;

Innowacje

Jak zaoszczędziliśmy rok energii dla Zakopanego? (13)

Marta Krajewska

19 marca 2019

Jak zaoszczędziliśmy rok energii dla Zakopanego?
13

Do oszczędzania energii nikogo przekonywać nie trzeba. Żyjemy w gorących czasach, w których pojęcia: efekt cieplarniany, ślad węglowy i ochrona klimatu na stałe weszły do naszego słownika, a odpowiedzialna konsumpcja stałą się nie tylko modnym trendem, ale naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń.

Mała zmiana, duży efekt

Tylko co to właściwie oznacza? Jest wiele sposobów na to, żeby spowolnić proces zmian klimatu. Tak wiele, że właściwie każdy z nas może zrobić coś dobrego dla Ziemi, zaczynając od rezygnacji z mięsa (wiecie, że hodowla zwierząt odpowiada za ok. 18% emisji gazów cieplarnianych?), wybieranie komunikacji miejskiej lub roweru, zamiast samochodu, używanie schodów, zamiast windy, wyjmowanie ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu, wymianę żarówek na energooszczędne, aż po szybki prysznic zamiast długiej kąpieli (tak, dostarczanie wody też wymaga energii), czy otwieranie okien, zamiast włączania klimatyzacji.

Warto uświadomić sobie też, że każde używane przez nas urządzenia elektryczne oznacza zwiększoną emisję dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery podczas produkcji energii elektrycznej. Dlatego nawet małe oszczędności, które robimy na co dzień, mają znaczenie, jeśli angażuje się w nie wiele osób. A co dopiero, gdy robią to firmy, zatrudniające tysiące pracowników.

Miasteczko Orange jest zielone

Co zrobiliśmy w głównej siedzibie naszej firmy, czyli Miasteczku Orange, żeby oszczędzać energię? W budynku na ponad 80% powierzchni zapewniono dostęp do światła dziennego – dzięki temu w ciągu dnia nie włączamy sztucznego oświetlenia. W budynkach zaprojektowano otwierane okna, co daje możliwość naturalnej wentylacji pomieszczeń i ogranicza korzystanie z klimatyzacji i wentylacji. W budynku zainstalowane są liczniki energii, co daje możliwość bieżącego monitorowania zużycia przez oświetlenie, chłodnie czy wentylatory. Jednak Miasteczko to dopiero początek. Jesteście ciekawi, co jeszcze robimy, aby zaoszczędzić energię elektryczną?

Nasza sieć też jest zielona

W serwerowniach oraz części stacji bazowych korzystamy z tzw. free coolingu. Na czym polega i ile energii pozwala zaoszczędzić? Zobaczcie w moim materiale.

Sprawdzamy także możliwości, jakie daje fotowoltaika, czyli energia pozyskiwana ze światła słonecznego. W dziewięciu budynkach Orange zainstalowaliśmy panele, dzięki którym przez cały rok mamy dodatkowe źródło energii. Jeśli wyniki pilotażu będą pozytywne, będziemy korzystać z tego sposobu zasilania w kolejnych lokalizacjach.

Młodzi Strażnicy Energii

Wszystko zaczyna się od edukacji, dlatego równolegle uczymy najmłodszych, jak oszczędzać energię elektryczną na małą skalę i wyrabiać dobre nawyki na przyszłość. Dzięki współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa, partnerem edukacyjnym akcji oraz Fundacji Orange powstał program Młodzi Strażnicy Energii, czyli zestaw ćwiczeń do przeprowadzenia lekcji dla dzieci w wieku 8 – 10 lat. Materiały są ogólnodostępne – można pobrać je ze strony fundacji i przeprowadzić lekcję w zaprzyjaźnionej szkole. Link do materiałów znajdziecie tutaj: Młodzi Strażnicy Energii

Mam nadzieję, że zainspiruję Was do małych zmian, zwłaszcza, że za chwilę zacznie się wiosna i pojawi mnóstwo możliwości, żeby wyłączyć urządzenia zasilane energią elektryczną i zaczerpnąć trochę energii z natury 🙂

Udostępnij: Jak zaoszczędziliśmy rok energii dla Zakopanego?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Janek 18:40 19-03-2019
  "W Powsinie pod Warszawą"? Jeszcze jakieś odkrywcze i nieprawdziwe rzeczy są w tym materiale?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Koolo 08:19 20-03-2019
   Właśnie się zorientowałem że w OFnK w pierwszej kolejności środki pobierane są z bonusu za doładowanie a nie te z pakietu za 25 zł. niezły przekręt .
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 08:56 20-03-2019
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Powsin
   Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 12:18 20-03-2019
   faktycznie, pomyłka - Powsin oczywiście należy do Warszawy, choć stacja jest już bardzo blisko granicy miasta.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Jula 08:40 20-03-2019
  Lekcja dla dzieci jest super, szukałam takich materiałów, a tutaj wszystko jest gotowe.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 12:41 20-03-2019
   Zachęcam, dzieciaki były zachwycone, zwłaszcza, kiedy same mogły zmierzyć poziom zużycia energii w urządzeniach domowych.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 08:54 20-03-2019
  Ciekawe dane, super, też staram się oszczędzać energię oraz wodę w swoim gospodarstwie domowym. Materiał video bardzo fajny.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 16:30 20-03-2019
   :-)*
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 10:01 20-03-2019
  Za komuny było takie hasło "Oszczędzają bogaci, ale nam się też opłaci" i nie wiem, jak to puszczała cenzura ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Daniel Olander 15:04 25-03-2019
  Mierzenie zużycia energii jest super. Ja sam mierzę zużycie energii w swoim domu tyle, że za pomocą rozwiązania zaproponowanego przez firmę OneMeter. Z tego co wiem, mój szef też z tego korzysta w naszej firmie. Takie rozwiązanie dla domu i firmy - miodzio.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 17:40 25-03-2019
   Co znaczy w Twoim rozumowaniu "mierzenie zużycia energii"??? Od króla świeczka, od kiedy mamy energię elektryczną (bo o tym tutaj mowa...), każdy miał licznik, gdzie można było sobie to kontrolować! Nie wiem, co to za nowe odkrycie - Ameryki?!... ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Daniel Olander 20:22 25-03-2019
    Chodzi mi o możliwość sprawdzania wszystkiego na aplikacji. Już nie wspominając o tym, że nie każdy wie gdzie ma licznik... chociaż fakt - urządzenie trzeba umieścić na porcie optycznym licznika. Myślę, że jednak jest to swego rodzaju udogodnienie, że masz wszystko pod ręką, a właściwie w ręce trzymając telefon ;) Plus przy większym zużyciu wyskakuje powiadomienie. W sumie częściej sprawdzamy telefon niż licznik ;)
    Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Kapitał społeczny – co to takiego? Relacja z Miasteczka Myśli (1)

Piotr Domański

15 marca 2019

Kapitał społeczny – co to takiego? Relacja z Miasteczka Myśli
1

Siostra Małgorzata Chmielewska, Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest, prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk i prof. dr hab. Jerzy Cieślik, to tylko niektórzy z gości Miasteczka Myśli – wydarzenia, które odbyło się w tym tygodniu w Miasteczku Orange. Rozmawiali o mądrym przywództwie, zarządzaniu ludźmi i budowie zespołów w taki sposób by szanować tych, którzy je tworzą. Tworząc relację z tego wydarzenia postanowiłem się jednak skupić na temacie pokrewnym – kapitale społecznym, a mówiąc bardziej ludzkim językiem – na tym, że sobie ufamy (lub też niestety nie).

W wideo relacji Profesor Jerzy Cieślik mówi, że to właśnie zaufanie ma olbrzymie znaczenie dla prowadzenia biznesu. W pełni się nim zgadzam. Z kolei prof. Anna Giza-Poleszczuk zwraca uwagę, że do budowy zaufania wcale nie potrzebujemy wielkich czynów czy działań. Wystarczy, że będziemy się spotykać, rozmawiać – w klubach osiedlowych czy Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Dodam od siebie, że Pracownie Orange też są pewnie dobrymi miejscami ku temu.

Jednak o przywództwie (tym mądrym oczywiście) także możecie dowiedzieć się więcej. Z okazji 15 już edycji Miasteczka Myśli powstała bowiem publikacja Mądre Zarządzanie. Są tam niepublikowane wcześniej dane i sporo wiedzy na temat zarządzania i zaufania, lecz także rynku pracy.

Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszeliście o czymś takim jak Miasteczko Myśli najwyższy czas to zmienić, najlepiej wchodząc na stronę tego cyklu wydarzeń. Warto także zajrzeć do komunikatu prasowego Mądre zarządzanie: przyszłość trzeba budować teraz.

Udostępnij: Kapitał społeczny – co to takiego? Relacja z Miasteczka Myśli
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 23:56 15-03-2019
  Zaufanie to podstawa....czy w pracy, czy w życiu osobistym (zaufanie do żony, dzieci) to podstawowy filar naszego codziennego życia - funkcjonowania w społeczeństwie. Miasteczko Myśłi to super projekt :) Publikacja widzę że warta przeczytania.
  Odpowiedz

;

Oferta

Nowy sezon Formula 1™ w ELEVEN SPORTS: wielki powrót Roberta Kubicy w 4K (12)

Kasia Barys

15 marca 2019

Nowy sezon Formula 1™ w ELEVEN SPORTS: wielki powrót Roberta Kubicy w 4K
12

Od 15 marca widzowie Orange TV będą mogli oglądać na ELEVEN SPORTS cały nowy sezon Formula 1™ z udziałem Roberta Kubicy. Polak wraca do F1™ jako kierowca wyścigowy i będzie rywalizował z czołowymi zawodnikami świata. Stacja przygotowała dla kibiców liczne atrakcje m.in. transmisje wszystkich wyścigów i kwalifikacji również w jakości 4K.

Robert Kubica weźmie udział w wyścigach Formula 1™ po ponad ośmiu latach przerwy. Jako kierowca ROKiT Williams Racing stanie w szranki z takimi gwiazdami F1™ jak Lewis Hamilton, Kimi Räikkönen czy Sebastian Vettel. ELEVEN SPORTS na swoich antenach pokaże nie tylko każdy wyścig, ale również wszystkie kwalifikacje i sesje treningowe. Transmisjom będzie towarzyszyło specjalne studio oraz relacje dziennikarzy stacji obecnych na miejscu wydarzeń, a także wywiady, reportaże i magazyn #ElevenF1 podsumowujący zmagania na torach. W sumie będzie to prawie 300 godzin relacji „na żywo”. Rywalizację skomentują i przeanalizują m.in. Michał Gąsiorowski, Maciej Jermakow, Filip Kapica, Patryk Mirosławski i Mikołaj Sokół.

Trzymajmy kciuki za Roberta Kubicę!

Tegoroczne zmagania zostaną zainaugurowane w weekend 15-17 marca w Melbourne podczas Grand Prix™ Australii. Dwa tygodnie później rywalizacja odbędzie się na pustyni Sakhir w trakcie Grand Prix™ Bahrajnu. Do końca sezonu, który potrwa do 1 grudnia 2019 roku, na antenach kanałów ELEVEN SPORTS widzów czeka aż 21 weekendów z królową motorsportu. Szczególnie ciekawie zapowiadają się bardzo prestiżowe wyścigi o Grand Prix™ Monako (26 maja), Grand Prix™ Wielkiej Brytanii (14 lipca) i Grand Prix™ Brazylii (17 listopada).

Udostępnij: Nowy sezon Formula 1™ w ELEVEN SPORTS: wielki powrót Roberta Kubicy w 4K
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 10:26 15-03-2019
  Chwilami żałuję że nie mam jeszcze Waszego światłowodu. Myślę że to tylko kwestia czasu ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   ziemowy 15:28 15-03-2019
   Pablo wstydź się :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 10:30 15-03-2019
  F1 w Eleven - jak najbardziej polecam :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 10:40 15-03-2019
  Ech... Obawiam się, że to będzie piękna katastrofa. Cztery sekundy wolniej na okrążeniu w stosunku do Hamiltona to po prostu przepaść...
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 14:39 15-03-2019
   A miało być tak pięknie.....to dopiero początek sezonu. W tamtym sezonie Team Roberta zajął ostatnie miejsce....w tym będzie podobnie. Tak czuje. Ale jak nie ma czym jechać to nawet i Vetel notowałby słabe czasy.
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 14:41 15-03-2019
   Vettel ;) Poprawił mnie słownik :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Gosia 20:27 15-03-2019
  I znowu weekendowe plany będą dostosowane do godzin wyścigu ;) eh jak nie skoki to formuła, ciężkie życie żony fana sportu :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 23:51 15-03-2019
   Gosia macie te swoje magiczne sztuczki że potraficie nami tak dowodzić że ;p ;p ;p Nie będę Wam dawał porad małżeńskich ale jeśli miałbym wybierać między "romantycznymi wspólnymi chwilami" a Formułą 1 to wolałbym wybrać bramkę numer 1 :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Gosia 14:38 16-03-2019
    Ja tam wolę dzielić pasję niż wybierać ?
    Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:10 17-03-2019
  Cóż... Oglądać można, ale liczyć na wyniki Roberta??? Jest ON super kierowcą, ale niestety na takiej "deskorolce" to ŻADEN kierujący nic nie wyciśnie!... Liczę tylko, że sam Wiliams w końcu się ogarnie i zrobi jakiś "w miarę wózek" dla swoich kierowców... :/
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 17:31 17-03-2019
  Zaspałem,przepraszam :(
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pat 21:13 17-04-2021
  Świetny komentarz bieżący: https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2aQnCVyx3SX6Za6isjo7oj9RaS4sz0R581AMkJbjGu5ihw3RmALsWeG7g&v=X4Wy80nbKFQ&feature=youtu.be
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej