
W tym tygodniu obchodziliśmy w Orange święto innowacji. To dobrze wam znany Innovation Day, czyli wydarzenie podczas którego eksperci Orange prezentują innowacyjne rozwiązania, nad którymi pracują.
Okazuje się, że innowacje pączkują w całej firmie i dotyczą tak z pozoru odległych dziedzin, jak opakowania kurierskie, obsługa klienta na infolinii, diagnostyka urządzeń, czy zaawansowane rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję. Mottem wydarzenia było „Spójrz inaczej” – na dobrze znany problem, na dotychczasowe rozwiązania.
Przepis na innowacje
Podczas debaty prowadzonej przez Macieja Kaweckiego, dziekana Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i prezesa Instytutu Lema, eksperci Orange opowiedzieli o sztandarowych innowacyjnych projektach, które równolegle są rozwijane w Orange. Są to biometria głosowa, czyli uwierzytelnianie klientów dzwoniących na infolinię za pomocą głosu – więcej przeczytacie tutaj: „Dzień dobry” zamiast pytań weryfikacyjnych. Orange wprowadza biometrię głosową na infolinii, system AI-based Load Balancing wykorzystujący sztuczną inteligencję do monitorowania ruchu telekomunikacyjnego na łączach międzynarodowych i zapobiegania awariom zanim wystąpią, Diag-O, czyli urządzenie, które pozwala na jednoczesną diagnostykę kilku urządzeń, które wracają do nas od klientów i są kierowane do odnowy. Czwartym omawianym projektem była migracja danych z fizycznej hurtowni Orange do chmury, przy zachowaniu ciągłości pracy. To ogromne przedsięwzięcie realizowaliśmy z partnerami – Teradata Vantage oraz Google.

W podsumowaniu dyskusji prowadzący zapytał o to, co zadecydowało o powodzeniu każdego projektu, co było kluczem do sukcesu. Prototypowanie i eksperymentowanie, uruchomienie wyobraźni co do możliwości sztucznej inteligencji, odwaga w realizacji projektu i wyjście z szablonu – tak z grubsza wygląda przepis na innowacje.
5G Lab, czy laboratorium przyszłości
Agendę Innovation Day wypełniły nie tylko debaty. Równolegle trwały warsztaty i prezentacje. Skorzystałam z okazji, żeby odwiedzić otwarty niedawno w Miasteczku Orange 5G Lab. W jednym miejscu zobaczyliśmy najnowocześniejsze rozwiązania dla biznesu: rozwiązania i usługi z zakresu wirtualnej (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR), analitykę wideo opartą na sztucznej inteligencji (AI), monitoring zasobów w czasie rzeczywistym, autonomiczne roboty mobilne, czy drony przemysłowe. W 5G Labie można przetestować np. usługę symulacji VR korzystając z gogli VR. Tego typu rozwiązania sprawdzą się np. w szkoleniach pracowników, które zamiast przy prawdziwych stanowiskach pracy w halach produkcyjnych mogą odbywać się w rzeczywistości wirtualnej. Wszystkie rozwiązania wykorzystują sieć 5G na częstotliwości 3,6 GHz udostępnioną testowo za zgodą UKE. Transmisja danych w sieci przebiega z prędkością 850 Mb/s. Więcej o 5G Labie przeczytacie tutaj: Warszawski Orange 5G Lab zaprasza.
Innowacyjny jak… pudełko
Jedną z ciekawszych, a zarazem bardzo prostych innowacji prezentowanych podczas Innovation Day było opakowanie do przesyłek kurierskich. Czy kawałek kartonu może być innowacyjny?- zapytacie. Okazuje się, że tak. Może mieć także drugie dno. Pudełko używane do wysyłki zamówień do naszych klientów zostało tak zaprojektowane, by można było użyć go ponownie. Nie wymaga dodatkowego oklejania, czy zabezpieczania np. taśmą. Jest stworzone z materiałów z recyclingu, bez folii i tworzyw sztucznych. To ważne, bo co roku do klientów trafia pół miliona paczek z naszego Magazynu Centralnego. To dobry przykład, że innowacja nie zawsze wymaga zaawansowanych technologii. Czasami wystarczy spojrzeć inaczej na dobrze znany problem. Włączyć myślenie „out of the box”, wyjść z pudełka, a w tym przypadku – wymyśleć pudełko na nowo 🙂

Metaverse, czyli pieśń nie tak odległej przyszłości
Innovation Day był wydarzeniem online (to również znak czasów), a część warsztatów i webinarów odbywała się równocześnie. Nie dało się uczestniczyć we wszystkich (niestety), więc trzeba było dokonywać trudnych wyborów. Zaciekawiło mnie spotkanie poświęcone Metaverse i okazało się strzałem w dziesiątkę. Andrzej Horoch, który zawodowo wprowadza innowacje w dużych firmach opowiedział o możliwościach, jakie daje Metaverse, ale także rozjaśnił kwestie związanie z blockchainem, kryptowalutą i NFT. To, co dla mojego pokolenia brzmi ciągle tajemniczo, dla nastolatków jest codziennością – warto było się co nieco o tym dowiedzieć. Jeśli będzie mieli kiedyś okazję posłuchać Andrzeja Horocha, polecam.
Każdy z tych projektów zasługuje na dłuższe omówienie. Jeśli jesteście ciekawi, zaglądajcie na nasz blog – od przyszłego tygodnia będę się im przyglądać z bliska.
Komentarze
-
Czekamy na video relacje z tego wydarzenia.
-
pablo, wydarzenie odbywało się online, więc nie robiliśmy relacji video
-