
Przyznaję, mam problem z wizjonerstwem. Opowiadaniem o skutkach zastosowania technologii, której jeszcze nie ma. Jak choćby mówieniem o wpływie eksploracji Marsa na kulturę. Ale są osoby nieco mniej powściągliwe w tym względnie niż ja – osoby, które snują wizję o 5G. W sumie mogą, nie oni ją będą wdrażać w życie 😉
Zmieni się cala gospodarka, tylko w którą stronę?
Taką wizję jest „Open Economy” – stworzona przez Samsunga, koncepcja wyglądu gospodarki po zmianach jakie niesie 5G. Czy to wizja realna? Trudno mi ocenić, jednak bazuje ona na pewnych założeniach, które ma spełniać sieć 5G. Pisałem o nich w tekście „5G – czy będzie rewolucja?”. Oczywiście założenia te określają górną granicę możliwości takiej sieci w idealnych warunkach. Ale to jakaś podstawa.
Razem z Martą, w kolejnym materiale z serii 5Gotowi postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej jakże nęcącej wizji, a także poszukać źródeł zaproponowanych rozwiązań w samym standardzie. Skupiliśmy się na IoT, czyli „Internecie Rzeczy” – jednym z kluczowych rozwiązań, które wpłyną na budowę gospodarki „po 5G”. Obecnie komunikacja między urządzeniami, czyli M2M opiera się głównie o sieci 2G. Pamiętajcie jednak, że nie została ona stworzona do tych zadań. Inaczej będziecie w sieci 5G, która od początku jest projektowana w tym celu. Zakłada się, że sieć 5G będzie mogła sprawnie zarządzić do miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy.
Przepraszamy, że musieliście dłużej niż zwykle czekać na odcinek, mam nadzieję, że kolejny zrobimy szybciej i wyrównamy tempo 😉
A co Wy sądzicie o takich wizjach przyszłości? Czy chcielibyście, coś zobaczyć w kolejnym odcinku serii? Dajcie znać w komentarzach!
Zajrzyjcie także do starszych materiałów o 5G
A jeżeli chcecie obejrzeć ostatnie odcinki cyklu, poniżej je znajdziecie. W materiale po lewej opowiadamy w jaki sposób rozbudowa sieci światłowodowej – zarówno w ramach sieci szkieletowej, jak i dostępowej przełoży się na sukces 5G. W drugim opowiadamy o tym, co nie znajdzie się w pierwszej „fazie” standardu. To bardzo ważny wątek, bowiem kolejne rozwiązania będą tworzone stopniowo i w podobny sposób będą wdrażane.
Komentarze
-
*TEMPO. Tępo to można spojrzeć na kogoś :P
-
Dzięki za cynk, na usprawiedliwienie mam tylko to, że dzień był bardzo pracowity. Zresztą wkrótce zobaczycie efekty. Zarówno na blogu (pewnie jutro) a w ciagu kilku lat w liczbie podłączonych do światłowodowu szkół i mieszkań :-)
-
Jeśli możesz to w kwestii światłowodu podpytaj o POPC, czy Wasza budowa sieci będzie dotyczyła tylko białych plam czy przy okazji zbudujecie sieć w okolicznych wioskach, które nie są "białymi plamami", ale internet na miedzi też tam nie hula? Może też jakieś info o przenoszeniu transmisji 3G->LTE? Proszę? :P
-
Co do POPC to tutaj znajdziesz wszystkie dostępne informacje: https://cppc.gov.pl/programy/popc-2/po-polska-cyfrowa-1-1/nabor-wnioskow-popc-1-1-drugi-konkurs/. Jeżeli chodzi o przenoszenie transmisji... moja odpowiedź się nie zmieni ;-)
-
-
-
-
Po tym Waszym filmiku już wiadomo, że po 2025 będą wymienione zasoby do M2M. Szacuje, że technologia komercyjnie pojawi się 2020-2022 i troszkę potrwa wymiana i inwestycje klientów. Ps. Fajny kubek ze społeczności Nasz Orange macie na stoliku :D
-
Kubek to zwyczajny i ordynarny product placement ;-)
-
aaa, czyli nikt z niego nie pił :)
-
To tylko czysty marketing ;p ;p
-
-
-
O zamknięciu 2G ptaszki nie cierkają, więc pewnie obydwa rozwiązania będą stosowane równolegle przez długie lata.
-
Miód na moje oczy :) jak czytam Twoje słowa o równoległym stosowaniu i pozostawieniu sieci 2G i 5G :) Nikt nie będzie zmuszany do wymiany urządzeń :)
-
Na 2G pracują terminale płatnicze. Więc wyłączenie tej technologii raczej nie wchodzi w rachubę w dającej się przewidzieć przyszłości.
-
I sporo osób korzysta z 2G, w tym ja i to na smartfonie :)
-
-
-
-