Rozrywka

Obława

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
13 grudnia 2011
Obława

Niedzielny poranek 30 lat temu. Pamiętam go oczami dziecka, które czekało na Teleranek. Zabawne, pierwszą moją myślą, gdy okazało się, że telewizor nic nie nadaje było - znów wyłączyli prąd. Ot realia PRL. Okazało się, że było dużo gorzej.

Już od poprzedniej nocy trwało polowanie na tych, którzy chcieli Polskę zmieniać, poprawiać czy po prostu działać w niezależnym od władz związku zawodowym, jakim była "Solidarność". To nasza historia najnowsza, choć często już zapomniana.

Jeśli chcecie ją sobie przypomnieć, zapraszam dziś o godz. 22 do TVP1 na premierę dokumentu "Obława". Film opowiada o ludziach przetrzymywanych w ośrodku internowania w Jaworzu i ich rodzinach. W czasie stanu wojennego więziono tam ponad 1000 osób. Ponieważ TP jest koproducentem filmu klienci naszej telewizji od dziś będą mogli zobaczyć go także w usłudze wideo na życzenie TP. Zapraszam.

A jakie są Wasze wspomnienia z 13 grudnia 1981?


Oferta

Bonusy za świąteczne lampki

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
13 grudnia 2011
Bonusy za świąteczne lampki

Większość z Was już pewnie zauważyła kolejną, wspólną zabawę na naszym fanpage’u na Facebooku, która potrwa do piątku. Dlatego o niej teraz tylko przypominam i zachęcam do skorzystania. Chodzi o to, aby zapalać wirtualne lampki na choince w odpowiednim czasie. Jeśli zrobi to15 tys. osób, każda z nich otrzyma ekstra pakiet minut lub SMS-ów do wykorzystania. Info o bonusie przyjdzie SMS-em w ciągu 24 godzin. Po przyznaniu jego wielkość można sprawdzić wysyłając SMS-a pod numer 901 o treści: ILE MINUT lub ILE SMS. W zabawie mogą wziąć udział klienci prepaid oraz abonamentowi, którzy podczas obowiązkowej rejestracji na Facebooku, podadzą drugi numer w usłudze Ekstra Numer.

Prezenty pod choinke


Bezpieczeństwo

Uważaj na świąteczne „okazje” – KONKURS

Michał Rosiak Michał Rosiak
13 grudnia 2011
Uważaj na świąteczne „okazje” – KONKURS

Święta już o krok, zbliża się zatem „sezon łowiecki” na nieostrożnych – zarówno na ulicach i w sklepach, jak i w internecie. Uważajcie, rozglądajcie się uważnie wokół siebie, nie dajcie się okraść, ani oszukać. Niestety, nic nie jest za darmo – nawet dla upominków, które ma dla Was nasz Blogołaj ;) trzeba się trochę wysilić.

Psychologowie niezliczoną ilość razy udowadniali już, że wystarczy napisać wielkimi literami: „PROMOCJA!”, by sporo ludzi sięgnęło po towar, mimo, że tuż obok cena promocyjna jest... wyższa od przekreślonej (sam kilkakrotnie widziałem takie „kwiatki” w jednym z marketów, cena potrafiła się różnić nawet o kilkadziesiąt złotych!). Szalejący kryzys powoduje, że ludzie nie tylko w Polsce są łasi na wszelkiego rodzaju okazje, a wyjątkowo silny bodziec potrafi osłabić postrzeganie takich „drobnostek” jak cena. W sieci nie jest inaczej, przestępcy również wykorzystują psychologiczne tricki, by skusić nas do kliknięcia dokładnie tam, gdzie chcą. Głęboko wierzę w to, że internauci – może po części również dzięki naszemu Blogowi Technologicznemu – są wyedukowani ponad średnią, tym niemniej wciąż niektórzy z nas w przedświątecznym szale mogą z rozpędu kliknąć o jeden raz za dużo, a na to właśnie czyhają internetowi złoczyńcy. Nie zawadzi więc garść kilku dobrych rad:

Jeśli dostaniesz e-mail z „szokującą” promocją, przyjrzyj się dokładnie adresowi, spod którego przyszedł i adresowi, pod który prowadzi link. Uważaj na „oszukane” strony, sieciowi przestępcy mogli wykupić niemal identyczną domenę, np. w nazwie www.twojsklep.pl można zmienić małe „el” na duże „i”. Wyglądają identycznie, ale jednak z nich może prowadzić na stronę, gdzie – po znalezieniu podatności np. w Twojej przeglądarce – bez Twojej wiedzy na Twoim komputerze zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.

• Masz wątpliwości, czy strona, na którą jesteś kierowany/a, nie jest podstawiona? Sprawdź to, wpisując jej adres np. tutaj.

• Nie otwieraj załączników, np. ze świątecznymi kartkami, od nieznanych osób. Jeśli dostałeś podejrzanie wyglądający e-mail od znajomego, dowiedz się najpierw, czy na pewno coś do Ciebie wysyłał. „Oszukane” kartki wysyłane przez przestępców wykorzystują podatności w programach, służących do ich odczytywania, instalując bez wiedzy użytkownika złośliwe oprogramowanie.

• Reaguj na wszelkie dziwne zachowania Twojego komputera – jeśli masz podejrzenie, że mógł zostać zainfekowany, odłącz kabel sieciowy i przeprowadź pełne skanowanie programem antywirusowym.

• Przedświąteczny czas to dobra pora na drobny "audyt" haseł – jeśli Twoje hasła do banku, portali aukcyjnych, czy sklepów internetowych, nie są całkiem bezpieczne, bądź powtarzają się w różnych serwisach, zmień je.

• Przeczytaj kilka innych rad, o których pisaliśmy przed ubiegłorocznymi świętami.

A może Wy macie jakieś dobre rady, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Napiszcie o nich w komentarzach, na autorów trzech najciekawszych wypowiedzi czekają wspomniane na wstępie „wczesnoświąteczne” :) nagrody-niespodzianki. Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia.

Scroll to Top