;

Obsługa i Relacje z Klientami

Zapraszamy z aplikacją mObywatel (4)

Wojtek Jabczyński

18 lipca 2023

Zapraszamy z aplikacją mObywatel
4

Dzięki ostatnim zmianom w prawie możecie powoli zapominać o plastikowym dowodzie osobistym. Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel, w której macie swój dokument tożsamości i możecie się nim posługiwać, jako zamiennikiem przy podpisywaniu umowy w salonie Orange czy rejestracji numeru na kartę.

mObywatel to państwowa aplikacja na smartfony, w której udostępniona jest m.in. elektroniczna wersja Waszego dowodu osobistego. W prosty sposób pozwala na identyfikację oraz potwierdzenie danych i tożsamości.

Korzystałem z „elektronicznego dowodu” wiele razy, ale dotychczas nie wszędzie był honorowany. Od 14 lipca br. to się zmieniło i daje nam już takie same możliwości jak tradycyjny dowód osobisty.

Gdzie możecie się z niego skorzystać w kontaktach z Orange:

 • w salonie sprzedaży przy załatwianiu wszystkich spraw wymagających potwierdzenia tożsamości;
 • przy odbiorze przesyłki kurierskiej;
 • podczas wizyty naszych techników;
 • rejestrując prepaidową kartę SIM.

Dodam, że zmiany w prawie po 14 lipca wymuszą aktualizację aplikacji do wersji – mObywatel 2.0. Konieczna będzie ponowna autoryzacja np. przez profil zaufany czy poświadczenie z banku. Przeszedłem to szybko i bezboleśnie.

Udostępnij: Zapraszamy z aplikacją mObywatel
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Xen 11:33 18-07-2023
  Czy wymieniając Kartę sim można użyć mObywatela?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 14:47 19-07-2023
   Jeśli do wymiany karty SIM potrzebny jest dowód tożsamości to oczywiście tak.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Xen 11:36 18-07-2023
  Czy można skorzystać z mObywatela gdy będzie się wymieniając kartę Sim?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:41 21-07-2023
  Mam i ja. Fajnie gdyby w całej UE były honorowane elektroniczne dokumenty tożsamości.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Karta Praw Dziecka w Biznesie (1)

Monika Kulik

18 lipca 2023

Karta Praw Dziecka w Biznesie
1

Powstała Karta Praw Dziecka w Biznesie to nowa inicjatywa w Polsce. Ma zachęcić biznes do działań na rzecz ochrony praw dziecka w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstw. Przygotowało ją Forum Odpowiedzialnego Biznesu razem z innymi organizacjami społecznymi i firmami, w tym także z Orange Polska.

Temat praw dziecka pojawia się naszej firmie w kontekście społecznej odpowiedzialności już od jakiegoś czasu i jest dla nas bardzo ważny. Dzieci to przecież użytkownicy naszych usług, beneficjenci naszych programów społecznych i edukacyjnych, ale również członkowie rodzin naszych pracowników. Dlatego dbamy o bezpieczeństwo dziecka w cyfrowym świecie, do którego dajemy dostęp poprzez nasze usługi. Stworzyliśmy kodeks odpowiedzialnej komunikacji, który reguluje kwestie wykorzystania wizerunku dzieci. W umowach z naszymi dostawcami mamy odpowiednie klauzule, wprowadziliśmy też kwestionariusze CSR czy audyty, w których kontrolujemy kwestię wykorzystania pracy dzieci. Mamy sporo propozycji dla naszych pracowników jako rodziców i programy edukacyjne dla młodych ludzi. Fundacja Orange też przyjęła ostatnio politykę ochrony praw dziecka.

W ramach programu Partnerstwa FOB wspólnie z innymi firmami i organizacjami społecznymi zdecydowaliśmy jeszcze aktywniej zaangażować się w ochronę praw dziecka. Ważnym krokiem w tym kierunku jest opracowanie treści Karty Ochrony Praw Dziecka w Biznesie. Najprościej rzecz ujmując Karta to deklaracja, że biznes uznaje prawa dziecka za wartość, którą ma obowiązek chronić wspólnie z organizacjami społecznymi i instytucjami publicznymi. Firmy, które ja podpiszą, deklarują tym samym, że chcą tworzyć dobre i przyjazne miejsce pracy dla rodziców, wspierać ich w godzeniu roli rodzica i pracownika, respektować prawa dzieci jako użytkowników produktów i usług oraz odbiorców przekazów marketingowych. Powinny także prowadzić odpowiedzialną sprzedaż produktów i usług oraz, last but not least, wprowadzić odpowiednie wymagania dla swoich dostawców, kontrahentów oraz partnerów biznesowych i społecznych.

Dyskusja społeczna nad ochroną dzieci w Polsce trwa i jest bardzo potrzebna. Karta Praw Dziecka w Biznesie to na pewno ważny głos w tej debacie i krok w dobrym kierunku. Cieszymy się, że mogliśmy ją współtworzyć.

Udostępnij: Karta Praw Dziecka w Biznesie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:39 21-07-2023
  Fajna inicjatywa. Super 💪💪
  Odpowiedz

;

Gaming

Gry retro, czyli co zrobić, by pograć w stare produkcje (2)

Bartosz Graczyk

17 lipca 2023

Gry retro, czyli co zrobić, by pograć w stare produkcje
2

Retro gry to rozrywka dla każdego, a gracze to duża grupa społeczna, do której należy zarówno młodzież jak i seniorzy. To przecież forma rozrywki, która rozwija się już od ponad 70 lat, gdy powstał Pong! Niektóre z gier mają tak dobrą rozgrywkę, że niezależnie kiedy je odpalimy, nadal dają wiele frajdy. Niestety, spora część nie jest dostępna w sklepach. Co zatem zrobić, by móc skosztować nostalgii i poczuć frajdę niskiej rozdzielczości i wspomnień kineskopowych telewizorów?

Przede wszystkim trzeba mieć otwartą głowę i szukać, szukać i jeszcze raz szukać. Jeżeli pierwszy krok jest już za Tobą i czytasz ten tekst, pokażę Ci kilka sposobów na odpalenie starych gier na nowoczesnych urządzeniach.

Sposób pierwszy na retro gry

Pierwszy krok to kontynuacja zabawy w detektywa. Polega na… szukaniu. Nie żartuję. Po prostu przeczesz wszystkie zakątki swojego mieszkania lub domu rodzinnego. Sprawdź, czy w zaciszu swojej przestrzeni nie znajdziesz starych produkcji oraz sprzętu na którym można go odpalić. Jeżeli trafisz na starą konsolę, sprawdź, czy Twój telewizor obsługuje leciwy standard wejść audio/video jak np: kable cinch, czy Euro. Ten wymóg jest konieczny do podłączenia konsol sprzed 7 generacji jak np: Playstation 3, Xbox 360 czy Wii. Retro gry wymagają retro rozwiązań.

Czy w retro gry zagram online

Nawet jeżeli znajdziesz odpowiedni sprzęt, który można podłączyć do internetu, nie oznacza to, że zagrasz na nim w gry online. Rozgrywka sieciowa na starych konsolach jak np: Playstation2/3 lub Xbox zależy od producentów sprzętu. Niestety serwery, na których można było grać, są już dawno nieaktywne. To oznacza, że zagranie online w starego Killzone, czy Halo jest niemożliwe, chyba że w formie lokalnej za pomocą LAN. Chociaż… Jest jedno „ALE”, o którym dalej.

ALE, możesz zagrać w retro gry online na PC

Komputery osobiste są bardziej przyjaznym środowiskiem dla fanów wirtualnej rozgrywki w formie retro. Nawet jeżeli producent gry nie wspiera dalej serwerów sieciowych, w wielu przypadkach istnieją te stworzone przez starych fanów produkcji! Tak jest w przypadku starych części Battlefield, czy Medal of Honor. Nadal możesz zagrać w ulubione produkcje sprzed lat, jednakże musisz poszukać działających serwerów, wspieranych przez społeczność graczy.

Większość produkcji z początków lat 2000 bezproblemowo odpala się na nowych systemach operacyjnych jak Windows 10/11. Wystarczy, że znajdziesz kopię swojej gry i włożysz ją do napędu DVD. Co gdy nie masz gdzie włożyć płytki do swojego PC? W końcu żyjemy w erze digitalizacji. Możesz skorzystać z zewnętrznych napędów DVD, których koszt waha się w granicach 100 złotych. Oprócz tego możesz skorzystać z usług gamingowych platform internetowych jak Steam, Epic Games Store czy GOG, z których pobierzesz retro treści przy pomocy Orange Światłowód szybciej niż zdążysz powiedzieć pięć razy  „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”.

Warto przeszukać „strych” w celu znalezienia swoich perełek sprzed lat. Może się okazać, że przeżyjesz te same wspaniałe emocje jak za czasów świetności starszych gier, ale tym razem bez dziwnych dźwięków w trakcie próby połączenia z internetem oraz w zaciszu swojego domowego kącika gracza. Oczywiście również bez lagów w towarzystwie światłowodu od Orange 😉

Granie na nowych konsolach

Najnowsze konsole oferują wsteczną kompatybilność, ale nie zagramy we wszystkie produkcje, które znamy sprzed lat. Muszą one być wcześniej zoptymalizowane pod sprzęt taki jak Playstation 5, czy Xbox Series X/S.

Wsteczna kompatybilność PS5 kończy się na PS4, co oznacza, że nie uświadczymy retro grania na tej platformie bez ponownego zakupu gry, wcześniej przystosowanej. Można je zakupić w sklepie Playstation Store.

Podobna sytuacja tyczy się Xbox Series X, jednakże tutaj oferta jest znacznie szersza. Nie dość, że uruchomimy wszystkie gry z czasów Xbox One, to do tego oferta produkcji z czasów Xbox 360 (czy nawet Xbox!) ciągle się poszerza. Tutaj jednak również potrzebny jest ponowny zakup lub skorzystanie z usługi Game Pass, w której skład wchodzą najbardziej kultowe produkcji należące do Microsoft, a w tym Morrowind, Oblivion, Doom, Halo czy Gears of War. Ostatnio miałem przyjemność ogrywać Psychonauts, czyli grę z 2005 roku.

Warto zaznaczyć, że gry w sklepie Microsoft możesz opłacić za pomocą funkcji „Płać z Orange”. Podaj swój numer telefonu, zatwierdź transakcję kodem i ciesz się grą, bez konieczności natychmiastowej płatności. Cena produkcji zostaje wtedy doliczona do Twojego rachunku abonamentowego Orange.

Na Nintendo Switch sytuacja jest trochę ułatwiona. W momencie, w którym włączamy się do grupy właścicieli usługi Nintendo Switch Online Membership, otrzymujemy dostęp do odświeżonej biblioteki starych gier. Jak na razie są to produkcje z NES’a oraz Nintendo 64. Baza jest ograniczona, ale nie brakuje takich klasyków jak Legend of Zelda: Ocarina of Time, Mario Party etc.

Grajcie wszyscy

Ostatnio spędziłem wiele godzin przy Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. To zachęciło mnie do sprawdzenia starszych produkcji jak np: wspomniana wcześniej Ocarina of Time. Okazało się, że to równie ciekawa produkcja. Faktycznie – sterowanie jest oporne i nieprzystosowane do dzisiejszych standardów, ale to nadal rozrywka na wiele godzin! Na dodatek najwyższej jakości. Podobne doświadczenia zebrałem przy odpalaniu Gothic 2 na moim PC. A Wy? W jakie gry sprzed lat chcielibyście zagrać? Które kultowe lokacje z wirtualnych światów chcielibyście odwiedzić? Myrthana i Hyrule jak w moim przypadku, czy macie jakieś inne destynacje?

Udostępnij: Gry retro, czyli co zrobić, by pograć w stare produkcje
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  olo 19:26 19-07-2023
  PS3 obsługuje HDMI nie jakieś euro czy chinche
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:37 21-07-2023
  Oj nie zapomnę tych czasów, kawiarenki internetowe i gra Unreal Turnament 😜 Chodziłem, 3 zł za godzinę, to były czasy 🤪😜
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej