;

Innowacje

Generacja Startup – Tutlo (3)

Marta Krajewska

22 sierpnia 2017

Generacja Startup – Tutlo
3

Dzisiaj w nowym odcinku Generacji Startup przedstawiam startup Tutlo, laureata 4. edycji Orange Fab, który sam siebie nazywa „uberem do nauki języków obcych”.

Pamiętacie czasy, gdy po zajęciach w szkole biegło się na kolejne, do szkoły językowej? Długie godziny zajęć, wałkowanie gramatyki i słówek, od czasu do czasu zajęcia z native speakerami – taka była (i w sumie nadal jest) codzienność wielu dzieci i nastolatków. Bo języki warto znać, bo świat stoi wtedy przed nami otworem, bo chcemy podróżować, lub pracować zagranicą.

Na szczęście mamy Internet i nauka języków stała się dużo prostsza. Można korzystać z kursów online, umawiać się na konwersacje (moja znajoma tak nauczyła się podstaw języka holenderskiego), oglądać filmy i seriale z napisami, korzystać z programów do nauki słówek, uczyć się języka w grach itd. Wszystko to jedna wymaga sporo dyscypliny, a w przypadku rozmów online – znalezienia sobie towarzysza do rozmów, który zechce poświęcać nam czas.

Damian Strzelczyk i Tomek Jabłoński ze startupu Tutlo zmierzyli się z tym tematem. Ponieważ sami nie mieli czasu na naukę języka w tradycyjnej formule, stworzyli platformę, którą sami nazywają „uberem do nauki języków obcych”. Łączą lektorów (zweryfikowanych i przygotowanych do prowadzenia zajęć) z osobami, które chcą się nauczyć języka angielskiego. Dostępność lektorów widać w platformie. Za każdym razem można wybrać kogoś innego – Ruth, Angelo, Candy są gotowi porozmawiać niemal o każdej porze.

Dodam tylko, że przetestowałam Tutlo i byłam zaskoczona, jak dobrze jest przygotowane – można wybrać blok tematyczny (biznes, podróże, czas wolny itd) i konkretne tematy. Każda lekcja ma przygotowany scenariusz, więc nie jest to spontaniczna rozmowa o pogodzie 😉 Lektorzy są dostępni przez cały dzień, więc lekcję (20 – minutową) można zafundować sobie nawet w przerwie na lunch. Zresztą sami zobaczcie.

Dodam, że Tutlo jest laureatem #4 Orange Fab i dzięki temu trafił do oferty pracowniczej Orange. Ale nie musicie pracować w Orange, żeby skorzystać z możliwości nauki – wystarczy dołączyć do platformy, gdzie pierwsza lekcja testowa jest gratis.

Jak Wam się podoba produkt Tutlo?

Na marginesie, na pomysł łączenia seniorów ze Stanów Zjednoczonych z uczniami z Brazylii wpadła kilka lat temu szkoła NCA ze Stanów Zjednoczonych. Być może widzieliście ten wzruszający film online:

 

Udostępnij: Generacja Startup – Tutlo
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  robert 11:42 23-08-2017
  Fajny, prosty pomysł, a jaki potrzebny ludziom. NCA naprawdę wzruszające, piękna idea, dzięki której brazylijska młodzież uczy się ofiarując w zamian swój czas, zapał, emocje. Czyż może być lepsza droga do poznania języka, niż zaprzyjaźnienie się z ludźmi mówiących nim od urodzenia?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ledaar 15:18 23-08-2017
  Super pomysł, obecnie gdy na nic nie mamy czasu, coś takiego pozwala zaoszczędzić sporo czasu i dopasować sobie grafik do potrzeb a nie odwrotnie. Mam tylko pytanie odnośnie poziomu trudniści, czy jest na początku jakiś system który pozwoli mi określić mój poziom zaawansowania czy to ja ustalam na jakim mowię w danym języku i dobieram sobie tylko temat w jakim chcę się podszkolić?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Filip 16:46 23-08-2017
   @Ledaar bardzo dobre pytanie. W TUTLO poziom ustalamy dwuetapowo, test + indywidualna konsultacja z metodykiem. Takie połączenie daje gwarancję dobrze dobranego kursu.
   Odpowiedz

;

Sieć

Chmura i 5G – 5Gotowi #5 (25)

Marta Krajewska

17 sierpnia 2017

Chmura i 5G – 5Gotowi #5
25

Piotrek odpoczywa na zasłużonym urlopie, więc dzisiaj ja zapraszam Was na wpis o 5G. W pierwszym odruchu chciałam opisać wszystkie fantastyczne rzeczy, jakie przyniesie 5G, ale pamiętając o tym, na co się z Piotrkiem umówiliśmy („nie wybiegajmy zanadto w przyszłość”, „technologia to podstawa”), zacznę od faktów.

Czy 5G będzie działać w chmurze? A raczej, czy bez chmury 5G w ogóle powstanie? To chyba największe wyzwanie związane z 5G – stworzenie rozwiązań, które zastąpią urządzenia składające się na sieć 3G czy 4G.

W ubiegłym roku na blogu pisaliśmy o prowadzonych w Orange Labs testach zwirtualizowanej architektury sieci RAN (Radio Access Network) – vRAN. Dla przypomnienia, vRAN oznacza to, że wybrane funkcje, które do tej pory pełniła stacja bazowa zostały przeniesione do chmury obliczeniowej. W czasie testów przeniesiono obsługę dwóch stacji bazowych do jednej chmury.

Możliwości vRAN są skalowalne, co oznacza, że do chmury będzie można w przyszłości przenieść kilkuset stacji bazowych. Serwery chmury są połączone z resztą sieci szkieletowej.  W przyszłości vRAN pozwoli Orange zastąpić sprzęt znajdujący się obecnie na około 10 tys. stacjach bazowych kilkudziesięcioma serwerami z odpowiednim oprogramowaniem. Więcej na ten temat możecie przeczytać we wpisie Piotrka: Pierwsze przymiarki do 5G, czyli vRAN.

Na tym jednak nie poprzestajemy. W Centrum Badawczo – Rozwojowym Orange trwają prace w ramach projektu 5G BlueSPACE. Ich celem jest ustalenie,  co w ramach sieci 5G ma znaleźć się w chmurze, a co pozostanie jako fizyczne. Więcej na ten temat opowiada w nowym odcinku nasz ekspert, Emil Kowalczyk z CBR.

Przeniesienie funkcji sieci do chmury zmieni też nasze codzienne funkcjonowanie – z poprzednich odcinków wiecie już, że zmiany nastąpią w medycynie (telemedycyna, operacje w czasie rzeczywistym na odległość), w transporcie (autonomiczne samochody) i szeroko rozumianej gospodarce. W najnowszym odcinku opowiadam, jak 5G zmieni sposób,  w jaki podróżujemy. A może w dobie relacji live, wirtualnej rzeczywistości, będziemy podróżować bez ruszania się z miejsca? Jestem  ciekawa, jak podoba Wam się taka wizja? Piszcie, komentujcie, zadawajcie pytania.

Zachęcam też do obejrzenia wcześniejszych odcinków.

Udostępnij: Chmura i 5G – 5Gotowi #5
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 14:07 17-08-2017
  Czy taka stacja bazowa w chmurze poprawi zasięg sieci ??????? Może by tak karty sim przenieść do chmury ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   nbv 14:51 17-08-2017
   Nie poprawi. Nie wpłynie to w sumie na użytkowników, no ewentualnie może pingi się poprawią.
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 15:18 17-08-2017
    W praktyce powinno chyba poprawić zasięg , bo czy nie można takiej stacji w chmurze ustawić tam gdzie jest najbardziej potrzebna ?????
    Odpowiedz
    • komentarz
     nbv 16:52 17-08-2017
     Ale i tak musi mieć anteny oraz część sprzętu, który jest obecnie na stacji. Również musi być to na czymś powieszone, czyli potrzebny jest też jakiś maszt.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 15:31 22-08-2017
      Anteny dla sieci 5G mogą być mniejszych rozmiarów niż dotychczasowe.
      Odpowiedz
      • komentarz
       nbv 19:55 22-08-2017
       ... ale nadal trzeba je umieścić odpowiednio wysoko.
       Odpowiedz
    • komentarz
     Marta Cieślak-Krajewska 15:33 22-08-2017
     W dużej części tak, ale trzeba pamiętać, że stacja bazowa nadal pozostanie infrastrukturą fizyczną. Natomiast gęstość stacji bazowych będzie większa.
     Odpowiedz
   • komentarz
    Marta Cieślak-Krajewska 15:36 22-08-2017
    Największym wyzwaniem dla wirtualizacji sieci w 5G jest właśnie ping. Obecnie w Orange prowadzimy prace nad zminimalizowaniem opóźnień po stronie oprogramowania, aby nie wprowadzać dodatkowych opóźnień po stronie wirtualizacji. Docelowo planujemy osiągnięcie opóźnień na poziomie 1 ms po stronie oprogramowania .
    Odpowiedz
   • komentarz
    Marta Cieślak-Krajewska 15:36 22-08-2017
    Największym wyzwaniem dla wirtualizacji sieci w 5G jest właśnie ping. Obecnie w Orange prowadzimy prace nad zminimalizowaniem opóźnień po stronie oprogramowania, aby nie wprowadzać dodatkowych opóźnień po stronie wirtualizacji. Docelowo planujemy osiągnięcie opóźnień na poziomie 1 ms po stronie oprogramowania.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 15:39 22-08-2017
   Stacja bazowa będzie nadal infrastrukturą fizyczną w klasycznym rozumieniu. Zmiana będzie dotyczyć serwisów działających w chmurze zamiast na stacji bazowej. Właśnie dlatego w Orange rozpoczęliśmy dedykowany projekt EU BlueSpace. Celem jest odpowiedz na pytanie, które serwisy mogą być przeniesione do chmury, a które muszą pozostać na stacji bazowej, aby zapewnić odpowiednią jakość usługi.
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 22:07 17-08-2017
  Ukrycie software'u w chmurze nie poprawi magicznie zasięgu. Nadal potrzebna jest "żelastwo" w postaci masztów, anten,radiolinii, zasilania etc..
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 15:19 22-08-2017
   Dlatego w Orange rozpoczęliśmy projekt EU BlueSpace, który odpowie na pytania o optymalną lokalizację serwisów i optymalną ilość infrastruktury fizycznej. Rzeczywiście przeniesienie serwisów do chmury również generuje koszty związane z utrzymanie centrum przetwarzania danych (zasilanie, chłodzenie, obsługa). Dlatego zbadamy, dla których usług przeniesienie do chmury poprawi jakość usług Orange.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Matt55 08:22 18-08-2017
  Przeniesienie wielu rzeczy do chmury wydaje się być bardzo ciekawą koncepcją. Trudno mi jednak ogarnąć ogrom prac, które przed Wami i danych, które są przesyłane siecią komórkową. :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 15:16 22-08-2017
   Jasne, wprowadzenie 5G jest dla nas wyzwaniem, ale jednocześnie szansą do stworzenia nowych i lepszych usług dla naszych klientów.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 11:43 18-08-2017
  Ja jestem gotowy już nawet na 6G :) ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 14:40 18-08-2017
   A ja nawet na 6 i 3/4!!! ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Pan Pikuś 15:51 19-08-2017
    To Wy lepsi niż Play bo u nich już 7G :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     jav 11:51 29-08-2017
     chyba 7C czyli kolejnych 7 celebrytów w reklamach :-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  Janusz 13:03 21-08-2017
  IoT internet rzeczy, właśnie jeden z portali podał o ataku hakerów przez routery domowe i taka ta sieć jest właśnie zawodna. W ostatnich 6 miesiącach miało miejsce 1,8mln ataków. Dlatego zawodność 5G może okazać się bardzo duża. Jestem za 2G/2G/2G i LTE (4G) :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   kjhj 16:33 21-08-2017
   2G to akurat najmniej bezpieczna sieć.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Pathfinder 23:08 22-08-2017
  Hmm, ciekawe na ile można zminiaturyzować rozwiązanie vRAN. Sieć 5G będzie musiała mieć większe zagęszczenie i tutaj fajne wygląda budowa sieci światłowodowej w Orange w połączeniu z Liveboxami, w których, dlaczego by nie zamontować odpowiednich komponentów w związku z vRAN? Nawet Liveboxy u klientów nie byłyby potrzebne bo można zamontować taki miko-sprzęt wszędzie gdzie są szafy ze światłowodami w Orange - w każdym budynku wielorodzinnym ze światełkiem od Orange byłyby micro-stacje 5G.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Emil Kowalczyk 10:08 23-08-2017
   Strategia technologiczna Orange zakłada przeniesienie funkcjonalności LiveBox'a do chmury. W związku z tym ta infrastruktura fizyczna po prostu zniknie po stronie naszych Klientów ;-) Orange w projekcie EU SSICLOPS testuje rozwiązanie wirtualnego "livebox'a" w oparciu o otwarte oprogramowanie (ang. open source). Temat vRAN jest adresowany szerzej i rozważany w obszarze RAN-as-a-Service (RANaaS). W przyszłości Orange planuje tworzenie sieci niejako "na życzenie", dokładnie tam gdzie jest ona potrzebna w danej chwili. Programowalne systemy telekomunikacyjne są pierwszym krokiem w tym kierunku.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Pathfinder 22:01 26-08-2017
    Czyli w przypadku łącza stacjonarnego do domu będzie wchodził po prostu światłowód, który będzie sobie klient wpinał w sprzęt, który zechce? Fajnie. RANaaS mam rozumieć w kontekście np. impreza masowa w plenerze, przyjeżdża jakiś podstawowy sprzęt, a reszta dzieje się w chmurze? Ewentualnie rozbudowa sieci w biurowcu również na zasadzie vRAN czyli z podstawowymi elementami radiowymi, dalej światełko i obsługa w chmurze?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 11:07 31-08-2017
     Nie pozostaje nic innego jak lektura tego tekstu: http://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/orange-polska-i-amdocs-wspolpracuja-przy-wdrozeniu-platformy-ecomp/. Tam opisujemy nasze prace ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Pathfinder 20:46 03-09-2017
      Dzięki, poczytam. :)
      Odpowiedz

;

Oferta

Gadżet – niespodzianka do zgarnięcia w nju mobile (5)

Wojtek Jabczyński

14 sierpnia 2017

Gadżet – niespodzianka do zgarnięcia w nju mobile
5

Długi weekend skutecznie wymiótł wszystkich z miast nad wodę, do lasu, nad morze lub w góry. Wszędzie zrobiło się pusto, a my tu mamy fajną informację do przekazania. Na dodatek całkiem apropos wyjazdów za miasto, bo do zgarnięcia są między innymi gadżety, które przydadzą na takie okazje.

Wybór jest całkiem spory. Atmosferę podgrzewa dodatkowo to, że gadżet który dostaniecie będzie niespodzianką. Nie wiemy, kto jaki gadżet dostanie. Pewne jest za to, że któryś z nich trafi do każdego, kto weźmie udział w promocji.

Czasu nie jest za dużo bo tylko do 24 sierpnia, ale też skorzystanie z oferty zajmuje zaledwie kilka minut i trudno nie zdążyć. Jeśli wiec chcecie zamówić świetną ofertę na telefon, czy potrzebujecie mobilnego internetu, zacznijcie od strony www.njumobile.pl/oferta/zgarnij-gadzety-od-nju.

Po wybraniu nju z rachunkiem (osobiście polecam „Wszystko – nie więcej niż 29 zł”) lub nju internetowy i złożeniu zamówienia, dostaniecie jego numer. Z tym numerkiem zapraszam z powrotem na stronę promocji. Wpiszcie go w „okienko”, które znajdziecie przewijając stronę w dół. Pamiętajcie, by po wpisaniu numeru kliknąć strzałkę, która przeniesie Was do kroku nr 3, a następnie przejść do podsumowania w kroku nr 4. Tam akceptujecie regulamin promocji i wysyłacie swoje zgłoszenie.

Teraz wystarczy zacząć korzystać z zamówionych usług, a po pierwszym pełnym okresie rozliczeniowym możecie wypatrywać przesyłki z niespodzianką. Co w niej znajdziecie – tego nie wiem, ale powiem Wam co jest do wzięcia:

 • Pendrive 8 GB
 • Głośnik  Bluetooth nju mobile
 • Selfiestick nju mobile
 • Słuchawki Stereo NOKIA Cloud Pop
 • Etui na tablet 8
 • Duża maskotka nju mobile
 • Karty do gry nju mobile
 • Puzzle nju mobile
 • Kubek nju mobile
 • Pojemnik na lunch nju mobile
 • Bidon nju mobile
 • Chusta Buff nju mobile

No i kto powiedział, że w długie weekendy nic się nie dzieje? Dzieje się i Ci którzy trzymają rękę na pulsie zawsze zyskują więcej i ten dreszczyk emocji…

Udostępnij: Gadżet – niespodzianka do zgarnięcia w nju mobile
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 16:22 14-08-2017
  Wy tu z niespodziankami - to mamy w orange na kartę! :p
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 20:58 14-08-2017
   No trochę niespodziewany ruch... Nju ofertę polepsza a Orange niekoniecznie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 15:11 16-08-2017
  Czy między Orange a Play nie działa już HDVoice? Rozmawiałem dziś z nr Playa o jakość rozmowy była bardzo dobra.
  Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 18:09 16-08-2017
  Jakoś nie przemawia do mnie loteria. Nie wiadomo co się dostanie wiec gdzie tu motywacja w postaci gadżetu? Jak będę chciał emocji to zagram w Lotto. :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 11:55 18-08-2017
   Zawsze można też nie dostać nic ;p Chociaż faktycznie fajnie byłoby gdyby można było samsmu zdefiniować swój "prezent".
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej