;

Sieć

Zajrzeliśmy do sieci rdzeniowej – Jak to działa #11 (21)

Piotr Domański

17 grudnia 2018

Zajrzeliśmy do sieci rdzeniowej – Jak to działa #11
21

Nasza wspólna (bo macie przecież wpływ na tematy) seria minęła sprawnie pierwszą dziesiątkę i pędzi dalej przed siebie. Dzisiaj zajrzymy do sieci rdzeniowej – tej części  sieci, która jest unikalna właśnie dla nas – nikt w Polsce nie ma jej tak rozbudowanej jak Orange.

Sieć rdzeniowa to telekomunikacyjne autostrady, które docierają do wielu mniejszych i większych ośrodków miejskich. Pozwolę sobie nawet na stwierdzanie, że są takie węzły naszej sieci rdzeniowej, do których drogi szybkiego ruchu jeszcze nie docierają. Dane pędzą nimi z olbrzymimi prędkościami, rzędu setek Gb/s po jednym światłowodzie takiej sieci.

Temat Was zainteresował? Jeżeli tak, to zanim obejrzycie wideo przeczytajcie te dwa teksty  o sieci rdzeniowej (zwanej także szkieletową): „Sieć szkieletowa czyli jak działa IP network” i „Sieć szkieletowa – ROADM, czyli „autostrada” w sieci szkieletowej”.

Wyprawa do węzła sieci rdzeniowej w Katowicach

Jednym z takich węzłów są Katowice, gdzie wybraliśmy się, by pokazać czym dla Was jest ta sieć rdzeniowa i w jaki sposób pliki, filmy i inne dane płyną do Was. Począwszy od Waszych domów, przez kolejne etapy sieci dystrybucyjnej aż wreszcie do samego rdzenia. Ten rdzeń nie jest jakimś podziemny tunel niczym z filmu SF lecz po prostu zestawem szaf serwerowych i światłowodów. Cała magia leży w jego organizacji i zapewnieniu, by wszystko działało bez zarzutu.

W Katowicach koleżanki i koledzy każdego dnia ciężko pracują nad tą siecią. Jest tam centrum kontroli GNOC, podobne do tego, które pokazałem w jednym z wcześniejszych wideo, są zespoły pracujące nad jej utrzymaniem i rozwojem.

Zapraszam Was na spotkanie z nimi i wizyty w tym bardzo ciekawym miejscu.

Ogłoszenia organizacyjne

Do tej pory materiał publikowałem zawsze w połowie miesiąca. Jednak pojawiła się świetna seria Marty i by materiały wideo rozkładały się w miarę równomiernie w ciągu miesiąca dlatego już od stycznia seria „Jak to działa” będzie pojawiać się pod koniec miesiąca. Przyszły rok zamierzamy zacząć od sieci mobilnej, a później czeka Was (i nas) kilka ciekawych materiałów o światłowodzie. Będziemy jeździć po całej Polsce, by pokazać, że Orange i nasze usługi to nie tylko Warszawa i inne duże miasta.

P.S. na YouTube pojawiły się pytania o rurę na którą wskazuję w studzience. To mikrokanalizacja, którą biegną światłowody. Pisałem o niej w tekście o tym jak rewitalizujemy naszą sieć szkieletową.

Udostępnij: Zajrzeliśmy do sieci rdzeniowej – Jak to działa #11
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:25 17-12-2018
  Video bardzo fajne. To zajrzyjcie do Kielc ;p Miasto najbardziej rozgadanych klientów Orange w Polsce swojego czasu ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:00 18-12-2018
   Brzmi jak plan! Tylko nie wiem kiedy się to uda, na razie mamy dość skonkretyzowane plany na co najmniej kilka odcinków ;-/
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 16:27 08-01-2019
    Mam pytanie stricte techniczne: Czy do światłowodu mogę podłączyć telefon z funkcja faxu? Eksperci orange są podzieleni.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 20:34 17-12-2018
  Ale to wchodzenie do kanału i przerażenie w tych oczach w okularach :D:D:D Bezcenne :D:D:D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:58 18-12-2018
   Studnia wcale płytka nie była ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 13:20 18-12-2018
  Bardzo ciekawa notka ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:37 19-12-2018
   Dzięki!
   Odpowiedz
 • komentarz
  Resboy 19:39 18-12-2018
  Piotrze, w 1995 roku w ówczesnej Tepsie kierownik ze Stalowej Woli mi mówił, że już wtedy połączenia pomiędzy miastami idą światłowodem. Wewnątrz miast szły miedzią. PS. W Księżomierzy Play dostał pozytywną decyzję lokalizacji celu publicznego. Maszt niedługo prawdopodobnie stanie. Wiem, że z tym operatorem wymieniacie się miejscami na masztach. Oni Was wpuszczają np. w Tyczynie, Wy ich w innych miejscach. Zatem, wieszać anteny jest już gdzie.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:11 18-12-2018
   Co do światłowód, to to bardzo prawdopodobne. Tylko, że po światłowodzie można wyciągnąć zarówno prędkość 1Gb/s po jednym włóknie jak i 100 Gb/s po jednym z wielu kanałów w takim włóknie. Kluczem są tutaj zastosowane karty sieciowe i niezawodny routing. Polecam zajrzenie do jednego z tekstów o sieci rdzeniowej, do której linki są w tekście. Co do budowy stacji bazowych - nie biorę udział w prac nad ich stawianiem, a tym bardziej nie znam szczegółów współpracy międzyoperatorskiej, więc w tym przypadku trudno mi się ustosunkować.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Resboy 20:23 18-12-2018
    Ale piszę to byś przekazał tę informację do ludzi się tym zajmujących, gdyż dostęp dla mnie do tych ludzi jest niemożliwy. Nie da się tam zadzwonić. Tak jak już wcześniej pisałeś, że przekazywałeś wcześniejsze informacje o tej miejscowości.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 09:37 19-12-2018
     To oczywiście mogę zrobić ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Resboy 16:48 19-12-2018
      Dzięki. Trzeba łatać dziury w zasięgu.
      Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrekk85 00:23 19-12-2018
  Na którym elemencie powstają "słynne" problemy z pingiem?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:37 19-12-2018
   Na żadnym - nie leżą one w naszej sieci, lecz w łączach międzynarodowych. Niestety choć do tańca w tym przypadku trzeba dwojga (dostawcy treści, na przykład producentów gier i nas) to czasami tańczymy sami. Albo do zupełnie innej muzyki.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Hxbbx 10:16 19-12-2018
    Zawsze można zmienić partnera i przesyłać dane tak jak pozostali operatorzy, u których problemu z pingiem nie ma.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 11:39 19-12-2018
     A zdarzyły Ci się w ostatnim czasie problemy z pingiem? Jeżeli tak, to w jakiej grze i na jakich serwerach?
     Odpowiedz
     • komentarz
      Bartłomiej 16:54 19-12-2018
      Na serwerze z Warszawy Valve, CSGO jest ping w Orange ponad 50ms, jest to normalne że trasa idzie za granicę i wraca do Polski? Proszę sobie wejść na nasz.orange i poczytać tematy związane z pingiem i routingiem w działach "Światłowód i Neostrada" i Gry online.
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 15:31 24-07-2019
       Oczywiście, przyjrzymy się sprawie.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 23:09 19-12-2018
  Tegoroczny październik był przepiękny :) Bardzo fajne wideo ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  BORAX 22:07 21-12-2018
  Dorzućcie trochę przepustowości do serwera własnego speedtest.net w Gdańsku ;) Na Światłowodzie 1Gb osiąga około 630 Mbit przepływności ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Radosław 18:50 19-05-2020
  Niestety będąc nowym klientem Orange bardzo tego żałuję. Niestety to prawda że tylko gamoń świadomie się da namówić na Orange!!
  Odpowiedz

;

Innowacje

Pies – robot, czyli sztuczna inteligencja zwierząt (7)

Marta Krajewska

14 grudnia 2018

Pies – robot, czyli sztuczna inteligencja zwierząt
7

Rozpoznaje opiekuna, szczeka, zna psie sztuczki i kosztuje 3000 $. Pies – robot od Sony to pokaz możliwości sztucznej inteligencji. W listopadzie klienci Orange mieli okazję poznać psa Aibo w dwóch warszawskich salonach Orange. Promował wówczas w Europie najnowszy smartfon Sony Xperia XZ3. Miałam okazję sprawdzić, jak działa sztuczna inteligencja pod postacią psa Aibo.

Pies robot od Sony to pokaz możliwości sztucznej inteligencji

Po spędzeniu kilku godzin z Aibo byłam pozytywnie zaskoczona jego umiejętnościami. Robot zachowuje się jak żywe zwierzę – szczeka i wydaje z siebie trudne do nazwania dźwięki, które na pewno rozpozna każdy właściciel psa, merda ogonem, porusza uszami, przysiada i trąca nosem piłeczkę, zachęcając do zabawy. Rozpoznaje także osoby, z którymi miał wcześniej kontakt, ma nawet swoje preferencje. Sprawdziłam to i rzeczywiście, Aibo cieszy się na widok osoby, która go głaskała i bawiła się z nim, ale potrafi nawet warknąć a kogoś, kto ciągnie go za ogon.

Ciekawostka, pies-robot powstał 1999 roku w Japonii. Jego twórcą jest grafik-hiperrealista Hajime Sorayama, a producentem jest Sony. Każdy egzemplarz Aibo może rozwinąć odrębną osobowość, w zależności od podejścia swojego właściciela do kwestii wychowawczych i zdolności budowania psiej psychiki. Wszystkie operacje kształtujące system wartości i zachowań psa-robota odbywają się za pośrednictwem wirtualnej chmury, w której osadzona jest sztuczna inteligencja. Z chmurą można łączyć się za pomocą specjalnej aplikacji.

Aibo to przemiły psiak, który jednak…psiakiem nie jest. Bo chociaż ma duże, okrągłe oczy i merdający ogon, to jednak plastikowa obudowa przypomina nam, że mamy do czynienia z zabawką, a nie żywym stworzeniem.

Co łączy zabawkę i smartfon

Zastanawiacie się pewnie dlaczego piszę o tym na blogu Orange? Otóż  Aibo wyprodukowany przez Sony jest ambasadorem telefonu tej samej marki, Xperia XZ3. Moją recenzję tego modelu mogliście obejrzeć na blogu: Sony Xperia XZ3

Tym, co łączy Aibo i XZ3 jest sztuczna inteligencja. W obu urządzeniach działa ona podobnie – uczy się zachowań użytkownika i dopasowuje do niego. Mam nadzieję, że temat sztucznej inteligencji jeszcze was nie znudził. Mnie fascynuje coraz bardziej i chętnie przygotuję dla was kolejne materiały. Dajcie znać w komentarzu, czy jesteście na nie gotowi 😉

Udostępnij: Pies – robot, czyli sztuczna inteligencja zwierząt
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:15 14-12-2018
  Oj nie, nie ma jak żywy pies. Ten jest zimny i nie można się do niego przytulić.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:33 16-12-2018
   Ale pewnie nie gryzie - to JEDYNY jego plus dla domowników, ale nie dla niechcianych gości ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marta Cieślak-Krajewska 12:32 22-01-2019
    nie gryzie i ma sporo innych plusów. Trzeba jednak pamiętać, że to zabawka, a nie żywe stworzenie.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 11:30 22-01-2019
   Ja go przytulałam, nie był taki zły ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 14:26 15-12-2018
  Ja tam wole prawdziwego żywego pieska ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 12:34 22-01-2019
   :-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Radosław 18:52 19-05-2020
  Niestety będąc nowym klientem Orange bardzo tego żałuję. Niestety to prawda że tylko gamoń świadomie się da namówić na Orange!!!!!
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Przypominamy o HTC przed świętami – HTC Desire 12+ i HTC U12 Life (6)

Piotr Domański

14 grudnia 2018

Przypominamy o HTC przed świętami – HTC Desire 12+ i HTC U12 Life
6

Staramy się pisać o każdym nowym smartfonie, który wchodzi do naszej oferty, ale niektóre zdarza się nam przeoczyć. Idą jednak święta, więc postanowiłem przypomnieć o dwóch takich urządzeniach, które może są mniej popularne, jednak gwarantuje Wam, że na pewno bardzo ładnie będą się prezentować pod choinką. Mam na myśli HTC Desire 12+ oraz HTC U12 Life.

Od zawsze kibicuję HTC – nie tylko dlatego, że mój pierwszy prawdziwy smartfon był tej firmy, lecz także ponieważ firma ta robi bardzo solidne i bardzo ładne urządzenia. Nie inaczej jest z tymi dwoma telefonami ze średniej i niższej półki.

HTC Desire 12+

Czyli telefon raczej z niżej półki cenowej – w Planie Standardowym płacicie za niego 0 zł na start i 35 zł miesięcznie. I to razem z powerbankiem 5000 mAh. Jeżeli macie już u nas usługi, to możecie go wziąć na 20 rat po 40,45 miesięcznie, czyli za nieco ponad 800 zł.

Ustaliliśmy więc, że ten smartfon nie zniszczy Waszego budżetu domowego, jednak co dostajemy w zamian? Dwuobiektywowy aparat (13MP + 2MP) , dobry wygląd i niezłe parametry. Telefon wyposażony jest w Snapdragon™ 450, Octa-core, 64-bit, 3 GB RAM, 32 GB pamięci. Ma czytnik linii papilarnych umiejscowiony na środku plecków i wyświetlacz o przekątnej  6 cali, (720 x 1440 pixeli), w promorcji 18:9. Całość wygląda bardzo ładnie i schludnie, co przy telefonach w tej cenie nie jest taką oczywistością.

HTC U12 life     

Drugim z HTC o których chciałem Wam napisać jest HTC U12 life, czyli mocna średnia półka z bogatym wnętrzem. Dokładniej rzecz ujmując z ośmiordzeniowym procesorem Qualcomm® Snapdragon™ 636, 4 GB RAM, 64 GB pamięci wenętrznej, którą można rozszerzyć MicroSD. Całość działa pod kontrolą z dostawką Android™ 8.1 z HTC Sense, a napędza to urządzenie bateria o pojemności 3600 mAh.

To wnętrzne otacza ładna obudowa i ekran. Na pleckach umieszczono pionowo dwa obiektywy apratu fotograficznego, a centralnie czytnik linii papilarnych. Aparat dodajmy całkiem niezły, o matrycach 16 MP + 5 MP, wyposażony w tryb HDR i pozwalając na robienie wideo w jakości 4K. Z koleii wyświetlacz to 6.0-calowy ekran FHD+ (1080 x 2160 pikseli) o proporcjach 18:9.

O cenach nie będę się rozpisywał – są bardzo dobre, a wszystko co trzeba wiedzieć znajdziecie poniżej.

HTC U12 life Dual SIM Plan komórkowy Orange Love Telefony bez umowy na raty dla klientów Orange
Podstawowy Standardowy Optymalny Wzbogacony
przedłużenie umowy 1599 zł na start 0 zł na start i 58 zł miesięcznie 0 zł na start i 56 zł miesięcznie 0 zł na start i 50 zł miesięcznie 0 zł na start i 56 zł miesięcznie 20 rat po 65 zł
nowa umowa 1599 zł na start 199 zł na start i 58 zł miesięcznie 0 zł na start i 56 zł miesięcznie 0 zł na start i 50 zł miesięcznie
HTC Desire 12 Plus + Power Bank 5000mAh Plan komórkowy Orange Love Telefony bez umowy na raty dla klientów Orange
Podstawowy Standardowy Optymalny Wzbogacony
przedłużenie umowy 849 zł na start 0 zł na start i 35 zł miesięcznie 0 zł na start i 33 zł miesięcznie 0 zł na start i 29 zł miesięcznie 0 zł na start i 33 zł miesięcznie 20 rat po 40,45 zł
nowa umowa 849 zł na start 0 zł na start i 35 zł miesięcznie 0 zł na start i 33 zł miesięcznie 0 zł na start i 29 zł miesięcznie

O takim HTC U12+ nie zapomnieliśmy, a także warto mu się przyjrzeć 😉

Udostępnij: Przypominamy o HTC przed świętami – HTC Desire 12+ i HTC U12 Life
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:10 14-12-2018
  HTC U12+ to bardzo dobre urządzenie, flagowce tej firmy naprawdę są godne polecenia.
  Odpowiedz
  • komentarz
   p5 19:26 15-12-2018
   A co ma piernik do wiatraka?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 10:41 18-12-2018
    Już odpowiadam. Do produkcji pierników potrzebna jest mąka, by wyprodukować mąkę niezbędny jest młyn. Tradycyjnie wiatrak jest jednym z dwóch głównych metod napędzania młyna (obok koła wodnego), na terenie naszego pięknego kraju. Więc piernik z wiatrakiem mają sporo wspólnego. A jeżeli chodzi o komentarz @pablo_ck, to zakładam że chciał on po prostu pochwalić produkt HTC ;-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 21:21 14-12-2018
  Mogę coś napisać Piotr ? A więc, chcę wiedzieć czy jest możliwość podsumowania i opinii Orange o programie RAT 0% ?? Specjalnie przeniosłem numer do Plan Komórkowy i w przyszłości jest możliwość dobrania telefonu na raty. Program dla mnie rewelacyjny, a do tego korzystne ceny telefonów, mam ten komfort, że można skorzystać.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:45 18-12-2018
   Dzięki! Jeżeli chodzi o podsumowanie naszego systemu rat 0% dla klientów Orange, to nie wiem na ile to będzie możliwe - to jednak cenne dane sprzedażowe i firmy raczej nie chwalimy się nimi zbyt nachalnie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 11:25 17-12-2018
  Raty 0% super, ale ceny na rynku spadają, a na Orange.pl coś trzyma.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej