaxy S9? "Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły."
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:03 21-01-2019
   To że urządzenie obsługuje agregację na pewnym poziomie i MIMO 4x4 nie oznacza że: a) agregacja i MIMO 4x4 działają jednocześnie na wszystkich częstotliwościach oraz b) że kombinacja pasm jest możliwa przy posiadanych przez operatorów zasobach pasma. Niestety szczegółowe kombinacje pasm rzadko są podawane, więc trudno ocenić co kryje się za takim takim "CA kilkanaście".
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 23:08 18-01-2019
  Nareszcie coś piszą o tych Kielcach :) Oj było tego trochę wszystkiego :) Sieć działa na 5+ :)
  Odpowiedz

Sieć

Zajrzeliśmy do sieci rdzeniowej – Jak to działa #11 (19)

Piotr Domański

17 grudnia 2018

Zajrzeliśmy do sieci rdzeniowej – Jak to działa #11
19

Na koniec 2018 roku mogliście korzystać już z  10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Nie macie oporów by tę moc wykorzystywać – przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu.

Oczywiście z naszej sieci korzystacie także do rozmów, było ich ponad 68 mld minut. Wysłaliście też ponad 12 mld SMS-ów.

Sieć mobilna także dla firm!

Jednak nasza sieć komórkowa służy nie tylko korzystającym z internetu w smartfonach, na tabletach czy w domu, lecz także firmom i samorządom często do bardzo ciekawych celów. W wielu miejscach działają nasze karty M2M zapewniając, tak jak w Józefowie, możliwość sczytywania liczników wody i szybsze reagowanie na awarie. Jednak to nie wszystko, bo w 2018 roku rozpoczęliśmy kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. Zaczęliśmy się jeszcze w 2017 roku, ale pierwsze testowe stacje bazowe obsługujące LTE-M odpaliliśmy w czerwcu. Równolegle zaprosiliśmy do współpracy start-upy, które chciałyby tworzyć właśnie Internet Rzeczy, bez względu na szczegóły techniczne. W tym samym miesiącu podpisaliśmy także porozumienie z władzami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Miasta Tychy. Chwilę później ruszył nasz wspólny projekt z innogy Stoen Operator – laboratorium, które odwiedziłem z blogową kamerą w ramach jednego z odcinków „Jak to działa?”. Potem posypało się jak z rękawa – ruszył pilotaż w Mysłowicach, gdzie pojemniki na odpady będą same informowały o zapełnieniu i we Wrocławiu, gdzie projekty były dwa, a o obu przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sieci IoT 2018 sieć mobilna

Pisałem nieco wyżej o „zaawansowanej analityce danych”, jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu:„M2M a IoT – nieważne co prześlesz, ważne czego się dowiesz z… raportu”.

O IoT na blogu jeszcze napiszemy, szykujemy dla Was coś naprawdę dużego. Teraz wracam do tego, co zapewne Was bardzo interesuje.

Jednak przede wszystkim dla Was 😉

Bo z sieci korzystacie bardzo intensywnie – przesłanie 680 PB łatwe nie jest. Do zapisu 1 PB trzeba by użyć 745 milionów dyskietek (pamiętacie je?). By użyć nieco bliższej nam formy zapisu – to 223 tys. płyt DVD. Oznacza to, że do zapisu 680 PB należałoby użyć… 152 milionów płyt DVD. Standardowa grubość płyty DVD jest bardzo niewielka (czy kiedyś w ogóle zastanawialiście się nad jej grubością?) i wynosi 1,2 milimetra. Nawet mimo to, gdyby ułożyć jedna na drugiej taką ilość płyt DVD to wieża skonstruowana w ten sposób miałaby 182 km, wystając ponad granicę ziemskiej atmosfery. Gdyby położyć je na drodze, to zaczynały by się w Warszawie, a kończyły w Kielcach. Rekordzista przesłał ponad 19 TB danych w rok, to równowartość 36 lat ciągłego grania muzyki.

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE. Sądzę, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2019, ale to tylko moje prywatne przewidywania 😉

Refarming specjalnie dla Was

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska - grafika nagłówkowa

Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły. To nadal jednak potężna pojemność, która poradzi sobie z wieloma smartfonami jednocześnie korzystającymi z sieci.

Najbardziej pracowita stacja bazowa jest w Wielkopolsce

Zadałem też koleżankom i kolegom zajmującym się siecią pytanie o to, która stacja bazowa przesłała najwięcej danych naszych klientów w ciągu całego roku. Okazało się, że nie znajduje się ona w żadnym wielkim mieście, ale w Śremie w Wielkopolsce,  obsługuje znajdujące się tam osiedle domków jednorodzinnych Górczyn nad Wartą. W ciągu roku przeszło przez nią blisko 360 TB danych, czyli mniej więcej równowartość 500 godzin oglądania filmów wideo dziennie. To dobrze wyposażona stacja ma 4 sektory i odpalone są na niej 3 częstotliwości 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz. Ale nie wyciągajcie pochopnych wniosków – przeważająca liczba stacji z absolutnej czołówki naszych stacji bazowych jest w województwie Mazowieckim 😉

Dla Was rozbudowaliśmy także stacje bazowe w miejscach, do których jeździcie na wakacje, dokładnie 200 z nich. Dodatkowo, na czas wakacji dostawiliśmy 10 stacji mobilnych, które obsługiwały ruch w najważniejszych miejscach. Sam będąc kilkukrotnie nad Bałtykiem, zauważyłem, że jakość naszych usług była bardzo dobra.

Podsumowanie sieci mobilnej - 2018 grafika

Po wakacjach nawet postanowiliśmy podliczyć ruch z nich i wyciągnąć wnioski. Zrobiliśmy to korzystając z kilku ciekawych interaktywnych narzędzi i okazało się, że największy ruch w naszej sieci to najprawdopodobniej, pośrednio dzieło sinic, które zakwitły w Bałtyku. Nie wierzycie? Mi też było trudno 😉 Skoro już przy wakacjach jesteśmy, to nasza sieć odczuła także moment gdy się skończyły. Widać wtedy nagłą zmianę sposobu korzystania z sieci. Jeżeli nie chcecie się domyślać jaki, musicie zajrzeć do powyższego linka.

Zmianę w jakości naszej sieci mogli odczuć także Ci z Was, którzy korzystali z niej przy granicy z Białorusią. Coś co przez wiele lat było problemem – trudności z koordynacją transgraniczną skończyło się i od czerwca możecie korzystać z 4G LTE także tam.

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Sporo o testach pisaliśmy, więc zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów i wideo. Nie sądzę jednak, byście o nich nie słyszeli – odbiły się dużym echem w mediach, a wideo, w którym uchyliliśmy rąbka tajemnicy obejrzano kilkanaście tysięcy razy. Ale o tym za chwilę.

Nasza sieć okiem kamery

Na początku ubiegłego roku postanowiliśmy także zaprosić Was do siebie i pokazać z bliska jak działa nasza sieć. Dlatego ruszyliśmy w kwietniu 2018 roku z cyklem „Jak to działa?”, a w lipcu „Przyszłość jest dzisiaj”. Pierwszy jest bardziej techniczny, drugi nieco mniej ;-), ale oba pozwalają zajrzeć Wam do wielu miejsc najczęściej niedostępnych. Mogliście odwiedzić wielkie Centrum Przeważania Danych, zajrzeć do CERT Orange Polska i przyjrzeć się miejscu gdzie dbamy o działanie naszej sieci mobilnej. Marta pokazała miejsce, gdzie można podglądać koty dzięki światłowodowi, a następnie przygarnąć milusińskiego i porozmawiała z naszą sztuczną inteligencją – Maxem. Oczywiście będziemy pokazywać Wam kolejne aspekty działania naszej sieci także w tym roku, zajrzymy także do „urządzeń końcowych”. Kolejne wideo w przyszłym tygodniu!

A cała playlista jest tutaj.

Całą playlistę znajdziecie tutaj

Podsumujemy także rozwój naszej sieci stacjonarnej, lecz wszystko w swoim czasie 😉

A teraz czas na infografikę!

Infografika - podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska

Udostępnij: Zajrzeliśmy do sieci rdzeniowej – Jak to działa #11
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Ciężarówka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:25 17-12-2018
  Video bardzo fajne. To zajrzyjcie do Kielc ;p Miasto najbardziej rozgadanych klientów Orange w Polsce swojego czasu ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:00 18-12-2018
   Brzmi jak plan! Tylko nie wiem kiedy się to uda, na razie mamy dość skonkretyzowane plany na co najmniej kilka odcinków ;-/
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 16:27 08-01-2019
    Mam pytanie stricte techniczne: Czy do światłowodu mogę podłączyć telefon z funkcja faxu? Eksperci orange są podzieleni.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 20:34 17-12-2018
  Ale to wchodzenie do kanału i przerażenie w tych oczach w okularach :D:D:D Bezcenne :D:D:D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:58 18-12-2018
   Studnia wcale płytka nie była ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 13:20 18-12-2018
  Bardzo ciekawa notka 👍
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:37 19-12-2018
   Dzięki!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Resboy 19:39 18-12-2018
  Piotrze, w 1995 roku w ówczesnej Tepsie kierownik ze Stalowej Woli mi mówił, że już wtedy połączenia pomiędzy miastami idą światłowodem. Wewnątrz miast szły miedzią. PS. W Księżomierzy Play dostał pozytywną decyzję lokalizacji celu publicznego. Maszt niedługo prawdopodobnie stanie. Wiem, że z tym operatorem wymieniacie się miejscami na masztach. Oni Was wpuszczają np. w Tyczynie, Wy ich w innych miejscach. Zatem, wieszać anteny jest już gdzie.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:11 18-12-2018
   Co do światłowód, to to bardzo prawdopodobne. Tylko, że po światłowodzie można wyciągnąć zarówno prędkość 1Gb/s po jednym włóknie jak i 100 Gb/s po jednym z wielu kanałów w takim włóknie. Kluczem są tutaj zastosowane karty sieciowe i niezawodny routing. Polecam zajrzenie do jednego z tekstów o sieci rdzeniowej, do której linki są w tekście. Co do budowy stacji bazowych - nie biorę udział w prac nad ich stawianiem, a tym bardziej nie znam szczegółów współpracy międzyoperatorskiej, więc w tym przypadku trudno mi się ustosunkować.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Resboy 20:23 18-12-2018
    Ale piszę to byś przekazał tę informację do ludzi się tym zajmujących, gdyż dostęp dla mnie do tych ludzi jest niemożliwy. Nie da się tam zadzwonić. Tak jak już wcześniej pisałeś, że przekazywałeś wcześniejsze informacje o tej miejscowości.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 09:37 19-12-2018
     To oczywiście mogę zrobić ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Resboy 16:48 19-12-2018
      Dzięki. Trzeba łatać dziury w zasięgu.
      Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrekk85 00:23 19-12-2018
  Na którym elemencie powstają "słynne" problemy z pingiem?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:37 19-12-2018
   Na żadnym - nie leżą one w naszej sieci, lecz w łączach międzynarodowych. Niestety choć do tańca w tym przypadku trzeba dwojga (dostawcy treści, na przykład producentów gier i nas) to czasami tańczymy sami. Albo do zupełnie innej muzyki.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Hxbbx 10:16 19-12-2018
    Zawsze można zmienić partnera i przesyłać dane tak jak pozostali operatorzy, u których problemu z pingiem nie ma.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 11:39 19-12-2018
     A zdarzyły Ci się w ostatnim czasie problemy z pingiem? Jeżeli tak, to w jakiej grze i na jakich serwerach?
     Odpowiedz
     • komentarz
      Bartłomiej 16:54 19-12-2018
      Na serwerze z Warszawy Valve, CSGO jest ping w Orange ponad 50ms, jest to normalne że trasa idzie za granicę i wraca do Polski? Proszę sobie wejść na nasz.orange i poczytać tematy związane z pingiem i routingiem w działach "Światłowód i Neostrada" i Gry online.
      Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 23:09 19-12-2018
  Tegoroczny październik był przepiękny :) Bardzo fajne wideo ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  BORAX 22:07 21-12-2018
  Dorzućcie trochę przepustowości do serwera własnego speedtest.net w Gdańsku ;) Na Światłowodzie 1Gb osiąga około 630 Mbit przepływności ;)
  Odpowiedz

Sieć

10 lat o sieci na blogu (no prawie) ;-) (5)

Piotr Domański

5 grudnia 2018

10 lat o sieci na blogu (no prawie) ;-)
5

Na koniec 2018 roku mogliście korzystać już z  10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Nie macie oporów by tę moc wykorzystywać – przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu.

Oczywiście z naszej sieci korzystacie także do rozmów, było ich ponad 68 mld minut. Wysłaliście też ponad 12 mld SMS-ów.

Sieć mobilna także dla firm!

Jednak nasza sieć komórkowa służy nie tylko korzystającym z internetu w smartfonach, na tabletach czy w domu, lecz także firmom i samorządom często do bardzo ciekawych celów. W wielu miejscach działają nasze karty M2M zapewniając, tak jak w Józefowie, możliwość sczytywania liczników wody i szybsze reagowanie na awarie. Jednak to nie wszystko, bo w 2018 roku rozpoczęliśmy kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. Zaczęliśmy się jeszcze w 2017 roku, ale pierwsze testowe stacje bazowe obsługujące LTE-M odpaliliśmy w czerwcu. Równolegle zaprosiliśmy do współpracy start-upy, które chciałyby tworzyć właśnie Internet Rzeczy, bez względu na szczegóły techniczne. W tym samym miesiącu podpisaliśmy także porozumienie z władzami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Miasta Tychy. Chwilę później ruszył nasz wspólny projekt z innogy Stoen Operator – laboratorium, które odwiedziłem z blogową kamerą w ramach jednego z odcinków „Jak to działa?”. Potem posypało się jak z rękawa – ruszył pilotaż w Mysłowicach, gdzie pojemniki na odpady będą same informowały o zapełnieniu i we Wrocławiu, gdzie projekty były dwa, a o obu przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sieci IoT 2018 sieć mobilna

Pisałem nieco wyżej o „zaawansowanej analityce danych”, jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu:„M2M a IoT – nieważne co prześlesz, ważne czego się dowiesz z… raportu”.

O IoT na blogu jeszcze napiszemy, szykujemy dla Was coś naprawdę dużego. Teraz wracam do tego, co zapewne Was bardzo interesuje.

Jednak przede wszystkim dla Was 😉

Bo z sieci korzystacie bardzo intensywnie – przesłanie 680 PB łatwe nie jest. Do zapisu 1 PB trzeba by użyć 745 milionów dyskietek (pamiętacie je?). By użyć nieco bliższej nam formy zapisu – to 223 tys. płyt DVD. Oznacza to, że do zapisu 680 PB należałoby użyć… 152 milionów płyt DVD. Standardowa grubość płyty DVD jest bardzo niewielka (czy kiedyś w ogóle zastanawialiście się nad jej grubością?) i wynosi 1,2 milimetra. Nawet mimo to, gdyby ułożyć jedna na drugiej taką ilość płyt DVD to wieża skonstruowana w ten sposób miałaby 182 km, wystając ponad granicę ziemskiej atmosfery. Gdyby położyć je na drodze, to zaczynały by się w Warszawie, a kończyły w Kielcach. Rekordzista przesłał ponad 19 TB danych w rok, to równowartość 36 lat ciągłego grania muzyki.

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE. Sądzę, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2019, ale to tylko moje prywatne przewidywania 😉

Refarming specjalnie dla Was

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska - grafika nagłówkowa

Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły. To nadal jednak potężna pojemność, która poradzi sobie z wieloma smartfonami jednocześnie korzystającymi z sieci.

Najbardziej pracowita stacja bazowa jest w Wielkopolsce

Zadałem też koleżankom i kolegom zajmującym się siecią pytanie o to, która stacja bazowa przesłała najwięcej danych naszych klientów w ciągu całego roku. Okazało się, że nie znajduje się ona w żadnym wielkim mieście, ale w Śremie w Wielkopolsce,  obsługuje znajdujące się tam osiedle domków jednorodzinnych Górczyn nad Wartą. W ciągu roku przeszło przez nią blisko 360 TB danych, czyli mniej więcej równowartość 500 godzin oglądania filmów wideo dziennie. To dobrze wyposażona stacja ma 4 sektory i odpalone są na niej 3 częstotliwości 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz. Ale nie wyciągajcie pochopnych wniosków – przeważająca liczba stacji z absolutnej czołówki naszych stacji bazowych jest w województwie Mazowieckim 😉

Dla Was rozbudowaliśmy także stacje bazowe w miejscach, do których jeździcie na wakacje, dokładnie 200 z nich. Dodatkowo, na czas wakacji dostawiliśmy 10 stacji mobilnych, które obsługiwały ruch w najważniejszych miejscach. Sam będąc kilkukrotnie nad Bałtykiem, zauważyłem, że jakość naszych usług była bardzo dobra.

Podsumowanie sieci mobilnej - 2018 grafika

Po wakacjach nawet postanowiliśmy podliczyć ruch z nich i wyciągnąć wnioski. Zrobiliśmy to korzystając z kilku ciekawych interaktywnych narzędzi i okazało się, że największy ruch w naszej sieci to najprawdopodobniej, pośrednio dzieło sinic, które zakwitły w Bałtyku. Nie wierzycie? Mi też było trudno 😉 Skoro już przy wakacjach jesteśmy, to nasza sieć odczuła także moment gdy się skończyły. Widać wtedy nagłą zmianę sposobu korzystania z sieci. Jeżeli nie chcecie się domyślać jaki, musicie zajrzeć do powyższego linka.

Zmianę w jakości naszej sieci mogli odczuć także Ci z Was, którzy korzystali z niej przy granicy z Białorusią. Coś co przez wiele lat było problemem – trudności z koordynacją transgraniczną skończyło się i od czerwca możecie korzystać z 4G LTE także tam.

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Sporo o testach pisaliśmy, więc zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów i wideo. Nie sądzę jednak, byście o nich nie słyszeli – odbiły się dużym echem w mediach, a wideo, w którym uchyliliśmy rąbka tajemnicy obejrzano kilkanaście tysięcy razy. Ale o tym za chwilę.

Nasza sieć okiem kamery

Na początku ubiegłego roku postanowiliśmy także zaprosić Was do siebie i pokazać z bliska jak działa nasza sieć. Dlatego ruszyliśmy w kwietniu 2018 roku z cyklem „Jak to działa?”, a w lipcu „Przyszłość jest dzisiaj”. Pierwszy jest bardziej techniczny, drugi nieco mniej ;-), ale oba pozwalają zajrzeć Wam do wielu miejsc najczęściej niedostępnych. Mogliście odwiedzić wielkie Centrum Przeważania Danych, zajrzeć do CERT Orange Polska i przyjrzeć się miejscu gdzie dbamy o działanie naszej sieci mobilnej. Marta pokazała miejsce, gdzie można podglądać koty dzięki światłowodowi, a następnie przygarnąć milusińskiego i porozmawiała z naszą sztuczną inteligencją – Maxem. Oczywiście będziemy pokazywać Wam kolejne aspekty działania naszej sieci także w tym roku, zajrzymy także do „urządzeń końcowych”. Kolejne wideo w przyszłym tygodniu!

A cała playlista jest tutaj.

Całą playlistę znajdziecie tutaj

Podsumujemy także rozwój naszej sieci stacjonarnej, lecz wszystko w swoim czasie 😉

A teraz czas na infografikę!

Infografika - podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska

Udostępnij: 10 lat o sieci na blogu (no prawie) ;-)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Drzewo. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 21:07 05-12-2018
  Piotrze! Czemu nie chwalicie się, że wymieniacie teraz (wreszcie!) karty SIM nie obsługujące LTE za DARMO!!!??? :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:04 06-12-2018
   To żaden news, a sprawa dość stara ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 14:59 07-12-2018
    Jaka stara??? Jakoś ludzie na moim orange są zaskoczeni, a niejaki Wojciech z Zespółu Nasz Orange napisał, że macie teraz taką akcję! ;)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:38 10-12-2018
     Czyż jestem stróżem brata mego? A tak na serio, to sprawdziłem i faktycznie ostatnio zrobiło się o tym nieco głośniej ;-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:36 05-12-2018
  Piotrze fajne zestawienie super-tematów :) Było ich naprawdę setki :) Czekamy na kolejne super-tematy o których gdzieś w głębi serca marzę - np. Orange partnerem cyfryzacji w polskiej służbie zdrowia. Widzę to tak - powstaje ogromny serwer i jeden ujednolicony system komputerowy dla wszystkich polskich szpitali - każdy pacjent który wyrazi zgodę na zapisanie się do e-rejestru będzie posiadał wirtualną Historię Choroby. Nie będzie musiał pamiętać o tym by nosić przy sobie wszystkie wyniki, wypisy - wystarczy że dana jednostka medyczna, która będzie miała certyfikowany dostęp do systemu wpisze nr PESEL dostanie dostęp do e-historii danego pacjenta. Myślę że taki system usprawniłby pracę - wiele badań można byłoby nie wykonywać ponownie, lub mieć możliwość szybkiego ich porównywania - nie każdy z nas nosi przy sobie wynik grupy krwi, a w razie wypadku taka informacja może uratować nam życie :) Oznaczenie grupy krwi trwa ok. 1 godziny, więc.....ja osobiście widzę same plusy w takim ogólnopolskim systemie.
  Odpowiedz

Sieć

Zwiększamy pojemność 4G LTE, w niektórych miastach nawet o 77% (20)

Piotr Domański

30 listopada 2018

Zwiększamy pojemność 4G LTE, w niektórych miastach nawet o 77%
20

Na koniec 2018 roku mogliście korzystać już z  10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Nie macie oporów by tę moc wykorzystywać – przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu.

Oczywiście z naszej sieci korzystacie także do rozmów, było ich ponad 68 mld minut. Wysłaliście też ponad 12 mld SMS-ów.

Sieć mobilna także dla firm!

Jednak nasza sieć komórkowa służy nie tylko korzystającym z internetu w smartfonach, na tabletach czy w domu, lecz także firmom i samorządom często do bardzo ciekawych celów. W wielu miejscach działają nasze karty M2M zapewniając, tak jak w Józefowie, możliwość sczytywania liczników wody i szybsze reagowanie na awarie. Jednak to nie wszystko, bo w 2018 roku rozpoczęliśmy kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. Zaczęliśmy się jeszcze w 2017 roku, ale pierwsze testowe stacje bazowe obsługujące LTE-M odpaliliśmy w czerwcu. Równolegle zaprosiliśmy do współpracy start-upy, które chciałyby tworzyć właśnie Internet Rzeczy, bez względu na szczegóły techniczne. W tym samym miesiącu podpisaliśmy także porozumienie z władzami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Miasta Tychy. Chwilę później ruszył nasz wspólny projekt z innogy Stoen Operator – laboratorium, które odwiedziłem z blogową kamerą w ramach jednego z odcinków „Jak to działa?”. Potem posypało się jak z rękawa – ruszył pilotaż w Mysłowicach, gdzie pojemniki na odpady będą same informowały o zapełnieniu i we Wrocławiu, gdzie projekty były dwa, a o obu przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sieci IoT 2018 sieć mobilna

Pisałem nieco wyżej o „zaawansowanej analityce danych”, jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu:„M2M a IoT – nieważne co prześlesz, ważne czego się dowiesz z… raportu”.

O IoT na blogu jeszcze napiszemy, szykujemy dla Was coś naprawdę dużego. Teraz wracam do tego, co zapewne Was bardzo interesuje.

Jednak przede wszystkim dla Was 😉

Bo z sieci korzystacie bardzo intensywnie – przesłanie 680 PB łatwe nie jest. Do zapisu 1 PB trzeba by użyć 745 milionów dyskietek (pamiętacie je?). By użyć nieco bliższej nam formy zapisu – to 223 tys. płyt DVD. Oznacza to, że do zapisu 680 PB należałoby użyć… 152 milionów płyt DVD. Standardowa grubość płyty DVD jest bardzo niewielka (czy kiedyś w ogóle zastanawialiście się nad jej grubością?) i wynosi 1,2 milimetra. Nawet mimo to, gdyby ułożyć jedna na drugiej taką ilość płyt DVD to wieża skonstruowana w ten sposób miałaby 182 km, wystając ponad granicę ziemskiej atmosfery. Gdyby położyć je na drodze, to zaczynały by się w Warszawie, a kończyły w Kielcach. Rekordzista przesłał ponad 19 TB danych w rok, to równowartość 36 lat ciągłego grania muzyki.

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE. Sądzę, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2019, ale to tylko moje prywatne przewidywania 😉

Refarming specjalnie dla Was

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska - grafika nagłówkowa

Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły. To nadal jednak potężna pojemność, która poradzi sobie z wieloma smartfonami jednocześnie korzystającymi z sieci.

Najbardziej pracowita stacja bazowa jest w Wielkopolsce

Zadałem też koleżankom i kolegom zajmującym się siecią pytanie o to, która stacja bazowa przesłała najwięcej danych naszych klientów w ciągu całego roku. Okazało się, że nie znajduje się ona w żadnym wielkim mieście, ale w Śremie w Wielkopolsce,  obsługuje znajdujące się tam osiedle domków jednorodzinnych Górczyn nad Wartą. W ciągu roku przeszło przez nią blisko 360 TB danych, czyli mniej więcej równowartość 500 godzin oglądania filmów wideo dziennie. To dobrze wyposażona stacja ma 4 sektory i odpalone są na niej 3 częstotliwości 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz. Ale nie wyciągajcie pochopnych wniosków – przeważająca liczba stacji z absolutnej czołówki naszych stacji bazowych jest w województwie Mazowieckim 😉

Dla Was rozbudowaliśmy także stacje bazowe w miejscach, do których jeździcie na wakacje, dokładnie 200 z nich. Dodatkowo, na czas wakacji dostawiliśmy 10 stacji mobilnych, które obsługiwały ruch w najważniejszych miejscach. Sam będąc kilkukrotnie nad Bałtykiem, zauważyłem, że jakość naszych usług była bardzo dobra.

Podsumowanie sieci mobilnej - 2018 grafika

Po wakacjach nawet postanowiliśmy podliczyć ruch z nich i wyciągnąć wnioski. Zrobiliśmy to korzystając z kilku ciekawych interaktywnych narzędzi i okazało się, że największy ruch w naszej sieci to najprawdopodobniej, pośrednio dzieło sinic, które zakwitły w Bałtyku. Nie wierzycie? Mi też było trudno 😉 Skoro już przy wakacjach jesteśmy, to nasza sieć odczuła także moment gdy się skończyły. Widać wtedy nagłą zmianę sposobu korzystania z sieci. Jeżeli nie chcecie się domyślać jaki, musicie zajrzeć do powyższego linka.

Zmianę w jakości naszej sieci mogli odczuć także Ci z Was, którzy korzystali z niej przy granicy z Białorusią. Coś co przez wiele lat było problemem – trudności z koordynacją transgraniczną skończyło się i od czerwca możecie korzystać z 4G LTE także tam.

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Sporo o testach pisaliśmy, więc zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów i wideo. Nie sądzę jednak, byście o nich nie słyszeli – odbiły się dużym echem w mediach, a wideo, w którym uchyliliśmy rąbka tajemnicy obejrzano kilkanaście tysięcy razy. Ale o tym za chwilę.

Nasza sieć okiem kamery

Na początku ubiegłego roku postanowiliśmy także zaprosić Was do siebie i pokazać z bliska jak działa nasza sieć. Dlatego ruszyliśmy w kwietniu 2018 roku z cyklem „Jak to działa?”, a w lipcu „Przyszłość jest dzisiaj”. Pierwszy jest bardziej techniczny, drugi nieco mniej ;-), ale oba pozwalają zajrzeć Wam do wielu miejsc najczęściej niedostępnych. Mogliście odwiedzić wielkie Centrum Przeważania Danych, zajrzeć do CERT Orange Polska i przyjrzeć się miejscu gdzie dbamy o działanie naszej sieci mobilnej. Marta pokazała miejsce, gdzie można podglądać koty dzięki światłowodowi, a następnie przygarnąć milusińskiego i porozmawiała z naszą sztuczną inteligencją – Maxem. Oczywiście będziemy pokazywać Wam kolejne aspekty działania naszej sieci także w tym roku, zajrzymy także do „urządzeń końcowych”. Kolejne wideo w przyszłym tygodniu!

A cała playlista jest tutaj.

Całą playlistę znajdziecie tutaj

Podsumujemy także rozwój naszej sieci stacjonarnej, lecz wszystko w swoim czasie 😉

A teraz czas na infografikę!

Infografika - podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska

Udostępnij: Zwiększamy pojemność 4G LTE, w niektórych miastach nawet o 77%
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Dom. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:39 30-11-2018
  Czekam na Kielce :) Fajnie ze usprawniacie Waszą sieć :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:51 30-11-2018
  Tanie smartfony także obsługują wszystkie pasma LTE, więc to nie domena lepszych modeli. Jedynie kilka modeli z Chin czasem nie ma w obsłudze standardu Europejskiego B20 (800MHz).
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:55 30-11-2018
   Ale nie jednocześnie ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 11:00 30-11-2018
    Sprawdzałem Twoją czujność :D Zgadza się agregacja, to już inna bajka.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 11:18 30-11-2018
     @Ron jak tak możesz :) ;p
     Odpowiedz
  • komentarz
   Janek 10:56 30-11-2018
   Tu chodzi bardziej o agregację 3, 4 i 5 pasm. Tego najtańsze modele nie mają. 4 pasma to głównie flagowce a 3 pasma średnia półka.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 11:01 30-11-2018
    Racja zgadza się ;)
    Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 11:03 30-11-2018
    5 nie mamy, co do reszty i owszem ;-) Po weekendzie będzie mały tekst o tym.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Max 12:26 30-11-2018
   Domena,wiekszość tych smartfonów ma lte cat 6 lub słabszą.Ma tylko agregację dwóch pasm.Ja po wymianie smartfona odczułem zdecydowanie na lte cat12,i agregacji 3 pasm.Także,jest duża różnica.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 11:08 30-11-2018
  Możesz mi sprawdzić kiedy lub czy już nastąpił rozdział w ramach N! pasma 900MHz w Jastrzębiu-Zdroju ?? Z tego co widzę Bielsko i inne miejscowości już na osobnym.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Jsbbs 12:30 30-11-2018
   Od połowy roku cała Polska ma osobne U900.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 15:36 30-11-2018
    Niby tak, ale fajnie będzie jak oficjalnie to Piotrek potwierdzi. W końcu, to nie tajemnica - https://biuroprasowe.orange.pl/blog/wyciskamy-siec-mobilna/
    Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 15:46 30-11-2018
    Niby tak, ale chciałem oficjalnie wiedzieć co do mojej lokalizacji. :) To nie jest tajemnica - https://biuroprasowe.orange.pl/blog/wyciskamy-siec-mobilna/
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 20:28 05-12-2018
     Ron potwierdzę, a jakbym nie potwierdził męcz ;-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  Kakkaa 22:08 30-11-2018
  Dobrze jakby producenci telefonów jasno i wyraźnie podali czy i jaką agregację obsługuje telefon. aktualnie nawet na stronach producentów telefonów nie można się tego dowiedzieć, rarytasem jest jak producent podaje jakie częstotliwości obsługuje telefon, o agregacji to naprawdę trzeba się naszukać. W Lublinie ledwo pojawia się LTE 2100 także to miasto jest dość wybiórczo modernizowane.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:40 02-12-2018
   Ta informacja podawana jest jako CAT w parametrach - im więcej tym lepiej. Ale oczywiście sprawa nie jest taka prosta ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 00:01 01-12-2018
  10 lat Blogów Orange :) Gratulacje :) Wszystkiego najlepszego dla całej ekipy :) 100 lat 100 lat żyjcie nam :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  potter28 22:30 04-12-2018
  w Krakowie też widac duże polepszenie zasięgu, szczególnie gdy się porówna z Play.. szybkość LTE :) Duży + dla Orange, światłowód też coraz częsciej spotykany :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:28 05-12-2018
   To miód na moje serce ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kuba 00:30 30-12-2018
  Kiedy planowany jest koniec refarmingu w Łodzi? Kiedy Pabianice, Konstantynów Łódzki i Rzgów?
  Odpowiedz

Sieć

Stacja bazowa potrzebna od zaraz! (28)

Piotr Domański

21 listopada 2018

Stacja bazowa potrzebna od zaraz!
28

Na koniec 2018 roku mogliście korzystać już z  10 871 stacji bazowych z 4G LTE. Na 2/3 z nich działa agregacja pasma, dzięki której można bardziej komfortowo korzystać z internetu w telefonie. Nie macie oporów by tę moc wykorzystywać – przez sieć komórkową klienci Orange przesłali w 2018 roku 680 PB danych, o 50% więcej niż rok wcześniej.

Już blisko 90% danych przesyłanych jest przez sieć 4G LTE, a ta „rura” robi się coraz szersza, dzięki większej liczbie „systemów” na masztach stacji bazowych – w ciągu roku przybyło ich 45%, co przełożyło się na mocną pozycję we wszystkich testach prędkości, nawet pomimo potężnego wzrostu transferu danych. To w dużym stopniu zasługa refarmingu.

Oczywiście z naszej sieci korzystacie także do rozmów, było ich ponad 68 mld minut. Wysłaliście też ponad 12 mld SMS-ów.

Sieć mobilna także dla firm!

Jednak nasza sieć komórkowa służy nie tylko korzystającym z internetu w smartfonach, na tabletach czy w domu, lecz także firmom i samorządom często do bardzo ciekawych celów. W wielu miejscach działają nasze karty M2M zapewniając, tak jak w Józefowie, możliwość sczytywania liczników wody i szybsze reagowanie na awarie. Jednak to nie wszystko, bo w 2018 roku rozpoczęliśmy kilka pilotaży i projektów Internetu Rzeczy, przede wszystkim tego spod znaku technologii LTE-M,  urządzeń CAT-M1 i zaawansowanej analityki danych.

Czym jest owa technologia? To rozwiązanie działające w oparciu o sieć 4G LTE stworzone specjalnie na potrzeby rozwiązań Internetu Rzeczy. Zaczęliśmy się jeszcze w 2017 roku, ale pierwsze testowe stacje bazowe obsługujące LTE-M odpaliliśmy w czerwcu. Równolegle zaprosiliśmy do współpracy start-upy, które chciałyby tworzyć właśnie Internet Rzeczy, bez względu na szczegóły techniczne. W tym samym miesiącu podpisaliśmy także porozumienie z władzami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Miasta Tychy. Chwilę później ruszył nasz wspólny projekt z innogy Stoen Operator – laboratorium, które odwiedziłem z blogową kamerą w ramach jednego z odcinków „Jak to działa?”. Potem posypało się jak z rękawa – ruszył pilotaż w Mysłowicach, gdzie pojemniki na odpady będą same informowały o zapełnieniu i we Wrocławiu, gdzie projekty były dwa, a o obu przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sieci IoT 2018 sieć mobilna

Pisałem nieco wyżej o „zaawansowanej analityce danych”, jeżeli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do tekstu:„M2M a IoT – nieważne co prześlesz, ważne czego się dowiesz z… raportu”.

O IoT na blogu jeszcze napiszemy, szykujemy dla Was coś naprawdę dużego. Teraz wracam do tego, co zapewne Was bardzo interesuje.

Jednak przede wszystkim dla Was 😉

Bo z sieci korzystacie bardzo intensywnie – przesłanie 680 PB łatwe nie jest. Do zapisu 1 PB trzeba by użyć 745 milionów dyskietek (pamiętacie je?). By użyć nieco bliższej nam formy zapisu – to 223 tys. płyt DVD. Oznacza to, że do zapisu 680 PB należałoby użyć… 152 milionów płyt DVD. Standardowa grubość płyty DVD jest bardzo niewielka (czy kiedyś w ogóle zastanawialiście się nad jej grubością?) i wynosi 1,2 milimetra. Nawet mimo to, gdyby ułożyć jedna na drugiej taką ilość płyt DVD to wieża skonstruowana w ten sposób miałaby 182 km, wystając ponad granicę ziemskiej atmosfery. Gdyby położyć je na drodze, to zaczynały by się w Warszawie, a kończyły w Kielcach. Rekordzista przesłał ponad 19 TB danych w rok, to równowartość 36 lat ciągłego grania muzyki.

Transfer danych w sieci 3G został prawie bez zmian. Jeżeli chodzi o rozmowy, to niezmiennie króluje w tym sieć właśnie 3G i  przechodzi przez nią grubo ponad 3 mld minut miesięcznie. Patrząc na wykresy można jednak zobaczyć, że czeka nas zmiana na drugim miejscu zestawienia i sieć 2G ustąpi wkrótce VoLTE. Sądzę, że nastąpi to jeszcze w pierwszym półroczu 2019, ale to tylko moje prywatne przewidywania 😉

Refarming specjalnie dla Was

Na ponad 45% wzrost liczby systemów 4G LTE największy wpływ miał refarming częstotliwości. Jego prowadzenie w minionym roku było dla nas bardzo ważne i z tego co mówią koledzy zajmujący się siecią, będziemy go prowadzić także w kolejnym. Jeżeli chcecie przeczytać więcej szczegółów zajrzyjcie do tekstu: „Wyciskamy” sieć mobilną. Nie powinno więc dziwić, że najbardziej dynamicznie rosła liczba miejsc, gdzie funkcjonowało 4G LTE w paśmie 2100 MHz, które odpalaliśmy właśnie dzięki refarmingowi.  Na drugim miejscu były „systemy” obsługujące częstotliwość 2600 MHz.

Przekładając to na stacje bazowe – już ponad 63% z nich obsługuje agregację pasma, a na ponad 10%  mamy już cztery częstotliwości 4G LTE, czyli nasze najmocniejsze zestawienie. Możecie je znaleźć przede wszystkim w kilkunastu miastach, gdzie prowadzimy lub zakończyliśmy proces refrmingu. Na wzrost możliwości naszej sieci wpływ miały także różnego rodzaju rekonfiguracje i zmiany, które dość obszernie opisałem w drugim tekście o wyciskaniu sieci komórkowej.

Podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska - grafika nagłówkowa

Naszą stacją bazową z najmocniejszą konfiguracją – 4 pasmami i modulacją 256 QAM i MIMO 4×4 na wszystkich częstotliwościach jest nadal stacja bazowa przy pl. Politechniki w Warszawie. Teoretycznie ta konfiguracja w warunkach laboratoryjnych powinna pozwalać na wyciągniecie prędkości w okolicach 900 Mb/s. Nie ma jednak na polskim rynku żadnych urządzeń, które by sobie z nią poradziły. To nadal jednak potężna pojemność, która poradzi sobie z wieloma smartfonami jednocześnie korzystającymi z sieci.

Najbardziej pracowita stacja bazowa jest w Wielkopolsce

Zadałem też koleżankom i kolegom zajmującym się siecią pytanie o to, która stacja bazowa przesłała najwięcej danych naszych klientów w ciągu całego roku. Okazało się, że nie znajduje się ona w żadnym wielkim mieście, ale w Śremie w Wielkopolsce,  obsługuje znajdujące się tam osiedle domków jednorodzinnych Górczyn nad Wartą. W ciągu roku przeszło przez nią blisko 360 TB danych, czyli mniej więcej równowartość 500 godzin oglądania filmów wideo dziennie. To dobrze wyposażona stacja ma 4 sektory i odpalone są na niej 3 częstotliwości 4G LTE – 800, 1800 i 2600 MHz. Ale nie wyciągajcie pochopnych wniosków – przeważająca liczba stacji z absolutnej czołówki naszych stacji bazowych jest w województwie Mazowieckim 😉

Dla Was rozbudowaliśmy także stacje bazowe w miejscach, do których jeździcie na wakacje, dokładnie 200 z nich. Dodatkowo, na czas wakacji dostawiliśmy 10 stacji mobilnych, które obsługiwały ruch w najważniejszych miejscach. Sam będąc kilkukrotnie nad Bałtykiem, zauważyłem, że jakość naszych usług była bardzo dobra.

Podsumowanie sieci mobilnej - 2018 grafika

Po wakacjach nawet postanowiliśmy podliczyć ruch z nich i wyciągnąć wnioski. Zrobiliśmy to korzystając z kilku ciekawych interaktywnych narzędzi i okazało się, że największy ruch w naszej sieci to najprawdopodobniej, pośrednio dzieło sinic, które zakwitły w Bałtyku. Nie wierzycie? Mi też było trudno 😉 Skoro już przy wakacjach jesteśmy, to nasza sieć odczuła także moment gdy się skończyły. Widać wtedy nagłą zmianę sposobu korzystania z sieci. Jeżeli nie chcecie się domyślać jaki, musicie zajrzeć do powyższego linka.

Zmianę w jakości naszej sieci mogli odczuć także Ci z Was, którzy korzystali z niej przy granicy z Białorusią. Coś co przez wiele lat było problemem – trudności z koordynacją transgraniczną skończyło się i od czerwca możecie korzystać z 4G LTE także tam.

5G – strategia i testy

Bez wątpienia drugim tematem przewodnim w naszej sieci mobilnej było 5G. W marcu zaprezentowaliśmy razem z Nokią trial i program 5G, przewidując pierwsze testy w 2019 roku.  Zabraliśmy się jednak do pracy i już we wrześniu mogliśmy pokazać Wam pierwszą stację bazową 5G działającą poza laboratorium. Kolejnym etapem gliwickich testów było odpalenie stacji komercyjnej, zgodnej z opublikowaną w połowie roku fazą standardu 5G – Rel 15. Sporo o testach pisaliśmy, więc zajrzyjcie do podlinkowanych tekstów i wideo. Nie sądzę jednak, byście o nich nie słyszeli – odbiły się dużym echem w mediach, a wideo, w którym uchyliliśmy rąbka tajemnicy obejrzano kilkanaście tysięcy razy. Ale o tym za chwilę.

Nasza sieć okiem kamery

Na początku ubiegłego roku postanowiliśmy także zaprosić Was do siebie i pokazać z bliska jak działa nasza sieć. Dlatego ruszyliśmy w kwietniu 2018 roku z cyklem „Jak to działa?”, a w lipcu „Przyszłość jest dzisiaj”. Pierwszy jest bardziej techniczny, drugi nieco mniej ;-), ale oba pozwalają zajrzeć Wam do wielu miejsc najczęściej niedostępnych. Mogliście odwiedzić wielkie Centrum Przeważania Danych, zajrzeć do CERT Orange Polska i przyjrzeć się miejscu gdzie dbamy o działanie naszej sieci mobilnej. Marta pokazała miejsce, gdzie można podglądać koty dzięki światłowodowi, a następnie przygarnąć milusińskiego i porozmawiała z naszą sztuczną inteligencją – Maxem. Oczywiście będziemy pokazywać Wam kolejne aspekty działania naszej sieci także w tym roku, zajrzymy także do „urządzeń końcowych”. Kolejne wideo w przyszłym tygodniu!

A cała playlista jest tutaj.

Całą playlistę znajdziecie tutaj

Podsumujemy także rozwój naszej sieci stacjonarnej, lecz wszystko w swoim czasie 😉

A teraz czas na infografikę!

Infografika - podsumowanie sieci mobilnej Orange Polska

Udostępnij: Stacja bazowa potrzebna od zaraz!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Filiżanka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:26 21-11-2018
  Jedni chcą, drudzy gardzą, tacy ludzie, nikomu nigdy nie da się "dogodzić" :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 18:07 21-11-2018
  Pytasz o prędkości internetu mobilnego, a każdy odpowiada, że ma wreszcie dostęp DO ROZMÓW i w każdym miejscu mogą odbierać telefon. To pokazuje jak komunikacja głosowa jest ważna, a nie koniecznie internet mobilny, który ma ograniczenia ("fizyki nie oszukasz") ;););)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:31 05-12-2018
   Ron, jak do tej pory nie było zasięgu, to dość oczywiste, że nikt nawet o internecie nie myślał. Ale teraz to się zmieni ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 18:25 21-11-2018
  Jeden sektor w każdą stronę (3), a jakie pasma ze stacji ?? Na pewno G900 i U900, a LTE komplet ??
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:31 21-11-2018
   GSM/UMTS 900 i LTE800, po sektorze na stronę. Zresztą dobrze widać na zdjęciach i w wideo.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 18:46 21-11-2018
    Pasma zasięgowe idealnie w takiej gminie. Fajny film i profesjonalny, dobrze się ogląda. Ps. Ale ta technika idzie do przodu, z jednego sektora kilka pasm :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  nhjbg 18:30 21-11-2018
  Szkoda, że te ostatnie 300 stacji bez LTE zapewne go nigdy nie dostanie ze względu na bliskość granicy Państwa. :/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Emil 11:42 22-11-2018
   Niekoniecznie blisko granicy. Ja mam taką w pobliżu : Orange (26003) ID: 13177 Rudna Mała, 47 . Za btsearch.pl
   Odpowiedz
   • komentarz
    mjhg 14:10 22-11-2018
    Być może są czynniki zewnętrzne jak spór z właścicielem budynku, na którym stoi stacja, a stacje przygraniczne mają ten problem notorycznie.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 20:32 05-12-2018
     A może po prostu wiele innych stacji w okolicy i bliska granica norm PEM? To też się zdarza.
     Odpowiedz
   • komentarz
    uczeń 15:45 22-11-2018
    fajnie ze wszedzie majom zasięg i zyce lepsej poprawy sieći
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 18:54 21-11-2018
  Fajnie się ogląda takie filmiki,że operator się rozbudowuje,ale niestety u Mnie w Nowym Sączu sieć w dalszym ciągu kuleje mimo przyjazdu UKE. Osobiście powiedzieli,że co mogli to zrobili,czyli wyłączyli dwa wzmacniacze ale to niestety nic nie dało i urzędnicy kazali interweniować w Orange. Nadajniki oddalone są w promieniu 1,5 km a dokładnie jest ich 3 a Ja sygnał w technologi HSDPA mam RSCP -103 a w EDGE RSCP -95. Nie można normalnie rozmawiać.Rozmawiając z Panami ludzie którzy mieli zamontowane repeatery powiedzieli ,że dlatego takie zakupili bo sieć T Mobile oraz Orange nie ma zasięgu. Piotrze działajcie coś w tej sprawie bo sąsiedzi czekają na koniec kontraktów i chcą przejść do Playa ponieważ u Nas na osiedlu działa bez zarzutu a odległość od stacji jest porównywalna.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:33 05-12-2018
   Krzysiek, sądzę, że gdy w końcu wyłączy się zakłócacze i dotrze do Was światłowód (czemu kibicuje) będzie lepiej.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kamil 21:29 21-11-2018
  Kiedy w Straszynie powstanie nadajnik macie już pozwolenie UKE bo zasieg tam ledwo ledwo
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:31 05-12-2018
   Kamil jak pisałem w tekście - pozwolenie UKE to naprawdę jest mały element procesu budowy. Te 1,5 roku nie wynikają z tego, że leżymy i pachniemy. Tyle (minimalnie) trwają procedury. Większość stacji budowana jest ponad dwa lata, a niezakończona rekordzista mogłaby już iść do Pierwszej Komunii.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kuba 22:23 21-11-2018
  Mam nadzieję, że i w Arkadii ten zasięg trochę się poprawił, bo nawet na zewnątrz była tragedia, a w środku brak sieci. Chociaż niestety wysokość zawieszenia anten i bliskość domów może utrudniać odbiór w północnej części Arkadii, bo trzeba było "skręcić moc".
  Odpowiedz
 • komentarz
  Resboy 00:00 22-11-2018
  Piotrze, przypominam o Księżomierzy i wsiach sąsiednich. Tam mieszka ponad 2000 ludzi i zero zasięgu. Kościół też tam jest i też ma wieżę....
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:34 05-12-2018
   Powtórzę jak mantrę - 1,5 roku, to absolutne minimum. A czasem i wiele lat.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Emil 11:46 22-11-2018
  A w miejscowości Nozdrzec , pow. Brzozowski , woj. Podkarpackie Orange od roku ma pozwolenie radiowe: Orange (26003) ID: 23466 Nozdrzec, Dz. nr 1399 i poza tym nic namacalnego nie widać.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:05 22-11-2018
   Odpowiadając na pytania "pozwolenie od UKE jest, a stacji nie widać...". Pozwolenie od UKE to jedno z wielu (ponad dwudziestu) pozwoleń, które są potrzebne by stacja bazowa stanęła. Zostaje jeszcze chociażby: Starostwo Powiatowe, Inspekcja Sanitarna, Państwowa Straż Pożarna, Gmina komórka ds. ochrony środowiska, Wody Polskie czy Urząd Lotnictwa Cywilnego by uzgodnić stawianie wieży. Jeżeli stacja staje nad morzem, na obszarze górniczym czy w pobliżu lotnisk - jeszcze więcej. Niestety jedno pozwolenie to sam początek pracy. Choć bardzo byśmy chcieli, by stacje były stawiane w półtora roku (to w Polsce praktyczne minimum), ale większość trwa dłużej.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 04:20 23-11-2018
  Może nie na temat ale ostatnio zauważyłem że macie ogromne problemy z apka Mój Orange i problem tez z Mój Orange przez www wczoraj w godziach wieczornych wszystko siadlo.Dzis nie moge sie zalogować do apki Mój Orange napiszcie kiedy problemy znikną dzięki.Pozdrawiam
  Odpowiedz
 • komentarz
  użytkownik gsm 22:14 28-11-2018
  Panie Piotrze. Dobry reportaż i korzyść z zasięgu sieci dla wszystkich. Mam pytanie o postawienie nadajnika w miejscowości Wąsosz,woj.podlaskie. Pisałem co jakiś czas i od wielu lat prośby do sieci Orange o polepszenie zasięgu w Wąsoszu-bezskutecznie. Zawsze była odpowiedź, że zbyt daleko jest do nadajnika Orange, który stoi w m.Szczuczyn, Graniczna 6. Poza tym Wąsosz leży w dole i mimo Waszej mapy zasięgu nie ma tu zasięgu wewnątrz budynków wcale (nawet 2 G), a na zewnątrz budynków jest, ale nie wszędzie (1 kreska EDGE/UMTS). Czy podobnie jak w Bobrownikach można postawić tu nadajnik Orange?Czy to nie za blisko nadajnika w Szczuczynie?Jakie kryteria trzeba spełnić, aby ten nadajnik powstał?Wystarczy, aby była łączność 2G,bo rozmowy i smsy są najważniejsze do komunikacji. Pozdrawiam.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:38 05-12-2018
   Jednym z najważniejszych czynników, które bierzemy pod uwagę, przy budowie stacji bazowych jest liczba reklamacji i informacji od klientów o słabym zasięgu. Jeżeli jest ich dużo ułatwia to także dalsze prace. Więc pisać, pisać, pisać. Zupełnie serio. Jak nie wiemy, że gdzieś są klienci z dużymi problemami z zasięgiem nie możemy działać.
   Odpowiedz
   • komentarz
    użytkownik gsm 23:17 06-12-2018
    Dziękuję za odpowiedź. Proszę o podanie bezpośredniego kontaktu w sprawie zgłoszenia braku/słabego zasięgu np. emaila. Czy to miałyby być indywidualne zgłoszenia czy mogą też być zbiorowe?Pytam bo wiele osób pogodziło się z tym,że gdy są w domu inni nagrywają się na pocztę,a gdy wyjdą na zewnątrz to dostają powiadomienie o wiadomości głosowej. Stąd są zrezygnowani obecną sytuacją braku stabilnego zasięgu. Dotyczy to także klientów T-mobile w ramach Networks.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Mario 15:02 30-11-2018
  Pytanko do Piotra Domańskiego: Jak widzisz w powyższych wpisach są propozycje zgłoszeń miejscowości gdzie jest kiepski zasięg Orange. Czy w OPL jest jakiś formalny kanał gdzie pracownicy mogą zgłaszać takie przypadki ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:39 05-12-2018
   Na ten moment reklamacje. Zbieramy wszystkie uwagi o problemach z zasięgiem, ale musimy wiedzieć, że one są.
   Odpowiedz
   • komentarz
    użytkownik gsm 21:48 18-01-2019
    Mòj kolega chętnie nawiąże współpracę z orange i użyczy swojej działki w Wąsoszu,woj.podlaskie .Korzysta z internetu w orange oraz telefonu stacjonarnego bo jest w kablu ale telefon komórkowy nie działa bo nie ma zasięgu.Czy jest jakaś strona gdzie można zgłaszać jak w sieci Play swoje działki aby Orange postawił tam nadajnik?
    Odpowiedz
 • komentarz
  ZiBi 15:06 10-12-2018
  U mnie w wiosce czekaliśmy kilkanaście lat na maszt ,stoi od kwietnia ale nieczynny, podobno ma ruszyć w drugiej połowie grudnia oby prezent się udał.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej